Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:49 25.05.24 
Горещи теми
   >> Конфликтите в Близкия изток
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема България вече участва в тихата война срещу Иран?нови [re: Aлekc]  
Автор Aлekc ()
Публикувано27.04.06 00:46



Казусът Иран и отражението му върху националната сигурност на България

ИНТЕРВЮ

с П-к о.р. Славчо Велков

Експерт по национална и международна сигурност и борбата с тероризма.
Директор на магистърска програма "Контратероризъм" към "Центъра за изучаване на рисковете и сигурността" - Магистърски факултет на НБУ, преподавател в НБУ.
Преподавател по международна и национална сигурност в ЦОУ - СУ "Св. Климент Охридски" и в други учебни заведения.
Член на Балканския форум по сигурността.
Член на Асоциацията на завършилите колежа по отбраната на НАТО - Република България.


Ен Си Нюз
Вашингтон
15 Март 2006

Ен Си: Казусът "Иран" е вече в Съвета за Сигурност на ООН. Държавният Секретар на САЩ неотдавна оповести, че съгласието между САЩ и ЕС по този въпрос е "по- стъбилно от всякога". Русия и Китай обаче не показват да споделят тази позиция. Какви са очакванията Ви за развръзката на очертаващите се дебати в Съвета за Сигурност?

Г-н Велков: Наистина Кондолиза Райс обяви, че между САЩ и ЕС е налице стабилно съгласие по въпроса на ядреното досие на Иран и разглеждането му в Съвета за сигурност на ООН. Макар и с резерви приемам твърдението за вярно.

Във връзка с предстоящите дебати в СС и изгледите те да завършат с резолюция, г-жа Райс би трябвало да знае, че членовете на СС са държави, а не съюзи, а от петте държави - постоянни членове, имащи право на вето, четири, в т.ч. и САЩ не членуват в ЕС. Независимо от позицията на страните от ЕС и САЩ, достатъчно е несъгласието дори на една държава, имаща право на вето. А за сега се очертават две такива със сходни позиции по казуса - на Русия и Китай. Предполагам, че така ще се развият и дебатите в Съвета - около позициите на великите сили. Твърде вероятно е мненията да се разделят на две, дори на три: за, против, колебаещи се.

Това могат да бъдат позициите на САЩ и Великобритания от една страна и на Русия и Китай от друга. Не е изключено, ако не вземе страна, Франция да обедини мнението на колебаещите се, т.е. въздържащи се да определят категорично мнението си. При подобен вариант "по-стабилното от всякога" съгласие между САЩ и ЕС по казуса "Иран" е под съмнение. Още повече, че кризата на доверие между двата субекта, породила се вследствие на противоположните позиции по казуса "Ирак", далеч не е преодоляна.

Ен Си Нюз: Виждате ли вероятност кризата с ядрената програма на Иран да бъде решена чрез даване мандат на НАТО за използване на военни средства и ако допускате такава вероятност как я разполагате във времето?

Г-н Велков: .Не виждам вероятност СС на ООН да даде мандат на НАТО за решаване с военни средства на кризата с ядрената програма на Иран. А тя и не може да бъде решена по този начин поради факта, че това неминуемо ще предизвика нова мащабна криза, надхвърляща границите на региона, с непредвидими, възможно гибелни последствия. Което разбира се не означава, че САЩ няма да опитат сами или с коалиция от желаещи да приложат военно решение, чиито вероятен резултат ще бъде същият, но отговорността няма да е на ООН. Впрочем смятам, че ядрената програма на Иран е по-малка заплаха за глобалната сигурност и мира в света, отколкото последствията от решаването на казуса с военни средства. Точно по този повод, съвсем на място е мисълта на Херодот: "Никой, дори и безумец, не би искал война, за да има мир. Защото, когато има мир децата погребват бащите си, а когато има война - бащите погребват децата си." Едно към едно това се случва сега в Ирак, например.

Ен Си Нюз: Има ли страни- членки на НАТО, доколкото Ви е известно, които са показали липса на подкрепа за евентулано нападение над Иран, целящо унищожаване на площадките за добиване на ядрено гориво?

Г-н Велков: Разбира се, че има такива страни. Независимо, че още нямат категорично заявена позиция по начина на решаване на казуса като страни-членки на НАТО, които не биха подкрепили военна операция срещу Иран с мандат на НАТО бих посочил Турция, Гърция, Белгия, възможно Испания, а защо не и Франция и Германия?

Ен Си Нюз: Очаквате ли в случай на гласуване на мандат на НАТО за използване на военни средства от България да бъде поискано бойни мисии да се осъществявават от бази на Българска територия? Какво би трябвало да бъде решението на българското правителство, според Вас, от гледна точка на националната ни сигурност: бихте ли препоръчали при евентуално гласуван мандат на НАТО за използване на военни средства срещу Иран, България да възприеме позицията на Турция по време на атаката над Ирак през 2003?

