Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:15 26.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема А защо само...нови [re: caшo]  
Автор Meдapko (mandalorian)
Публикувано15.07.04 22:57



...един дял трябва да се занимава с регистрите?



Български се пише с кирилица. Другото е превземки или некадърност.


Тема Re: Благодаря. Хайде пак по тематанови [re: Лил]  
Автор Лил ()
Публикувано15.07.04 23:53



Продължавам да чета, пишейки в клуба, защото ми се струва интересно:

Интонационните особености на речта са основен признак за определянето на социалния статут на човек. Според изследвания слушатели на записани гласове определят социалното положение на говорещия за 10-15 секунди.

На Британските острови за нормативно се смята received pronunciation (RP) - прието във висшите слоеве произношение, противопоставено на останалите социални и териториални типове произношение. Това нормативно произношение може да се придобие в определени частни университети и училища, както и в семействата от най-висшата класа. Received pronunciation е необходимо условие за заемане на висши постове.
Във Великобритания е прието да се смята, че съществуват 3 равнища на акцентен престиж. Първият е RP, някои от чуждите акценти, а също така някои от акцентите на ирландския и шотландския. Второто равнище са британските регионални диалекти. Най-ниското равнище са социалните диалекти, характерни за различни социални групи в големите промишлени градове.



Тема Re: Не ме разбра.нови [re: Meдapko]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано17.07.04 13:32



еее, тия швайцарците били много забавни :Р



Тема Тук ставаше дума за банскалии, ама...нови [re: ivx]  
Автор Meдapko (mandalorian)
Публикувано17.07.04 20:31



...швейцарците и те като опак планински народ не падат по-долу. Трябва да ти кажа, че и на мен биха ми били забавни, ако някои неща в тях не ме дразнеха безумно.

Въпреки всичко не ми се иска да обобщавам и трябва да отбележа в тяхна полза, че в Лозана и по принцип кантон Во са страхотни хора, да не говорим, че по улиците, ако ходиш и гледаш само хората (без да ги слушаш) ще речеш, че си си у нас. Абе по принцип за всеки, който обича езиците Швейцария е доста интересно и приятно място. Можеш да се сбъркаш от живописни диалекти.



Български се пише с кирилица. Другото е превземки или некадърност.


Тема ВАЖЕН ПОСТИНГ, ДА ЧЕТАТ ВСИЧКИ!нови [re: Meдapko]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано18.07.04 16:32



ВАЖЕН ПОСТИНГ, ДА ЧЕТАТ ВСИЧКИ!

Появи се неяснота в мненията за диалектите.

Има диалекти, различаващи се предимно по начина на изговор - твърди и миеки, и незначително по речников състав. Пловдивски, литературен български и софийски например. За мен диалекта на "Мера според мера" е такъв, нямам неясни думи.

Обратен пример е банският - той има много местни думи, които неместен човек няма откъде да ги знае.

А швейцарския немски? Само по изговора - ръкането и хръкането, или и по думите се различава?

Моля да уточнявате в постингите за какво различие говорите - само за произношение или и за диалектен речников запас.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.