Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:22 07.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Елементарен въпрос  
АвторГpaф. Oмaнcka (Нерегистриран)
Публикувано06.11.02 16:54



Как е правилният отговор на "Добре дошъл/-шла", ако домакините, които посрещат госта, са много? "Добре заварил/-а" или "Добре заварили"?

Малко се чудих дали да ви питам, защото явно е елементарно, но аз съвсем се обърках от телевизията...



Тема Re: Елементарен въпроснови [re: Гpaф. Oмaнcka]  
Автор gazibara ()
Публикувано06.11.02 18:41



Ти казваш "добре заварил" за себе си, така че ще използваш множествено число само сте повече от един. Няма значение при колко души отиваш



Тема Re: Елементарен въпроснови [re: Гpaф. Oмaнcka]  
Авторbhn (Нерегистриран)
Публикувано06.11.02 18:55



A na men po-korektno mi se struwa "Dobre zawarili", tochno zashtoto otiwash pri mnogo hora i te "te zawarwat" ili ti tiah, tuk se poobarkah, no az sam za mnozhestwenoto chislo. :-))



Тема Re: Елементарен въпроснови [re: bhn]  
Автор gazibara ()
Публикувано07.11.02 08:19



ТИ отиваш при многото хора и ги ЗАВАРВАШ, а не те тебе. Затова, ако си сам, трябва да кажеш "добре заварил", което е съкращение от "добре съм ви заварил". По същия начин, когато отиваш сам при много хора, те те поздравяват с "добре дошъл" ("добре си ни дошъл").

В този и други подобни изрази, глаголът "заварвам" има смисъл на "намирам, срещам", срв. "заварено дете" - когато се жениш за някого, който има дете от предишен брак, то за теб е "заварено". Ясно е, че не хората, при които отиваш, те заварват, а ти тях. Следователно, правилно е единственото число.



Тема Благодарянови [re: gazibara]  
АвторГpaф. Oмaнcka (Нерегистриран)
Публикувано07.11.02 12:16



И аз така смятах поради същите причини. Но, нали ви казвам, няколко пъти вече чувам по тв да употребяват множественото число в такива ситуации...


Между другото, някой може ли да обясни в кои случаи се използва формата "ДНИ" и кога - "ДЕНА"?



Тема Re: Благодарянови [re: Гpaф. Oмaнcka]  
Авторbhn (Нерегистриран)
Публикувано07.11.02 17:09



" Dena" e ostatak ot wremeto, kogato w balgarskija e imalo dwoistweno chislo, t.e. stawalo duma za tochno dwe "neshta"- 2 dena, no 3 dni.



Тема Re: Благодарянови [re: bhn]  
Автор gazibara ()
Публикувано07.11.02 17:59



Почти позна.
ДНИ е нормалната форма за множествено число в българския език. ДЕНА е т.нар. "бройна форма", чиято употреба е задължителна след числителни за неодушевени имена от мъжки род - срв. "пет влака", "сто камиона", "триста града" срещу "много влакове", "много камиони", "много градове". Тези форми наистина са наследник на старото двойствено число, но днес се употребяват не само след 2 (в историята на старогръцкия език е имало период, в който двойственото число се употребявало във функция на "определено множествено", а множественото - на "неопределено множествено". Напр. в Илиадата се разказва за приключенията на двамата Аякси и Ахил (трима души) с глаголни и именни форми в двойствено число).
В женски е среден род няма бройна форма (старата двойствена форма е останала при ръце, нозе, хриле, криле, колене, очи, уши във функция на обикновена множествена).
Думата ДЕН в стбъл е имала особено склонение, според което в дв.ч. формата е била ДНИ, а в мн.ч. - ДНЕ. После разнообразието при образуване на множествено число е било изхвърлено и започнала да се употребява формата ДНИ по аналогия на НОЩИ, ЗЪБИ и КУПОНИ. Старата двойствена форма ДНИ закономерно е останала да функционира като бройна форма, но успоредно с нея се появила и "по-модерна", ДЕНА. Затова е еднакво правилно да се каже и "ДВА ДНИ, ТРИ ДНИ" и "ДВА ДЕНА, ТРИ ДЕНА".



Тема Re: Благодарянови [re: gazibara]  
АвторГpaф. Oмaнcka (Нерегистриран)
Публикувано08.11.02 12:00



Историята на бройните и формите за мн.ч. ми беше известна. Но!
Има ли го някъде черно на бяло написано това в последното изречение за съвременната употреба? Някакво пособие, речник или учебник?



Тема Re: Благодарянови [re: Гpaф. Oмaнcka]  
Автор gazibara ()
Публикувано08.11.02 18:45



Бройната форма е норма на книжовния език, а отклонения по диалектите няма. Специално за ДЕНА/ДНИ не мога да ти кажа дали е записано изрично някъде.



Тема mnogo e pechen gazibaraнови [re: gazibara]  
Авторfafla (Нерегистриран)
Публикувано12.11.02 01:20



sorry, no shte si pisha na latinica. gazibar dai nqkakvi koordinati? Moga li da te polzvam otvreme-navreme, ako imam problemi s bg ezik? Az ycha nqkakva disciplina "Ezikova kultura". #ICQ 13706406 & frenska@hotmail.com
pitaneto mi e: kak e pravilno da se kaje - ЧО`ВЕЩИНА или ЧОВЕЩИ`НА? Spored moq prepodavatel e - vtoroto. A v moq tylkoven rechnik ot 96-ta godina pishe che i dvete stavat...
Drugo: do predi 2 sedmici si misleh, che vsichki glagoli, koito v seg. vreme 1l. ed. chislo, koito zavyrshvat na -M, v 1l. mn. chislo se pishat s -ME. A fatkata bila v sprejeniqta? A az bez da znaeh tova pravilo, si pisha pravilno M/ME. nqma li neshto drugo? naprimer - ska4am-ska4ame - vsichko e ok, no:
znam-znaem; qm-qdem; mojesh li da mi obqsnish kakvi sa tia neshta? pri edni glagoli pribavqme samo ME, a pri drugi promenqme cqlata glagolna forma? Mai e tova zasega, ako iznikne oshte neshto, shte pitam, ok? :) MNogo se radvam na takiva hora, koito razbirat ot BG ezik i sa sposobni da obqsnqt, taka che da ostanat razbrani:) Aide pishi mi, shtot dokato namerq taq staq - shte se zagubq v dir.bg-to:) Olya.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.