Г-н Велков: Въпросът е хипотетичен при положение, че чуждите бази на наша територия не са факт. Сигурен съм обаче, че ако такива бази съществуваха към страната ни ще бъде отправено подобно искане. Което не означава, че би следвало да се съгласим. Да, бих препоръчал България да възприеме позицията на Турция от 2003 г., не само по използване на бази, но и по предоставяне на територия. Бих могъл да разширя отговора като посоча подобна позиция на друга страна-членка на НАТО - Гърция, по време на косовската криза и военно-въздушната операция на НАТО срещу бивша Югославия през 1999 година.

Ен Си Нюз: В случай, че не бъде гласуван мандат на НАТО за решаване на кризата с военни средства, обсъжда ли се възможност, доколкото сте информиран, България да вземе участие в евентулни действия с жива сила, с логистична подкрепа и предоставяне на територия за нападение ако някой от съьзниците реши да инициира действия, подобни на Коалицията на Желаещите в Ирак? Моля също за Вашето лично мнение относно подобна хипотеза. От гледна точка на националната ни сигурност, бихте ли препоръчали повторение на политиката на България от войната в Ирак?

Г-н Велков: В известен смисъл България и сега участва с жива сила в общия замисъл на САЩ и Великобритания по отношение на Иран.

С решението на правителството за изпращане на контингент за вътрешна охрана на лагера "Ашраф" в Ирак, България не само се завърна в коалицията на желаещите, но вече е съпричастна към казуса "Иран". Известно е, че иранците от "Ашраф" влизат в сметките на военното командване на САЩ при евентуална операция срещу Иран. Те, като представители на една от големите ирански опозиционни групировки, представляват нещо като резерв срещу Иран в бъдещ конфликт. По тази причина лагерът представлява обект (мишена) на ответния удар на Иран. Така, че считано от началото на април българите вече са на "бойното поле". Не изключвам възможността при военна операция срещу Иран, но без мандат на НАТО, от страната ни да бъде поискано допълнително участие с жива сила и логистика, както и предоставяне на територия и небе. Друг е въпросът дали ще приемем и отново ще се окажем в позицията на губещи. Разбира се, че не бих препоръчал повторение на политиката на България от войната с Ирак, но както вече казах - ние на практика отново участваме.

Ен Си Нюз: Как, в контекста на тези хипотези, виждате връзката между обсъжданото в момента споразумение между САЩ и България? Как тук се вписва перспективата за отказ на България от контрол върху нападения над трети страни от български бази?

Г-н Велков: Крайната цел е подписване на споразумение за разполагане на военни контингенти на САЩ в български военни обекти, т.е. превръщането им в американски бази, от които да се провеждат бойни действия, вписващи се в доктрината на САЩ за превантивни удари. Намеренията на САЩ са за подписване на безусловно споразумение по всички въпроси, включително и за статута на американските военнослужещи спрямо българското законодателство. Личното ми мнение е, че американците няма да подпишат споразумение с условия, които не ги устройват на сто процента, особено ако в тях е залегнало правото на контрол върху военни операции срещу трети страни. При това положение България няма голям избор - или подписва, или се отказва. Възможен е и вариант, при който САЩ да се откажат, ако споразумението не е безусловно. Така, че перспективата за отказ от българска страна е толкова реална, колкото и тази от американска.

Ен Си Нюз: Как бихте коментирали факта, че над военните бази, от които хипотетично би се извършило такова нападение, ще се вее българския флаг? Това увеличава или намаля, според Вас, вероятността България да бъде идентифицирана като инициатор на хипотетична изпреварваща атака, която реално би била планирана и произведена от сили на САЩ?

Г-н Велков: Военната доктрина на Р България има отбранителен характер, за разлика от тази на САЩ. Което предполага, че българските въоръжени сили не би трябвало да провеждат военни действия срещу друга страна, освен ако тя не е извършила агресия срещу нас. В тази връзка бих искал да подчертая, че идеята за американски бази под български флаг и командване е порочна, а и неосъществима. Ако от такава база бъдат нанесени удари срещу трета страна, мястото, начина на командване и символите са фактори, които биха формирали позиция, че страната ни инициира агресивния характер на действията и може да се превърне в обект на ответен удар.

Между другото, само неспециалисти биха могли да приемат за истина твърдението, че базите на САЩ са предназначени само и единствено за война срещу тероризма, чрез приближаване до точките на терористична заплаха. По-скоро това е част от общия стратегически замисъл за създаване на обръч от бази около Русия: от Аляска до Централна Азия, Европа и Балканите. Което, без съмнение, задълбочава сериозно въпроса за заплахите за сигурността на държавите, предоставили бази на САЩ.

А що се касае за българското командване на база на САЩ, това звучи наивно. Досега няма случай американски военни контингенти да са били под чуждо командване.

