Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:21 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: БГ Правописнови [re: *]  
АвторCaщиcaн (Нерегистриран)
Публикувано13.02.03 11:27



А бе, верно ли сега се пише "вбъдеще"? Да не би и да се пише "вкъщи", например? И от кога, поврага?



Тема Re: Я си представете, че с Македония сме едно!нови [re: gazibara]  
Авторбълrapин (Нерегистриран)
Публикувано13.02.03 12:18



gazibara не ми се ще да споря с човек като тебе - с доста знания спрямо мен . А и темата / Я си представете, че с Макед.../ е с доста хипотетична , но съм сигурен , че ако все пак се случи , в спора за новия правопис ше има две страни - поддръжниците на сегашния правопис и "македонците" , които съвсем естествено ще държат да има промяна на правописа . Според мен тук става въпрос за навик и традиция и всяка една от двете страни ще се стреми да има по-малко промени , които да я засегнат. И за тово според мен компромисното решение ще бъде въвеждането на ят-а и голямата носовка . Така всеки от двете "страни" ще изговаря МЛЯКО съответно с "Е" или с "Я" и т.н.



Тема Re: БГ Правописнови [re: Caщиcaн]  
Автор gazibara ()
Публикувано13.02.03 13:59



1. не; 2. да; 3. от 20 години

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Я си представете, че с Македония сме едно!нови [re: gazibara]  
Автор ivx ()
Публикувано13.02.03 16:15



Е де, е де... много добре знаеш за какво говори човекът, никой не е казал всички диалектни думи да станат норма.

Просто трябва да поправи грешката с премахването на е-то, половината българи така говорят и само когато не искат да минат за селяни почват да говорят по неестествен за тях начин, същото важи и за ме-кането, в първо лице мн.ч. цяла западна БГ (брой и Македония) ме-ка; казваме 'правиме', 'четеме'... просто в цяла западна БГ и Македония глаголите в първо лице ед.ч. завършват на 'м': правим, четем/четим...



Тема Re: Я си представете, че с Македония сме едно!нови [re: ivx]  
Автор dma (irq)
Публикувано13.02.03 17:16



Е да, ама голяма част от българите "я"-кат и "и"-кат. С тях какво ще правим?

Просто трябва да приемем, че никога няма да сме напълно доволни.



Тема Re: БГ Правописнови [re: gazibara]  
Автор Плaмeн (минаващ)
Публикувано13.02.03 19:35



ами не виждам особен проблем с измислянето на собствени значения.
самата латиница е пример за това.

в момента се сещам за J, което има поне 4 различни значения.
С, за което се сещам за 3, като изкличим вариантите с чавките и т.н.
т.е. латиницата няма стандартизирано значение на буквите.

в английския даже гласните се четат различно в различен контекст, така че според мен си е ок да си направиме съответствието както ни харесва



Тема Re: Я си представете, че с Македония сме едно!нови [re: ivx]  
Автор Плaмeн (минаващ)
Публикувано13.02.03 19:51



не става въпрос само за компютрите.
проблема го има в пощите
в международните паспорти, знаеш ли колко начина за изписжане на георги съществуват в БЪЛГАРСКИТЕ международни паспорти? поне 5 ако не и повече,

ако има еднозначно съответствие, такива проблеми няма да има



Тема Re: Я си представете, че с Македония сме едно!нови [re: ivx]  
Автор Caмия Инжинep (новак)
Публикувано13.02.03 21:51



Имам навик да давам мнения за което разбирам, моето са само съображения. Основната ми мисъл е, че е необходима либерализация и премахване на изкуствените даскалски правила.
Например:
Правилото за члена да е: кой както му е кеф.
Освен С и СЪС да се допуска и СО, пак кой както му е кеф.
Задължителни запетайки де не се пишат, само смислови. Ако някой счита, че преди "ЧЕ" задължително се пише запетая, да счита, че тя се подразбира и затова може да се прескочи.
Изключително намразих правописа покрай мой познат филолог. Той се опитваше да ми оправя сайта, за да изглеждам по-грамотен. Когато го четеше за грамотност, нищо не разбираше от смисъла, после си го четеше още веднъж да разбере за какво става въпрос.
Прекалената правописност е вредна като всяко прекалено нещо. Във връзка с утрешната дата вмъквам, че само ебането не може да е прекалено. Като прекалиш ти омеква.



Тема Re: БГ Правописнови [re: Плaмeн]  
Автор gazibara ()
Публикувано14.02.03 08:45



Има, има! Да си чувал за език, който използва К, L, M, B, N, F, и колко ли още за нещо различно от К, Л, М, Б, Н, Ф? Това, че на английски Е се чете като И, U като Ъ, е перверзия на английската фонетика. Гласните букви също имат стандартно значение, дори англичанин няма на прочете YABLANITSA като Йейблънайца. Бъди сигурен, че ако пишеш XABLA, VERKOWO, JABLANICA, KYXTA, никой чужденец без специални познания няма да ги произнесе правилно, ще чуеш куп варианти, но не и правилния.
(знаеш ли как се чете на китайски RENMINRIBAO? Не, не Ренминрибао, както изглежда. Чете се Жънминж'бау, да видя нещо общо с официалното написание? Не искам такава транскрипция за бг, благодаря. Предпочитам да пиша диграфи).

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Я си представете, че с Македония сме едно!нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор gazibara ()
Публикувано14.02.03 08:54



Човече, та ти направо отрече книжовния език! Ако нямаш единна правописна норма и единен книжовен език, ще имаш ли изобщо език?! Ще имаш куп диалекти, всеки ще си говори и пише както му е кеф, и в крайна сметка някой друг език ще измести нашия. Да имаш случайно представа защо днес говорим славянски език, а не памирския език на прабългарите, нищо че последните са били 400 години управляваща класа? Защото не са имали говорна и писмена норма, и докато не се е появил старобългарският книжовен език, цялата държавна документация се е водела на гръцки. Къде е днес е езикът на основателите на нашата държава, че и те самите? Ненормираният им език е отишъл в небитието, днес дори не знаем на какво е приличал. Пък славянския, на, оцелял е.

Ще ти дам още един пример. Официалният език на Швейцария е литературният Високонемски език (същия, който се използва и в Германия). Само че никой швейцарец не говори така. Те всъщност говорят съвсем друг език. Може да са индивидуалисти и да се гордеят с това, ама не чак толкова, че да отрекат ролята на книжовен език, който дори не е техен. Не всички го говорят, но всички го разбират и пишат.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.