Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:23 26.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Трябва ли да наричаме циганите "роми"?нови  
Автор Уйнa Пeнa ()
Публикувано06.04.10 23:26



Задавам този въпрос изцяло от лингвистичен интерес в името на чистотата на българския език.

От доста време политиците се опитват да въведат медийното понятие "роми": защото, видите ли, така се самонаричали циганите. Но ако следваме тази логика, трябва да наричаме унгарците "мадяри", албанците - "шкиптаре", гърците - "елини", германците - "дойчери", а немския език - "дойчовски език"... Но не правим този лупинг, защото понятията "унгарец", "грък", албанец (освен албанците в Македония), германец/немец са традиционно залегнали в българския език - както и понятието "циганин".

В края на краищата Апостолът Левски по въпроса за равните права не казва "ромите", а "циганите"...



Тема Re: Трябва ли да наричаме циганите "роми"?нови [re: Уйнa Пeнa]  
Автор linjack ()
Публикувано07.04.10 03:42



Първо, ще почна от края - Васил Левски е живял преди повече от век в друга социална, етническа, политическа и геополитическа среда. Не бива думите му да се тълкуват буквално, като свещен завет - освен че е признак на идолопоклонничество, подобно отношение притъпява критическото мислене на индивида.
В научен форум (като този) - аргументи от идолопоклоннически тип тип са крайно несериозни.

Второ, много се съмнявам, че задавате този въпрос от изцяло лингвистичен интерес. Напротив, ясно си казвате, че интересът ви е свързан с "чистотата на българския език". Хипотезата, че "лингвистичния интерес" изисква "чистота на езика" не може да се приеме априори; тя си изисква съвсем отделен дебат, в който да се изясним какво е чистота на езика, как и доколко трябва да я пазим и т.н. Нека уточня, че прилагателното "лингвистичен" не е чисто българско



След тези две забележки имам въпрос към Вас - имате ли желание да разискваме въпроса Ви от езиковедската му страна? Тогава Ви моля да си помислете над доводите.
Ако нямате такова желание - моля ходете си по ксенофобските и националистки форуми да обсъждате псевдологични и изначално грешни хипотези.

Благодаря.


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 07.04.10 08:43.



Тема Re: Трябва ли да наричаме циганите "роми"?нови [re: Уйнa Пeнa]  
Автор Kossoman ()
Публикувано07.04.10 06:36



Не трябва. Не знам как стои този въпрос от чисто лингвистична гледна точка. Обаче от фактологическа никак не е издържано да ги назоваваме роми, защото само една малка част от българските цигани се самонаричат така. Може и да не съм прав, но имам подозрение, че това е под някакво външно влияние върху тази общност. Останалите цигани се самоназовават по различен начин, свързан предимно с традиционния за групата занаят. Циганите-мюсюлмани пък държат, че са турци. Освен това дума циганин сама по себе си не е натоварена с някакво по-особено отрицателно отношение, отколкото думата ром, за да се налага да я подменяме. Всъщност отношението не е в думата, а в този, който я използва. Дали ще ги наричаме цигани, роми, копанари, джуревци, калайджии или мургави братя, ако не ги приемаме като нормални хора е все тая.



Тема Re: Трябва ли да наричаме циганите "роми"?нови [re: Уйнa Пeнa]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано07.04.10 07:42



хаха, тъкмо вчера гледах серийката на саут парк дето на някакво супершоу невада героя трябваше по описание "хора които ни дразнят" да познае nagger, а оня естествено изръси nigger






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор linjack ()
Публикувано07.04.10 08:39



Сега като си чета мнението, ми се иска да не го бях написал толкова остро. Все още мисля това, което съм написал, но можех да си спестя личните нападки в края.

Думата "ром" може да не е думата, с която мнозинството от циганите в България се самоопределят, но тя е думата, която международното ромско движение, под формата на различни организации, е избрало за свеото самоопределяне.

Политическата коректност е второстепнна в случая; докато думата "циганин" дейстивтелно е натрупала доста негативни конотации, тя не е собствено пейоративна - такава в случая е думичката "ма**ал" и производните й.

В такъв случай - защо "ром", а не "циганин"?
1) Думата циганин е с неясен прозиход, но най-вероятно е външна и наложена върху този етнос.
1.1.Тук сравнението с маджари, дойчовци и други не е съвсем уместно, защото самите те не възразяват срещу тези имена - те може да не ги харесват, но ги толерират.
1.2. Ромската интелигенция не приема названието "циганин" като приемливо - не заради толкова заради конотациите - а заради неговата привнесеност. В такъв случай, мнозиството трябва да приеме исканията на малцинството, за да им покаже желание за добра воля, най-малкото.
2) Романският език (или група от езици, според гледанта точка) ползва тази дума и тя има някаква историческа стойност.
3) Чистотата на българския език е много слаб аргумент - през вековете сме сменили названията на много народи поради една или друга политическа и социална предпоставка. Примери арнаути --> албанци; бохеми --> чехи и т.н.

