Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:25 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Хай, да му се не види диотизма. Пак за члена.нови  
Автор ASSASSlN (ентусиаст)
Публикувано06.10.01 11:48



Главен редактор на провинциален вестник ми рече, че пълният ЧЛЕН, вече не бил задължителен. Убуууууу, бе! Тъй да е!

Къде е регламентирано туй нещо, бе, управници?

Още по-основно да задам въпроса.

]Когато се правят промени в правописа и правоговора, къде ги документирате, бе? В "Държавен вестник" не съм виждал подобно нещо. Не ми искайте примери, че ще трябва да пиша 24 чаши (часа, де!).



Тема На когото са му трудни правилатанови [re: ASSASSlN]  
АвторJennifer (Нерегистриран)
Публикувано06.10.01 15:36



за употреба на пълен член, много обича да казва че пълният член не бил задължителен. От години някои хора все това повтарят .

Най-напред би трябвало да има публикации, за да се популяризира премахването му, а след това да се впише в академичната граматика. Така поне мисля аз.



Тема Re: На когото са му трудни правилатанови [re: Jennifer]  
Автор нeзнaм (но...)
Публикувано07.10.01 06:39



До колкото знам никой не е оторизиран да променя граматическите правила в Българския език. Трябва първо да има политическо решение.



Тема Не, не мислянови [re: нeзнaм]  
Автор Jennifer* ()
Публикувано07.10.01 12:08



че трябва първо да има политическо решение, защото езиковите закони са нещо съвсем различино от политическите. Езикът търпи развой и граматиките са тези, които описват промените.


***


Тема Re: Не, не мислянови [re: Jennifer*]  
Автор нeзнaм (но...)
Публикувано08.10.01 05:23



Работата е там, че Българският език е официален език на Република България. Затова правилата могат да се променят само с решение на парламента.

Редактирано от нeзнaм на 08.10.01 09:45.



Тема Това твое предположение ли енови [re: нeзнaм]  
Автор Jennifer* ()
Публикувано09.10.01 01:52



или наистина редът е такъв? Питам, защото наистина не знам.
Аз имам Конституцията и ще попрегледам какво пише там.

Е добре де, какво искаш да кажеш, че написването на Академичната граматика, или граматиката на П. Пашов, примерно, са одобрени от Парламента ли? Не ми се вярва, честно казано!


***


Тема Re: Това твое предположение ли енови [re: Jennifer*]  
Автор нeзнaм (но...)
Публикувано09.10.01 05:08



Мое предположение.



Тема Джени, късно се обаждам, но нищо.нови [re: Jennifer]  
Автор ASSASSlN (ентусиаст)
Публикувано12.10.01 17:16



Нямам проблеми с ЧЛЕНА, макар че съм против него. Няма логика - разберете ме най-после!!! Или в трите рода да го има, или в трите да го няма!!!

Въпросът беше глобален. Някой може ли да ми отговори как, кога, кой го реши и как хората бяха уведомени, че "в къщи" става "вкъщи", "пътешествувам" става "пътешествам", "четиринадесет" става "четиринайсет" и т.н.



Тема Re: Хай, да му се не види диотизма. Пак за члена.нови [re: ASSASSlN]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано12.10.01 18:13



Изглежда езиковите промени се регламентират от хората, списващи провинциалните /и не само/ вестници. Това може да звучи иронично, но от друга страна е реалност. И както обикновено става, човек или трябва да се примири, или да се задоволи с ролята на мърморещ чудак. Тъжно!



Тема Re: Джени, късно се обаждам, но нищо.нови [re: ASSASSlN]  
Автор нeзнaм (но...)
Публикувано13.10.01 02:58



За "вкъщи" няма логика да са две думи.
При другите примери мисля, че всички думи са правилни. Ако вземеш правописния речник ще видиш, че някой варианти на думи се "препоръчват" пред други, но само толкова.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.