Ен Си Нюз: Какъв е военният потенциал на Иран, доколкото Ви е известно? По- мощен от този на Ирак преди нападението през Март 2003 или не?

Г-н Велков: Иран разполага със сериозна военна мощ. Бойните възможности на Въоръжените му сили превишават значително тези на Ирак от началото на 2003 година. Въоръжените сили на Иран организационно са сведени във Сухопътни войски, ВВС, ВМС и Ракетни войски. Последните заслужават внимание заради количеството на установките и внушителния обсег на действие.
Основните ракети на въоръжение са:
"Шахаб" - 1 ("Meteor" или Scud-B) - повече от 200 бр., с обсег до 300 км;
"Шахаб" - 2 (Scud-C) - повече от 100 бр., с обсег до 700 км;
"Шахаб" - 3 (Nodong variant) - не по-малко от 50 бр., с обсег до 1300 км. На тях и "Шахаб" - 2 освен конвенционалните могат да се монтират и бойни глави с химически заряд.

Ен Си Нюз: Очаква ли се Иран да произведе контра- нападения?

Г-н Велков: Определено. Дори при ограничена по мащаби военна операция срещу обекти на негова територия е възможно Иран да нанесе ответен удар по два способа: ракетен и нетрадиционен (чрез терористични действия) извън територията на страната. Има достатъчно основания и информация за подобно твърдение. Обекти на ракетен удар могат да бъдат бази на САЩ в района на Персийския залив и такива на коалиционните сили в Ирак, в т.ч. лагерът "Ашраф", а също - цели в Израел.

Ен Си Нюз: Анализирате ли теоретична опасност България да бъде директен или индиректен обект на евентуални контра- нападения от страна на Иран? Влиза ли България в обсега на притежаваните от Иран конвенционални оръжия?

Г-н Велков: В случай, че от българска територия се провеждат удари срещу Иран, България може да бъде директен обект за ответен удар по нетрадиционен способ, чрез терористични атаки. Поради голямото отстояние от Иран, страната ни не е в обсега на иранските ракети. Индиректно обаче български обекти навсякъде по света могат да бъдат мишени на терористични удари (контингенти, хуманитарни и други мисии, дипломатически представителства, самолети, кораби). Във века на глобализацията, националната сигурност на която и да е държава не се побира в рамките на националната и територия.

Ен Си Нюз: Каква, според Вас, би трябвало да бъде правилната стратегия на България в този момент от гледна точка на членството ни в НАТО, бъдещото членство в ЕС, специфичната етническа структура на българското общество и глобалните тенденции в международното пространство и международното право? Известно ли Ви е българското правителство да има такава стратегия? Ако да, бихте ли я коментирали и имате ли впечатления от начина, по който българските граждани са запознавани с тази стратегия?

Г-н Велков: Стратегията на достойна външна политика, ориентирана към зашита на националните интереси чрез членство в колективни съюзи като ЕС и НАТО, в съответствие с нормите на международното право, зачитане и уважение на суверенитета на другите държави, религиозна търпимост, отказ от прилагане на двоен стандарт при решаване на важни за страната и международната общност проблеми. Страната ни трябва да бъде равностоен партньор, а не васал и доставчик на пушечно месо на основните играчи в глобалната политика. Крайната, заветна цел на българската национална стратегия или доктрина следва да бъде просперитета на нацията. За съжаление страната ни няма национална доктрина и по тази причина не мога да я коментирам.

Ен Си Нюз
Всички права запазени

Редактирано от Aлekc на 27.04.06 00:52.



Тема Над българите в Ирак витае иранска военна заплаханови [re: Aлekc]  
Автор Aлekc ()
Публикувано27.04.06 02:36



Батальонът ни в Ирак може да се окаже под дулата на иранските оръдия

България с новия си контингент в Ирак и с пазенето на лагера "Ашраф" до голяма степен и влиза във водовъртежа на иранското ядрено досие. За това предупреди в интервю за агенция "Фокус" един от най-добрите арабисти в страната ни доц. Владимир Чуков. Той потвърди, че нашите бойци ще пазят няколко хиляди човека от "Муджахидин Халк", която е една от трите големи ирански опозиционни групировки с много дълга история от 60-те години на миналия век, която беше опозиция на шаха. "Муджахидин Халк" имат дълго терористично минало, осъществявайки такива актове и срещу американци. Те са в списъка на терористите на САЩ, каза още Чуков.Арабистът обясни, че тяхната идеология е смесица между социализъм и ислямизъм, че те споделят идеите на Али Шериати, който се води за създател на науката "Социология на исляма".

Шериати твърди, че ислямът не е религия, а политическа идеология, която е в състояние да мобилизира мюсюлманите, така че те да се противопоставят на Запада. Така или иначе тази групировка е опозиционна и на сегашния режим, изключително амбициозна. Ръководи се от едно семейство - Аджауи. Там елементите са към превръщане на нещата в култ към личността. Това е характерно за персийската държавническа традиция, за разлика от арабите.

