Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:03 14.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Инициатива на БАН за И ударено  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано01.07.03 23:41



Сетили са се от БАН - "Институтът за български език към БАН, заедно с института по математика и информатика" че трябват Ии с ударение и затова са 31-та буква.
БАН -


Събират мнения. А другите ударени букви?
Пуснах тема в ПРОГРАМИСТИ, но на тях трябва да им се обяснява по-дълго. Ето какво последно писах на БАН, когато се обърнаха към мен за мнение:

========================================================

Да ви обясня защо фирмите ви подкрепят инициативата, а аз - не. Защото тя е непълна и оставя още мно-о-о-го за дооправяне Те за дооправянето ще искат пари, а аз ще продължа да си изразходвам свободното си време и личните си пари. Вместо това ми се ще да си пия биричката.
Затова се замислих не по инженерски, а глобално.Защо електронните устройства трудно работят.с Българската Кирилица? - Защото тя не е документирана черно на бяло. А трябва!: Затова вашата инициатива да се раздели на две. Транслитерацията да остане отделно, тя за момента ми е извън интересите и си остава само ваша. Втора ще се нарича приблизително: "Правила за употреба на Българския език и азбука в електронните устройства". Обема и, доколкото аз се сещам, трябва да е:
1. Стандарт за българската азбука. Номера на буквите и разновидности: Главни, малки, главни ударени и малки ударени. Коя буква кои разновидности има. Правила за преобразуване (те са очевидни, но трябва да ги има черно на бяло) при изобразяване или съхраняване на устройства, които поддържат само подмножество на азбуката, например само малки и главни или само главни. Правила за сортиране - вълна и вълна с ударение.
2. Стандарт за БДС клавиатурна подредба - нов. Това е стария + уточнени местата на руските букви, ударените букви и някои други знаци - №, Евро градус, ([{)]} <> и които още се сетим, набирани с мъртъв клавиш или клавишна комбинация. Аз съм направил по въпроса каквото може с подръчни средства, (пратих ви го) но в стандарта трябва да искаме ВСИЧКО. Който може, да го спазва. Да е най - общ, да става и за пишещи машини.
3. Стандарт за фонетична подредба. Досегашното фактическо положение да се утвърди и да се предвидят местата на споменатите по-горе букви и знаци.
4. МНОГО ВАЖНО!!! Да се претендира където трябва в Уникоде и Постсткрипт на база на приета т. 1 (азбуката) да се стандартизират и "тежко" (отляво надясно) ударените букви като принадлежащи на Кирилицата. Да им се утвърдят официално кодови номера ЗА КИРИЛИЦА!!!
5. Нормативен документ с критерии за сертифициране на софтуерни и хардуерни продукти за пригодността им за български. Трето ниво ще е пълната поддръжка и на ударените букви с коректни преобразувания, когато се налага към неударени. Пример: Търси точно, Търси без отчитане на ударенията, търси без разлика малки - главни букви. Ще се сертифицира и коректният експорт към общоприети файлови формати - HMTL Windows1251, HTML Unicode, RTF, PDF...

6. Което вие от БАН се сетите, че е за тука.
7. Това е! Край на глобалното мислене, надолу е по инжИнерски.

На вас като математик се пада да обясните на лингвистите, че шрифт и клавиатура въобще не решават въпроса. За илюстрация им покажете как ви излизат имейлите.
Точка 5 е много готина. Няма да е необходимо да търсим онези помияри от Майкрософт. Като видят сертифициран линукс или офис продукт сами на бегом ще тръгнат да си вадят сертификат. Ако стандартите са без измислици, променящи фактически наложилото се положение при клавиатурите, Линуксаджиите до половин година ще ги вкарат в действие. Те което ги кефи бързо го правят. Включително и тези прекодиращи таблици, които карат потребителя да няма понятие кое с каква кодировка е, щото просто му работи. Така, както работят Уйндосите 95 и следващи с подмножеството на буквите без ударение. Казах Уйндосите, не кирилизиращите програми.

Поздрави!
Генади Атанасов - ИнжИнера.

