Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:22 03.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Знаете ли нещо...нови [re: Zo]  
Автор Гpифoн_Kpивoycт (Rex Coeli)
Публикувано25.04.06 14:26



Е, недей така, колко доказателства наизвадиха, че е съществувал. Почвайки от прословутата плащеница от Торино.




Тема Не се ли казва всъщност Лайнус?нови [re: Vencci R*]  
Автор:-) (Нерегистриран)
Публикувано25.04.06 14:31



Така съм чувал от баба си щото ...



Тема Re: да бе, да ... никойнови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано25.04.06 20:33



верно е... това са най-фалшиво религиозните хора :)
каквото каже попа, на бегом изпълняват, ама как спазват заповедите .. хехехе,



Тема П.С. други именанови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано25.04.06 20:39



доста интересни например, в Сантяго има няколко човека, включително едно училище за шофьори , което се казва Хитлер,

познавам няколко Нерона, Сталин, Ленин, даже и Калигула.
а наполеоновците брой нямат хеххе - ама както казва вица - "аз не съм император бе, а коняк :)"

а счетоводитела ми се казва Бисмарк :) - Bismarck
и всекакви такива.

а едно от най-смешните, дето видях беше името на едно училище "Yerba de Guinea" , то и град има в Куба - първата дума е плява, фураж. А втората е средно едър пернат добитък :) , по-малък от пуйка

Редактирано от Milenn на 25.04.06 20:41.



Тема Re: Знаете ли нещо за името Иисус ?нови [re: discourse]  
Автор H. Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано25.04.06 22:36



Работата е проста:)

Когато името през гръцки от арамейското "Йешуа" влиза в латинския (I-II в.), "ета"-та все още се е прознасяла като "е".

В славянските езици думата също идва от гръцки, но във византийския период, когато се пишат първите славянски книги (IХ в.), вече е била "ита" и се е произнасяла като "и". Ето защо в латинския имаме Iesus, а в славянския - Иисус. Става дума за разлика в произнасянето на "ета"-та.

P.S. Софтуерът на Дир.бг ми омаза гръцките думички:(

- Богословие и философия на религията.

Редактирано от H. Aнтoнoв на 25.04.06 23:07.



Тема Re: Не се ли казва всъщност Лайнус?нови [re: :-)]  
Автор BB:-)) (нетърпеливец)
Публикувано25.04.06 22:52



Да не би :-) да значи Тъпчо Богохулников? Баба ти не те ли е учила да уважаваш хорските чувства?

Дръж се естествено!


Тема Re: П.С. други именанови [re: Milenn]  
Автор BB:-)) (нетърпеливец)
Публикувано25.04.06 22:55



Ама моля ти се - мои съседи, га бях малък, бяха записани от татя си под имената Хо Ши Мин и Мао Дзедун. Завалийките като си вадиха паспорт на 16 години се писаха по своя воля Христо и Момчил... Мъка... Пък в завода "Електроника" сменната ми отговорничка беше Сталинка. Не щея да се преименува...

Дръж се естествено!


Тема Иван ?нови [re: Zo]  
Автор jove ()
Публикувано26.04.06 07:33



А каква е връзката между Иван и Йован? Това две различни имена ли са, или са две форми на едно и също име?



Тема Re: Иван ?нови [re: jove]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано27.04.06 02:15



"Йоханан" там влиза под неква форма в гръцкия, където имаме "Йоаннис", откъдето у нас идва по всека вероятност (само предполагам щото старобг не съм научил се още) като "Йоан/Йоанн", вмъкваме му едно "в", за да се избегне зева и става "Йован" и после как и що става "Иван" не знам.

Редактирано от Zo на 27.04.06 02:19.



Тема Re: Иван ?нови [re: Zo]  
Автор jove ()
Публикувано27.04.06 07:25



Прекалено е сложно, за да го приема като вероятно. В гръцкия може и така да е влязло, но в българския и сръбския е по-логично да се търси по-директната и исторически обоснована връзка с латинското Йовиан, отколкото с еврейското Йоханан.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.