Горните разсъждения са основани на моето разбиране на разнообразни по произход и стойност материли, които са ми попадали по въпроса в последните няколко години. Не държа на научността на мнението си, но твърдя, че е информирано


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 07.04.10 08:40.



Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор Уйнa Пeнa ()
Публикувано07.04.10 10:21



В отговор на:

можех да си спестя личните нападки в края



Наистина, наследена методика от сталинистко време: заклеймяване, вместо дебатиране... Типичен пример:
В отговор на:

ходете си по ксенофобските и националистки форуми да обсъждате псевдологични и изначално грешни хипотези




Но нека преминем към фактите: ако направим търсене в гугле на понятието "цигани", то ще намерим "около 398 000 резултата... Английската (редно би било да пишем "британската") обръща сериозно внимание на прецедента... Науката - също, само че го нарича "емпирика" (опит, практика)...



Тема Re: Реалните ми мислинови [re: Уйнa Пeнa]  
Автор linjack ()
Публикувано07.04.10 10:46



Фактикте на гугъл са силно повлияни от историческата употреба на думата "gypsy", а и от широкоразпорстранената неосведоменост на широката публика относно значението и употребата на дуамта "romani".
Интересно е какво дава Гугъл трендс:



Обърнете внимание на новинарската част - отдолу.


----
бял подпис на бяло поле

Тема Re: Реалните ми мислинови [re: Уйнa Пeнa]  
Автор linjack ()
Публикувано07.04.10 10:57



ПП:Ако протестирате срещу моята "сталинистка" тактика не ми излизайте с демагогия - за Левски и "лингвистичната чистота на езика". Тогава аз бих дебатирал с удоволствие.




----
бял подпис на бяло поле

Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор Kossoman ()
Публикувано07.04.10 11:51



Въпросът е дали във всички случаи е коректно езиците да се съобразяват със самонаименованията на народите. Според мен - не. Не виждам резон циганите да са в по-привелигировано отношение в сравнение с маджари, суоми, дойчета, дъчета и още колкото щеш други общности. В това число сме и ние, българите. И нас комшиите ни наричат по най-разни изкривени начини, включително и с негативен товар. С немците нещата са още по-разнообразни и май никой друг, освен тях не ги нарича дойч. Такава е действителността - всяка общност слага някакво име на останалите и си го използва. Няма причина да се стандартизират названията. Ако това стане по отношение на циганите, би ли се опитал да си представиш какво ще настъпи, ако всички останали поискат от всички останали да ги наричат точно така, както те се самоназовават. Как ще убедиш сърбите да не ни казват бугари, за гърците да не сме вулгари, италианците да не казват на немците тедески? И това е в Европа, а ако разширим тезата и за останалия свят - как ще излезем от кашата?



Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор Уйнa Пeнa ()
Публикувано07.04.10 14:07



Левски е писал, когато нашият език не е бил повлиян от значителни чужди влияния (дори не е имало учебници (предимно русофилски) - т.е. той е един от изворите. За съжаление не мога да цитирам прадядо Ви, защото той едва ли е можел да чете, камо ли да пише...

А за съмненията ви относно гугле - всички фалшификатори на истината - най-напред нападат фактите, които не им пасват на "хипотезите", за които Вие споменавте. Впрочем, можехте да си направите труда да видите, че благодарение на медийния и политически жаргон, който, "роми" се среща над 2.5 милиона пъти...

. Ама човек като си е затворил очите за аргументи, не иска да види дори тези, които са в подкрепа на неговата "хипотеза".

Аз разбирам, че нововъведеното "роми" е в угода на демагогията пред циганския избирател - като затварянето на очите пред неплащането на сметки за ток и вода, докато "гъркът" не е нашенски избирател и затова няма нужда да му демагогстват с "елин"... Всъщност хитрите евроелити искат да направят тази малка отстъпка пред бедственото положение на циганските си популации, за да им замажат очите поне словесно, като не могат реално да ги асоцират. Подобно, както американският елит използва евфимизма "афроамериканци". Мисля, че по-честен е техният лингвистичен подход, защото отразява техният произход, отколкото нашето "роми", което странно наподобява "римляни". Англичаните също са по-честни, защото ги наричат от памти века и досега "египтяни" (Gypsies вж. wikidictionary"), както й гърците - "гифтос".

Впрочем, не е ли малко странно съвпадението - названия все на древни цивилизации: Египетска, Ромейска, Атинска?! Защото, циганите традиционно се наричат и Athingoes = недокоснати/девствени (но и "атиняни"!), освен "роми", откъдето идва и нашето (цигани), и немското (Zigeuner), и турското (чингене), и италианското (zingaro), и испанското (cingaro) : ацингоес...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.