Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:15 25.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re:нови [re: StefanPan]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано16.02.09 22:30



Моят личен проблем е с 99% от населението на България, което е толкова ограничено и тесногръдо, че не знам дали има повече накъде, всички са такива невероятни комплексари, че ако не им влизаш в тесните калъпи автоматично ставаш еди-какъв си, примери мога да ти дам хиляди, но понеже сме на езикова вълна само ще спомена това как автоматично ставаш селянин щом кажеш "млеко" или нещо измьекаш на източнобългарски.

Просто не е възможно човек да бъде ЧАААААК такъв неконформист и непукист, все в некви и нечий тесни релси и разбирания трее се вместваш. Мене не ми звучи чуждо книжовния български, който е едно изкуствено койне и никой не го говори, просто не ми идва от вътре да говоря на него и не виждам защо е нужно селтаците комплексирани от своята селтащина, съставляващи огромния процент от населението на държавата ни е нужно да ме карат да се чувствам виновен, че говоря както ми иде от вътре при у-вие, че съм 200 пъти по-грамотен от тях.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано16.02.09 22:38



Абе, човеко, това е очевидно емоционално и съответно хиперболизирано изказване.

Така или иначе анклавирането на говорите не е резултат от стремеж към разнообразие, а следствие негативите на времената без комуникации. Мисля, че не можеш да отречеш това.

Не искам да засягам чувството ти за свидност - сам аз знам какво е това, бая пъти ми го сториха вече, некои хора. :)

В отговора към Гойко писах какво ми е свидно на мен - моят роден език е българският, това е езикът на който говоря и на който говоря от малък. Да, малко по-различен е като произношение и по някои думи от диалекта ми, но не е чужд и не е дразнещ - това е езикът който ми е свиден и за който милея.

Наистина не си давах сметка, че може да има хора, за които той звучи чуждо и дразнещо. И не можех да си обясня поведението ти. И се дразнех. И ме провокираше адски много.
Обещавам да бъда по-толерантен и търпелив.
Но не и като се опитваш да неглижираш и принизяваш свидното за мен.
Обещавам.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано16.02.09 23:12



Да, тука нема какво да се каже.
Въпросът е, че нетърпимостта към подобен порок се насочва погрешно към езика, който реално не е виновен.
А езиковите войни ги водим непрекъснато в компанията, до скачане на бой чак (образно казано де), кой говори правилно и кой не. :)
За повечето, щото наистина са от западна България, образа на селянина говори мьеко. :)
За мен, странно, но също като чуя подобно говорене по медиите, се изприщвам. Всъщност, и млеко да чуя - пак. :) Ако е в съотвентния регион обаче, и на живо, и в неофициален контакт - не ми прави впечатление.
Въпрос на привикване - аз съм от поколението, израсло с книги, радио, кино и най-вече телевизия. Няма как да не ми се щампова в съзнанието този език и да не ми стане близък и свой. Не зная защо по Западна България го има този феномен - звучащ чуждо и дразнещо.

Значи - ето от какво изхождам аз - във всяка една страна има регионални диалекти, някои от тях доста различни помежду си. Няма да давам примера с Италия, щото там, едва ли не, става дума за различни езици. Всяка една страна се нуждае от официален език - този език обикновено се базира на някой регионален диалект. Мисля, че никой не може да отрече необходимостта от официален език.
Та, този език започва да се учи в училище - както химията, литературата или историята.
Степента на владеенето му говори толкова за грамотност, култура и образованост, колкото и владеенто и познаването на литературата, химията, историята, биологията... От там и претенциите за културност и образованост на база български език - щото езикът все пак е едно от най-, ако не най-ценното познание. Дразнещият момент идва от ония елементи, които спомена и Гойко - тотално кухи лейки, които обаче, мислейки си, че като "говорят правилно", са нещо повече от останалите и демонстрират превъзходство и презрение. И това е моментът, за който ти споменах - несправедливото пренасочване на презрението и раздразнението от такива хора към самият език, който всъщност няма никаква вина.
И, не съм съгласен, че това е език, който никой не говори. Говорят го 1 млн. софиянци, а в една или друга степен (при затруднение в произношението) и в Източна България. Говорят го, именно заради произношението и в Западна България, макар че там различето в лексиката е малко по-голямо. Или, пак казвам, по моите впечатления го говорят с много по-малко затруднение отколкото на Изток, защото на Изток произношението ни е голяма мъка. :) То и наистина, най-трудното в един език е произношението.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Verflixte Huenerkakeнови [re: StefanPan]  
Автор Goikoetxea (баски сепаратис)
Публикувано16.02.09 23:51



