Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:03 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано15.04.10 21:55



Романските езици нямат нищо общо с циганския и неговите диалекти по света. Аре да боравим точно с понятията.

И ми звучи нелепо, че циганите бил против думата циганин, не заради друго, а заради това че била привнесена, разбираш ли. Факт е, че циганин е изключително натоварено с отрицателен смисъл, сам аз срещам затруднение да я употребявам пред цигани, защото за мен също е натоварена със изключително отрицателен смисъл.

Истината е, че роми може да се използва по принуда за избягване на неудобството, когато искаш да назовеш циганите без отрицателен заряд.
Аз лично категорично отказвам да я използвам. Обикновено ползвам циганче или циганин с подходяща интонация, показваща недвусмислено, че в случая не влагам отрицателен заряд.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Трябва ли да наричаме циганите "роми"?нови [re: Kossoman]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано15.04.10 22:22



Ром е човек, мъж, на цигански.
А турските цигани не се имат за турци, за цигани се имат. С един приятел (турски циганин) сме коментирали и той ми е казвал, един вид малко с пренебрежение за "техните" в еди кое си село, дето се турчеели и не говорят цигански, а само турски.
Та може да се каже, че сред турските цигани има доста, които се турчеят, но не и че всички се имат за турци.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Трябва ли да наричаме циганите "роми"?нови [re: StefanPan]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано15.04.10 23:17



ром е популярна спиртна напитка. Другото са спекулации.





Тема Re: Реалните ми мислинови [re: StefanPan]  
Автор Snusmumriken (immer frei)
Публикувано16.04.10 20:24



Никой от познатите ми цигани не се обижда от думата "циганин", когато я използвам аз,защото добре знаят, че не влагам нищо негативно в нея, но съм виждал някои от тях да реагират с неприязън на употребата и от други хора.Може би номерът е тъкмо в интонацията - при все широко огласяваната толерантност на българите, в нашето общество има толкова много латентен шовинизъм, че средностатистическият българин едва ли не изплюва думата "циганин", когато я произнася, нещо, което винаги ми е правило впечатление.

Беспредельная сладость свободы
отринуть свободу...


Тема Re: Реалните ми мислинови [re: Snusmumriken]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано16.04.10 21:19



за негативното значение, което е придобила думата циганин, вината е изцяло на мургавите ни съграждани.



Тема Re: Реалните ми мислинови [re: Snusmumriken]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.04.10 17:26



Нещата са комплицирани.
Аз сам използвам думата непрекъснто в отрицателен аспект - с нея определям разочарованието си от собствения си (български) народ, от други балкнаски и южно европейски народи т.н.
От друга страна, естествено има ситуации, в които я употребявам просто за определение на народност, без да влагам отрицателен смисъл.
Имам един много добър приятел циганин. С него сме говорили по темата - знае отношението ми към циганите. Уточнил съм, че всъщност отношението ми е към циганията като явление, а не към народността.
Като се замисля, май наистина проблемът е повече в мен самия, когато употребявам думата, а не толкова в тези (цигани), пред които я употребявам.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Трябва ли да наричаме циганите "роми"?нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.04.10 17:30





------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.