Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:23 15.07.25 
Горещи теми
   >> Конфликтите в Близкия изток
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема За наивниците,които мислят,че войната е за петролнови  
АвторHEпpoмит мoзъk (Нерегистриран)
Публикувано03.04.03 11:26



РАЗХОДИ ЗА ВОЙНАТА
(в милиарди долари 2002 г.)
(Минимална хипотеза = мин.; Максимална хипотеза = макс.)
Преки военни разходи - мин. 50/ макс. 140
Последващи свързани разходи - мин. 75/ макс. 500
Окупация и поддържане на мира
Възстановяване - мин. 30/ макс. 105
Хуманитарна помощ - мин. 1/ макс. 10
Последствия за петроиндустрията (приход) -40/ 778 - разход
Макроикономически последствия (приход) -17/ 391 - разход
Общо разходи: мин. 99/макс. 1 924
ИКОНОМИЧЕСКИТЕ ПОСЛЕДСТВИЯ ОТ ВОЙНАТА
Независимо дали ще се окаже кратка и "чиста" или продължителна и "мръсна", войната в Ирак ще струва скъпо на САЩ. Изразено в кръвта на войниците й, но също и в доларите й. Защото да атакуваш сам, означава също и да плащаш сам. За разлика от войната в Залива, където разходите бяха поделени. И дали не стана така заради страховете от очакваната огромна "фактура" от тази война? Така или иначе републиканското правителство не представи точна оценка за цената на своята инициатива. Един от най-блестящите съвременни икономисти, Уйлям Нордхаус, от Йейлския университет е поел риска да стори това, като подчертава сложността на начинанието: броят на променливите величини, които трябва да се отчетат, е фактически значителен - продължителност на конфликта, период на поддържане на следвоенния ред, степен на възстановяване и др. Но все пак резултатите дават достатъчно ясна представа.
1. Преките разходи
Първият разход ще бъде за разполагането на американската армия. Той може да се изчисли относително лесно. Бързата и успешна война би струвала към 50 милиарда долара, сравнено с 80-те милиарда от първата война в Залива, където бяха мобилизирани повече войски. Продължителната война може да погълне 140 милиарда. Но тези директни разходи, взети от доклади на Конгреса, далеч не са единствената цена, която САЩ трябва да заплати през следващото десетилетие.
2. При окупацията на страната от войски с мисия за поддържане на мира, сумата от по 250 000 долара на военен годишно ще даде 17 до 45 милиарда годишно. Тези числа са получени при сравнение с положението в Косово, но сметката може да се повиши, ако обстановката в Ирак се окаже по-неблагоприятна. Не може да се предвиди колко ще трае окупацията на Ирак: японската беше седем години, но с половинвековен престой на 30 000 военни в Корея... За Ирак Нордхаус прогнозира минимална продължителност от пет години, но счита за вероятно да се проточи и двадесет години. Изразено в числа: от 75 до 500 милиарда.
Следващ въпрос: какво ще се прави през окупацията? Нов план Маршал? Окупация, подобна на тези в Германия и Япония след ВСВ? Във всеки случай това ще отнеме доста време и пари: "Неотдавнашните примери с Хаити, Босна или Афганистан показват, че САЩ не са открили формулата за бърз и по-малко струващ успех. Трудно е да си представим, че сериозен опит за преобразуването на Ирак в модерно демократично общество би могъл да се осъществи за по-малко от десет години", твърди Нордхаус.
Очевидно тогава всичко зависи от степента на амбицираност на американците: ако целта е да се постигне за всеки иракчанин доход, равен на този на египтянина или иранеца, това предполага необходимост от преобразувания на приблизителна стойност 800 долара на човек, или общо 20 милиарда.
За да получи този резултат, Нордхаус изхожда от данните на Световната банка за възстановяването на Ливан, Босна или Източен Тимор (които усреднено са 1000 долара на човек).
Още по-амбициозно дори би било установяването на план Маршал за Ирак. Навремето оригиналният план струваше 13,3 милиарда долара за четири години (4,5% от БВП, което днес би представлявало 450 милиарда), или 2 000 долара на човек, 500 годишно. Но този паралел е "оптимистичен": Нордхаус напомня, че всъщност от една страна подпомаганите европейци сами са поели голямата част от разходите по възстановяването, а от друга страна са разполагали с вече установени демократични структури отпреди войната. Или с други думи един толкова амбициозен план като плана Маршал ще изисква по-скоро шест, отколкото четиригодишни усилия, което прави общата сума 75 милиарда.
Така цената на възстановяването ще варира между минимум 25 и максимум 100 милиарда. Освен това ще бъде необходима хуманитарна помощ за ранените, бежанците, репресираните семейства; тези разходи също не могат да бъдат точно определени. Примерът на Балканите показва, че могат прогнозно да възлязат на 500 долара на човек годишно. Между 1 и 5 милиона иракчани несъмнено се нуждаят от подобна помощ, за което разходите ще бъдат от порядъка на 1 до 10 милиарда.
Кой ще плати за всички тези усилия, пита Нордхаус? На първо място адекватно възстановеното нефтопроизводство на страната би могло да достигне 3 милиона барела дневно и да носи 25 милиарда долара годишно, или 1000 долара на човек! В действителност по-голямата част от тези средства ще бъдат необходими за финансирането на вноса на храни, лекарства и други продукти от първа необходимост.
Оттук Нордхаус категорично отхвърля петрола като решение за покриване на военните разходи: "Отклоняването на средствата, необходими за оцеляване, за заплащане на разходите на американските окупационни войски би било икономически и политически чиста лудост." Не би могло да се каже по-добре!
Все пак икономистът пита: "Възможно ли е Конгресът да приеме пожертването на толкова средства за подобно цивилно начинание, след като САЩ изразходват само 15 милиарда долара годишно за външна помощ за целия свят?".
3. Войната и цените на петрола
Като се позовава на анализите на икономиста Джордж Пери от Брукингс Инститюшън, Нордхаус разграничава три варианта, от лош до най-лош, минавайки през много сериозен, които може да бъдат представени в резюме така: краткотрайната война би се отразила по-скоро положително на петрола, като цената на барел ще спадне бързо с възстановяването и увеличаването на иракското производство, откъдето Америка ще спести 40 милиарда долара от вноса на петрол.
При вариант на унищожаване на петролните кладенци на Ирак, както и на част от кладенците на съседните й държави, цената ще експлодира както самите кладенци, а импортните разходи ще скочат до 200 милиарда, от който шок неминуемо ще последват инфлация и рецесия.
Което налага разглеждането на последствията от войната за икономическата дейност в глобален мащаб. В крайна сметка не бяха ли последвани Втората световна война, както и тази във Виетнам, от спасителен бум (на икономиките)?...
Но ако развръзката от войната се окаже наистина лоша - много големи човешки загуби, продължителни градски боеве, рискове от химически атентати, тероризъм - според Нордхаус е доста вероятно дори и без петролна криза, реакциите да приличат повече на тези след първата война в Залива, или след 11 септември, характеризиращи се с всеобща несигурност, спад на БВП между 2 и 5% (200 до 500 милиарда долара), или с други думи - дълбока рецесия.
4. Заключение
Нордхаус дава в две колони (в началото на текста) - едната за "минимална хипотеза", основана върху евентуална краткотрайна война, при който разходите ще са минимални, а другата за "максимална хипотеза", при евентуално проточване на войната.
Крайните числа от двете колони са съответно 99 милиарда долара и 1 924 мириарда... Като втората сума е доста далеч от 100-те милиарда, които Сенатът реши да отпусне в началото на миналата седмица.



