Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:45 26.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Правописът ни на автопилот  
Автор kyмaнич (стар клубар)
Публикувано17.02.09 14:10





...Популярното предположение е, че съдбата на правописа ни се решава от Института по български език към БАН, който би трябвало да кодифицира езиковите норми. В действителност обаче се оказва, че решенията за правописа ни по-скоро зависят от вестниците, книгите и официалните документи, които съставяме самите ние.
Експерти от БАН поясниха, че правописните норми в новите издания на речника се приемат под влияние на това, което е най-честа езикова практика в страната. Когато се съставя поредното издание на правописния речник, създателите му се разделят на секции и всяка от тях следи определена сфера от живота - пресата, книгите, живите разговори. Ако се окаже, че в тях доминира нещо, което противоречи на нормите в досегашните речници, възможно е в следващото им издание именно то да се превърне в норма...



Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: kyмaнич]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано17.02.09 14:53



Интересна статия, да се запиташ с какво оправдават парите, които получават във въпросния институт.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: kyмaнич]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано17.02.09 17:34



Така ще е като езика ни не спазва само за пред нАучната общност правилото пиши каквото чуваш.Пак може да си има стандарт само,че по правоговор.Правописа ще следва него,а не малоумните правила измислени от банаджиите.Така трябва напълно безсмислено да се заучава наизуст правописа.





Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: kyмaнич]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.02.09 20:48



ам да, кое е необичайното тука?



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.02.09 20:59



не си съвсем прав - лелеяната мечта е да се пише така, както се чува.
но... всъщност опитай сам да си представиш какво би настъпило след абсолютизиране на това правило.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: StefanPan]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано17.02.09 21:05



Нищо не би станало -щеше да лъсне,че в някои райони првоговора е под всякаква критика

Но щеше да е ясно на някои примерно от Сливен защо е много далеч от истината като си въобразява,че говори "най-правилния" българскиИначе да не се залъгваме -правописа иде от медиите в днешно време



Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.02.09 21:19



Най-правилният български говорят тези, които са решилли да го говорят. Иначе твърдения за най-прайлну гуорени на база диалект - ми нема такъв.
Ако опростим - като лексика и граматика езикът се опира на източните диалекти, но като произношение - на западните. Така че няма нито един диалект, дето да може да претендира, че бил най-праилен. Мляко може да си е мляко, ма не и млйяку. А хлябът да си е хляб, но хлебчето си е хлебче, а не хлябче. Та така де, нема кво да се залъгваме.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: StefanPan]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано17.02.09 21:26



Най-правилният български говорят тези, които са решилли да го говорят
Точно така и като се мине на квото чуваш това пишеш ще лъсне кой говори и пише правилно и кой маа на диалект

Все пак не сме Китай та азбуката да ни оправя говорните неразбории.



Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.02.09 21:28



Бе не сме, ма по езиков сепаратизъм сме заредени с китайски патос, струва ми се на моменти. :)

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: StefanPan]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано17.02.09 21:34



Пак си има норма само,че е правоговорна





Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.02.09 21:50



Да ве, разбрах те.
И аз съм привърженик - но какво ще стане с производните и правилата им за образуване. Представи си какво би било за някой, който иска да учи български (чужденец имам предвид, не че са се засилили много). Освен това, при съмнение как е правилно - как ще се прави проверка?
Ми като ги гледам днешния келешлък - масово съжеляват. Но все още имат шанса да се присетят, че могат да изпитват съжаление, и да се поправят, ако имат желание. :)

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: StefanPan]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано17.02.09 21:53



Виж сега колкото и да го въртиме и сучеме всичко си опира до наизустяване.Просто личното ми мнение с което не ангажирам никой е,че поне за мене ще отпаднат 90% от двоумения,пробвания как е в множествено число и т.н.А чужденците при добро желание ще научат и суахили





Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано17.02.09 21:56



за който съм чувал, че е супер лесен език, впрочем :)

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: StefanPan]  
Автор gioni (ujk)
Публикувано26.02.09 00:05



Най-правилният български говорят тези, които са решилли да го говорят. Иначе твърдения за най-прайлну гуорени на база диалект - ми нема такъв.
Ако опростим - като лексика и граматика езикът се опира на източните диалекти, но като произношение - на западните. Така че няма нито един диалект, дето да може да претендира, че бил най-праилен. Мляко може да си е мляко, ма не и млйяку. А хлябът да си е хляб, но хлебчето си е хлебче, а не хлябче. Та така де, нема кво да се залъгваме.



Да ама има една зона говори между източните и западните дето точно произношението е като западните (без омекотяване на съгласните пред Е и И и почти без редукция на гласните), а като лексика и граматика са си източни.



Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: gioni]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано26.02.09 08:14



това около плуевенско ли?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: всъщност,нови [re: gioni]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано26.02.09 08:20



Казах го и преди - най-правилно се говори в София - това е мултидиалектен град и езикът, който свързва отделните диалекти, е книжовния. Нещо като Милано, например, макар въобще не в същата степен - знаеш за различията между диалектите в Италия.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: всъщност,нови [re: StefanPan]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано27.02.09 00:01



В София не се говори правилно.