P.S. Ако направим такава инициатива ще видите какво е мълчалива, но силна съпротива. Ах, как е хубаво да получаваш изходния код на Windows(r)(tm) в Парижки ресторант! Или пък да отидеш на екскурзия до Редмънт (пардон, на обучение) та да ти покажат как прекрасно работят Майкрософтските продукти. Иначе работят те в Редмънт, по приятно! После без колебание ще ги платиш с държавни пари по най- високата тарифа. И тук разни БАНчета и ИнжИнерчета да гледат в чуждо канче и да дърпат килимчето на стария... Пляс през ръцете!
Г.
========================================================



Тема ~нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор ivx (~)
Публикувано02.07.03 10:41



фонетичната кирилица е непълно ненужна, освен за мързеливците.

мене, ако питате не ни требе норма за транслитерация.

това, което би било полезно е да можем да слагаме ударения както гърците го правят, техната подредба е QWETRY, при натискане на клавиша за ; и сред това гласна се появява гласна с ударение

 



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано03.07.03 09:07



Това за ударенията е добре да се стандартизира най-после: да се сложат и леки, и тежки ударения на всички гласни; трябва да се помисли и за видовете ударения използвани в сръбската кирилска писменост. В Юникод има дефинирана само една кирилска буква с тежко ударение: именно прословутото дателно й! Ама няма кой да се сети да я напъха някъде в дупките на Windows-1251 и да я използва, поради което на моя милост му се налага да прави еквилибристики (а те, уви, работят само с MS Word).

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Напротивнови [re: ivx]  
Автор lndependent (crash)
Публикувано03.07.03 11:09



Тук си абсолютно не-прав, да не кажа крив. На мен лично фонетичната кирилица ми спестява време и нерви по преминаване от латиница. Работата ми е такава, че преимуществено пиша на латиница (разбирай по 6-7 часа на ден). Ако трябваше да пиша на БДС само за да пусна едно мнение в клубовете, щях да се побъркам от фрустрация, докато налучквам кой клавиш къде беше. Да не говорим, че са ми се падали и клавиатури без означения на кирилските букви, въпреки че живея в България. На едната даже имах чувството, че нарочно са изчегъртали червените букви. Така че фонетичната ми спестява неимоверно много време и нерви - няма нужда да си променям навиците, за да напиша нещо на родния си език.

стой та гледай


Тема ~нови [re: lndependent]  
Автор ivx (Looser (sic))
Публикувано03.07.03 11:35



като научиш подредбата нема да го имаш тоя проблем

 



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор Shankly (моряк)
Публикувано03.07.03 16:41



Така, аз си пиша на БДС откакто имам(ползвам) компютър - 5 години се навършват през август.

И ми е много по-лесна в сравнение с фонетичната



Тема Re: ~нови [re: gazibara]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано03.07.03 18:11



Какво мислите за използване на "Combining Diacritical Marks" (символи 0300-036F) от Unicode стандарта за поставяне на ударения?



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор lndependent (crash)
Публикувано03.07.03 18:15



Ама защо да я уча тази подредба, след като така или иначе не я ползвам. Дори да ми се наложи да я ползвам, то това ще бъде под 10 процента от времето, което прекарвам пред компютъра.

стой та гледай


Тема Камък ми падна от сърцето!!нови [re: gazibara]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано03.07.03 19:06



Бях взел да се съмнявам, че нещо не ми е наред с езика и не ми се разбира. А ти запали от четвърт! Значи повредата не е в моя телевизор.

Газибаре, погледни, моля същата тема в Програмисти. Там вече има и некухи мнения и съображения. И се включвай направо на сайта на БАН, има на какво да ги светнеш.
Генади



Тема използване на "Combining Diacritical Marks"нови [re: l]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано03.07.03 19:14



Не съм го опитвал. Аз и шрифтове мразя, инжИнер съм. Но държа твърдо на едно: да се чете, ВИНАГИ, СЛЕД КОЕТО И ДА Е ПРЕОБРАЗУВАНЕ (да минава без проблем по имейла например)
ЗАТОВА ОС ТРЯБВА ДА ЗНАЕ, ЧЕ ТЕЗИ БУКВИ СА КИРИЛИЦА И ТАКА ДА ГИ ОБРАБОТВА.
Добрев от БАН се е поддал на шарлатани (най вероятно от ДАТЕКС) и пише с ударения. качили са му шрифт и клавиатура. Но мейловете му излизат на ????? поради което не пропускам да го бъзикам.



