Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:41 23.06.24 
Горещи теми
   >> Конфликтите в Близкия изток
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Свят на омраза или свят на човека...  
Автор Дea (изгревът)
Публикувано22.02.03 19:46



Едно не мога да разбера..защо постоянно се обвинявате в политически пристрастия? Разбирам, че всеки иска да се покаже като много ...разбиращ, в което няма нищо лишо само по себе си. Но аз не мога да разбера какви са проблемите на хората, които постоянно защитават позициите на САЩ. Изправени сме пред сериозен проблем създаден от именно от американците, а има хора, които бръщолевят безсмислени (как да ги нарека...) безсмислици в защита на америка (въобще).
Няма ли по-важни за нас неща в живота? Нашето бъдеще като хора, например....Не искате ли да се будите сутрин без противогаз на лицето, не е ли по-добре вместо да се запасявате с хранителни запаси, да си взимате само необходимото за момента, което обещава да има и бъдеще след това.Не мисля, че защитниците на агресията ще бъдат безкрайно щастливи ако седмици наред по новините показват кървави гледки от плаващи в лепкава кръв трупчета на убити иракчани...по-скоро трябва да искаме да виждаме някакъв прогрес в обществото(в целия свят), да виждаме как социалната атмосфера се подобрява...нямаме ли с вътрешно-социални проблеми за разрешаване, та толкова искате да се замесваме във войни...в агресия (едно дяволско начинание, което няма да доведе до нищо добро...)



Тема ето разликата между наснови [re: Дea]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 20:41



ти казваш че не ни разбираш, а аз напълно те разбирам.



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Дea]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 21:38



Струва ми се, че е доста лесно да се защитава агресията, когато нито си обект на агресия, нито агресор. Узунофф не е ли войник? Не трябва ли той да е сред най-върлите привърженици на агресията? Но човекът би могъл да не гледа тази агресия по сиенен, а да участва деректно в нея. И той не е ентусиазиран. Питам докъде би стигнал ентусиазмът на останалите, ако по някаква причина бъде обявена всеобща мобилизация?



Тема ?нови [re: zaphod]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 21:42



какво точно искаш да кажеш?



Тема Re: ?нови [re: ..]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 22:04



в отговор на вопъла на деа че не разбира позицията на "военолюбците".
имах предвид това че за разлика от нея, аз чудесно разбирам вашата (на пацифистите) позиция. аз бях пацифист преди десетина години, и модела на мислене ми е напълно познат.



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: ..]  
АвторThePatriot (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 01:44



Американската армия е професионална и всички които са в нея са там по своя воля и много ясно, че при това положение просто трябва да си вършат работата. За всеобща мобилизация в България може да приказва само някой лицемерен манипулатор. Доколкото има българско участие то не може да бъде друго освен от доброволци. Такива могат да се намерят достатъчно дори и без да се плащат прословутите 100 долара. А пък ако се осигуряват условията и парите за американската професионална армия гарантирано ще има поне половин милион доброволци без никой да ги мобилизира. Това в кръга на шегата естествено макар че е истина. За мобилизация трябва да имаме друга мобилизирана армия срещу нас която да застрашава пряко страната. Е в такъв случай (макар и само теоретичен) бачка ще трябва да си вдигнеш задника и да ходиш на фронта. Пък там или те нас или ние тях. Важното е купон да става. Но такива перспективи изобщо няма и няма и да има.



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: ThePatriot]  
Автор dedligan ()
Публикувано23.02.03 09:45



Абе тъпак! В Америка е обявена мобилизация! За твое сведение мобилизираните НЕ СА ДОБРОВОЛЦИ!!! Едно съм сигурен нито един от подръжницете на войната не ходил войник и си няма никаква представа за какво всъщност става въпрос! Кажете кой от вас по някакъв повод е попадал под обстрел!! Може и да не отговаряте, отговора го знам. Гледайте поне филми, бе! Там всичко е показано, но в много меки краски, все пак и деца гледат кино. И още загубата на един войник е 0.000000001 % загуба за държавата, но зе семейството му са си 100 % .


Смъртта ще дойде с мен!


Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: dedligan]  
АвторThePatriot (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 15:39



Къде видя да съм казал че американците заминаващи в Залива са доброволци?! Казах че са военни. Казах също че доколкото има българско участие то може да е само изключително от доброволци. Или и ти смяташ, че някой ще ти обяви обща мобилизация за Ирак? Много си умен тогава. Айде сега изчисли колко процента е загуба за семействата им смъртта на двама български моряци при терористичният акт срещу френски кораб край Оман.



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: ThePatriot]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 16:55



Да е човек, знам че няма никаква такава перспектива. Наистина са спекулации приказките за мобилизация в България. Аз говорех хипотетично, за това, че не е готино да те мобилизират. Тогава опасността се оказва реална за мобилизираните, а и семействата им и те поглеждат по доста различен начин на нещата. Това че опасността в това отношение не ни заплашва пряко, не означава, че я няма за други



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: ThePatriot]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 16:58



А когагато започне войната няма ли да има още повече терористични актове?



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Дea]  
АвторWAR (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 17:45



Баси тъпата овца си, честно ти казвам. Ако всеки ден виждам по телевизията плувналите в кръв трупове на убити иракчани, аз ще бъда на върха на щастието, бе! Тия чалми противни треве да бъдат изклани от първия до последния! А такиа като тебе треве да бъдат затворени в лудниците, за да не си пъхат пичките там, където други си мерат куровете.



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Дea]  
Авторkeйт (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 18:29



Здрасти Деа, тук ли се прехвърлихме вече? :-)
Четох всичките ти мнения в предния форум и съм съгласна с повечето от тях. В същото време се ужасявам от хората, които са готови да убиват на приказки и са много смели докато не им дойде до главата.
А пък и всички изглежда са уверени, че ние тук сме си на сигурно място, достатъчно е да кажем, че сме със САЩ и готово. Но все пак ние ще участваме в тази война. Никой не може да каже какво ще стане накрая... Със сигурност знам, че няма да е нещо хубаво, обаче.