Тема Re: всъщност,нови [re: Ckpoмнocт]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано27.02.09 00:03



В София се говори правилно, всеки чийто майчин език е български го говори правилно.

Точка по въпроса.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: всъщност,нови [re: Zo]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано27.02.09 00:09



Имах предвид, че не се говори книжовно, по принцип "правилно" няма. Щото някои отстояват тезата, че софийският бил най-близо до книжовния език.

По лингвистични въпроси трудно се слага точка.



Тема Re: всъщност,нови [re: Ckpoмнocт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано27.02.09 09:32



най-близко до правилното.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: всъщност,нови [re: Ckpoмнocт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано27.02.09 09:36



не обичам заядливите дребнави спорове - съвсем сериозно.
а тематиката ме вълнува. приемам уточненията, които правиш за "правилно".
и след като сме ги направили, къде според тебе говорят най-правилно, тоест дали наистина има някакъв регионален характер или такъв си остава единствено културната нагласа.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: StefanPan]  
Автор gioni (ujk)
Публикувано27.02.09 18:41



Не зная, предполагам само за Плевенско и Ловешко (в по-голямата си част), през живота си не съм стъпвал в Плевен/Плевенско и Ловешко. В случая разсъждението ми е относно не къде се говори най-правилно, а къде местните говори стоят най -близо до литерния език. За южна България това е една зона на север между Пирдоп и Клисура, по на юг като цяло Пазарджишко (леко близваща и някои северозападни райони на Пловдивско). Иначе логично е най-правилно да се говори в София (но само хората от по- интелигентните прослойки), вслушай се как говорят бакшишите например, в повечето случаи на нещо средно между стандарта и шопски и не само те........ преди години много ми дразнеше ухото - ние перемЕ, ние говоримЕ, както и нелитературните ударения на повечето глаголи. Иди в някоя Княжевска кръчма и се увери.



Тема Re: всъщност,нови [re: Zo]  
Автор Лил ()
Публикувано27.02.09 19:56



Всеки език освен средство за получаване и предаване на информация, средство за комуникация и т.н. е и много важно средство за социална идентификация. Всеки се идентифицира или се стреми да се идентифицира с различни групи: с по-богати, или с по-образовани, с Ъпсурт, с чалгата, с модата в интернет общуването, с пловдивските майни или софийските копеуета. Същевременно и иска да се разграничи от някого и да не приема неговия начин на говорене: или от официозната наука, или от българското образование в този му вид, или от произхода си от някое село, или от същите Ъпсурт, копеуета или интернетаджии. В този си вид съвременния български много добре се справя с тази си социална функция. Всичко си е ОК, стига сте се карали.



Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано28.02.09 09:30



ще лъсне кой говори и пише правилно и кой маа на диалект сички маат на диалект, с изключение на висококвалифицираните говорители по телевизията, които минават тренировка, за да им се изличи диалекта. има и нещо друго - по телевизията звучи добре, но в реалния живот книжовния език звучи странно. имах един колега дето говореше книжовно и отнасяше много бъзици за това.
обаче за мое огромно забавление не малко народ си мисли че говори книжовно, а аз много обичам като ми падне някой такъв да се посмея на гърба му. има си маркери в речта, които много трудно се изличават и разбира се речта на тия заблудените книжовници е бъчкана с такива.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: всъщност,нови [re: Лил]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано28.02.09 19:58



шес!

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: gioni]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано28.02.09 20:15



В интерес на истината и аз си представях тази линия, демек ятовата граница.
А София е многоаспектен град - позволих си да направя едно обобщение. Иначе съм съгласен и за мекането на бакшишите (което пак не е повсевместно), както и при продавачките (пак не при всички) и т.н. Въпрос на социална прослойка. Специално за Италия съм питал познавач - италианците говорят помежду су на собствения си диалект, в присъствие на други говорят на официалния. И от тук почват степените на реализиране на това правило, които зависят от: социален произход, регионален произход и др. Например тия от Рим си говорят на техния, дори и с неримляни, но диалектът им е близък до флорентинския, както се изрази човекът, е като някакъв селски вариант на езика. От други региони правилото сработва в пълна степен, в трети - междинен вариант между двете крайности. От друга страна действа и факторът социално и културно положение и принадлежност.
Всъщност - нищо ново под слънцето - Лил посочи и невербалната функция на езика - средство за изразяване на принадлежност или разграничаване. И това е по цял свят.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: всъщност,нови [re: StefanPan]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано01.03.09 00:24



Не мога да ти отговоря, но ще отбележа, че за мене граматиката и лексиката са по-важни фактори от произношението, ако се мери доколко някой говори книжовно.



Тема Re: всъщност,нови [re: Ckpoмнocт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано01.03.09 01:03



Да, но и произношението е част от общата картина на владеене на езика. В този смисъл в западна България им е по-лесно.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Morane (непознат )
Публикувано01.04.09 14:07



"... в някои райони првоговора е под всякаква критика..."

"Виж сега колкото и да го въртиме и сучеме всичко си опира до наизустяване...."



На теб май и правописът, и граматиката ти понакуцват, все пак някакво наизустяване си е нужно, поне за основните неща.



Редактирано от Morane на 01.04.09 14:09.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.