Тема Re: използване на "Combining Diacritical Marks"нови [re: Caмия Инжинep]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано03.07.03 19:37



Би трябвало да се чете винаги, защото е част от Unicode стандарта. Отделен е въпросът дали всички приложения, които претендират че поддържат Unicode наистина го поддържат :)

Предимства:
- няма нужда да се чака някой да благоволи да добави гласните от кирилицата с ударения в Unicode
- лесно се реализира "точно" и "неточно" сравнение на текст. Просто във втория случай, наличието на символи от 0300 до 036F се игнорира. Неприятното е, че програмите в момента не могат да правят "неточно" търсене :(
- ако все пак някога се добавят гласни с ударения, просто се дефинират правила за еквивалентност и нормализация (те са част от Unicode) и всяка програма която поддържа Unicode ще знае, че двете форми са еквивалентни.

Недостатъци:
- гласните с ударения ще се представят от два символа



Тема Re: ~нови [re: l]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано03.07.03 22:57



Няма никакъв проблем да се използват (пример:

), като в днешно време с тях се справя и по-голямата част от софтуера.



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор dma (irq)
Публикувано04.07.03 11:09



Да де, те французите също така ми говорят за техния измислен вариант на клавиатурите azerty. Ако съм свикнела, колко лесно щяло да ми бъде. Същите доводи се изтъкват и за qwertz и за БДС. Е да, ама аз имам само qwerty, без БДС, без каквито и да е други екстри и не мога да си играя да свиквам на 150 стандарта. Затова фонетичната кирилица е безценна.


There's no place like 127.0.0.1


Тема Re: използване на "Combining Diacritical Marks"нови [re: l]  
Автор gazibara ()
Публикувано04.07.03 15:00



По принцип Unicode дефинира всички букви с надредни знаци, които имат отделен код, като Precombined. Обаче аз се опитах да използвам Combining diacritical marks за някакви си мои цели, и резултатът беше плачевен: в Word изглеждаха грозно, в Notepad - малко по-добре, а прекарани през няколко браузъра дори въобще не излизаха. Да не говорим, че повечето стандартни шрифтове НЕ ги съдържат.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано04.07.03 15:06



Проблемът не е с подредбата, а със смесването на две съвършено различни подредби. Да не говорим, че едни и същи символи по QWERTY и по БДС са на различни места. А това са най-често употребяваните символи - скоби, точка, запетая, тире. Като седна на немски Windows точно това ме изтормозва най-много.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: използване на "Combining Diacritical Marks"нови [re: l]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано04.07.03 22:06



Мейловете са предимно на KOI8R и чатпат на Windows 1251.
Нема как да мине.
Лесно е да се преобразува, ама трябва някой да напише точно и изчерпателно задание - кога, как.
На втори етап ще се гледа дали се оправяме с досега наличното или наистина ще се добавя нещо в Unicode. Щото ХР- то ти е само за теб, само за този комп и докогато Майкрософт кажат. Що не съм Стоичков... И задължително да се търси междуплатформеност и съвместимост назад.
Абе, въпросите стоят и аз не знам как да ги решавам. Само знам, че ударената буква не е само Ии. Само за нея не си заслужава данданията.



Тема Re: използване на "Combining Diacritical Marks"нови [re: gazibara]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано04.07.03 22:19



Нещата не плуват отгоре. Аз затова на сайта ми се правя, че не грея нищо по въпроса и тикам посетителите към непълно (без ударени букви), ама 100% работоспособно решение - собствената Кирилица на Уйндоуса, извадена на системно ниво.
Всички прекодирания стават on the fly, при опън и сейв. Ако не си маниак, няма и да разбереш, че се прекодира.

ЕЙ ТАКА ГИ ИСКАМ УДАРЕНИТЕ БУКВИ! Жената ми е казала, че като почна нещо, трябва да го оправя докрай! Но това е друга тема...

P.S. Газибаре, моят филолог каза, че на български само Ии има две ударения. Другите са само с тежко.



Тема Не трябваше да ти вярвам!нови [re: AvatarBG]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано04.07.03 23:46



В отговор на:

Няма никакъв проблем да се използват (пример: http://balhaah.lonex.org/), като в днешно време с тях се справя и по-голямата част от софтуера.