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: keйт]  
АвторWAR (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 18:47



Аз лично съм готов ако ме мобилизират с радост да коля чалми наред, и повярвайте ми ще го правя с удоволствие. Ше гледам как се търкалят навред арабски глави и със страхотен кеф ще им изнръгна на ония ми ти цигани гръкляните смръдливи. СМЪРТ ЗА АРАБИТЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: ThePatriot]  
Автор dedligan ()
Публикувано23.02.03 19:02



Случайно или не, в момента в България се провежда мобилизация! Но това не ти е известно, нали? Не бъркай нещата с терористичните актове. По тая логика трябва да обявим военно положение и да разстреляме всички престъпници и убийци в Страната ни!


Смъртта ще дойде с мен!


Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: WAR]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 22:12



А е човек, не ти ли е гадно така?
Питаш как?
Ами убиждаш едно момиче, заявяваш, че би изпитал удоволствие при вида на окървавени трупове на хора. Не искам да ти се меся или да ти обяснявам това онова(с други думи да се правя на проповедник) Просто се чудя, как го разбираш това удоволствие. Защото аз съм виждал трупове на близки и гледката хич не е приятна. Сигурно е трудно защото са ми близки. Но чак пък и окървавени. Разкажи ми, интересно ще ми е



Тема Re: ?нови [re: zaphod]  
Автор Люб (дете)
Публикувано23.02.03 22:41



при теб съм забелязал,че откак си сменил позицията на пацифист, си отишъл в другата крайност



Тема Кръвнови [re: WAR]  
Авторбyry - бyry (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 22:53



Кръв,кръв,кръв,кръв,кръв!!!!!!!!!!!!!
Убийци от всички страни,обединявайте се!!!!




Тема :))))нови [re: Люб]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 23:04



нали знаеш че курвите ставали най-добри съпруги



Тема Re: :))))нови [re: zaphod]  
Автор Люб (дете)
Публикувано23.02.03 23:26



не,това не го знаех



Тема Re ?нови [re: бyry - бyry]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 23:29



А как виждаш реалната полза от едно такова обединение. Защото ти говориш за пречиняване на смърт.
Ти искаш ли да умреш?
Само хора със много сериозни проблеми искат.
Предполагам, че отговорът ти е не.
По принцип също хора с много сериозни проблеми искат лоши неща за себе си.
Приемам, че ти не искаш.
Следователно смъртта е нещо лошо.
Какво мислиш за тези неща?



Тема Re: ще съм ти благодарен да споделиш малко опитнови [re: zaphod]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 23:41



Това звучи доста интересно. Ще разкажеш ли как стигна до тази коренна промяна? За основните си виждания преди, какво се промени, какво научи и защо се преввърна във върл защитник на войната.



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: WAR]  
Авторkeйт (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 00:16



Не че ми се занимава с теб, ама май играеш прекалено много игри. Ама това е истинско и няма save. ;-)
А пък иначе - как САЩ не са се занимали още с теб??? Те не обичат терористите нали се сещаш...



Тема Момиченце,нови [re: Дea]  
АвторCънчo (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 00:27



защо не вземеш да си измиеш зъбките и да си лягаш? ...или е слаб родителския контрол у вас? Във всеки случай ще направиш голяма услуга на всички над 16 г. ако спреш с инфантилните си изцепки във форума.



Тема Деа, пиленце наивно...нови [re: Дea]  
Автор Boвaтa (дзвер)
Публикувано24.02.03 00:43



нито едното нито другото.

Свят на ИНТЕРЕСА.

Вовата


Тема Ти си "deadly hot air" not deadly gunнови [re: dedligan]  
Автор Boвaтa (дзвер)
Публикувано24.02.03 00:51



Нали СЪМ, в тая Америка бе, устато и невежо копеленце. Повикани са the army reserve troopers, които глупава главо, са професионални войници, които в мирно време са в цивилизацията. Те са професионални войници, доброболно и СРЕЩУ ЗАПЛАЩАНЕ, записали се в армията, преминали професионално военно обучение и излезли в резерва. Част от ПРОФЕСИОНАЛНИЯ ИМ ДОГОВОР е при повикване да се явят. Тук сополанко масовия набор и мобилизация бе премахнат след виетнамската война. Разликата между това и мобилизация е от небето до земята...

Капиш?

Вовата


Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Дea]  
Авторlubinho (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 04:29



hora situaziata e gadna(slojna).nadutite amerikanzi tribva da sma4kat gadnite arabi ama mamata da im e....Sa6tevremenno tolkova jertvi da dadat(otvorenite amerikanzite de)4e da ne se i setiat za voina sledva6tite 20g.A 4e po tapo par4e ot hrastov niama e pove4e ot iasno



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: keйт]  
АвторWAR (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 08:26



А ти нали се сещаш, че съм на тяхна страна....



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Дea]  
Автор WARlOR (seal)
Публикувано24.02.03 11:09



Nito se budq s protivogaz,nito se zapasqvam s hrana,zashtoto ne sym paranoik.I ne jelaq pak da gledam otvlecheni samoleti i padashti nebostyrgachi.........i lipsata na reki ot kryv,poradi visokata temperatura pri goreneto na kerosina.............
i zashtoto reshavaneto na wytreshnopoliticheski problemi e tqsno swyrzano s wynshnopoliticheskite takiwa...........



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: WAR]  
Авторfon (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 12:51



ами какво ще се получи ако без време тебе някой те наръга и не ти остави време дори да осмислиш живота си...



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Дea]  
АвторXипaтия (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 13:10



Ремарк казва: "Загубата на един човек е истинска трагедия, загубата на милиони- просто статистика". За съжаление това е реалността на войната.

Но какво ще стане, ако Саддам не се разоръжи, а останалия свят не вземе мерки... дори и военни? Тогава някоя сутрин слънцето ще изгрее, а други невинни хора никога няма да се събудят, защото чичко Саддам така е решил!!



Тема Pich, ti me kefishнови [re: WAR]  
АвторDynamite (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 14:08







Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: WAR]  
АвторGenii (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 14:33



Gorkija, ta ti si po-goljam zurvul ot tjah, pishleme takova- da ne si na 13 godinki, maminoto? Ti kakvo mislish, che sme sa amerikanzite- sushtata paplach. Arabite imat samo pjasuk i neft- kakvo shte pravjat sled 50 godini? A dupenza kato teb da si ljagat po-rano i da ne se obashdat, ebaasi ismanipuliranoto obshtestvo.



