Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:37 20.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Разединяването на езицитенови [re: Sann]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано29.03.11 23:27



Един език трябва да се знае така, както трябва да се знае всяка друга област на познанието.
Езикът, освен другите му съществени роли, е и основно средство за комуникация и в този аспект неговият основен смисъл е индивидите да се разбират помежду си. За постигането на тази цел в една или друга степен е необходимо индивидите, които общуват, да го владеят в една или друга степен. От тази гледна точка съм привърженик на стандартизиран език, който да владеят всички, а покрай него да си владеят/ползват колкото си искат други говори, наречия, жаргони, сленгове и т.н

Мочам не означава цоцам. Нищо, че на мене ми звучеше точно така първите пъти, когато съм го чувал. Представи си, че точно от първоначалното разбиране на мочам е зависело нещо доста съдбовно.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Разединяването на езицитенови [re: Chromosom]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано29.03.11 23:32



Я кажи теб на какво влияние са те подложили, че ми става любопитно.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: извинен синови [re: Stefan Pan]  
Автор Sann ()
Публикувано29.03.11 23:35



Не съм лингвист. Учила съм лингвистика, но не това ми е призванието в живота. Аз и акробатика съм тренирала, и айкидо, и латински съм учила, и по още много въпроси мога да изкажа аргументирано мнение, защото съм достатъчно запозната с материята. Но не съм лингвист и, отделно от различното ми призвание в живота, създаването на македонският език не представлява интерес за мен. Би трябвало да си забелязал това, след като в 3-4 поста така и не споменавам нищо по въпроса.
И откъде измисли това, че нещо би трябвало да представлява интерес за мен? Ти кой си и какъв си ми, че да изказваш мнение какво би трябвало да представлява интерес за мен? Като ме опознаеш и ми станеш приятел, тогава ще се изказваш какво би могло да бъде интерес за мен, но какво би трябвало... само аз мога да кажа.

Материалът е интересен, прочетох го преди да ми препоръчаш повторното четене, и относно политиката - вече писах в предния пост (този от преди малко) за някои политически съображения да се променят и налагат езици. Но се придържам към темата на дискусията, а не забелязах това да е конкретно македонския език. В темата ясно пишер че е за "всичките "езици", дето кой знае кой кретен ги е измислил, открил или си е въобразил че съществуват". И за тях говоря. Македонският е само един от хилядите. За какво да се вторачвам в него? Украинският ми е роден, пристрастна съм, вторачих се, разбира се, особено като прочетох някои глупости. Но няма за всеки поотделно да се обяснявам.



Тема Re: Разединяването на езицитенови [re: Sann]  
Автор Chromosom (и още как)
Публикувано29.03.11 23:42



Абе вие така и не разбрахте че аз тука се изказвам срещу нарочното "обособяване" на разни непотребни диалекти, а не срещу това всеки да си говори езика. Кой каквото ще да говори, но нега да не смятаме че в Уейлс се говори уелшки, понеже има 100 000 души, които "още го говорели". Някои даже го учат. За какво му е на някого да учи такъв език и за какво ми е на мен някой да ми обяснява че имало такъв език?



Тема Re: Разединяването на езицитенови [re: Stefan Pan]  
Автор Sann ()
Публикувано29.03.11 23:45



А аз нито мочам знам какво е, нито цоцам. Цоцам съм го чувала от бившето си гадже точно един път, мочам сега го чувам. И, повярвай ми, нищо съдбовно не се е случило от незнанието ми на тези две... велики думи. Аз още доста думи сигурно не знам, диалекти колкото искаш, ако отида в Родопите надали ще успея да си поискам храна, ако говоря на чист български.
Но въпреки това не съм съгласна да има един официален и всичко друго да са "езици, на които който иска си приказва". Езиците са част от културата и националната идентичност на различните народи. Няма народ, който да се съгласи да си остави езика и да заговори някакъв универсален. Идеята е утопична (поне моментът след войните, след като измрат достатъчно хора, че останалите да си кажат "какво значение има на какъв език говорим, като от нашите останаха 50, а от вашите 30... важното е, че все още има хомо сапиенс на планетата"), но неосъществима и добре, че е така.
Всъщност английският донякъде играе ролята на този универсален език, на който всички се разбираме. Твърде много хора обаче не го знаят. И това не пречи. Те пък си се разбират на руски :-)) Така де, който иска, намира начин.



Тема Re: извинен синови [re: Sann]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано29.03.11 23:50



Не разбирам...
Реакцията ти.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Разединяването на езицитенови [re: Chromosom]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано29.03.11 23:54



За общата ти култура.


Уелски, както и ирландски и шотландски, на практика вече няма.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Разединяването на езицитенови [re: Stefan Pan]  
Автор Kossoman ()
Публикувано30.03.11 07:55



Няма ли? Тоя университетски сайт на какъв език е -

?



Тема Re: Разединяването на езицитенови [re: Chromosom]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано30.03.11 20:43



В отговор на:

И споко, няма да налагам един език на целия свят. Това ти си го измисли. Аз никога не съм предлагал подобна глупост.



Не точно тази глупост, но също толкова глупава глупост предлагаш. Страхотно би било хората с мислене като твоето да са по-малко и по-малко докато накрая изчезнат съвсем.

tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема Re: Разединяването на езицитенови [re: Chromosom]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано30.03.11 20:50



В отговор на:

разни непотребни диалекти



Ти си непотребен! Аре къш, майка ти проста, просто немаш место тука.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.