Аз го знам, че не така, щото съм го проверил. А ти пишеш наизуст.
Я тази страница я запази като (save As...) И ще изкараш жабомаймуни от раз. Не съм Ленин, ама ще се самоцитирам:
”На вас като математик се пада да обясните на лингвистите, че шрифт и клавиатура въобще не решават въпроса. За илюстрация им покажете как ви излизат имейлите. ”



Тема Re: използване на "Combining Diacritical Marks"нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор gazibara ()
Публикувано07.07.03 09:57



Е, аз гледам на нещата малко по-голбално. С кирилица пишат не само българите, ами още руснаци, сърби, украинци, белоруси и още маса народ на изток от Урал. В руския език, уви, е прието лекото ударение; в сръбския има четири вида ударение, вкл. върху "р", и се отбелязват по четири различни начина (разбира се). Затова предлагам да оправим нещата изцяло, а не само в нашето си канче.

За сведение: словенците също имат четири ударения, едно от които се отбелязва с двоен грав върху гласната или 'R'. И гледай ти чудо: на едно местенце в Unicode има блок латински букви с двоен акут (между U+0201 и U+0215). Четеш стандарта и още едно чудо: този блок е кръстен Словенски букви с ударение (или нещо подобно!). Значи те, една шепа народ, са се сетили и са ходатайствали където трябва, а ние - 300 млн. души с все руснаците и сърбите, се почесваме.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: използване на "Combining Diacritical Marks"нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор gazibara ()
Публикувано07.07.03 10:02



Unicode непрекъснато се развива. Дори да се добавят букви с ударения само там, без да се пипат кодовите таблици, ще е голяма крачка напред. Най-разпространеният текстов редактор - MS Word - отдавна е минал изцяло на Unicode и за него тези нови букви не биха никакъв проблем - нито в бъдещите, нито в старите версии, които са Unicode'ски (т.е. от Office 97 насам).

А за това си има стандартна процедура. Виж http://www.unicode.org.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Не трябваше да ти вярвам!нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано07.07.03 10:27



И аз съм проверил, и съм убеден в това, което говоря. Друг е въпросът, че не ползвам нищо излязло от Майкрософт и при що-годе кадърно написани програми нямам проблеми с употребата на Уникод (в частност системно кодиране UTF-8).
По въпроса за пощата има какво да кажа, но не му е тук местото.



Тема Re: използване на "Combining Diacritical Marks"нови [re: gazibara]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано07.07.03 10:55



Друго решение, много по-лесно постижимо, са шрифтове с готови глифове (т.н. kerning pairs) за кирилските букви с ударение. Накратко идеята е следната: пишеш кирилско „А” + комбиниращо леко ударение, а в шрифта има kerning pair на тези два символа. При визуализация се използва глифът от kerning pair-а и добиваш графично перфектен символ с ударение. Да не говорим, че в шрифта могат да се дефинират правила къде точно да бъде поставен даден комбиниращ символ за даден друг символ (т.е. за „А” малко по-високо отколкото за „а”). И не на последно място Уникод консорциумът гледа на прекомпозираните ударени символи в Уникод като на удобство за преминаване от 8-битово кодиране, отколкото като начин за решаване на подобни проблеми.



Тема Re: Не трябваше да ти вярвам!нови [re: AvatarBG]  
Автор | (>[2] /dev/null)
Публикувано07.07.03 16:16



В Mozilla (RedHat 9, не съм променял и инсталирал никакви шрифтове) не излиза правилно -- ударението се вижда между буквите ...

В Windows XP излиза правилно дори с Netscape 4.

Вероятно проблема е със шрифтовете, но ме мързи да инсталирам TTF fonts ...



Тема Аз съм от проститенови [re: AvatarBG]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано08.07.03 23:18



Това трябва да работи не само за разбирачи. Това ми е целта.
На сайта ми няма НИЩО за пощите - аз не им пипам !!!!__НИЩО__!!!! Настройвам Уйндоуса както съм описал и пощите просто работят, нищо не ръчкам.

Най-обичам да не разбирам. Перални, бойлери, хладилници... полуоски и делка... доктори... докато не разбирах бях по-добре.