Чуков подчерта, че мненията за тази наша мисия в Ирак са били поляризирани.Част от анализаторите в Министерството на отбраната считат, че изпращането на батальон в "Ашраф" е поредният гаф на ведомството. "Аз мисля, че трябвало е много добре да се направи баланс между политическия и военния компонент на взимането на решението, защото реално с тази мисия България се връща в коалиция на желаещите", каза още Чуков. Той припомни решението парламента ни контингентът от Дивания да се изтегли.

Арабистът разказа, че хората в лагера "Ашраф" имат статут на военнопленници. През 2003 година, когато американците влязоха в Ирак, те подложиха на бомбардировки опозицията на тази организация. Огромната част ръководителите на организацията са във Франция. След бомбардировки им бе даден статут на военнопленници, съгласно Женевската конвенция и те бяха принудени да си предадат тежките оръжия, танкове. Очевидно е, че САЩ ги държат в резерва, в зависимост от това какво ще бъде отношението към Иран, как ще се развият отношенията в Иран, каза Чуков. Според него "Муджахидин Халк", който лагера американците държат като инструмент за натиск към иранското правителство.

Има риск от друго естество. Нашите момчета няма да ги касае само вътрешната политическа обстановка в Ирак, а и напрежението в Иран. Този лагер е под дулата на иранските оръдия. "Муджахидин Халк" са врагове на много политически фактори, предупреди още Чуков.



Тема Ретро новина за размисълнови [re: Aлekc]  
Автор Aлekc ()
Публикувано27.04.06 02:48



Иран е готов да екстрадира членове на Ал Каида
12 декември 2003

Иранският президент Мохамад Хатами заяви вчера в Женева, че Иран е арестувал 130 членове на терористичната мрежа Ал Каида и е готов да екстрадира някои от тях "в родните им страни", съобщи АФП.

"Тези, които са извършили престъпления в Иран, ще бъдат съдени в Иран, а останалите ще бъдат екстрадирани в родните им страни", заявил Хатами на пресконференция.

Той подчертал, че в Иран няма място за Ал Каида, нито за който и да терорист. Ал Каида е враждебна на иранския режим, уверил президентът Хатами. Съединените щати неколкократно са искали от Иран да екстрадира членовете на Ал Каида, намиращи се на територията на страната.

Вашингтон обаче отказва да предаде в замяна на Техеран членове на организацията Муджахидин Халк. Тази организация на иранската опозиция е базирана в Ирак и също е смятана за терористична от Техеран и Вашингтон.



Тема Дали атаката срещу Иран ще бъде през юни?нови [re: Aлekc]  
Автор Aлekc ()
Публикувано02.05.06 04:36





Ядрено лято - Иран 2006 г.
Дали атаката срещу Иран ще бъде през юни?
Красимир Иванджийски

САЩ и Израел са на финала на подготовката на военна атака срещу Иран. Американските военни отработват последните детайли, в това число използването на ядрени оръжия. Когато казвам ядрени, имам предвид онези, с характерната гъба.

Сблъсъкът на САЩ и Иран стигна твърде далеч.

Появи се и нов важен момент. На 9 април президентът на Иран Махмуд Ахмадинеджад съобщи, че неговата страна е постигнала пълен цикъл в обогатяването на урана до равнище, което може да се използва в атомните електроцентрали. Той отново заяви, че Иран прави това в рамките на мирната си ядрена програма. Иран е пуснал 164 центрофуги и е постигнал обогатяване на урана до равнище от 3,5 процента, като е преминал етапа на пилотното производство, което му отваря пътя към пускането на още 3000 центрофуги до края на текущата календарна година (за Иран тя е до март 2007 г.).

Ръководителят на иракската агенция за атомна енергия Агазаде пък съобщи, че страната е произвела 110 тона хексафлуориден уран (UF6), необходим за горивото за АЕЦ.

За да се направи гориво за атомни бомби, уранът 235 трябва да бъде обогатен. За това се използват центрофугите, които действат на принципа на сепараторите. В центъра им се отделя по-лекия уран 235, а към краищата - по-тежкия 238. Но бомбите се нуждаят от 80 на сто уран 235, което означава, че пътят от сегашните 3,5 до 90 процента е още много дълъг. Според сериозните експерти, Иран е на 10 години от този момент.

Така или иначе, Иран окончателно и безвъзвратно стана член на "клуба на ядрените държави". На второ място, въпреки че не се отказва от преговорния процес и от дипломацията, Техеран при никакви обстоятелства няма да отстъпи от реализацията на своята ядрена програма и придобиването на съответните технологии. На трето място ще отпаднат преговорите с Русия за евентуално съвместно предприятие за обогатяване на урана, щом като Иран прави това вече сам. На четвърто място, военните на САЩ наистина трябва да си зададат въпроса, дали Иран в този процес не повтаря почти буквално тактиката на КНДР през последните години, докато настъпи моментът, в който Пхенян съобщи, че разполага с ядрено оръжие и по този начин превърна евентуалната атака срещу себе си в изключителен риск за САЩ.