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Genii]  
АвторWAR (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 14:36



Да го лапаш, бе путко заспала!



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: WAR]  
АвторGenii (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 14:51



Mersi, ama dai purvo da ti porasne ? Hubavo e da pishat hora kato teb is forumite: taka na po-inteligentnata chast ot nas im stava jasno, kak funkzionira promivaneto na mosuzite: to prosto e sa magarenza keto teb.

Mersi prijatelju sa tova prosvetlenie, a sega neka da chuja pak njakolko ot psuvnite ti, te sa tolkova simptomatichni.



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: WAR]  
Авторfranco (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 15:03



abe ti deto iska6 da koli6 arabite .da ne te ebali mqkata kato bila za ebane .sigoren sum 4e taka 6te trepere6 ako se vidi6 s nqkoi araben za6toto tez kato teb znaqt samo da laqt a arabite kvoto kazvat go praviqt i q vij kak treseha USA na 11 ti bulgareno si opa6ka na tez amerekantsi i si gotov da im liza6 zadnitsite a tova ti otiva



Тема Re: малко критиканови [re: Дea]  
Автор Дea (изгревът)
Публикувано24.02.03 15:37



Първо искам да изразя колко ми е противно да чета обиди и тем подобни, разбирам, че доста от хората тук(във форума ) имат отчайващо ниска култура,но не трябва да се чувстват длъжни да я показват пред всички. ако на някого не му допада темата...никой не го задължава да ми отговаря, моите теми са насочени към онези, които не са забравили как се мисли и които знаят как да общуват с хората...



Тема Re: малко критиканови [re: Дea]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано24.02.03 15:47



А как се мисли правилно?,наивно питам аз..........защото МИСЛЕХ,че съм свободен да мисля,както си искам.АЗ лично,се извинявам,ако с нещо съм те засегнал или обидил.Но,не мисля,че съм го направил......



Тема Човешката позициянови [re: Дea]  
Автор Дea (изгревът)
Публикувано24.02.03 15:47



Като прескоча още забележки към езикът на пишещите във форума, ми се иска да отбележа още нещо. Не съм убедена, че смисълът на човешкото съществуване е унищожението. Човекът е еволюирал, изживява се като по- висш животното, но нима е възможна такава заблуда, след като постъпва по същия, първичния начин.Както някой бе споменал, че агресията е присъща за животните(включваше и човека), но ние като разумни същества можем да градим обществото си не на база "по-силния побеждава", а на една хуманна позиция, в защита правата на всяко човешко същество. Това до тук е еднин малък увод към същината.
Разумът ни е причина да си служим с методи, които не нараняват, не убиват, не предизвикват страдание. Американците много добре са увладяли тези методи за интервенция. Те манипулират обществото си( а и нашето) чрез много финни механизми, без насилието на комунизма. Единствената разлика, е че сега хората сами са повярвали в ограниченията, в които са ги поставили.
Животът е "движение" , постоянни промени, в които трябва да нямерим най-подходящия начин за оцеляване- адаптация, животът вече не е просто борба, той е "борба"- в смисъла на духовното израстване. И ние като представители на човешкия вид не можем да си позволим едно толкова първично и животинско отношение.



Тема Re: малко критиканови [re: Дea]  
АвторGenii (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 15:51



Prava si Dea - donjakude...Tochno tova e golemijat problem, horata ne moshesh da si gi isbirash. Trjabva njakaksi i sus nai-ogranichenijat chovek da se rasberesh, sa da promenish sveta. Toi e lesno manipuliruem v 1-va stepen, obache isgradi li si veche mnenie, go sashtitava do smurt- bes da e v sustojanie da prezeni, kakvo riskuva i dali e prav. Ponjakoga dashe trjabva da napsuvash njakogo, sa da mu stanesh simpatichen- paradox.



Тема :)нови [re: WARRlOR]  
Автор Дea (изгревът)
Публикувано24.02.03 15:55



Съобщението е насочено към онези, които не дискутират, а решават да налагат мнение, като обиждат другите страни. Аз мисля, че всеки има право на мнение, и е много хубаво хората да имат мнения, но те ( хората) е добре ако си служат с по- културен език. Все пак смятам, че всички ще се съгласите колко по- добре е да общуваме по между си като уважаваме събеседниците. Смятам, че личния контакт, който не може да се усъществи във форумите е пшрричина за грубия език. Ако бяхме на дискусия сигурно щяхме да сме малко по - сдържани.
Хубаво е да разглеждаме проблема с Ирак от различни позиции и да уважим мнението на всеки. А , не знам защо си мисля, че не съм наругала никого тука, за да чета такива реплики по мой адрес тук( без да кнкретизирам)....



Тема Re: малко критиканови [re: Genii]  
Автор Дea (изгревът)
Публикувано24.02.03 16:04



Може би аз не съм наред( нормална, сиреч, като другите другари), но аз съм склонна на дискусия, мога да уважа всяко мнение, което представи правдоподобна аргументация. И не смятам, че човек, който е съставил мнение трябва като "кон с капаци" да го отстоява. Идеята на форума предполага дискусия, разбирателство. Това не е просто статия, която написваш и кой каквото иска да мисли, тук сме за да се опитаме да се вземе едно правилно решение, като се стараем да има колкото е възможно по- малко страдание и агресия. Толкова ли не могат да се изслушват , дискутират, аз мога да променям моето мнение, а вие можете ли, и до колко сте склонни да слушата, да анализирате и след това да изграждате позиция...(това се отнася до всички, не само до човека в чийто отговор пиша тези неща).



