Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:21 13.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Най-простия отговорнови [re: Vencci R*]  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано08.05.06 21:40



Освен това се казва : В началото бе СЛОВОТО и Словото бе БОГ", а не християнството от този си изроден през вековете вид, който ни е познат днес.



Тема Re: Най-простия отговор....нови [re: Vencci R*]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано09.05.06 11:09



Адаш, Емил не е съкратено от Емануил.
Латинско име е-на някакъв род. Среща се предимно в България, Румъния и Швеция и доста по-малко във всички останали хреистиянски държави.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Най-простия отговор....нови [re: Craig]  
Автор jove ()
Публикувано09.05.06 12:24



Не разбирам що все се напинят да изкарат латинските имена еврейски. Не че имам нещо против евреите, но ми се чини, че трябва малко повечко да забелязваме това, което ни е дошло от Римската империя.



Тема Re: Най-простия отговор....нови [re: Craig]  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано10.05.06 18:14



Добре Адаш,

А какво мислиш за евентуалната близост на имената Емил и Емилия с тези на Милен и Милена !?!

Привет !






Тема Re: Най-простия отговор....нови [re: Craig]  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано10.05.06 18:19



По склонен съм да търся връка в имената Емануил ~ Мануил ~ Манол .

Ти как преценяваш тази връзка !?!

ІЖІЖІЖІЖІЖІЖІЖІЖІЖІЖІЖІЖІЖІ

И друго : Как би звучало едно женско име от "Манол", например ?
"Манола" не ми звучи някак ....



Редактирано от Vencci R* на 10.05.06 18:29.



Тема Re: Най-простия отговор....нови [re: Vencci R*]  
Автор BB:-)) (нетърпеливец)
Публикувано10.05.06 21:18



Манол от Емануил е класически пример от читанките - истина така е произлязло, както го описваш. За Манола е сещам само женски вариант Емануела. Всъщност.

Дръж се естествено!


Тема Re: Най-простия отговор....нови [re: BB:-))]  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано10.05.06 22:04



Преди много години един свещенник, приятел на семейството, ми обясняваше, че Емил е част от израза : "Богу е мил" както цялостно е в името Богомил.

Е Мил или Емил съм останал с впечатлението, че отговаря на Милен.
Свещенникът не беше нито грък, нито католик, нито евреин, а българин и като българин по български ми е обяснявал името.
Сигурен съм, че грък, католик или евреин биха си имали техни обяснения и съображения според верите си и езиците си. Но аз съм българин и с право си търся българското обяснение.
От него съм научил още , че МИЛИ са инициали на евангелистите в нашия език според подредбата им в Н. Завет:

М = Матей ;
И = Марко, нарицаем Иоан ;
Л = Лука ;
И = Йоан Богослов .

Милен и Милена имат връзка с по-горното.
Например "Милин камък" се е смятал за свещено място, където в стари времена е бил убит от римляните местен тракийски светец.Въпросният светец се е казвал Емилиян, но народът ни го е вписал в името на местноста като Милен / Милин /.





Редактирано от Vencci R* на 10.05.06 22:10.



Тема Re: Най-простия отговор....нови [re: Vencci R*]  
Автор BB:-)) (нетърпеливец)
Публикувано11.05.06 14:24



Много ти благодаря за целия текст! Виждам колко е хубаво да си говориш с българския свещеник, а не само да четеш по читанките (както за Манол съм направил аз).

Дръж се естествено!


Тема Re: Най-простия отговор....нови [re: BB:-))]  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано12.05.06 10:15



Няма за какво ...

Лошото е, че днешният комерс и разврат все по-малко възпроизвеждат български свещеници.
А може би изобщо не се възпроизвеждат като познание, поведение или народностна принадлежност ?

Лично мнение.
Никому нищо лошо,
но всекиму, според делата !






Тема Re: Най-простия отговор....нови [re: Vencci R*]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано12.05.06 10:27



"Емил" го има по нашенско откъм 1900 г. когато хората са решили да се "модернизират". По народному отвреме навреме некопй го свързва с "мил", Милен и т.н.-това му викат "народна етимология"- нали се сещаш, като "полюлей" и "сушоар"

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.