Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:09 05.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема езикова група на грузинския  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано20.06.03 00:05



наскоро бях във грузия, и попитах местни дали техния език няма нещо общо с арменския. казаха че няма (не знам дали да им вярвам), но ме заинтригува че според тях има общи думи с езика на баските (по инерция щях да пиша сепаратисти:). а пък другаде май бях чел че баския има общо със ирландския, май беше в "морски труженици" на в.ю.
някой знае ли нещо по въпроса с тия езици?



Тема Вервайте имнови [re: zaphod]  
АвторMCM (Нерегистриран)
Публикувано20.06.03 15:06



Вярвай им. С арменския език няма нищо общо. Арменският е от индоевропейските езици, грузинският не е, баският също не е. За езика на ирландците нищо не знам. Наистина има предположения, че груз. и б. са родствени езици и че езици от тяхната група са се говорели някога из цяла Европа, а не както сега само в двата и края. Ама още не съм ги научила, за да преценя наистина ли си приличат сега.
За арменския съм чувала, че няма родове, няма падежи като нас и има определителни членове отзад също като нас (имало песен: "ние го слагаме отзад, а французите отпред"). Грузинският май има един куп шантави от наша гледна точка падежи, но и в това не съм сигурна.



Тема Как е в Грузия?нови [re: zaphod]  
АвторMCM (Нерегистриран)
Публикувано20.06.03 15:07



Хубаво ли беше в Грузия?



Тема Re: Как е в Грузия?нови [re: MCM]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано20.06.03 18:48



ами зле е ,за грузинците де, иначе за нас си беше добре.



Тема Re: Вервайте имнови [re: MCM]  
Авторlila (Нерегистриран)
Публикувано20.06.03 18:59



Не знам много за грузинския, освен джигит и генацвале може би. Знам, че нямат родове, което е повод за мнагабройни руски вицове на тази тема. Един лингвистичен: Седят екип лингвисти в Москва и правят проучване колко са грамотни руснаците, записват в едно кафене колко казват "Черное кофе" (неправилно, кофе е от м.р.) и колко "Черный кофе" (правилно). И всички казват Черное кофе. накрая идва един мъж и поръчва "Один черный кофе, пожалуйста" - лингвистите ужасно доволни, че има поне един грамотен. А той добавя: "И один белый булка".



Тема Re: езикова група на грузинскиянови [re: zaphod]  
Автор lrish stout (махмурлия)
Публикувано21.06.03 15:56



Аз също съм чувал, че имат общо. Странното е, че това е установено във връзка с начина на обработка на житот и разни подобни култури. Не знам точно по какъв начин, ама от няколко източника го научих.

Slainte!


Тема Re: Как е в Грузия?нови [re: zaphod]  
АвторCD8 (Нерегистриран)
Публикувано22.06.03 02:53



Pro4etoh njakude,4e v Prikaspiyeto e imalo toponim IBERIJA,kakto i ALBANIJA!!?



Тема Re: езикова група на грузинскиянови [re: zaphod]  
Автор gazibara ()
Публикувано23.06.03 09:14



Арменският и ирландският език са индоевропейски. Ирландският е от групата на келтските езици (заедно с уелски, бретонски и изчезналия корнуолски). Арменският е един от най-архаичните ие езици. Доколкото съм чувал, в него също е осъществено изместването на съгласните, характерно за германските езици (срв. лат. pater --- англ. father), което, заедно с редица други разсъждения е довело да формулирането коренно различна нова (хм, 1974) теория за праие фонетика. Ако някой се интересува, мога да дам подробности.

Грузинският и баският език не са индоевропейски. Грузинския мисля, че беше картвелски, кавказки или нещо такова. Друго за него не знам нищо. За баския също нищо не знам, освен че е ергативен, т.е. нормалните изречения приличат на нашите изречения с глагол в страдателен залог, а падежът на агенса е различен в зависимост от това дали сказуемото е преходен или непреходен глагол.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема ~нови [re: gazibara]  
Автор ivx (~)
Публикувано23.06.03 13:07



имаше една тема за баския та там можеш да прочетеш какво сме писали по въпроса.

арменският има 7 падежа.

аз имам приятели от грузия, но за съжаление не съм ходил там, а МНОГО ми се ходи, ако реша да отида за 5 дена там колко горе-долу ще ми трябват?

Газибара, мен ме интересува!

"а падежът на агенса е различен в зависимост от това дали сказуемото е преходен или непреходен глагол."

- би ли го превел за мен?

да езиковата му група се нарича картвелска, то си личи и от начина по който наричат страната си "сакартвело", не знам дали си имал възможносттта да чуеш името на реката, минаваща през тбилиси, произнася се с най-гърления и стържещ звук, който ни еврейте, ни арабите, ни холандците немат.


имам един хубав линк за грузинския, но ще требе да почакаш щото е у нас. за (част от) сродните му



а да, това за иберия е вярно, колхида също се намира там, там е бил и разпънат прометей, за албания не съм сигурен

не знам не е една дума

Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано23.06.03 18:52



да, казаха ми името на реката, но не си го спомням... обаче ми се струва беше произносимо, нещо май с 4 букви... струва ми се че беше като някаква българска дума, ама съм забравил....
абе то голяма част от думите им са трудно запомними, защото са изчанчени.
а аз налетях на един много хубав сайт, който дава всички писмености по света и произхода им.

погледни го, може да ти е интересен. но там се набляга на писменоста, а не на езика.

а иначе кофтито да отидеш до там е че няма пряка връзка. има връзки през прага, москва, виена и истанбул. не си спомням колко беше билета, защото беше платен. а хотела беше 100$/ден, обаче щом имаш приятели може да си го спестиш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.