Тема Re: малко критиканови [re: Genii]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано24.02.03 16:03



Значи,който не е съгласен с теб е ограничен?И трябва да го промениш?Парадокс,както казваш..........Позволи ми да не съм съгласен с теб,а дали съм ограничен,на кой му пука?:)))))))))



Тема Re: Човешката позициянови [re: Дea]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано24.02.03 16:10



Ами,дайте да спрем да ядем растения и животни,щото ги унищожаваме.......
много едностранчив поглед..........Не мисля,че само чрез съзидание и медитация ще изградим едно добро/според кого?/общество........
Има си природни закони,които,колкото и да сме разумни мили и добри,не можем да пренебрегнем



Тема Re: малко критиканови [re: Дea]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано24.02.03 16:16



Деа,Деа,как искаш да се получи единомислие?Не може,а и не трябва!Просто,така е устроен света........Различни религии ,убеждения,ценности,приоритети............различни хора.



Тема Re: Човешката позициянови [re: WARRlOR]  
Автор Дea (изгревът)
Публикувано24.02.03 16:26



Не говоря да спрем да се храним. Животът е устроен по следния принцип : убиваш, за да не бъдеш убит, изяждаш, когато си гладен, спиш когато имаш нужда от съня( чисто биологична). Ситуацията в Ирак не ни заплашва пряко, не е дошъл Садам и казал" ей сега ще ви изколим", нали? Като са толкова умни Българите, защо са били 5 века под робство.
И отново напомням, че не налагам позицията си:) Споделям, ваша работа дали ще ме разберете. Осъзнавам, че естествените природни закони ще предпоставят една война, понеже има твърде много хора на планетата, но искам ние да сме към онези дето ще загинат. и незнам защо , но си мисля как наистина вместо да пораждаме разруха е добре да съсредоточим силите и енергията си в изграждане. изграждане на една стабилна обществена система. И съм далеч от мисълта, че няма да има винаги подривни и деградирали елементи в това общество. Но все пак сме длъжни да вървим по посока на един прогрес, войната в това отношение е връщане, пропадане и разрушаване на малкото, което сме изградили...



Тема Re: малко критиканови [re: Дea]  
АвторGenii (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 16:30



mai ne me rasbra- tova, koeto ti iskash, e vsushtnost zelta! ako vsichki se respektirahme i se tolerirahme, otdavna da njama veche kavgi/obidi/voini. Rasbirash li- tvoeto shelanie ne e put kum po-dobro obshtuvane, a defakto veche e resultatut, kum koito se stremim. Obache putjat kum nego, tova e sagadkata - ako ja reshish, vsimash Nobelovata nagrada.



Тема Re: Човешката позициянови [re: Дea]  
АвторXипaтия (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 16:31



Казваш "животинско отношение"- а какво друго е човек освен "социално животно"? Искам да кажа, че на човек не му е чуждо НИЩО, присъщо на животните..., освен че е единствения вид, който води война със себе си...

Стана малко сложно, но...



Тема ...още нещонови [re: WARRlOR]  
Автор Дea (изгревът)
Публикувано24.02.03 16:34



пропуснах нещо много важно преди малко. Става въпрос за изграждането на човешкия свят. Ти казваш това за "медитацията"и др. , естествено, че не може да чакаме да се случват нещата от само себе си. Точно това е причината да помислим. Да помислим с какво да заменим смъртта, вместо война какво трябва да направим. ако нашите идеали са свободата и мирът, то с война няма да ги постигнем, нито с медитация. Има неща, които са много по-ценни, чрез различните изкуства ние можем да възпитаме у хората правилния път да намерят хармонията, в тях и около тях. Има висши идеали, които не са свързани с ничия смърт. Не зависимо какъв е държавния глава на Ирак, ние, като странични наблюдатели, трябва да отчетем различните варианти за справяне с кризата и да намерим този, или тези, които ще са частично благоприятни за всички страни...



Тема Re: малка критиканови [re: Дea]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 16:42



Наистина много е жалко да се сипят обиди тук във форума. Те изобщо не говорят добре за тези, които ги отправят първо защото се иска нечувана"смелост" да обиждаш от такова растояние и защото не казват на практика нищо конкретно и а имат биха могли само да разтройват. Чудя се обаче възможен ли е диалог с тези хора. Вие как мислите?



Тема Re: малко критиканови [re: Genii]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано24.02.03 16:47



Кажи ми как да толерирам жертопринишенията при някои народи,като за тях това е нещо съвсем естествено,еключително и за жертвите?????Въпрос на ценностна система,а не на резултат!Колкото хора,толкова мнения.И както съм казвал и прди,готов съм да се боря за това!Със всички средства!
А Нобел е изобретил динамита................етично изобретение ли е?



Тема ...нови [re: Xипaтия]  
Автор Дea (изгревът)
Публикувано24.02.03 16:46



Да много учени определят по този начин човека: "социално животно". Т. е . човекът е тръгнал от животното, но го е надминал в много отношения, едно от тях е разумът, е тогава защо не го използваме по предназначение?...Вече споменах , че хората притежават уникалната възможност за алтернативност на вземане на решения. А и не е сложно, просто като човеци можем да си позволим лукса да решаваме конфликтите, като се съобразим със всички страни. Понякога ако не може да се определи кое от двете полярни решения да се вземе е необходимо да се направи компромис. Конфликтите( в чисто социален план) могат да бъдат преодоляни по много начини, наистина много. Не е нужно да бием всеки, който е по-различен от нас. В конфликта се намират средни решения, удовлетворяващи двете страни; опитва се да се намери междинно положение, а най-ползотворния начин за изход от конфликта е като се използват методите на разбирателство, диалог, уважаване правото на авторитет....Помислете върху това преди да се впуснете да опонирате. Най-важното е в тази ситуация да останем човеци преди всичко останало. Понякога защитеваме една позиция от чисто емоционален интерес, но когато се отнаця до човешка смърт, трябва да се замислим преди да впуснем "Разбеснели се американци да раздават правосъдие", ще си послужа с нещо взето от тебе, "правосъдие", но според кого? Нима икономическите и политически интереси на САЩ са общовалидни за целия свят?...