Тема Re: За наивниците,които мислят,че войната е за петрол [re: HEпpoмит мoзъk]  
Автор Levin (търсещ)
Публикувано03.04.03 11:55



Е, и? Какво ме интересува че Буши и Со не са си направили сметката и са очаквали иракчаните да ги посрещнат с цветя и рози? В края на краищата, колкото и да струва войната тези пари пак ще влязат в американски джобове, хич не се съмнявай. Само че едно е да плащаш за възстановяването на Ирак от джобовете на данъкоплатцитев САЩ му а съвсем друго - да изнасяш петрола му и така да платиш за това. Кой вариант според теб ще изберат САЩ? А до това че принизяваш петрола - хич не се съмнявай че петролните запаси на Ирак стигат да се платят 10 войни като тези (бтв знаеш ли какво означава да контролираш 10% от световните запаси на петрол? съмнявам се). В този ред на мисли се чудя защо изведнъж Колин Паул се "сети", че Иран също май произвеждали химическо оръжие. Защото садят чушки ли? Или защото имат повече петрол и от Ирак?



Тема Re: За наивниците,които мислят,че войната е за петролнови [re: Levin]  
Автор ZaphodX (минаващ)
Публикувано03.04.03 12:16



Много ясно че ще изберат вариянта - да възтановяват от хазната, а от петрола в хазната ...
От петрола дирекно за възтановяване е тъп вариянт...
Трява да минат тиа кинти през оборот в Америка - така е най яката далавера, ама кво от тва??

На наште щенсионери ако им кажат че утре им вдигат 2 пъти пенсията ша си правят ли оглушки кой дава парите??



Тема Re: За наивниците,които мислят,че войната е за петнови [re: HEпpoмит мoзъk]  
Авторнaивниk (Нерегистриран)
Публикувано03.04.03 14:48



Сори, войната е за контрол върху петролни залежи.



