Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:31 30.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: използване на "Combining Diacritical Marks"нови [re: Caмия Инжинep]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано03.07.03 19:37



Би трябвало да се чете винаги, защото е част от Unicode стандарта. Отделен е въпросът дали всички приложения, които претендират че поддържат Unicode наистина го поддържат :)

Предимства:
- няма нужда да се чака някой да благоволи да добави гласните от кирилицата с ударения в Unicode
- лесно се реализира "точно" и "неточно" сравнение на текст. Просто във втория случай, наличието на символи от 0300 до 036F се игнорира. Неприятното е, че програмите в момента не могат да правят "неточно" търсене :(
- ако все пак някога се добавят гласни с ударения, просто се дефинират правила за еквивалентност и нормализация (те са част от Unicode) и всяка програма която поддържа Unicode ще знае, че двете форми са еквивалентни.

Недостатъци:
- гласните с ударения ще се представят от два символа



Тема Re: ~нови [re: l]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано03.07.03 22:57



Няма никакъв проблем да се използват (пример:

), като в днешно време с тях се справя и по-голямата част от софтуера.



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор dma (irq)
Публикувано04.07.03 11:09



Да де, те французите също така ми говорят за техния измислен вариант на клавиатурите azerty. Ако съм свикнела, колко лесно щяло да ми бъде. Същите доводи се изтъкват и за qwertz и за БДС. Е да, ама аз имам само qwerty, без БДС, без каквито и да е други екстри и не мога да си играя да свиквам на 150 стандарта. Затова фонетичната кирилица е безценна.


There's no place like 127.0.0.1


Тема Re: използване на "Combining Diacritical Marks"нови [re: l]  
Автор gazibara ()
Публикувано04.07.03 15:00



По принцип Unicode дефинира всички букви с надредни знаци, които имат отделен код, като Precombined. Обаче аз се опитах да използвам Combining diacritical marks за някакви си мои цели, и резултатът беше плачевен: в Word изглеждаха грозно, в Notepad - малко по-добре, а прекарани през няколко браузъра дори въобще не излизаха. Да не говорим, че повечето стандартни шрифтове НЕ ги съдържат.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано04.07.03 15:06



Проблемът не е с подредбата, а със смесването на две съвършено различни подредби. Да не говорим, че едни и същи символи по QWERTY и по БДС са на различни места. А това са най-често употребяваните символи - скоби, точка, запетая, тире. Като седна на немски Windows точно това ме изтормозва най-много.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: използване на "Combining Diacritical Marks"нови [re: l]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано04.07.03 22:06



Мейловете са предимно на KOI8R и чатпат на Windows 1251.
Нема как да мине.
Лесно е да се преобразува, ама трябва някой да напише точно и изчерпателно задание - кога, как.
На втори етап ще се гледа дали се оправяме с досега наличното или наистина ще се добавя нещо в Unicode. Щото ХР- то ти е само за теб, само за този комп и докогато Майкрософт кажат. Що не съм Стоичков... И задължително да се търси междуплатформеност и съвместимост назад.
Абе, въпросите стоят и аз не знам как да ги решавам. Само знам, че ударената буква не е само Ии. Само за нея не си заслужава данданията.



Тема Re: използване на "Combining Diacritical Marks"нови [re: gazibara]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано04.07.03 22:19



Нещата не плуват отгоре. Аз затова на сайта ми се правя, че не грея нищо по въпроса и тикам посетителите към непълно (без ударени букви), ама 100% работоспособно решение - собствената Кирилица на Уйндоуса, извадена на системно ниво.
Всички прекодирания стават on the fly, при опън и сейв. Ако не си маниак, няма и да разбереш, че се прекодира.

ЕЙ ТАКА ГИ ИСКАМ УДАРЕНИТЕ БУКВИ! Жената ми е казала, че като почна нещо, трябва да го оправя докрай! Но това е друга тема...

P.S. Газибаре, моят филолог каза, че на български само Ии има две ударения. Другите са само с тежко.



Тема Не трябваше да ти вярвам!нови [re: AvatarBG]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано04.07.03 23:46



В отговор на:

Няма никакъв проблем да се използват (пример: http://balhaah.lonex.org/), като в днешно време с тях се справя и по-голямата част от софтуера.



Аз го знам, че не така, щото съм го проверил. А ти пишеш наизуст.
Я тази страница я запази като (save As...) И ще изкараш жабомаймуни от раз. Не съм Ленин, ама ще се самоцитирам:
”На вас като математик се пада да обясните на лингвистите, че шрифт и клавиатура въобще не решават въпроса. За илюстрация им покажете как ви излизат имейлите. ”



Тема Re: използване на "Combining Diacritical Marks"нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор gazibara ()
Публикувано07.07.03 09:57



Е, аз гледам на нещата малко по-голбално. С кирилица пишат не само българите, ами още руснаци, сърби, украинци, белоруси и още маса народ на изток от Урал. В руския език, уви, е прието лекото ударение; в сръбския има четири вида ударение, вкл. върху "р", и се отбелязват по четири различни начина (разбира се). Затова предлагам да оправим нещата изцяло, а не само в нашето си канче.

За сведение: словенците също имат четири ударения, едно от които се отбелязва с двоен грав върху гласната или 'R'. И гледай ти чудо: на едно местенце в Unicode има блок латински букви с двоен акут (между U+0201 и U+0215). Четеш стандарта и още едно чудо: този блок е кръстен Словенски букви с ударение (или нещо подобно!). Значи те, една шепа народ, са се сетили и са ходатайствали където трябва, а ние - 300 млн. души с все руснаците и сърбите, се почесваме.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: използване на "Combining Diacritical Marks"нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор gazibara ()
Публикувано07.07.03 10:02



Unicode непрекъснато се развива. Дори да се добавят букви с ударения само там, без да се пипат кодовите таблици, ще е голяма крачка напред. Най-разпространеният текстов редактор - MS Word - отдавна е минал изцяло на Unicode и за него тези нови букви не биха никакъв проблем - нито в бъдещите, нито в старите версии, които са Unicode'ски (т.е. от Office 97 насам).

А за това си има стандартна процедура. Виж http://www.unicode.org.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.