Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:18 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: БГ Правописнови [re: gazibara]  
Авторbalgarin (Нерегистриран)
Публикувано11.02.03 19:52



Adash kak da mahnem Ju i Ja , ta te sa dokazali svojata prakti4nost i za tova sa oceleli do dnes . Ne sedi taka vuprosa sus dzh i dz , koito gi e imalo v pravopisi ni , no ne sa oceleli , zashtoto v bulg. ezik ne sa ostanali dumi s takiva zvukove v sustava si / osven turcizmite ot vida na bojadzhija , kantardzhija i t.n./
A shto se otnasja do segashnija ni pravopis , to toj si e dobur.



Тема Re: БГ Правописнови [re: gazibara]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (непознат)
Публикувано11.02.03 20:12



Eдна молба, ако можеш да ми изредиш всички случаи в които Я и А означават йотувано Ъ и Ъ, за започна да ги замествам с Ь и Ъ. Модерно стана да използваш собствен правопис в нета.

Още нещо, телевизионните водещи често произнасят определителния член за женски род "тъ". Сигурно не го правят за да ме дразнят, това да не би да е някакъв телевизионен диалект? Подозирам че може да има връзка със сегашния правопис.



Тема Re: БГ Правописнови [re: balgarin]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано11.02.03 20:32



Буква за "дж" никога не е имало в българската азбука. Буквата за този звук, която сега се използва в Македония и Сърбия, е доста по-късно изобретение. А аз лично подозирам, че буква "дз" е имало не толкова поради честата употреба на този звук, а защото такава буква е имало и в гръцката азбука.

Прѣжде оубw словѣне не имѣхѫ кънигъ...


Тема Re: БГ Правописнови [re: ivx]  
Автор Плaмeн (минаващ)
Публикувано11.02.03 20:52



ами премахването на 4 букви ще направи буквите общо 26, колкото са и латинските без чавки.
по този начин може да има еднозначно съответствие между кирилица и латиница без ж латиницата да се използжат по две букви и без ченгелчета над тях.
забележи, че не става въпрос за замяна на кирилицата.



Тема Re: БГ Правописнови [re: balgarin]  
Автор Плaмeн (минаващ)
Публикувано11.02.03 20:59



ами по същата причина по която няма
йо, йе, йъ, йи
или всички гласни ще имат такъв вариант или никоя



Тема Re: БГ Правописнови [re: Плaмeн]  
Автор ivx ()
Публикувано12.02.03 07:58



И логичият въпрос е от какъв зор ни е притрябвало да имаме толкова букви колкото има латиницата без чингелите? Що пък да не приравним броя с арменската или еврейската и сега моля някой да ме светне азбука/азбуки?

Не е ли по-добре писмеността ни да съответства на нуждите ни?!



Тема Каква е разликата?нови [re: gazibara]  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано12.02.03 09:40



между взимането от руския и същото от руснаците?

А как се самоназовават китайците?
Как те наричат държавата си?

Бъдете високи!


Тема Re: Каква е разликата?нови [re: ABe]  
Автор gazibara ()
Публикувано12.02.03 10:38



Разликата е, че думата Китай не е руска.

Самите китайци наричат държавата си (на мандарин) Чжонггуо (Zhongguo), Средно Царство, а себе си - чжонггуожън (zhongguoren) или нещо подобно.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: БГ Правописнови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано12.02.03 10:43



Или както е казал Черноризец Храбър преди 1000 години: гърците имат 24 писмена, но не пълнят с тях книгите си, а имат още 11 двугласни и 3 за числата 6, 90, 900, което прави 38 писмена. Има ли изобщо език на Земята, на който 26-те букви на латиницата да са му напълно достатъчно, без чавки, без полиграфи, без поливалентност на буквите, без допълнителни букви (щото има и такива).

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: БГ Правописнови [re: AvatarBG]  
Автор gazibara ()
Публикувано12.02.03 10:52



Не, не зи прав. В гръцката азбука има буква Z, която през IX век се е произнасяла като З и затова в кирилицата същият знак означава З и се нарича "земли". И в глаголицата, и в кирилицата има съвсем отделна буква за "дз", нарича се "sяло". Първоначално кирилското "дз" е било като "з" с опашка, а знакът "s" се е използвал за числото 6. По-късно "з" с опашка изчезва, и "s" започва да бележи "дз".
Самият звук изчезва доста рано от бг език, но буквата не е забравена (виждал съм написания от вида "sлато" във възрожденски текстове (IX в.!), очевидно от диалект в който има "дз").

Буквата Z първоначално е въведена, защото има такава в гръцката азбука, в латинската писменост. По онова време в латинския език не е имало нито "Ц", нито "ДЗ", нито дори "З", и "Z" им е трябвал, за да транслитерират правилно гръцки думи.

А буквата "џ" е просто един от вариантите на старото кирилско "ч" - онова, с чертичката в средата, докато другият вариант - с чертичката вдясно, се е наложил за беззвучния африкат. А и двете подозрително приличат на глаголическото "ч".

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.