Тема Re: малка критиканови [re: ..]  
Автор Дea (изгревът)
Публикувано24.02.03 16:54



Диалог понякога е възможен. Има обаче правила, ако мога да ги нарека така или по-скоро това са принципи за ефективно общуване. Първо се изисква взаимно изслушване, после е добре да се опитаме да вникнем в това, какво иска да ни каже другия. Понякога( така беше при предишната ми тема) се получаваха ненужни спорове, т.к. хората не можеха да разберат какво им казват другите, започват да изопачават думите и се получава спор, без да има причина за него. Усещам, че и сега има разминавания. Една молба към всички, нека бъдем толерантни, нека се опитаме да ЧУЕМ какво казва отсрещният, след това дори да не сме съгласни с него, да представиме подобаваща позиция, която да обосновем, и най-важното е да се отнасяме като с хора, а не като с животни...



Тема Re: ...още нещонови [re: Дea]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано24.02.03 16:57



е,аз пък не съм съгласен с "частично благоприятни за всички страни..."варианти,защото такива няма.Щастието на един индивид е ВИНАГИ за сметка на друг.....останалото е утопия.Освен това,войната движи прогресът на обществото.Аз не съм военолюбец,но я приемам и подкрепям,когато е наложителна ,от гледна точка на мойта ценностна система.



Тема MNOGO KRITIKA!нови [re: Дea]  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 17:02



Znaesh li tova tvoeto kakvo e? Kazva se SPAM, da ti go kazha s edna duma... Kakto se znae lud umora njama i zatova po-normalnite forumi imat moderator - dokato ti izpolzvash fakta che takyv tuk zasega njama i rysish edin sled drug postingi s absoljutno banalno i naivno sydyrzhanie na nivo 3-ti klas s vtrysnali do povdigane variacii na tema "Da plesnem s ryce i da se pregyrnem". Vseki sys njakakyv zhiznen opit znae che svetyt za syzhalenie ne funkcionira po tozi nachin - kolkoto i postinga da slozhish tuk i kolkoto i da dosazhdash na ostanalite.



Тема Re: ...нови [re: Дea]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано24.02.03 17:07



А политическите и икономическите интереси на Палестина,Северна Корея,Конго,Афганистан,Иран,Русия,Чечня,Албания,Либия и т.н. са общовалидни за останалия свят?Казва се приоритет на общовалидните интереси и когато не може да се намери средна равновесна между тях става война!И аз предпочитам икономическите и политически интереси на САЩ пред горе изброената алтернатива.



Тема Интерес!нови [re: Boвaтa]  
АвторEвreни (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 17:11



Супер, Вова! За това да говорим. Аз не виждам мой интерес в тази война. По моя преценка нито близките ми, нито България, нито светът изобщо имат интерес от нея. Имат интерес някои петролни магнати, както и някои пишман икономисти, които вярват че чрез войната ще помогнат на американската икономика, както е ставало неведнъж.

Ти очевидно виждаш свой интерес във войната, което си е твое право, но не го формулираш разбираемо и убедително (или пък аз съм пропуснал шоуто). А хората с интереси, различни от твоите, не са задължително пръдльовци, наивници и прочее измет.



Тема Re: Човешката позициянови [re: Xипaтия]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 17:12



Аз също смятам, че човекът е много повече от социално животно. Освен социална единица, човекът е и индивидуална личност, единствен и неповторим. Затова от всеки по отделно зависи какъв ще бъде приносът му в обществото. А да се оправдаваме, че обществото ни кара да сме едни или други е бягство от отговорността, а и от действителността. Вярно че в социално отношение хората често се превръщат в маса, но нека не забравяме, че признак за проспиритет за едно общество е превръщането му в жив организъм, в който индивидите са ценени заради индивидуалната си същност, а не заради количествената



Тема Re: Човешката позициянови [re: ..]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано24.02.03 17:16



Амин !



Тема Re: малка критиканови [re: Дea]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 17:21



Аз вярвам, че всички тук(изобщо във форума) могат да бъдат достатъчно зрели, за да се отзоват на молбата ти. Който не е в състояние да го направи, наистина жалко за него



Тема Re: MNOGO KRITIKA!нови [re: Az]  
АвторGenii (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 17:24



Bravo be, sashto i vsimash iljusijata? Ti kato si gotov produkt na obshtestvoto i nepriemliv sa mechti ( koito sa ti samo smeshni i detski ), kakvo mislish, ako vsichki bjaha kato teb, dali sega shtjahme da si pishem is inet-a, ili oshte shtjahme da slushame sakonite na maimunskite ni glavatari v gorite. Mladeshta ne trjabva da se desiljusionira, tova e prestuplenie na otchaiani ot shivota, kum koito ti sus dosta goljama verojatnost prinadleshish...



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Xипaтия]  
АвторEвreни (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 17:26



А кого очакваш да нападне чичко Садам със страховитото си въоръжение? Ужасните му ракети не могат да засегнат никого, освен съседите му. И той много добре знае, че ако повтори Кувейтската авантюра от него ще остане мокро петно. Нали веднъж вече настъпа греблото...

Садам е въоръжен, да, но въоръжени са и Израел, и ЮАР, и бая други страни. Обаче Садам от 10 г. си седи на задника. А добрият чичко Буш е много по-въоръжен, неговите "високотехнологични оръжия" могат да поразят всяка точка от света. И проявява явни признаци на агресивност. Познай от три пъти: кой чичко е по-опасен?



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Дea]  
АвторO.Z. (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 17:34



Деа , само човек който не е виждал война може да я иска (а аз я видях), но не забравяй че преди почти 65 години разни миротворци дадоха благословия на един диктатор, от когото Саддам не е много по-добър. Вероятно ако го бяха спряли щяха да загинат поне стотици хиляди, но като миролюбиво го оставиха загинаха над 50 000 000 (петдесет милиона) човешки същества - всичките вероятно с желание за хубав, мирен и спокоен живот.
Войната е отвратителна, миризмата на разкъсаните трупове е нещто което не може да се опише и забрави, но балансът между пацифизъм и войнолюбство не се прави от Господ, а от нас - хората.
Дано никога не стигнем до война.



Тема Re: ...нови [re: WARRlOR]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 17:37



по принцип така се получават войните наистина. Обаче не само от морална или етична гледна точка те са недопустими. Всеизвестно е че в повечето войни , дори и държавите победителки по фронтовете при една обща равносметка се оказва че губят само от икономическа гледна точка. За отнетите човешки животи да не говорим. В тази връзка питам какво положително носят войните?