Затова предлагам нещата да се направят като за такива, дето не разбираме и нямаме и желание.
И то така, че да са повторими, а не само с ПРОДУКТА Х.



Тема Re: Не трябваше да ти вярвам!нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Bлaди_ (непознат)
Публикувано09.07.03 10:00



Ако при Save As ти скапва нещата, то е защото IE не записва точно каквото е прочел от мрежата, а някаква негова си преработка на това дето е прочел.

Ако изтеглиш index.html със свалячка като wget например (може би става и с тия масовите за Windows като FlashGet и Gozilla), дето не деформират оригинала, всичко се възпроизвежда безпроблемно.

Може да пробваш друго:
Въведи URL-то в самия Word, и ако го отвори правилно, дай му от него Save As. Тогава би трябвало да го за пише правилно.

Ако ти се играе де :-)



Тема Re: ~нови [re: AvatarBG]  
Автор Bлaди_ (непознат)
Публикувано09.07.03 17:24



Елегантността на идеята за комбинирането на диакритични знаци с произволен символ ми хареса дотам, че реших да я обобщя тук:



Един специалист благоволи да направи малък коментар по въпроса. Коментарът му е достъпен (във вид на отрязък от разговор на английски между него и един аматьор) на следния адрес:



Редактирано от Bлaди_ на 09.07.03 17:25.



Тема Re: Инициатива на БАН за И ударенонови [re: Caмия Инжинep]  
Автор lil (a)
Публикувано09.07.03 18:29



От гледна точка на българския правопис и графика създаването на нова буква И ударено или И с тежко ударение (която всъщност изобщо не е ударена гласна или в краен случай може да мине за сричка със слабо или второстепенно ударение, напр., Казах й, но тя не ме разбра срв. Казах ти, но ти не ме разбра) ще е абсолютен прецедент не само за българския, но и за славянскит (доколкото знам) езици изобщо: на една дума, по-точно на едно значение ще съответства отделен цялостен знак, една графема, един йероглиф или сигла или не знам как ще се казва това. Във времена, в които се върви към олекотяване на азбуките (вж. реформата в немския преди 2-3 години), ние ще правим точно обратното, ще си правим нова буква, която няма различно произношение и се използва се само в една дума.



Тема Re: ~нови [re: Bлaди_]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано09.07.03 19:01



В текста ти има доста неточности.
> Защо смятам, че не бива да се създава ново ASCII кодиране с добавени нови
> символи за ударени букви

ASCII кодирането е само едно. Не вярвам да успееш да убедиш американците да включат букви от кирилица с ударение в техния стандарт :)

> За по-несериозни цели могат да се ползват и по-несериозните приложения с
> наличните ASCII кодирания и без ударения.

Подобна грешка -- трудно би било в ASCII да се вижда кирилица без ударения, след като ASCII не дефинира кирилица :)

"Специалистът" изрежда доста недостатъци на идеята и като цяло (според мен) не я подкрепя.



Тема Re: ~нови [re: l]  
Автор Bлaди_ (непознат)
Публикувано10.07.03 01:28



> ASCII кодирането е само едно. Не вярвам да успееш да убедиш американците да
> включат букви от кирилица с ударение в техния стандарт :)

Тука разбира се се има предвид създаване на ново кодиране, което да съдържа ударени букви (ако ще и на базата ба налично) на мястото на други знаци от оригиналното ASCII кодиране за което ти говориш :-)

Поправих тази неточност.


> "Специалистът" изрежда доста недостатъци на идеята и
> като цяло (според мен) не я подкрепя.

И според мен е така.

В същото време, от това май не са извлечени всички поуки. Изглежда например при сливането шрифтът може да предложи готов, предварително сглобен знак, който да се постави на мястото, вместо сливането да се прави тепърва от приложението. Това не става ясно дали е възможно.

Аз се постарах да се закопая малко в нещата и ето какви наблюдения направих, надявам се да са от полза. Поне по силата на максимата, че отрицателният резултат е също резултат:

Гъвкав тест за съчетаването на диакритичните знаци с кирилица в Unicode, всеки може да си поиграе:



Старият статичен тест е тук:


Снимки на резултатите от тестовете в IE и Opera под Linux, Windows 98 и Windows XP:


Осъвременил съм в съотвествие с новите резултати коментара си по въпроса (Все още смятам, че решението за изобразяване на ударени букви трябва да се търси с Unicode, дори и да не е с чисто съчетаване на кирилицата с диакритичните):


Там съм привел и изглежда(!) сходен(?) проблем с еврейската писменост, за който някой също е направил тест:

Редактирано от Bлaди_ на 10.07.03 01:47.



