Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:27 30.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Не трябваше да ти вярвам!нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано07.07.03 10:27



И аз съм проверил, и съм убеден в това, което говоря. Друг е въпросът, че не ползвам нищо излязло от Майкрософт и при що-годе кадърно написани програми нямам проблеми с употребата на Уникод (в частност системно кодиране UTF-8).
По въпроса за пощата има какво да кажа, но не му е тук местото.



Тема Re: използване на "Combining Diacritical Marks"нови [re: gazibara]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано07.07.03 10:55



Друго решение, много по-лесно постижимо, са шрифтове с готови глифове (т.н. kerning pairs) за кирилските букви с ударение. Накратко идеята е следната: пишеш кирилско „А” + комбиниращо леко ударение, а в шрифта има kerning pair на тези два символа. При визуализация се използва глифът от kerning pair-а и добиваш графично перфектен символ с ударение. Да не говорим, че в шрифта могат да се дефинират правила къде точно да бъде поставен даден комбиниращ символ за даден друг символ (т.е. за „А” малко по-високо отколкото за „а”). И не на последно място Уникод консорциумът гледа на прекомпозираните ударени символи в Уникод като на удобство за преминаване от 8-битово кодиране, отколкото като начин за решаване на подобни проблеми.



Тема Re: Не трябваше да ти вярвам!нови [re: AvatarBG]  
Автор | (>[2] /dev/null)
Публикувано07.07.03 16:16



В Mozilla (RedHat 9, не съм променял и инсталирал никакви шрифтове) не излиза правилно -- ударението се вижда между буквите ...

В Windows XP излиза правилно дори с Netscape 4.

Вероятно проблема е със шрифтовете, но ме мързи да инсталирам TTF fonts ...



Тема Аз съм от проститенови [re: AvatarBG]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано08.07.03 23:18



Това трябва да работи не само за разбирачи. Това ми е целта.
На сайта ми няма НИЩО за пощите - аз не им пипам !!!!__НИЩО__!!!! Настройвам Уйндоуса както съм описал и пощите просто работят, нищо не ръчкам.

Най-обичам да не разбирам. Перални, бойлери, хладилници... полуоски и делка... доктори... докато не разбирах бях по-добре.


Затова предлагам нещата да се направят като за такива, дето не разбираме и нямаме и желание.
И то така, че да са повторими, а не само с ПРОДУКТА Х.



Тема Re: Не трябваше да ти вярвам!нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Bлaди_ (непознат)
Публикувано09.07.03 10:00



Ако при Save As ти скапва нещата, то е защото IE не записва точно каквото е прочел от мрежата, а някаква негова си преработка на това дето е прочел.

Ако изтеглиш index.html със свалячка като wget например (може би става и с тия масовите за Windows като FlashGet и Gozilla), дето не деформират оригинала, всичко се възпроизвежда безпроблемно.

Може да пробваш друго:
Въведи URL-то в самия Word, и ако го отвори правилно, дай му от него Save As. Тогава би трябвало да го за пише правилно.

Ако ти се играе де :-)



Тема Re: ~нови [re: AvatarBG]  
Автор Bлaди_ (непознат)
Публикувано09.07.03 17:24



Елегантността на идеята за комбинирането на диакритични знаци с произволен символ ми хареса дотам, че реших да я обобщя тук:



Един специалист благоволи да направи малък коментар по въпроса. Коментарът му е достъпен (във вид на отрязък от разговор на английски между него и един аматьор) на следния адрес:



Редактирано от Bлaди_ на 09.07.03 17:25.



Тема Re: Инициатива на БАН за И ударенонови [re: Caмия Инжинep]  
Автор lil (a)
Публикувано09.07.03 18:29



От гледна точка на българския правопис и графика създаването на нова буква И ударено или И с тежко ударение (която всъщност изобщо не е ударена гласна или в краен случай може да мине за сричка със слабо или второстепенно ударение, напр., Казах й, но тя не ме разбра срв. Казах ти, но ти не ме разбра) ще е абсолютен прецедент не само за българския, но и за славянскит (доколкото знам) езици изобщо: на една дума, по-точно на едно значение ще съответства отделен цялостен знак, една графема, един йероглиф или сигла или не знам как ще се казва това. Във времена, в които се върви към олекотяване на азбуките (вж. реформата в немския преди 2-3 години), ние ще правим точно обратното, ще си правим нова буква, която няма различно произношение и се използва се само в една дума.



Тема Re: ~нови [re: Bлaди_]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано09.07.03 19:01



В текста ти има доста неточности.
> Защо смятам, че не бива да се създава ново ASCII кодиране с добавени нови
> символи за ударени букви

ASCII кодирането е само едно. Не вярвам да успееш да убедиш американците да включат букви от кирилица с ударение в техния стандарт :)

> За по-несериозни цели могат да се ползват и по-несериозните приложения с
> наличните ASCII кодирания и без ударения.

Подобна грешка -- трудно би било в ASCII да се вижда кирилица без ударения, след като ASCII не дефинира кирилица :)

"Специалистът" изрежда доста недостатъци на идеята и като цяло (според мен) не я подкрепя.



Тема Re: ~нови [re: l]  
Автор Bлaди_ (непознат)
Публикувано10.07.03 01:28



> ASCII кодирането е само едно. Не вярвам да успееш да убедиш американците да
> включат букви от кирилица с ударение в техния стандарт :)

Тука разбира се се има предвид създаване на ново кодиране, което да съдържа ударени букви (ако ще и на базата ба налично) на мястото на други знаци от оригиналното ASCII кодиране за което ти говориш :-)

Поправих тази неточност.


> "Специалистът" изрежда доста недостатъци на идеята и
> като цяло (според мен) не я подкрепя.

И според мен е така.

В същото време, от това май не са извлечени всички поуки. Изглежда например при сливането шрифтът може да предложи готов, предварително сглобен знак, който да се постави на мястото, вместо сливането да се прави тепърва от приложението. Това не става ясно дали е възможно.

Аз се постарах да се закопая малко в нещата и ето какви наблюдения направих, надявам се да са от полза. Поне по силата на максимата, че отрицателният резултат е също резултат:

Гъвкав тест за съчетаването на диакритичните знаци с кирилица в Unicode, всеки може да си поиграе:



Старият статичен тест е тук:


Снимки на резултатите от тестовете в IE и Opera под Linux, Windows 98 и Windows XP:


Осъвременил съм в съотвествие с новите резултати коментара си по въпроса (Все още смятам, че решението за изобразяване на ударени букви трябва да се търси с Unicode, дори и да не е с чисто съчетаване на кирилицата с диакритичните):


Там съм привел и изглежда(!) сходен(?) проблем с еврейската писменост, за който някой също е направил тест:

Редактирано от Bлaди_ на 10.07.03 01:47.



Тема ~нови [re: Bлaди_]  
Автор ivx (Looser (sic)
Публикувано10.07.03 10:18



аз пак искам да кажа, че гръцкият начин за добавяне на ударения според мен е много удачен.

 




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.