Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:50 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Знаете ли нещо за името Иисус ?нови  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано21.04.06 13:50



ІС ХС живее чудотворно и възкресява и сам възкръсва чудодейно.
Но животът му на земята става по времето на Римската Империя.
Има нещо, което ме учудва в името му.
В "Латинско-българския речник" на М. Войнов и Ал. Милев / С.,1990 / не съществува таково име.

Най-близките са :

Iseum - Храм на Изида ;
Isis, Isidis - Изида
Issus - град Исус /гр. ИС/ в Киликия . / Така е наречен, заради прекрасния храм на богинята Изида, който е в пределите му. /

Въпросът ми е :
Дали знаете на какво се дължи тази липса на името му в речника ?



Тема Re: Знаете ли нещо за името Иисус ?нови [re: Vencci R*]  
Автор Гpифoн_Kpивoycт (Rex Coeli)
Публикувано21.04.06 16:04



Просто името не е латинско, а е 'полатинчено'. Или по-скоро 'погърчено' (как звучи), като се има предвид рибата като символ на Християнството.
Истинското име е арамейско, ако не се лъжа, и е Йешуа.

Всъщност може да си е чисто еврейско/ивритско или халдейско, но все си мисля, че е арамейско

Малко и аз говоря наизуст, де, ама може и да вървя в правилна насока;)




Тема Re: Знаете ли нещо за името Иисус ?нови [re: Vencci R*]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано21.04.06 16:14



Исус е говорил най вероятно на арамейски и гръцки.
Оригиналното му име е било нещо от род ана Йе(х)ошуа, което значело "Яхве утешава"
Когато е говорел на гръцки и когато са писали евангелия на гръцки, е трябвало да го напишат някак, та е станало Ieesous. Oттам са го преписали на латински, а междувременно след 1000 г. на гръцки дългото Е е станало И, и оттам Иисус.

Та и ние като славяногласни византийци го раздаваме "исус".

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Знаете ли нещо за името Иисус ?нови [re: Craig]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано21.04.06 17:15



Всичко написано е много добре, само се съмнявам, че е говорил гръцки Исус. За Йоан Евангелиста съм чувал, че го е знаел тоя език.

Vade retro, Satana Paganus


Тема Re: Знаете ли нещо за името Иисус ?нови [re: Craig]  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано21.04.06 18:15



Доколкото си спомням, на кръста са изписани инициалите му на латински и те са : ІN CA или нещо подобно. Как ли се разчитат тези инициали на латински ?

Има и един друг смущаващ факт. Името "Мария" е често срещано име в българският женски именник, а "Исус" или "Иисус"- никак. А "Иван" е най-често срещаното. Това трябва да има някакво логично обяснение ... / !?! /.



Тема Re: Знаете ли нещо за името Иисус ?нови [re: Vencci R*]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано21.04.06 18:27



по скоро е нещо подобно на това което си спомняш.
Надписа уж бил I N R I значело Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum.

Гледах тия дни как римляните са екзекутирали чрез разпъване на кръст. Големи майстори са били- разпъването е било оптималния компромис между максимално страдание и максимална продължителност на умирането. краката са ги ковали не отпред а отстрани на крста, а самия кръст е бил т-образен и противно на рисунките краката на жертвата са били ниско, на няма и метър над земята. Самия кръст е тежал над 200 кг и никой не е можел да си го носи сам. Освен това един кръст се използвал многократно, докато изгние.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Знаете ли нещо за името Иисус ?нови [re: Craig]  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано21.04.06 19:06



Името му е било Емануил, което пък никак не се свръзва с Исус или Иисус.
Има нещо нагласено в цялата тази неразбория. Не мислиш ли ?



Тема Re: Знаете ли нещо за името Иисус ?нови [re: Vencci R*]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано21.04.06 21:16



Венци, ти колко имена имаш?
И при тебе ли е нагласено?
Също така буквите са NI KA, което на гръцки значи Победител!
Исус е име на Бога, затова никой не се кръщава на него, скверно е.
Докато Мария е и името на Мария Магдалена, а е пример за покаял се човек.

Vade retro, Satana Paganus


Тема Re: Знаете ли нещо за името Иисус ?нови [re: Vencci R*]  
Автор discourse (Versatile)
Публикувано22.04.06 08:17



Мисля, че цялата дискусия дотук е много компетентна. В "Майстора и Маргарита" на Булгаков Иисус е назован "Йешуа Ха-Ноцри". Името е арамейско. В днешен иврит то звучи като "Ешуа" (имам колега евреин, чието второ име е "Ешуа"). По-интересен е въпросът защо го пишат по религиозните текстове с ИИ. Чел съм, че е свързано с правописната реформа на Петър І и на неговия партиарх Никон. Старообредците в Русия са го писали с едно "И" (както на старобългарски, впрочем). Партиарх Никон постановява да се пише с две ИИ, за да се различат старообредците и новообредците. Старообредците пък казват, че ИИСУС е АНТИХРИСТЪТ .Ако искаме да спазваме старобългарската традиция, добре е да го пишем с едно "И", без това да означава, че сме старообредци. Впрочем, в свещените текстове "Исус" е винаги под титла и е съкратено, което недвусмислено сочи, че е божество. Освен в Латинска Америка, никъде другаде не съм чувал някой да се казва "Исус".

Miser, miser!
modo niger
et ustus fortiter!


Тема Re: Знаете ли нещо за името Иисус ?нови [re: Vencci R*]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано22.04.06 09:16



"Иван" идва от "Йоханан".

да ке да ке ама неке



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.