Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:14 27.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: машинен превод шльокавица -> български езикнови [re: Baлeнтин]  
Авторsoftware (Нерегистриран)
Публикувано20.04.06 20:14



Е батка принципно си прав, но аз ако мога да дам 30$ и да си реша проблема от раз и то добре, вместо да се трепя цял живот като куче да пиша неща като добавки за кофти софтуер - например Миранда, извинявай ама това нещо съкс и то отвсякъде. И в мен живее някакъв идеализъм и аз съм за това да има свободен софтуер, но няма нищо по-важно от това един софтуер да върши работа, той е писан предимно за това, а не да си губиш времето с него. Тоест процента на използваемост трябва да е по-голям от прозента "надежда някой ден да работи".



Тема Re: машинен превод шльокавица -> български езикнови [re: software]  
Автор Baлeнтин ()
Публикувано20.04.06 20:26



Разни хора - разни идеали. Благодарение на "идеалистите" съществуват много от свободните програми.

Има хора, за които е важно програмата да работи, приблизително толкова, колкото да задоволяват нуждите си от творчество, чрез писане на софтуер. И когато пишат софтуер, който ползват, тогава са най-щастливи. Много често създателите на свободен софтуер, са и негови потребители и са започнали да създават даден продукт, защото не са успели да намерят такъв какъвто търсят.

Понякога не можеш по никакъв начин да убедиш дадена фирма, която произвежда една програма, да вгради в програмата някаква функционалност на разумна цена. Тогава е добра идея да си напишеш своя собствена програма, която да можеш да променяш както си искаш, и като я публикуваш да си намериш хора, които безплатно ще ти я подобряват.

В Линукс за българи има една статия, за която се твърди че е добре да бъде прочетена от потребители, които искат да преминават от Windows на Линукс -

. Не мога да кажа, че съм съгласен 100% с нея, но има и неща, с които се съгласявам. Виж и коментарите. Много от писанията в полза на Линукс или против Линукс са безсмислен флейм (не само от посочената статия).

Спирам вече. Повече няма да преразказвам вече .

Редактирано от Baлeнтин на 20.04.06 20:46.



Тема Re: машинен превод шльокавица -> български езикнови [re: Baлeнтин]  
Авторsoftware (Нерегистриран)
Публикувано20.04.06 21:35



Ти си комунист батка. Проповядваш ми, че ако се борим с дружни усилия ще преминем от смотан опънат свободен софтуер към добър опънат свободен софтуер. И аз съм комунист, но комунист песимист.

Обаче истината е че добрия безплатен софтуер, който е фрии, и пак в някакъв смисъл свободен, най често изобщо не е опънат



Тема Re: машинен превод шльокавица -> български езикнови [re: software]  
Автор Baлeнтин ()
Публикувано20.04.06 22:52



Не съм комунист. Нищо не проповядвам.

Свободният софтуер не е комунизъм. При комунизма те принуждават да правиш нещо (да споделяш с другите - от всеки според възможностите, на всеки според нуждите). А свободния софтуер (в условията на демокрация) може да го ползваш само ако желаеш - никой не те принуждава. Ако не - може да си ползваш несвободен софтуер. Също така никой не те кара да споделяш (да пишеш свободен софтуер). Имаш право да избираш какви права да имат потребителите на твоята интелектувална собственост (закон за авторските права).

Дружните усилия са невъзможни по принцип. Скапан софтуер винаги ще има - както свободен, така и несвободен. Ненаписан софтуер - също. Мотивацията на различните хора да направят нещо е различна. Хората са различни.

Вярно е, че има гръмогласни потребители и разработчици на свободен софтеур, които са комунисти, но това не значи, че всички са такива.

Свободният софтуер засилва ефекта от пазарната икономика - всеки има право да плаща на когото си поиска по подобряването на свободния софтуер. Когато софтуерът е несвободен, само собственикът на софтуера има право да събира пари за подобряване на софтуера. Свободният софтуер не позволява да има такъв монопол. (Разбира се това не значи непременно много ниска цена на свободния софтуер; понякога свободния софтуер може да струва многократно повече от несвободния - това е нормално, защото в много случаи по-качественото е и по-скъпо).

Достатъчно вече преразказах неща, които вече са

.



Тема Re: машинен превод шльокавица -> български езикнови [re: Baлeнтин]  
Авторsoftware (Нерегистриран)
Публикувано21.04.06 03:37



Линукс - Селска чест. Съжалявам не можах да се сдържа.



Тема Re: машинен превод шльокавица -> български езикнови [re: software]  
Автор Baлeнтин ()
Публикувано21.04.06 18:10



Какво е това "селска чест"?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.