Ясно е, че противостоенето на САЩ и Иран стигна твърде далеч и продължава да се изостря. Ясно е, че ситуацията в региона вече е извън контрола на страните и на международната общност и едва ли ще може да бъде регулирана със средствата на дипломацията.

Това означава, че конфронтацията между САЩ и Иран в близко време най-вероятно ще премине във военна фаза. Балансът на силите в района - политически, икономически и военни - неотклонно се променя в полза на Иран, което прави военната операция на САЩ само въпрос на време. Буш ще се опита да реализира изплъзващото му се преимущество, колкото се може по-бързо, докато има някакъв шанс. Може би чака някакво знаково събитие, например осъждането на Иран в Съвета за сигурност, налагане на международни санкции, отказ на Техеран да сътрудничи с МАГАТЕ...

Възможни са и други варианти с измислени претексти за започване на войната.

В момента обаче най-вероятно е изненадващото нанасяне на мащабен удар с използването на тактически ядрени оръжия. Крайният неоконсерватор Ричард Пърл, заяви че "атаката ще приключи преди някой да е разбрал какво се е случило." Други източници твърдят, че нанасянето на американския удар е въпрос на дни като група US-разузнавачи вече се намират на иранска територия.

Атаката на САЩ ще бъде срещу 400 обекта в Иран. Ще се използват и ядрените бомби В 61-11 срещу подземни цели, като мощта им може да стигне 330 килотона. С тях трябва да бъдат унищожени иранските ядрени комплекси, намиращи се дълбоко под земята.

Разбира се, инициатор на изпреварващия удар срещу Иран е Израел. Именно за него сегашните промени в Близкия Изток се превърнаха във въпрос на живот и смърт. САЩ са затънали безнадеждно в Ирак, но произраелското лоби във Вашингтон ще ги въвлече в още един огромен конфликт.

Вероятно началната фаза на военната операция срещу Иран ще завърши с разрушаването на неговите ядрени обекти, на базите на ВВС, системата за ПВО и ракетните сили на ислямската република. Ще последва активизиране на бойните действия на ислямистите в Ирак и Афганистан, където ще започнат операции сухопътните войски на Иран, и атаки на ХАМАС срещу Израел.

Капитулация на Иран обаче няма да има. Отчитайки фактора на пренапрежението на САЩ в Близкия Изток и подема на "политическия ислям", страната ще се съпротивлява упорито. Тя има огромен мобилизационен ресурс. 70 на сто от населението й е на възраст до 30 години. Окупацията на тази огромна държава - 1,65 милиона кв.км със 70 милиона население не е по-силата на САЩ. Те нямат и на кого да се опрат вътре в Иран, чието население е по-монолитно от иракското. Етническият сепаратизъм, даже на кюрдите, в Иран е много по-малък. Освен това, Техеран отдавна се готви за нападението. Преди няколко седмици бяха проведени крупни учения на военноморските сили в Ормузкия залив. Имаше изненади. Демонстрани бяха нови видове оръжия - балистични ракети и торпеда. Едно от тях, движещо се със скорост 360 км/час, може да удари всеки военен кораб, без той да има време да избяга. Според ирански източници става дума за "най-бързата подводна ракета в света". Тези торпеда могат да бъдат въоръжени с конвенционални или ядрени глави. Иран има и 6 супертихи съветски дизелови подводници.

По време на ученията е била успешно изстреляна и противовъздушната иранска ракета Мисаг-1, която е с висока скорост и маневреност. Освен това иранските военни са изпробвали и ракета земя-море "Коусар" със среден радиус на действие.

Интересно е и съобщението за изпитанията на "летящ кораб", движещ се ниско над морето и достигаш скорост над 160 км/час. Благодарение на "невидимата" си конструкция той не може да бъде засечен.

Това означава, че Иран в момента разполага с нови оръжия, от които балистичните ракети са заплаха за Израел, а ракетите-торпеда - за корабите и подводниците на САЩ.

САЩ, Англия и Израел опровергават подготовката за удар срещу Иран като "диви спекулации". Но колкото повече са опроверженията, толкова са по-подозрителни.

Безусловно САЩ и Израел ще искат да въвлекат в антииранската военна коалиция и страните от европейския континент, влизащи или невлизащи в НАТО, Турция, Пакистан и др. Всички те, в една или друга степен, ще участват в новия конфликт, който, с различна степен на интензивност, ще обхване територията от Индия до Египет, от Анадола до Памир, с "филиали" на Запад - във Франция и Англия (България също е в обсега на иранските стратегически оръжия).