Тема Re: ...нови [re: ..]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано24.02.03 17:43



прогрессссссссс,колкото гадно,отвратително и лицемерно да звучи



Тема Re: ...още нещонови [re: WARRlOR]  
АвторEвreни (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 17:48



Твоето щастие ВИНАГИ ли е за сметка на гаджето ти? Не го признавай!
Индивидуализмът стана модерен след падането на "комунизъма", но човекът е станал господар на Земята защото се е научил да сътрудничи, да обединява и координира усилията със себеподобните си. А преди да се научи е ходел по дърветата.
Представи си един оркестър, в който всеки свири за да надсвири другите - ще го слушаш ли? Или, по-добре, един кораб, в който всеки от екипажа иска да прецака другите - ще се качиш ли на борда му?



Тема Re: MNOGO KRITIKA!нови [re: Genii]  
АвторPak az (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 17:51



Az ne i vzimam iljuziite, a i kazvam da sleze malko na zemjata, OK? Mozhe da si mechtae kolkoto iska no neka da ne go pravi pod formata na 1000 postinga s gore dolu edno i syshto sydyrzhanie.

А това zа Интернета не виждам каква връzка има с моите твърдения... Прогреса и наивността нямат директна връzка.

Не zнам отде ти пък и хрумна че съм бил отчаян от живота... Няма такова нещо, аz просто гледам реално на нещата. САЩ де факто са във война с режимите в Блиzкия и Средния Иzток от 11.09.2001 и това е логическото и продължение...



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: O.Z.]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 17:55



Ти казваш много истини. Разбира се войната е нещо немислимо и разбира се трябва да се избира по-малкото зло не само в краткосрочен план. Проблема обаче е че тази война не се готви срещу Садам а за петрола. Повече от ясно е, че Садам няма да бъде заловен, но ако досега през всичките години на управлението си най-голямото зло което е направил е войната в Кувейт, сега, когато мине в нелегалност и види разрухите и заграбването на странат му, в него ще се породи омраза към САЩ и към света по-силна отвсякога и може да се очаква всичко от него. И ако в САЩ вземат сериозни антитерористични мерки, със сигурност тук те ще са в най-добрия случай само символични или не кой знае колко над символичните. И няма да се учудя при "смелата" позиция на правителството ако намажем някоя назидателен терористичен удар.
Дано наистина никога не стигнем до война!



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: O.Z.]  
АвторEвreни (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 17:59



Има две съществени разлики между Хитлер и Садам. Първата е, че "миротворците" съвсем откровено са се надявали той да започне война, но не срещу тях а малко по-наизток. Което той многократно и публично е прокламирал. И втората е, че Садам веднъж вече "настъпа греблото" и знае много добре какво го чака в случай на агресия. За един бит двама небити дават. Защо САЩ и Англия се дерат от "ужас", а съседните на Ирак страни си траят? Поне Кувейт да беше проплакал...



Тема еволюциянови [re: WARRlOR]  
Автор Дea (изгревът)
Публикувано24.02.03 18:17



Прогресът значи издигане, изграждане на нещо ново, което е от полза за останалите. войната не е прогрес, по всички правила на логиката войната е разруха....а това връща към по-начален етап от развитието и еволюцията/....



Тема Re: Интерес!нови [re: Eвreни]  
Автор Boвaтa (дзвер)
Публикувано24.02.03 18:27



Разбира се, гожорив наизуст и сам се нареждаш в изброената класификация...

Аз имам същия интерес, какъвто имаш и ти, какъвто има и Ханс от Франкфурт и Дидие от Кан и Сережа от Ростов на Дон.

Интересът го усещаш когато се бъркаш на бензинистанцията. Нали не трябва да ти обяснявам как нещата, които стават там, рефлектират и на цената на хляба ти и на цената на гащите, които носиш и на топлия уют в който попръдваш докато ме апострофираш на дирБГ, както и на ВСИЧКО, което ползваш ежедневно?

Интересът е идентичен - пътищата за постигане са различни. Франция има интерес от оставането на Садам защото има текущи сладки договори с режима му. В Германия Шрьодер има да изпълнява предизборни обещния. Само не си мисли, че пацифистките шествия са им повлияли. Кретените с хоругвите са една тълпа, занесено впрегната да изразява нечии други политически апетити.

ДъПейтриът ти изясни какви са ти геостратегическите ползи - чети за да не се повтаряме.

Така че ти имаш право на своя преценка. Което само посебе си не означава, че умееш да преценяваш трезво и всеобхватно.

Вовата


Тема Re: еволюциянови [re: Дea]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 18:56



Истина е, войната носи разруха и страдание и след всяка война, страните участвали в нея(почти винаги и двете) се налага в определен период да възстанаовяват довоенните си икономически показатели. А те са много важни по принцип, защото гладна мечка хоро не играе. За какъв прогрес може да става въпрос когато хората започнат да мислят със стомасите си
И това само от икономическа гледна точка. А че разрухите и убийствата озлобяват хората е като че ли по-маловажен проблем.
САЩ икономически и стопански просто нищо повече не им е необходимо. Какво ще спечели човечеството, когато се доберат до иракския петрол?
Или може Лариор смесва прогрес с лични изгоди



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Eвreни]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 19:06



Как защо, от "загриженост" към човечеството разбира се. В белия дом се страхуват Садам да не отнеме човешки животи. Нима не показаха своята хуманност във Виетнам. Да не говорим за доста аргументираните предположения за 11 септември. Нима "хуманната" и "безкористна" политика на САЩ би могла да се подложи на съмнение



Тема Re: Дали просто си приказваш..нови [re: Az]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 19:22



Всеки си има право на мнение - ти смяташ, че не е нужно - не четеш, други смятат, че е нужно - подразбира се. Обаче как така може да смяташ нещо за глупост, а да не кажеш и едно изречение, за да се обосновеш на практика. Всъщност трябва да си доста гениален, за да го направиш само с едно де. Но след като така уверено заявяваш, че всичко това са глупости, вероятно виждаш нещо, от което ние сме много далече. Или просто си приказваш?



