Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:50 17.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Какво всъщност става в пиъринганови [re: Data.BG]  
Автор gringo_em (непознат )
Публикувано14.02.04 11:04



Абе вие нещо се самозабравихте, знае6 ли какво ще стане. Има два вариянта, по - добрия е накрая цялата тая пиратска история с тия лайняни фрее сървари, които и без това ги няма през 10 мин. да свурши и да се превърнеме в бяла дърйава без такива глупости. Тогава и конкуренцията и услугата ще са много по - реални и най - накрая ще има правила. Другия вариант аз например ако сум доставчик е да си купя един масив и да почна да си го пълня и да не ми пука за вас. Само не мога да рабера как сте толкова нагли бе хора, това е все едно да се опитам да продавам крадена кола на цената на нова. Сигурно се мислите за много велики и че едва ли не сте успяли в нещо само че се бъркате. Не сте направили нищо реално. Това че някой се облайва от труда на другите в най - пълна степен важи за вас защото точно това е да си пират. Мене не ме плашите въобще защото още повече се обедих че сте прости хора, просто няма начин да просъществувате дълго. Аре са ме напсувайте и кайете колко по - велики сте всъщност.



Тема Сбъркан ви е бизнес моделанови [re: Data.BG]  
Автор Hиkи Гopчилoв (Орбител)
Публикувано14.02.04 11:27



Драги Data.BG,

Концепцията, която замисляте е абсолютно погрешна и няма да проработи. Това съм го казвал няколко пъти на твоя шеф.

За тези, които се питат защо ще се опитам да дам достатъчно аргументи.

1. Нека ясно да разграничим играчите на Интернет пазара.

Има два основни класа - access providers (мрежови доставчици или доставчици на достъп) и content providers (доставчици на съдържание/информационни услуги). И двата са Internet Service Providers (ISP).

Мрежовите доставчици осигуряват IP транспорт и това е основната стойност, която доставят.

Стойността на другите е в съдържанието, което осигуряват по един или друг начин.

2. Нека разгледаме как стои въпроса по света.

Доставчиците на достъп до Интернет получават пари за това, че свързват ВСИЧКИ потребители. Точно тук е ключа от палатката. Пари плаща както крайния потребител, така и доставчика на съдържание. Дори най-големите - google и yahoo и т.н. си плащат за интернет свързаността на по няколко tier 1 доставчици като uunet, above и т.н.

Известни са два бизнес-модела за доставчиците на съдържание. По-старият е приходи от реклама. Т.е. директният потребител ползва безплатно, но се намира рекламодател, който е готов да плати за неговия "поглед". Типичен пример са рекламите по google и yahoo. В България ги виждаме дори на тази страница.

Другият модел става все по-популярен и е основан на таксуване на директния потребител на тяхното съдържание. Повечето онлайн издания преминават към този модел. Както големите чужи вестници и агенции, така и родни издания като Капитал и Дневник например.

3. Как би трябвало да процедират доставчиците на съдържание в България.

Най-напред да си избият от главата, че парите вървят от преносния доставчик към тях. Точно обратното - трябва да си плащат на мрежовите доставчици, които ще осигуряват пренос между техните сървъри и техните клиенти. Както за upload, така и за download. Нали това е стойността, която доставчиците на съдържание не могат да си осигурят сами?

След това трябва да си осигурят възможност за приходи или от реклама, така или от крайните клиенти или от двете. За крайните клиенти биха могли например да емитират предплатени карти, да въведат e-pay или да ползват access доставчиците да им събират парите.

4. Защо няма да проработи никоя друга алтернатива.

Ако откажат да плащат на доставчиците на достъп ще останат практически без потребители. Нито качващи, нито свалящи. Естествено, когато content и access provider са едно то съдържанието ще си остане вътрешно-мрежово, но ценността му рязко ще спадне. Освен ако в допълнение на "големите си инвестиции" (по тяхна собствена информация) между 50 и 100к долара не доинвестират 2-3 милиона в мрежа. И пак стои въпросът как ще привлекат потребители, с какви цени и за колко време.

Ако не намерят начин да генерират приходи просто ще фалират. Това мисля, че не се нуждае от пояснение.

Това е от мен. Нямам нищо против желанието на колегите да развиват бизнеса със съдържание. Имам против, да покривам минусите на губещ бизнес. Мисълта "не мога да накарам крайния потребител да ми плаща, за това нека прехвърля проблема при неговия доставчик на достъп" е неприемлива и неколегиална.

Успех!

Поздрави,
Ники


Тема Re: Какво всъщност става в пиъринганови [re: u1313]  
Автор KAKTУC (новак)
Публикувано14.02.04 11:48



много си прав...
И аз много се чудя как при средна заплата 300лв. PEUGEOT искат за модела си 206 X-LINE Pack 10 058 EUR (19613 лв.). Ами те правят ли си сметка колко време трябва да работя за тях.. Затова като свалят цената на 1000 лв. нека ми се обадят да си купя и аз кола...
Или как може в Еквадор бананите да са почти без пари, а тук да ги плащаме по 1,50лв за кг.... Ама това на нищо не прилича, нали ???
Как може цената на активноото и пасивното оборудване тук да не е 10 пъти по-ниска отколкото в USA ???

u1313, когато си отговориш на тези въпроси ще разбереш и защо никой не може да ти даде интернет без ограничение по трафик за 2лв.