За операцията срещу Иран летищата на Англия са критично важни. Стратегическите бомбардировачи В-52, на които се определя една от главните роли, ще излитат от авиобазата на остров Диего Гарсия - в Индийския океан, или от базата "Феърфорд" в английското графство Глочестершир.

Слуховете, че Лондон иска да изтегли войниците си от Басра - в Ирак, шокираха Белия дом. Кондолиза Райс замина спешно да преговаря с висшите английски дипломати и военни. Докато в Багдад няма постоянно правителство, такъв ход на Лондон може сериозно да дестабилизира ситуацията в шиитския юг на Ирак. Заради това Райс и външният министър на Англия Стро, спешно излетяха за Багдад за преговори за "формиране на национално правителство" и да търсят шиит, който да заеме премиерския пост без особени възражения от страна на сунитите и кюрдите. Скоростта, с която действаха Райс и Стро, търсейки компромис във властта в Ирак, подсказваше, че са натискани от някакви срокове. Те могат да бъдат само фиксираните вече параметри във времето за атака срещу Иран.

След като бъде инсталирано иракско правителство начело с шиит, Буш и Блеър ще обявят, че е бил "постигнат значителен прогрес в изграждането на демократичното общество на Ирак", въпреки жестоката гражданска война, и от шиитските райони частично ще бъде изведен американският и британският контингент. Вашингтон и Лондон ще обявят, че това е началото на процеса на извеждането на войските им. Ще прозвучат и полагащите се в такива случаи речи.

По същото време в американските бази техните войници вече ще рисуват по ракетите и бомбите, надписи, предназначени за иранските ядрени физици.

След това на Техеран ще бъде направен последен ултиматум. Заради това вероятно САЩ установиха с Иран пряк канал за "преговори за ситуацията в Ирак". Белият дом ще има пряка връзка с Техеран - без посредници - за да може в последния момент да му изпрати своя неизпълним ултиматум. Но даже Техеран да се съгласи с него, което е изключено, това няма да помогне. Процесът вече е пуснат и спирането му е невъзможно.

Отчитайки времето, което е необходимо за планирането на операцията, може да се предполага, че атаката срещу ядрените обекти на Иран ще бъде осъществена през лятото на 2006 г.

Разбира се, САЩ, по принцип, могат и да не започнат тази война. Но едва ли ще са в състояние да се откажат от последния отчаян опит да запазят водещото си положение в този ключов за тях район, а Израел - своя сегашен държавно-политически формат. Отказът на тези две държави от война срещу Иран ще означава, че те са се примирили с перспективата на своето стратегическо поражение в Близкия Изток, което е невъзможно, още повече, че те вече доктринално определиха Иран като "главна заплаха" за техните държави.

Заради това войната срещу Иран е по-вероятна, отколкото обратното. В крайна сметка, това ще бъде война наистина между две цивилизации - ислямската и западната. Както и световните войни през XX век тя ще доведе до максимални изменения в глобалното геополитическо пространство, което ще засегне всички страни и народи.

Няма да има никакво официално обявяване на предстоящата атака срещу Иран, тъй като това ще генерира предварително огромна опозиция по целия свят. Най-вероятно в последния момент Белият дом ще изпрати на Техеран ултиматум, който ще бъде отхвърлен. Ще последва ударът с американските ракети и бомби. Това е част от CONPLAN 8022, - Мисия за глобален удар на САЩ, която предвижда и нанасяне на ядрени преемптивни удари.

Възможно ли е войната да бъде предотвратена?

При отговора на този въпрос преди всичко трябва да се има предвид какъв е "големият план" на САЩ - да се постигне контрол над нефта на Близкия Изток, Централна Азия и Каспия. В Близкия изток само две страни пречат на това - Иран и Ирак. Ирак вече беше неутрализиран и ще остане импотентен поне през следващото десетилетие заради разпалената гражданска война.

Остава Иран. От гледна точка на "големия план" на САЩ за завладяване на нефта на Близкия Изток тази война е неизбежна, независимо от нейната цена. Няма никакво значение дали Пентагонът ще жертва своите 150 000 войници в Ирак, или онези в Афганистан, или ще докара и всичките си резерви от САЩ. Абсолютно никакво значение.

Нещо повече. Въздушните селективни атаки на САЩ срещу ядрените обекти на Иран ще бъдат само първата крачка към онова, което те искат да постигнат - голяма и дълга война, обявена вече в националната доктрина на САЩ. Защото единственият начин, по който САЩ могат успешно да неутрализират Иран, е да хвърлят няколко атомни бомби върху цивилното му население и да го принудят по този начин да капитулира безусловно, както Япония след Втората световна война с атомните бомби над Хирошима и Нагазаки.