Тема Re: какво всъщност е илюзия..нови [re: Genii]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 19:27



съгласен съм с всичко с изключение на думата илюзия



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Дea]  
АвторXипaтия (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 19:28



Знаеш ли, като чета всичко, което си написала си мисля, че ти си наивен човек- не се сърди, казвам го в положителния смисъл на думата.
Ти мечтаеш за едно утопично общество, в което всички имат едни и същи цели, което за нивото на цивилизованост, до което сме стигнали е невъзможно! Ти казваш, че няма нищо лошо в различните мнения- това важи и за политиката, но не и когато едната страна(Саддам) заплашва всички останали.
Говориш за диалог, компромиси и т.н.- когато се опитаха да говорят със Саддам, за да се оттегли от власт доброволно, се оказа, че диалогът е от едната страна- от другата само разиграване и празни думи.
Как според теб може да се разреши тази ситуация?



Тема Re: MNOGO KRITIKA!нови [re: Pak az]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 19:31



по-скоро войната е формална, доколкото имат интерес САЩ



Тема Re: MNOGO KRITIKA!нови [re: Pak az]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 19:33



а за постингите и число с колкото нули можеш да сетиш няма да е достатъчно, докато има хора които си слагат отрязани глави на десктопа



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Eвreни]  
АвторO.Z. (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 20:01



Приятелю, ти или не четеш история или не помниш какво си чел. Саддам с нищто не е по-добър от Хитлер. Освен това май не си виждал прокламациите на г-н Адолф Шиклгрубер (Хитлер) преди конференцията в Мюнхен. А колкото до Кувейт май трябва да четеш повече поне българския Медиапуул. Не те карам да четеш друго - това стига. Не се сърди не е лично, просто говоря за нещто вече минало т.е. непроменимо.



Тема Re: ще съм ти благодарен да споделиш малко опитнови [re: ..]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 20:29



ех, сложен въпрос :))))
като цяло не изведнъж, не мога да кажа "на тази дата престанах да съм пацифист".
има много фактори, които са доста дребни и сами по себе си маловажни, но като се обединят стават силни. например дори още когато бях пацифист, ставаше така че не мога да заема една позиция с останалите пацифисти, защото те дават параноични (според мене) аргументи. като например сега тези които казват че америка сама ударила небостъргачите си, или като тези които твърдят че евреите са подпалили втората световна война, за да си направят държава. това разбира се не е дотатъчно за отказ от дадена позиция, още повече че и за противната има откачени. но като че ли откачените пацифисти са повече... преброй ги в този форум.
но основната причина според мене е отказа от конвенционалната идея за "човек<->природа". едно време смятах че дълг на хората е не просто да премахнат насилието, а да го премахнат от цялата природа, включително всички биологични видове. днес смятам това не просто за непостижимо, а за вредно като идея. ако трябва да обобщя, то смятам че хората ако искат да оцелеят като вид, трябва да спазват правилата на играта, а не да се обиждат на "животно". ние сме животни, и насилието е част от бита на животното. премахне ли се насилието, изчезва отбора който е в основата на живия свят.
знам че това звучи абстрактно и глупаво, всеки ще каже "заради някакви теории да се жертват хора с мечти и съдби?". не, не заради някави теории. когато скочиш от балкона ти не падаш заради теорията на гравитацията, а заради самата гравитация. така и войните не се водят заради разни теории, те просто си стават по силата на тези теории, независимо дали някой ги е формулирал вече или не.
между другото ако се озърнеш ще видиш че хората които наистина са против насилието са доста малко. повечето ти "съотборници" са просто против америка :))))) , дори да декларират обратното. май само двама трима сте тези дето просто не искат да се убиват невинни :))))



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: O.Z.]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 20:53



Че Садам е опасен опасен е, обаче доста се спекулира с него. например като вземат да го сравняват с Хитлер. Ще ти напомня, че Хитлер тръгна да воюва с половината свят, подложи на системен и целенасочен геноцид цял един народ, живееше за идеята на Третия Райх, според която неарийците, щели да живеят в нещо като трудови лагери, където да произвеждат блага за висшата раса, ще се плодят когато им се каже( бих казал, че тогава щяхме да сме по-близко до определението "социално животно"). Може още доста да се говори за злините на Хитлер, но пред него Садам си е живо агънце. Та какво има той на сметката си, една война в Кувейт и доста вероятни връзки с терористическите среди. Тероризма причинил ли е смърт, колкото във втората световна? Какво би могъл да причени са само догадки. Не познаваш лично нито единия, нито другия, за да можеш да прецениш евентуалната им личностна прилика.



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: O.Z.]  
АвторEвreни (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 22:46



Приятелю, ти май не четеш внимателно. Аз не пиша, че Садам е по-добър от Хитлер. Аз пиша, че Садам не е толкова опасен, колкото е бил Хитлер. Освен тава, подаръкът Чехословакия е бил откровено насърчение, докато десетгосишната кампания + забранените за полети зони + операциите на турските части та Иракска територия + ... изобщо не могат да се възприемат като такова. Т.е. след Чехословакия Хитлер е знаел, че може да започне война, а Садам сега знае, че не може да си го позволи.



Тема Re: Интерес!нови [re: Boвaтa]  
АвторBoвaтa (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 23:03



Ама ти си наистина на всяка манджа мерудия.
То бива многознайко бива, но твоето не се трае.
Даже цяла тема са ти посветили - Тъпанарът Вовата.
Ходи да се вихриш там и остави момичето на мира!



