Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:04 25.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Знаеш ли кога ще пропиша български на латиницанови [re: :-)]  
Автор jove ()
Публикувано19.05.06 06:30



Що си анонимен бре, анонимнико!?!



Тема Re: Мда, НБУто сериозно изпива мозъка ...нови [re: :-)]  
Автор discourse (Versatile)
Публикувано19.05.06 06:51



Не разбирам защо бележката Ви е озаглавената "Мда, НБУто сериозно изпива мозъка"...Какво общо има НБУ с проекта на БАН и на Ники Василев?

Miser, miser!
modo niger
et ustus fortiter!


Тема Re: Знаеш ли кога ще пропиша български на латиницанови [re: :-)]  
Автор discourse (Versatile)
Публикувано19.05.06 06:52



Мисля, че е възпитано да бъдем любезни един с другиго...

Miser, miser!
modo niger
et ustus fortiter!


Тема Re: Транслитерация- шедьовър на БАНнови [re: Craig]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано19.05.06 13:08



Да, за пореден път добри намерения и безумно изпълнение.

__________
violence is such a happy distraction from the troubles it doesn't resolve.


Тема за какво ни е латиница с диакритични знаци?нови [re: Craig]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано19.05.06 18:29



като ще е гарга да е рошава - или чиста латиница, че да сме сигурни че няма да има проблеми, или никаква. и без това вече виндовса почти се научи да бачка с кирилица.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: за какво ни е латиница с диакритични знаци?нови [re: zaphod]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано19.05.06 19:02



Toчно на този момент се опитвам да обърна внимание.
Има голямо смесване на проблемите и става очевидно сериозно объркване.

Проблема, който имам предвид е:
"Избягване на хаотичното и неорганизирано предаване на българския език на латиница поради липса на закони и усторйство по въпроса".

Очевидно много хора като чуят нещо по тематиката, едва ли не инстинктивно си представят други работи:
"Технически проблеми при представянето на кирилицата в компютърни системи-от 90-те години знам че всичко което не е ASCII e опасно"
или напълно несвързания с темата "Някой говори за латиница, капиталистите ни нападат, искат да да ни вземат кирилицата и да ни асимилират- на нож".

Ти имаш предвид първото-ако тръгнеме в тази посока, ще имаме напълно временно и ad-hoc решение на проблема. Т.е решение съобразено с някакви временни (вече почти решени технически подробности). Ще изпаднеме в същото положение в което за изпаднали през 1878, когто са написали табелките на гарите по френски правпис, като комунистите 1944 който преправили правописа, така че всички букви да ги има и в руския или последните специалисти от горепосочения проект които разработват "транслитерация на българската азбука в английската".

Трябва ни не решение което се съобразява с вокалните умения и правописните навици на поредния език, който ни се струва политически важен, нито с развитието на техниката.
Решението трябва да съотвества на реалността- източноевропейски, славянски език и православен народ на границата между латинската и православната култура. На това отговаря писменост на кирлица, с разработен, но прилаган рядко вариант на латиница, който е подобен на тези на околните езици и народи.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: за какво ни е латиница с диакритични знаци?нови [re: Craig]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано20.05.06 12:59



а защо трябва да изхождаме точно от проблема с табелите? все пак, те са проблем на чужденците, а не наш. мен лично повече ме интересува нашия проблем с компютрите и чатерството, отколкото някакви си табели. освен това, дори спрямо табелите, пак е за предпочитане да няма диакритични знаци. аз като програмист между другото винаги съм се ужасявал от диакритичните знаци, и тайничко съчувствам на колегите ми, чиито роден език има чавки и точици. причината е че символите с чавчици се броят за чистия символ, но в действителност са различен символ. не ми се мисли какви проблеми излизат, когато трябва да се наредят думи по азбучен ред или просто да се сравнят две думи. така че от лично моята камбанария, кирилицата е много по-добра от латиница с чавки. за съжаление, компютрите са разработени точно от народ, който няма диакритични знаци (американците, някой да не си помисли че за нас говоря), поради което народите с такива здраво го духат. ако американците имаха чавки, убеден съм, кодирането щеше да е такова, че символите със чавки да са логически еквивалентни на символите без чавки (тоест да имат еднакъв код), и вероятно щяха да предвидят отделно поле за записване на чавките. да обаче за щастие или не, в английския няма чавки и днес за о и о умлаут горките немци ползват логически различни знаци. ние поне нямаме такива проблеми.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: за какво ни е латиница с диакритични знаци?нови [re: zaphod]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано20.05.06 15:23



i аз като програмист гледам от същата камбанария.
Точно оттам е ясно че всичко извън стандартната латиница е донаместване- все едно дали чавки, кирилица, кирайски знаци или еврейски.
Ш на кирлица или С с чавка са еднакво далече от "компютрите".
Това което аз искам да кажа е друго- че не може критерия за избор на азбука да са технически ограничения- направо е смешно. Всички езици използващи латиница (май само без английски) имат какви ли не допълнителни знаци и букви- ама никой не си е сменил азбуката поради технически трудности.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: за какво ни е латиница с диакритични знаци?нови [re: Craig]  
Автор BB:-)) (нетърпеливец)
Публикувано21.05.06 00:27



Най-искрено възхищение, уважаеми Craig! Чисто, ясно и точно заковаваш истинските проблеми в рабирането на ПРОБЛЕМА. И като си въобразявам, че си някъде на възрастта на киндер-сюрпризното министърче, си викам: "Що не ни прати Господ за министър някой такъв младеж из министериумите, ами тез недоразумения..."
Па после се сещам, че не Господ, ами българските избиратели ни сервираха подобни министри и патрона им. Нейсе.

Дръж се естествено!


Тема Re: Мда, НБУто сериозно изпива мозъка ...нови [re: :-)]  
Автор BB:-)) (нетърпеливец)
Публикувано21.05.06 00:31



Този, дето е наплел и НБУ-то пък? Той к`во?
К`во, сигурно се кефи другаде, дето му наливат мозък, вместо да му го пият.

Имаше един стар британски професор, дето казваше така: "Има два вида студенти: едните - ясно, идват да СЕ учат и ние им помагаме да СЕ учат, а другите идват като на бензиностанция - очакват да ги напълним с акъл като с бензин (gas - значение 6. по електронен Webster) и ние това им и даваме - gas (значение 1. по електронен Webster) ". Така де.

Дръж се естествено!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.