Тема Re: За наивниците,които мислят,че войната е за петролнови [re: HEпpoмит мoзъk]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано03.04.03 14:57



А за какво е тогава? Може би човеколюбие, интернационализъм. Изключвам варианта глупост и недооценяване на ситуацията.



Тема Re: За наивниците,които мислят,че войната е за петролнови [re: HEпpoмит мoзъk]  
АвторNAlVNlK (Нерегистриран)
Публикувано03.04.03 15:27



1. МАНГИЗИТЕ, КОИТО ЦИТИРАШ СЕ ПЛАЩАТ ОТ АМЕРИКАНСКАТА ХАЗНА НА АМЕРИКАНСКИ ФИРМИ, ЗАЩОТО СЕ СЪМНЯВАМ ДА ПОЛЗВАТ ДРУГИ МУНИЦИИ И ПРОДОВОЛСТВИЯ, ОСВЕН АМЕРИКАНСКИ, ТОЕСТ ЧУДЕН НАЧИН ДА ЖИВНЕ ИКОНОМИКАТА И НАЙ-ВЕЧЕ ВОЕННАТА ИНДУСТРИЯ.

2. ЗА ТОЛКОВА ГОДИНИ ЕМБАРГО, ПРЕЗ КОИТО ПРОДАЖБАТА НА ИРАКСКИ ПЕТРОЛ СТАВАШЕ ПОД КОНТРОЛ ЕДИНСТВЕНО И САМО НА АМЕРИКАНЦИТЕ И ИМ
ГО ЗАПЛАЩАХА НА ИРАКЧАНИТЕ ПО СМЕШНИ ЦЕНИ, СЪС СИГУРНОСТ СА СПЕСТИЛИ ДОСТАТЪЧНО ЗА ДА ФИНАНСИРАТ ЦЯЛАТА ВОЙНА.

3. ПРЕД ПЕРЕСПЕКТИВАТА ДА КОНТРОЛИРАШ НА 100% ТОЗИ РЕГИОН ОТ СВЕТА,СЪС ВСИЧКИЯ МУ ПЕТРОЛ, ЗАЩОТО СЪМ СИГУРЕН, ЧЕ СКОРО И ИРАН ЩЕ ПОЧНЕ ДА БЪЛВА ТЕРОРИЗЪМ И ДА ПРОИЗВЕЖДА ОПАСНИ ОРЪЖИЯ , Е СМЕШНО ДА СЕ ЦИГАНИШ ЗА НЯКОЛКО МИЛИАРДА ДОЛАРА, АКО ВЪОБЩЕ СИ ГИ ИЗХАРЧИЛ.

И КАТО ЦЯЛО ВОЙНИТЕ В ЧОВЕШКАТА ИСТОРИЯ ВИНАГИ СА СТРУВАЛИ СКЪПО /НЕ ГОВОРЯ ЗА ЧОВЕШКИТЕ ЖЕРТВИ И СТРАДАНИЕ, ЗАЩОТО Е ЯВНО, ЧЕ ТЕ НИЩО НЕ СТРУВАТ, ВЪПРЕКИ ВСИЧКИЯ ЦИНИЗЪМ И ДЕМАГОГИЯ НА ПОЛИТИЦИТЕ/, НО ПЪК И ПЕЧАЛБАТА ВИНАГИ Е БИЛА ОГРОМНА.



Тема Бялото стана чернонови [re: Levin]  
АвторTerminator1OO (Нерегистриран)
Публикувано03.04.03 15:33



Бе тия комунисти, като няма вече накъде да ходят, почнаха от девет кладенци вода да носят, за да изкарат черното бяло и обратно...



Тема Re: За наивниците,които мислят,че войната е за петролнови [re: HEпpoмит мoзъk]  
Автор FireHead (Отегчен)
Публикувано03.04.03 15:51



Виждам, че доста те вълнува този въпрос... Хората преди мен ти го казаха: Ако искаш успешен бизнес и успех в дългосрочен план, ти трябват сериозни инвестиции... Инвестираш стотина милиарда, а след това ако си си направил добре сметката печелиш билиони... А, американците май са си направили доста добре сметката...
Доколкото знам Ирак е на второ място по плитки (евтини за добиване) залежи на петрол в света...
Не вярвам, че си НЕпромит мозък...

Редактирано от FireHead на 03.04.03 15:52.



Тема Точно така си е!нови [re: NAlVNlK]  
Автор Пъpвoлak (Нерегистриран)
Публикувано03.04.03 15:52



И аз съм съгласен с теб!

Не им се полага на тарамбуките да притежават петрол.

Днес Ирак, утре Иран и сите мангали да минат под ножа!

Мухахахахахахахахахаха



Тема Re: За наивниците,които мислят,че войната е за петролнови [re: FireHead]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано03.04.03 16:48



Само за протокола-Каква е разликата между милиард и билион?

BAGDAD OR BUST



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.