Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:31 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re:нови [re: Nimbus]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано20.04.05 18:56



Италианците не са познавали кашкавала преди края на 19 век. Както и че киселото млеко става за ядене! Провери и ще видиш!

преди да ходя да си скъсам дипломата, ето ти няколко имена:

Омир

Херодот

Катон

Колумела

Апиций

Кристиан Хансен


направи едно разследване върху тях - виждам, че си усвоил принципа на работа на търещите машини.

ако си добро момче и си напишеш домашното, мога да ти дам древноримска рецепта за кисело мляко.

пази Боже ако и като журналист хвърляш такива големи думи на едро и на сляпо.

my soul swims gently in her pool


Тема Re:нови [re: the_bomb]  
Автор Nimbus (Terra Faux)
Публикувано20.04.05 19:02



Що бъркаш по-съвременните италианци с древните римляни?

Ей ти домашното ми:
Древните римляни са взели рецептата си от древните гърци, които си цитирал в началото на списъка си, а те са научили за млекото от "нимфите", както си казват самите те. Ще ти кажа кои са "нимфите", ако верно си скъсаш дипломата. Но мисля, че до крайности не е нужно да се стига. Знаем кой е имал имот при тракийците и е срещал "нимфи", които са квасили млеко.

"Има само една истина. Тя е независима от време, култура и религия."
Т. Детлефсен


Тема Re:нови [re: Nimbus]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано20.04.05 19:47



не съм казвал, че древните римляни = днешните италианци.

просто оборвах твоето твърдение, че едва ли не до 19 век всички освен онези при копривщенските мандри са пасли трева.

само не можах да разбера какво общо има всичко това с думата "кашкавал".

ще си скъсам дипломата, когато ми посочиш древния тракийски/български документ, в който тя се споменава за пръв път, къде си го чел и как мога аз да го видя.

какво нашепват нимфите и какво казват специалистите по езотерични науки няма да се брои за отговор.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Откъде идва кашкавал?нови [re: Nimbus]  
Авторзнaeщ (Нерегистриран)
Публикувано20.04.05 23:08



Подигравай се колкото ти душа иска:)))Все пак уча филология в престижен университет и за румънския произход на кашкавал знам от доста по-ерудирани от теб и мен хора,които винаги са се занимавали с изследване на езиците и произхода им.



Тема Re: Откъде идва кашкавал?нови [re: знaeщ]  
Автор Nimbus (Terra Faux)
Публикувано21.04.05 01:22



НАУКА - това, дето те учи как и какво да мислиш.

УЧЕН - наУЧЕН какво да мисли и в какво да верва. Сиреч папагал, повтаряч на "престижни" мнения.

Горните две вървят със солидни дози егоцентризъм и надменност.
---
Обяснете ми, моля, господин бъдещ висшист по филология от престижен университет, как вашите ерудирани познати (предполагам преподаватели) аргументираха румънската си версия. Ако удовлетворите молбата ми, млади господине, ще си върна думите за науката и учените назад. И ще се извиня за нанесената... обида?
Аргументи от типа "Пешо рече, той е учил, значи е верно" не се приемат за аргументи. В светила и безпогрешни хора не верваме. Тъй де - нихилист си падам, ама само мъничко и за определени нещица.
---
Помолете светилата да ви обяснят за препинателните знаци и интервалите след тях. Все пак учите филология и утре ще тръгнете да коригирате книги. Не ща да попадам на книги, коригирани от вас! Това е по-спешната ви работа като студент.

"Има само една истина. Тя е независима от време, култура и религия."
Т. Детлефсен

Редактирано от Nimbus на 21.04.05 01:28.



Тема Re: Откъде идва кашкавал?нови [re: знaeщ]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано22.04.05 22:15



Случва се умни хора да говорят глупости. Това не ги прави задължително глупаци, нито превръща глупостите в умни приказки.



Тема Re: Откъде идва кашкавал?нови [re: Nimbus]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано23.04.05 00:04



НАУКА - това, дето те учи как и какво да мислиш.
УЧЕН - наУЧЕН какво да мисли и в какво да верва. Сиреч папагал, повтаряч на "престижни" мнения.
Горните две вървят със солидни дози егоцентризъм и надменност. [....]


Нали се разбрахме по същество да говориш? Теориите на конспирацията и общите приказки за отклоняване на въпросите не са по същество.



Тема Re: Откъде идва кашкавал?нови [re: ivx]  
Автор Nimbus (Terra Faux)
Публикувано23.04.05 00:34



Не ми гледай постингите като нещо самостоятелно, а виж на какво отговарям. Писал съм единствено и само по същество. За конспирации не съм споменавал и дори намеквал.

Ако толкова те дразни мнението ми за науката и НАУЧЕНИТЕ, изтрий тази част от постинга, но гледай да не забършеш и по-долу, че там е хептен по същество и държа студентчето да ми отговори. Може пък да извади аргумент, който не съм чувал, и да се поправя.

"Има само една истина. Тя е независима от време, култура и религия."
Т. Детлефсен


Тема Re: Откъде идва кашкавал?нови [re: Nimbus]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано23.04.05 10:01



а аз чакам ли, чакам да видя твоето посочване кога и къде е засвидетелсвана формата "кашкавал" в българския език за пръв път...

но май няма да го дочакам - както винаги.

пък ти си седнал аргументи на другите да изискваш.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Откъде идва кашкавал?нови [re: the_bomb]  
Автор Nimbus (Terra Faux)
Публикувано23.04.05 16:08



В отговор на:

а аз чакам ли, чакам да видя твоето посочване кога и къде е засвидетелсвана формата "кашкавал" в българския език за пръв път...




Не ми е необходимо засвидетелстване, за да разпозная една българска дума. В повечето речници тактично пропускат някои думи, защото са нецензурни, но това не значи, че не съществуват, не са български и не се употребяват много по-често от описаните думи.

Гърците като са писали за "българи" преди самите българи да пишат за себе си означава ли, че те са ни кръстили?
---
Чудесно я разбирам системата, по която се извежда етимологията на някои думи. Просто не съм съгласен, че тази система винаги стига до верните резултати. Грешките щяха да са простими, ако не бяха облечени в категоричността, която се забелязва и напористо поддържа и тук.

"Има само една истина. Тя е независима от време, култура и религия."
Т. Детлефсен

Редактирано от Nimbus на 23.04.05 16:12.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.