Но даже Буш в момента не може да си позволи да наруши 60-годишното международно табу срещу използването на ядрени бомби. Заради това ще започне най-напред с тактически ядрени ракети - разрушители на бункери, срещу военните цели. Светът ще бъде ужасен и възмутен. Това ще бъде и опипване каква ще е реакцията на Русия и Китай. Моментът на истината. Тези две велики държави нямат друг изход, от гледна точка на своите национални интереси, освен да реагират най-остро и да отправят към Вашингтон ултиматум за ядрена атака срещу САЩ. Ако американците не се съобразят, това ще е началото на края на този свят.

Ако Русия и Китай се двоумят и не постигнат единна позиция, САЩ ще пристъпят към по-нататъшно развитие на своя план за Иран. След началния удар ще има ескалация на конфликта в целия район. САЩ, позовавайки се на започналата икономическа катастрофа заради високите цени на нефта ще трябва да спечелят тази война на всяка цена и без предупреждение ще хвърлят атомни бомби върху няколко средни градове на Иран. Оправданието им ще бъде същото както преди - бързо да приключат войната "в интерес на Запада и цялата цивилизация." Иран ще бъде принуден да капитулира. САЩ ще постигнат пълен контрол над Близкия Изток и над двата основни източника на нефт - Иран и Ирак.

На дневен ред тогава ще бъде нефтът и газът на Каспийско море и Казахстан. Всичко това е при условие, че Русия и Китай не предприемат твърди мерки срещу САЩ, в това число ултиматум, че всяка война срещу Иран ще бъде последвана от руско-китайска ядрена атака срещу САЩ и с политическа воля на Москва и Пекин да я извършат.

Всъщност това е и единственият начин САЩ да бъдат спасени. Краят на империята им дойде, сега е време да си плащат дълговете. За САЩ войната срещу Иран е последният опит на отчаянието, който по никакъв начин не може да бъде успешен.

От подобна гледна точка работят вероятно и политиците и разузнаванията на Русия и Китай. Да не забравяме, че и Иран има добро разузнаване в района на Близкия Изток и че в момент, в който е убеден, че атаката срещу него е неизбежна, ще удари пръв.

Ако трябва да се навлезе още по-дълбоко в начина на мислене и действие на кабалистите в Белия дом, датата на атаката може да бъде например 6.06.2006 г. или 15.06.2006 г. При всички положения излиза 666!

Но има и друг въпрос. Ако САЩ имат намерение да атакуват Иран, защо не го направиха досега. Може би там все пак схващат, че това ще бъде самоубийство. Втората причина е да печелят време, за да подготвят "събитията" срещу Иран, който разполага с големи възможности за военен и икономически отговор. Той е и основен нефтен производител, граничещ с другите производители.

Заради това особено внимание заслужават и слуховете за задкулисни преговори и даже за повторение на прословутата "Октомврийска изненада" - October Surprise, отпреди години, т.е. тайните преговори на Рейгън-Буш-старши с тогавашния режим в Техеран.

Дали такъв вариант е възможен и сега? В този свят нищо не може да бъде изключено, още повече, че никой не знае каква е оценката на истинския властови център на САЩ, който дърпа конците на Буш и който може да се опита да постигне задкулисно примирие с Иран.

Засега обаче онова което е по-реално е, че САЩ се готвят за военна атака срещу Иран. Началото може да е в близко време.





Тема Re: Дали атаката срещу Иран ще бъде през юни?нови [re: Aлekc]  
АвторNqkoi (Нерегистриран)
Публикувано04.05.06 15:08



Abe Aleks ti monolog li si vodi6 po taq tema ne moga da razbera



Тема Re: Войната срещу Ираннови [re: Aлekc]  
АвторPetrol (Нерегистриран)
Публикувано09.05.06 22:13



Казваш "Крайно време е да се появи и тази тема."

Ами точно преди три месеца предложих същото:

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=irak&Number=1945166984&page=5&view=collapsed&sb=5



Тема Re: Войната срещу Ираннови [re: Petrol]  
Автор Aлekc ()
Публикувано10.05.06 01:38



Проверих! Прав си!

Оказа се, че наистина ти първи си предложил тази тема.

Включвай се тогава - и без това до започването на войната вероятно остават най-много 2-3 месеца.



Тема Re: Войната срещу Ираннови [re: Aлekc]  
АвторPetrol (Нерегистриран)
Публикувано10.05.06 18:33



По всичко изглежда, че нещата с Иран ще се развият по-бързо и доста по различно в сравнение с Ирак. По принцип не одобрявам войните, които са отвратително средство за решаване на международните проблеми, но това
не означава че те ще изчезнат скоро като средство за постигане на икономически и политически цели. Откакто свят светува войни има и ще има в обозримото бъдеще независимо какво ни се иска или не.
Тук предлагам за тези, които не мразят и не ги мързи да четат на руски език
един политически коментар, който според мен е независим и твърде вероятен:
http://www.lenta.ru/articles/2006/05/04/resolution/



Тема Подготовката на войната върви по планнови [re: Aлekc]  
Автор Aлekc ()
Публикувано03.06.06 09:53



Хавиер Солана предупреди Иран от засилване на натиска
Focus - 03 Юни 09:19

Берн. Върховният представител на ЕС по въпросите на сигурността и външните отношения Хавиер Солана заплаши днес Иран, че ще засили натиска върху него, ако ислямската страна отхвърли предложението на петте страни постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН и Германия, предаде Фрайе Пресе.