По дяволите. Гръм и мълнии. Карамба. Lange Rede, kurzer Sinne.
Обяснението е много по-просто, така че не бързай да получаваш инфаркт.
Стандартния език не е свещена крава, а изкуствен инструмент, измислен от хората с практическа цел за по-лесна обмяна на информация и в крайна сметка спестяване на пари.
Стандартния език за езиковата комуникация е същото като еврото за парите. Прави се с практическа цел, и макар да не го харесват всички отначало, има ФАЙДА от него.
Като въведоха еврото, на мене то хич не ми харесваше. Изглеждаше тъпо с разните мостове и другите уйевини по него (да научих некоя шопска дума). Обаче свикнах с него и го ползвам , щото такова е ce-la-vie-то. Сега почти съм забравил емоциите около промяната. Все ми е едно, нито го мразя, нито ми звучи дразнещо. Децата ми изобщо няма да се замислят по въпроса, понеже няма да познават добрите стари марки.

Надявам се, че разбираш. Колкото и да гледаш приятелите си шопи, няма да намериш никакво такова отношение, щото няма такова. Такива като Зо не са много, носталгици които си пазят спомените от детството и затова могат да усетят разликата.

И, шъ мъ прощаваш, ама звучиш като даскал по литература от презрелия социализъм от 1980-те. Светини, кощунство, как може това, как може онова. Еми може. Добре, че си само на 33, имаш време



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Goikoetxea на 16.02.09 23:54.</EM></FONT></P>

Редактирано от Goikoetxea на 17.02.09 00:09.



Тема Re: Verflixte Huenerkakeнови [re: Goikoetxea]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.02.09 09:51



хубава работа де - аз и даскал от зрелия соц.
просто, не говоря за светини - такива неща почти не съществуват за мене. говорех за свидно и мило и тук разбираш, че става дума за емоция, не за преднамерени великоидейни патос и пропаганда.

със здраве. :)

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: това е май старо явлениенови [re: StefanPan]  
Автор kyмaнич (стар клубар)
Публикувано07.03.09 09:50







Тема Re: това е май старо явлениенови [re: kyмaнич]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано07.03.09 11:22



Ти ме караш да се замисля - дали не става дума за някакъв падежен остатък в посочения от теб пример от онова време. Не знам, специалистите могат да кажат.
Но днешното явление със сигурност няма нищо общо с онова. Опитвам се да си го обясня и единственото, което ми звучи логично, е че тези, които го пишат така, просто не могат да различават двата звука. Просто им звучи еднакво. Което лично на мене ми е много странно, но явно е факт.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: А самото заглавие ме накара да се замислянови [re: kyмaнич]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано07.03.09 11:36



Кой е по-лошият вариант - този в Гърция, където директно ги погърчват, или този в Сърбия, където са измислили направо нова народност.
Така и така всичко е заубено, асимилираните няма да се върнат към българското си самосъзнание. Но да продължават да крадат и подменят историята и културата ни, и то все по-настъпателно и целенасочено... Май сърбите са си свършили много добре работата.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема И аз така си мислянови [re: kyмaнич]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано07.03.09 18:43



По-горе точно това написах.

Непонятно ми е, обаче, как се пръкна това нещо в писанията на днешното младо поколение?!



Тема Re: това е май старо явлениенови [re: StefanPan]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано07.03.09 22:54



Определено за никакви падежни остатъци не става въпрос, а чисто и просто за еднакво звучащи звуци; обяснението сигурно е по-просто отколкото на някои им се иска, но като има правопис, има и правописни грешки.

И в крайна сметка, може би българският правопис не е чак толкова фонетичен и прост, колкото сме свикнали да мислим.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.