Тема ~нови [re: Bлaди_]  
Автор ivx (Looser (sic)
Публикувано10.07.03 10:18



аз пак искам да кажа, че гръцкият начин за добавяне на ударения според мен е много удачен.

 



Тема Re: ~нови [re: Bлaди_]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано10.07.03 13:01



>> ASCII кодирането е само едно. Не вярвам да успееш да убедиш американците да
>> включат букви от кирилица с ударение в техния стандарт :)

> Тука разбира се се има предвид създаване на ново кодиране, което да съдържа
> ударени букви (ако ще и на базата ба налично) на мястото на други знаци от
> оригиналното ASCII кодиране за което ти говориш :-)

Тук единият от вас говори за истинското ASCII (7-битово), а другият има предвид 8-битовите кодирания, които понякога наричат Extended ASCII.

Ето ти още картинки — с различни шрифтове и големини на Galeon (Mozilla 1.3 engine):

. Виден е резултатът от лошо направени шрифтове, особено с Courier New (всички символи — вкл. комбиниращите — са дефинирани с еднаква ширина) и Verdana (чудно защо са му направили комбинаториките да се пляскат върху следващия, а не върху предишния символ).



Тема Колега, инджинер, въпроса отдавна го реших, аманови [re: Caмия Инжинep]  
Автор ASSASSlN (ветеран)
Публикувано10.07.03 13:27



няма кой да ме чуе.

Предлагам, за кой ли път:

1. главните букви изчезват.
2. изчезва и института по български език барабар с професор владко мурдаров.
3. изчезва и бан.
4. главните букви ша ги исползувамеее за изобразяване на ударЕния, щото без ударЕния ша заприличаме на удАрения цар-господар.



Тема Re: Инициатива на БАН за И ударенонови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Bлaди_ (непознат)
Публикувано10.07.03 17:53



Здравейте, имам новини :-)))

Наченах дискусия по темата за ударените букви в публичния пощенски списък на unicode.org.

Дневник на дискусията водя тук:



Мисля че урожаят е, или обещава да бъде, добър.

Опитал съм се да обобщя състоянието на нещата тук:




Тема Re: ~нови [re: AvatarBG]  
Автор Bлaди_ (непознат)
Публикувано10.07.03 18:07



Позволявам си да добавя твоя линк към снимките към страницата със снимки при мене:



Препоръчват ми да направя снимки със Safari под Mac с Apple-ски шрифт, както и с Konqueror под Linux с шрифт code2000, но аз нямам такава възможност. Ще се радвам който може да направи и да ми пише на vladimirg при need.bg.

Ще допоправя поправената неточност за Extended ASCII, благодаря :-)

В дискусията в списъка на unicode.org се получи и коментар относно това какво означава добър и лош шрифт и зщо някои са такива, а други -- онакива:




Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор Bлaди_ (непознат)
Публикувано10.07.03 18:23



Оказва се, че съчетаването на диакритични с други снаци в Unicode е създадено именно за целите, които се опитваме да решим в нашия език. Проблемът не стои само в българския, но и в "други еропейски езици, вкл. в гръцкия".

Така може да се обобщи един от отговорите в дискусията в пощенския списъка на unicode.org, точното писмо е това:





Тема Проблемът с ударените букви е решеннови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Bлaди_ (непознат)
Публикувано10.07.03 21:06



Проблемът с ударените букви е решен.

Макар и да звучи пресилено, точно това са последните новини от unicode.org.

Много се надявам натрупаната информация да е изсяснила и да изясни на всички, че колелото и топлата вода са вече изобретени.

Накратко:

1.
Ударените букви в Unicode се представят с техниката "Съчетаване с диакритичен знак".

2.
За изобразяването на ударен знак при завяка от страна на приложението за съчетание знак+диакритик има два варианта:

2.1
Шрифтът може да разполага с предварително готов ударен знак. Прложението изобразява този знак.