“Иран ще бъде подложен на огромен натиск, а ние ще предприемем съответните мерки в тази насока”, каза Солана пред германския ежедневник “Ди Велт”. Ако иранското ръководство отхвърли новото предложение, това би представлявало ясен знак, че Техеран не се стреми към развиването на ядрена енергетика, а към създаването на атомно оръжие, отбеляза в коментара си Солана.



Тема Ахмадинеджад май не разбира с кого си има работанови [re: Aлekc]  
Автор Aлekc ()
Публикувано03.06.06 11:53



Писмото на Махмуд Ахмадинеджад до Джордж Буш е повече от странно. В него иранският президент се опитва да обясни на света и на собствения си народ какви високоморални цели преследва неговата политика и да демонстрира още веднъж своята добронамереност и миролюбие.

Погледнете само куриозния фотомонтаж, посветен на това писмо и поставен на най-видно място на самия президентски сайт на Иран!



Нима Махмуд Ахмадинеджад наистина не разбира с кого си има работа?

Всички ние си спомняме как администрацията на Джордж Буш най-безочливо излъга целия свят, че е принудена да нахлуе в Ирак съвсем не за да освободи иракския народ от лошия Саддам, а само за да му попречи да използва срещу цивилизования свят своите злокобни оръжия за масово поразяване.

Аз лично си спомням как посланик Пардю ни убеждаваше тук, че САЩ нямат никакво намерение да отстраняват Саддам от власт - те искат от него само едно: той да предаде на оръжейните инспектори на ООН своите оръжия за масово поразяване. Само това и нищо друго.

Дори и ултиматумът на САЩ към Саддам беше същият: признай си, че имаш такива оръжия и ни ги предай в едноседмичен срок. Ако не, ще дойдем в Ирак сами да си ги вземем.

Поради липса на подобни оръжия Саддам просто не беше в състояние да се подчини на този ултиматум. Като стар и опитен мафиот и бандит, той вече отдавна беше разбрал с кого си има работа - с много по-нагли, безскрупулни и могъщи бандити от самия него. Основната му грешка беше, че някога той беше влязъл в съюз с тях срещу Иран. Многогодишната скъпа и кървава война беше изтощила силите и ресурсите на страната му и го бе принудила да нападне Кувейт. Американците се възползваха от случая, за да му нанесат почти смъртоносен удар. Сега вече той им беше излишен и се налагаше спешно да бъде отстранен.

Както знаем, така и стана.

Но главната цел на САЩ беше не Ирак, а Иран. И администрацията на Буш започна грижливо и внимателно да се подготвя за тази нова война. Необходимите директиви бяха подписани от Буш още в началото на миналата година. Както и в случая с Ирак, така и тук, беше фиксиран подходящият сезон за нападение.

Преди целта беше да се избегнат летните горещини в района. Сега, когато ставаше въпрос само за въздушни удари, предпочитаният сезон се оказа именно горещото лято: юли, август или в краен случай септември.

За целта в самия Иран своевременно бяха изпратени малки диверсионни групи, а други такива, като тази в лагера "Ашраф", се държат в бойна готовност край иранската граница.

Сега администрацията на Буш отново прибягна към любимия си ход: даване на противника на такъв ултиматум, който той със сигурност не може или няма да приеме. От иранското правителство се поиска то да капитулира безусловно пред САЩ и да се откаже от ядрената си програма. В замяна САЩ обещават великодушно да седнат с него на масата на преговорите и да обсъдят публичното покаяние на Иран за антиизраелската му политика.

Целта на този ултиматум е ясна: да принуди иранците да го отхвърлят категорично. Което те вече и сториха.

Какво всъщност искат от Иран американците?

Само едно - да им даде достатъчно благовиден повод да го нападнат в предварително планирания от тях срок.

А какво се опитват да направят иранците?

Те се опитват да маневрират дипломатически така, че да не позволят на Буш да ги нападне това лято. Това и само това може да обясни смисъла на изпращането от Ахмадинеджад до Буш на едно подобно нелепо и иначе непонятно писмо.

Буш обаче не влезе в капана и остави писмото на Ахмадинеджад без отговор.

Сега май вече не ни остава нищо друго освен да чакаме кога САЩ и Израел ще нанесат планирания от тях унищожителен удар върху цялата иранска военна и ядрена инфраструктура.

А също и какво ще последва след това. Особено за Израел.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.