Тема Re: Какво всъщност става в пиъринганови [re: KAKTУC]  
Автор Herzog (пич та дрънка)
Публикувано14.02.04 12:07



Направо го разката с бананите!:)))
Чак яд ме хваща, че аз не се сетих!:))

По-добре безделник от колкото без празник!:))


Тема Re: Сбъркан ви е бизнес моделанови [re: Hиkи Гopчилoв]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано14.02.04 12:42



Напълно подкрепям.

Потребител на съдържанието е крайният клиент, а не неговия доставчик. Доставчикът би могъл да бъде посредник и да организира инкасото (срещу съответна комисионна), но в никакъв случай не би могъл да включи цената на съдържанието в цената на транспорта. Освен, че не е редно поради принципните съображения, които Ники изложи, това е и несправедливо спрямо тези потребители, които не ползват или не желаят да ползват точно това съдържание. Ще се получи така, че 80% от потребителите ще субсидират останалите 20%. Тъй-като това ще постави под натиск доставчиците, те не биха се съгласили. Ако бъдат принудени да избират "или - или", те ще изберат да защитят интереса на по-голямата група потребители.

Митко



Тема Е как да стане...нови [re: roxato]  
Автор P2 (непознат )
Публикувано14.02.04 14:28



P2P просто няма да има в България. Замислете се кой ще шерва....българина ли
Всичко ще се насочи към чуждите servers и трафика навън ще нарасне ужасно. Това в най-добрия случай ще доведе до сваляне на цените, а в най-лошия ограничение по трафик за всички.
Дори сегашните servers да съществуват под някакво форма както е с DATA.bg хъб те пак ще са незаконни. А кой ще ги пълни със soft ?
От кой ще взимат таксите и за какво?
Кой user ще предоставя толкова много информация и колко от тези влачещи от него ще бъдат така добри да шерват изтегленото?
Съответно кой ще е идиота оставящ да теглят от него по 24 часа а той да си търси нещата от вънка?
Тая работа няма да стане.



Тема Re: Какво всъщност става в пиъринганови [re: flu]  
Автор valc (непознат )
Публикувано14.02.04 14:44



абе фрее-тата няма току-така изведнъж да ги закрият! Цяла България знае за тях вече толкова време....100% се плаща на подходящите хора, за да няма такива проблеми ;)



Тема Re: Сбъркан ви е бизнес моделанови [re: Hиkи Гopчилoв]  
Автор Cтeфaн Cтoилoв (dupnica.net)
Публикувано14.02.04 17:57



Много добре казано, Само едно допълнение :)

access providers печелят много пове4е от content providers

с contenta може да си помогнеш малко за набирането на клиенти за access-a, ама не кой знае колко .

Някой хора знаят къде са парите в Интернет пазара. За тези който не са го разбрали (дата.бг) моите съболезнования :)

Имаш преносна мрежа - печелиш , нямаш пренос - ........ (сещате се какво) .

Представете си следната ситуация :
Утре БТК пуска масов DSL в София и големите градове, за кратко време събира 50% от клиентите. И какво, дата.бг ще искат пари от БТК ? за това, 4е БТК им осигурява свързаност (ако имат изобщо). Смешно, да не кажа плачевно :)

Така ,че Ники ви го каза :
"Ако не намерят начин да генерират приходи просто ще фалират. Това мисля, че не се нуждае от пояснение. "

А по начина по който искате да генерирате приходи, просто няма да стане :). Дано не се налага да го проумеете по неприятния начин (фалит)

Мисля , че и доста от малките доставчици не рзбират, че преноса във собствената им мрежа срува доста пари, дори е по скъп от самия интернет, който купуват. А изобщо не го калкулират в цената.



Тема Re: Какво всъщност става в пиъринга [re: Data.BG]  
Автор Cтeфaн Cтoилoв (dupnica.net)
Публикувано14.02.04 18:19



По долу Ники Горчилов ви го е казал, Вие трябва да плащате на доставчиците за свързаност, а не доставчика на Вас .

А това че някой си е хвърлял труда и парите на вятъра си е негов проблем :)

За това че, някой го подаряват, си прав. Но не подарявяват Вашия content, а подаряват преноса във собствените си мрежи .

Смешно ми е направо :)



Тема Re: Какво всъщност става в пиъринга [re: Herzog]  
Автор ETG ()
Публикувано14.02.04 18:42



Проблемът не е в това, че са високи цените, а в това, че сме бедни.
И решението не е в смъкване на цените, а в повишаване на доходите. Тогава доставчиците ще могат да предлагат качество дори на по-високи цени от сегашните, но тия цени ще ни изглеждат нормални. Ама сега не става, и за това не са виновни нито доставчиците, нито клиентите, нито международното положение, нито атмосферните условия. ТУКА Е ТАКА.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.