2.2
Шрифтът не разполага с предварително готов знак за необходимото съчетание. В този случай по ясно дефиниран алгоритъм, приложението съчетава в движение знака с диакритика.

3.
Не бива да се създава още едно Extended-ASCII базирано кодиране за кирилица към вече наличните. Цитирам, понеже е казано добре:
Може да уверите колегите си, че ако им се струва, че поддръжката на Единния код напредва бавно, то ново 8-битово кодиране би навлязло още по-бавно, още по-бавно би започнало да се поддържа, още по-бавно би започнало да се използва.

Натрупаха се мнения, примери, снимки, идеи още какво трябва да се снима. Линковете вече съм ги дал, ще повторя основните за пълнота:

Дискусията:



Снимков материал:


Обобщение в бгит.нет:


Обобщение в частния ми коментар по Инициативата:


Остава сега и Комисията да си отпуши ушите и даде ясно знак дали е чула и разбрала за какво става въпрос.



Тема Свобода на словото и след словотонови [re: Bлaди_]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано15.07.03 23:21



Имаше виц, че при социализма свободата на словото не е проблем. Проблема е свободата след словото.

Така стои и въпроса с писането с ударени кирилишки букви. Никога не съм се съмнявал, че това е лесно. И винаги съм бил сигурен, че оттам нататък почват проблемите. А ако всеки почне да ги решава както иска, а не по задание, ще настане направо кръкан бар чак докато хората на Бил Гей не ни оправят.

Който не вярва, че има проблеми, да провери:




Копнете изречението с ударенията и го пейстнете в Notepad.

Редактирано от Caмия Инжинep на 15.07.03 23:52.



Тема Re: Свобода на словото и след словотонови [re: Caмия Инжинep]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано16.07.03 15:54



Анженьоре, разбира се че ще ти излизат въпросителни в Нотепада. Тва е Уникоде.

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 16.07.03 15:59.



Тема Re: Свобода на словото и след словотонови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ivx (Looser (sic)
Публикувано16.07.03 18:17



това дето е на тая страница е много грозно. това, което съм виждал по речниците е много по-различно и по-красиво. някой знае ли в полиграфията как пишат с ударения?

 



Тема Re: Свобода на словото и след словотонови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Плaмeн (член)
Публикувано16.07.03 23:56



pri mene w notepad e dosta grozno, no inache savsem pravilno, no e iasno che v 9x kia notrpad shte sa maimuni



Тема Re: Свобода на словото и след словотонови [re: ivx]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано17.07.03 00:35



Това си зависи само и единствено от шрифта.

Ки ме бие Матрицата в дупарата, а?

Питието определя съзнанието.


Тема Re: Свобода на словото и след словотонови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор Плaмeн (член)
Публикувано17.07.03 03:00



ц,
в нотепад определено се вижда как са сглобени



Тема Мене ми жокер не требва!нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано20.07.03 22:08



В отговор на:

Анженьоре, разбира се че ще ти излизат въпросителни в Нотепада. Тва е Уникоде.



Мене ми жокер не требва! Искам просто да работи.

Дома на жената съм казал: Никакви обяснения, никакви причини. Яденето да е на масата.
Който счита, че текстовете са за гледане, а не за електронна обработка, да си купи BulLet. Има чудесни шрифтове с ударения. Ама как ще си отворите файл с име на кирилица от дискета или по мрежа... Или от РАР архив.... Не случайно и за него съм написал деинсталатор.

Да се направят нещата немърляво не е лесно. Трябва точно и ясно задание.



Тема Re: Мене ми жокер не требва!нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано25.07.03 20:15



Мисълта ми е че проблема е във Виндовса че не ти поддържа както си требе Уникодето. Сепак сметам Уникодето е нещо съществено.

Ки ме бие Матрицата в дупарата, а?

Питието определя съзнанието.


Тема Re: Мене ми жокер не требва!нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ivx (Looser (sic)
Публикувано26.07.03 18:19



от

можете да си свалите един фонт с който в Уърд с Insert Symbol можете да направите ето

са съжаление само ъ с ударение нема.

иначе подобни, възможности има и Arial Unicode MS

за да го видите както си требе си свалете шрифта, щото иначе май нищо не става

Редактирано от Zo на 14.01.07 17:12.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.