Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:07 25.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: всъщност,нови [re: Ckpoмнocт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано27.02.09 09:36



не обичам заядливите дребнави спорове - съвсем сериозно.
а тематиката ме вълнува. приемам уточненията, които правиш за "правилно".
и след като сме ги направили, къде според тебе говорят най-правилно, тоест дали наистина има някакъв регионален характер или такъв си остава единствено културната нагласа.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: StefanPan]  
Автор gioni (ujk)
Публикувано27.02.09 18:41



Не зная, предполагам само за Плевенско и Ловешко (в по-голямата си част), през живота си не съм стъпвал в Плевен/Плевенско и Ловешко. В случая разсъждението ми е относно не къде се говори най-правилно, а къде местните говори стоят най -близо до литерния език. За южна България това е една зона на север между Пирдоп и Клисура, по на юг като цяло Пазарджишко (леко близваща и някои северозападни райони на Пловдивско). Иначе логично е най-правилно да се говори в София (но само хората от по- интелигентните прослойки), вслушай се как говорят бакшишите например, в повечето случаи на нещо средно между стандарта и шопски и не само те........ преди години много ми дразнеше ухото - ние перемЕ, ние говоримЕ, както и нелитературните ударения на повечето глаголи. Иди в някоя Княжевска кръчма и се увери.



Тема Re: всъщност,нови [re: Zo]  
Автор Лил ()
Публикувано27.02.09 19:56



Всеки език освен средство за получаване и предаване на информация, средство за комуникация и т.н. е и много важно средство за социална идентификация. Всеки се идентифицира или се стреми да се идентифицира с различни групи: с по-богати, или с по-образовани, с Ъпсурт, с чалгата, с модата в интернет общуването, с пловдивските майни или софийските копеуета. Същевременно и иска да се разграничи от някого и да не приема неговия начин на говорене: или от официозната наука, или от българското образование в този му вид, или от произхода си от някое село, или от същите Ъпсурт, копеуета или интернетаджии. В този си вид съвременния български много добре се справя с тази си социална функция. Всичко си е ОК, стига сте се карали.



Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано28.02.09 09:30



ще лъсне кой говори и пише правилно и кой маа на диалект сички маат на диалект, с изключение на висококвалифицираните говорители по телевизията, които минават тренировка, за да им се изличи диалекта. има и нещо друго - по телевизията звучи добре, но в реалния живот книжовния език звучи странно. имах един колега дето говореше книжовно и отнасяше много бъзици за това.
обаче за мое огромно забавление не малко народ си мисли че говори книжовно, а аз много обичам като ми падне някой такъв да се посмея на гърба му. има си маркери в речта, които много трудно се изличават и разбира се речта на тия заблудените книжовници е бъчкана с такива.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: всъщност,нови [re: Лил]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано28.02.09 19:58



шес!

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: gioni]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано28.02.09 20:15



В интерес на истината и аз си представях тази линия, демек ятовата граница.
А София е многоаспектен град - позволих си да направя едно обобщение. Иначе съм съгласен и за мекането на бакшишите (което пак не е повсевместно), както и при продавачките (пак не при всички) и т.н. Въпрос на социална прослойка. Специално за Италия съм питал познавач - италианците говорят помежду су на собствения си диалект, в присъствие на други говорят на официалния. И от тук почват степените на реализиране на това правило, които зависят от: социален произход, регионален произход и др. Например тия от Рим си говорят на техния, дори и с неримляни, но диалектът им е близък до флорентинския, както се изрази човекът, е като някакъв селски вариант на езика. От други региони правилото сработва в пълна степен, в трети - междинен вариант между двете крайности. От друга страна действа и факторът социално и културно положение и принадлежност.
Всъщност - нищо ново под слънцето - Лил посочи и невербалната функция на езика - средство за изразяване на принадлежност или разграничаване. И това е по цял свят.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: всъщност,нови [re: StefanPan]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано01.03.09 00:24



Не мога да ти отговоря, но ще отбележа, че за мене граматиката и лексиката са по-важни фактори от произношението, ако се мери доколко някой говори книжовно.



Тема Re: всъщност,нови [re: Ckpoмнocт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано01.03.09 01:03



Да, но и произношението е част от общата картина на владеене на езика. В този смисъл в западна България им е по-лесно.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Правописът ни на автопилотнови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Morane (непознат )
Публикувано01.04.09 14:07



"... в някои райони првоговора е под всякаква критика..."

"Виж сега колкото и да го въртиме и сучеме всичко си опира до наизустяване...."



На теб май и правописът, и граматиката ти понакуцват, все пак някакво наизустяване си е нужно, поне за основните неща.



Редактирано от Morane на 01.04.09 14:09.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.