Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:20 07.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема дойцу, дойцу, не си прав,нови [re: Kossoman]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано08.04.10 10:32







Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор Kossoman ()
Публикувано08.04.10 13:13



Отместваш темата. Разбира се, че е необходимо да се промени отношението на обществото към различните. Но не разбирам, защо се концентрирате върху названието. Аз винаги използвам думите циганин и педераст влагайки достатъчна доза уважение и до сега не се е случавало някой представител на тези общности да ми се обиди заради това, че съм ги назовал с тях.





Тема Re: Реалните ми мислинови [re: Kossoman]  
Автор linjack ()
Публикувано08.04.10 19:08



...така...
Ако етимологията на думата "циганин" не е известна, то за "педераст" не е така.
Но да се върнем на думичката ром - това дали има същите пейоративни конотации като "циганин" е важен фактор, но не е решаващ. Много по-важно е самоопределянето на общността... или, в частност, на ромската интелигенция.
...


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор Kossoman ()
Публикувано08.04.10 20:29



След като самоопределянето е решаващия фактор ти би ли подкрепил инициатива да наложим на цял свят да ни наричат именно БЪЛГАРИ? Да забравят изчанчените си вулгарос, бугари, болгари (балхари), булгар и ред подобни.



Тема Re: Реалните ми мислинови [re: Kossoman]  
Автор linjack ()
Публикувано08.04.10 20:51



Е това е несериозно - всички изброени думи са прости адаптации към приемния език.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор Kossoman ()
Публикувано08.04.10 20:53



Може и да си прав, но на мен вулгарос ми звучи по-обидно от педераст.



Тема Re: Реалните ми мислинови [re: Kossoman]  
Автор linjack ()
Публикувано08.04.10 21:45



Не съм учил гръцки, но доколкото знам буквичката "бета" е променила своята звукова стойност от /б/ към /в/ на даден етап. Сега използват буквосъчетанието "мв" за звука /б/, но изписването "Воулгарiа" е от векове - може би от преди промняната на звукова стойност на бетата. Не виждам за какво имаме да се сърдим. Да, коренът й звучи по същия начин като корена на латинската дума "vulgaris" - "обикновен", но двете думи имат съвсем различен генезис. Освен това моят речник не показва в гръцкия да съществува заемка с латинския коден.
А това, че някой си грък българофоб, нарича българите Vulagarians във форум на анлгийски език въобще не ме притеснява - простаци ще има винаги. Братята макета ни наричата татари...



ПП:Относно "педераст" - ти може да няма за какво да се обиждаш, но аз имам. Предераст означава такъв, който си пада по момчета. Е, аз харесвам само зрели мъже, много моля


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 08.04.10 21:47.



Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор Noc (добряк)
Публикувано09.04.10 07:52



Цялата идея за "политическата коректност" е едно врено цензурно явление, което ние с целия си акъл възприехме на наша почва ептем неправилно. Ако циганите се наричат "роми", защо нито един-единствен път не съм говорил с циганин, който да нарича самия себе си "ром" ? За циганин отдавна си има обидна дума и тя е "кюнец".
Една цяла субнация е поставена в положение да няма елементарно образование, да живее в мизерия, и нейните най-светли умове да са под нивото на среднообразования българин и да не могат да си намерят работа ( с няколко изключения, които потвърждават правилото ). Какъв срам! Как можахме сами да си направим "циганин-професор" на виц ??

Ако потенциала на циганите в българия се реализира на нивото, на което се реализира този на българите, нашата нация би заела едно от челните места в Европа и света.

Какъв срам!



Тема Re: Реалните ми мислинови [re: Noc]  
Автор linjack ()
Публикувано09.04.10 08:14



Темата има много личен отенък за мен -- най-добрият ми приятел от прогимназията -- много по-умен и работилив човек от мен - пропусна един огромен шанс на времето - не се яви на изпитите по математика и химия - за МГ и ПМГ, съответно. Аз минах единия с 5, а другия с 6. Учихме заедно и знам, че щеше да се справи по-добре от мен по математика. Но не би - майка му го спря в тях - защото е копанарин и за него не е нужно да учи. Баста! Сега работи в компютърна зала и се е оскотил напълно...

Ето това е СРАМ! Потенциалната ромска интелигенция се спира отвътре. На тези хора им липсва дори вътрешна гордост - те са непрекъснато смачквани отвън и отвътре. Ако никой не очаква нещо добро от теб, защо въобще да се опитваш - има и по-лесни начини...

Писал съм малко в Цигани/Роми - обстановката е много враждебна и неползотворна, но там можеш да видиш по-разширеното ми мнение.
Във всеки случай, докато не си отледаме вътрешната ромска интелигенция - трябва да гледаме външната - самите роми трябв да се ориентират натам. А ромската интелигенция държи на думата "ром" - не толкова от политческа коректност, а като повод за гордост - те не са някакви неизвестно откъде дошли племена без име, които месните са нарекли "цигани", те са хора с традиции и вековна история - народът на ромите.

Е, тази приказка може да много романтична, а и виждаме как подобни историйки се отразяват върху съвременния живот на останлите балкански народи. Но, в приказката има зрънце истина и зрънце надежда, че срамът може да се отмие, а потенциалите да се развият...


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 09.04.10 08:29.



Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор linjack ()
Публикувано09.04.10 08:27



Мненията ми в Цигани/Роми са тук:


Те са свързани с една антиромска петиция, която се лансираше преди няколко години, и в която бях поканен да се подпиша. Помня, че бях силно възмутен, от това, което за мен изглеждаше за ужастно тесногръдие и неразбиране на проблема. Помня, че бях един от малкото отличаващи се гласове в море от поддръжници на безумството.


----
бял подпис на бяло поле


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.