Тема Re: Интерес!нови [re: Boвaтa]  
АвторEвreни (Нерегистриран)
Публикувано24.02.03 23:04



Вова! Пак се развълнува и пак обърка пръстите. Тук не е чат бе, не показвай скорост.
Ирак отдавна е изолиран от световния петролен пазар (поне официално) и не може да качи цената на петрола. Може само да я смъкне, ако му паднат ограниченията. Тогава и ти на бензиностанцията ще се бъркаш по-малко.
Но като избухне война в един от най-богатите петролни райони няма начин въпросната цена да не хвръкне. А ако арабите решат да проявят солидарност и да разиграят картите от седемдесетте години, сметката ти ще нарастне много повече от моята, защото при вас разстоянията са по-големи, а ти и без друго караш повече от мен. Но всички акционери на петролни компании ще се облизват. По една случайност между тях са и Буш-татко, и Буш-синче, и Кондолиза Райс, и ... можеш да проучиш и сам. Мен конкретните личности не ме интересуват, механизмът е ясен и без тях.
Що се касае до пръдливия ти език, чудно е да претендираш за толерантност. И това, което пишеш за правилността на преценките, важи с пълна сила за теб самия. Преди няколко години тук надойдоха едни момченца и момиченца от Запад, държаха нафукан език като теб (вярно, малко по-възпитан), пръснаха малко парички за PR и яхнаха властта. Е, вече всички ги видяха какво струват не на думи! Колкото по-високо се издига маймуната, толкова повече лъсва голият и задник...



Тема Re: ...още нещонови [re: WARRlOR]  
АвторTi (Нерегистриран)
Публикувано25.02.03 00:09



I kakva e tvoyta cennostna sistema???????
Ako ti precha na ulicata da minesh otkadeto si reshil ste me zastreliash li??
Ili ste mi obevish voyna?????
Vie naistina ne ste v chas:(((((
Viarno,che do sega sveta ne e mojel bez voyna!:((((((
Niama znachenie dli tova e spravedlivo ili na kogo mu haresva i na kogo ne:(((
Ama day da se izbivame kakto ni skimne!Utre az ste resha che mi triabva nesto tvoe i ste sabera niakolko piateli i ste ti obevia voyna.E kato me pitat(priatelite),zasto ti obeviavam voyna?
Emi ste kaja:
a toy ima tova deto az go niamam
ili a toy ima povache ot men
I te ste tragnat na voyna:))))))))
A pak i zasto izopsto triabva da vlizame v taia voyna?????????
Sluchayno da ni chakat niakavi oblagi-ot cialata rabota??????
Ili niakoy ni e zaplashval (nas)??????
Ili ste ni pusnat da si vzemem molko pezplaten neft??????
E da ama NE:)))))
E kato gledate realno na jivota i obijdate momicheto(che si ima sopstveno vijdane)
se ogledayte malko-kolko realno e vasheto vijdane za jivota i voynata!



Тема Re: ...още нещонови [re: Eвreни]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано25.02.03 08:58



A nima щастието на участващия в оркестъра и моряка на кораба не са за сметка на безработния музикант и на оставащия на брега моряк?Неуместна суъпоставка.А щастието ми с гаджето е за сметка на щастието на любовницата/л'бовника/Пак неуместен пример.



Тема Re: еволюциянови [re: Дea]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано25.02.03 09:09



Определено не съм съгласен! Войната тласка абсолютно всички сфери на обществения живот към прогрес!И както ми даваха един /не особено уместен /пример със Рускотурската война,наистина тя е довела до прогрес на подтиснатото векове наред население.В днешно време има много примери за това,как войни водят до прогрес,съответно и до разруха/в това число и националноосвободителни,които са одовели до регрес/.



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Дea]  
Авторkiki (Нерегистриран)
Публикувано25.02.03 09:17



Аз ще се опитам да мисля по-глобално:
От доста години ж сжета има дисбаланс - няма го нашия социалистически лагер(пионерски). Питахме се докога ще има вакуум. До 11 септември бил срока явно. Сега се очертава война. Всички пишете за петрол, за интереси и какво ли не. Това обаче според мен не са обективните причини за възникналата ситуация. Аз търся причините, за да си обясня възможните резултати и последствията, а от там да си направя сметка струват ли си те усилията, парите и най-вече жертвите.
Да видим резултата от тази евентуална война какво може да донесе на света, после в частност нека всеки разсъждава за там кадето е -САЩ,Б-Я, Франция или другаде(май тиа в Австралия са най-добре).
Според мен:
1. Тази война може да създаде ново противостоене на САЩ(суперсилата)-това е лоша развръзка с тежък край, който според мен ще дръпне цивилизацията назад
2. Тази война може да организира всички световни сили(малки и големи) и да ги научи как да решават проблемите в бъдеще. Добър вариант-всички са организирани, всички си носят парчето отговорност според мащаба им.
3. Тази война може да е пътят към глобализацията на света, като покаже общия враг за повечето хора и начина да се преодолее(да се преодолее бедността в света). Това е по-добър вариант на предходния.

Не съм съгласна тук вав форума и на други места да се говори за САЩ като едва ли не за безотговорна сила. В САЩ обществото също е разделено по въпроса за войната, в САЩ отговорните фактори знаят това ....и много други неща. Не защитавам икого, просто трябва да се дискутира сериозно по сериозни, ама ужасно сериозни теми.
Та това е



Тема Re: еволюциянови [re: ..]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано25.02.03 09:24



Два въпроса:
1.Как се спират разруха и страдание и убииствата в Конго и Сомалия?Може би с резолюции на ООН?Има поне 100 за тях.....Резултат?
2.В днешно време да говориш за заграбване на нефт е смешно............Добивът на нефт е свързан с много инвестиции/пари/,които някой трябва да ги даде.Въпросът е не за иракският петрол,а за добивът му.Договорите са сложно нещо.И никой няма да допусне"заграбване"на иракският петрол.Никой не казва,че кувейтският петрол е заграбен след 1 -та война в залива,защото там освен англииски и американски други фирми просто НЯМА.И още нещо-аз ако имам петролна фирма,стига да съм конкурентоспособен,мога да добивам нефт и в САЩ.



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: kiki]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано25.02.03 10:30



Права си, темата е невороятно сериозна. В точка две и три, които посочваш има логика, но ми се струва, че е по-вероятна точка едно, защото засега едни са за, други против, а САЩ усилено агитират. За съжаление нищо не може да ме убеди, че днес с тези управляващи, позицията на САЩ не е продиктувана от лични интереси. За 11 септември може много да се говори и гадае, обаче нищо не е сигурно. Но е сигурна липсата на безкористност в позицията на САЩ като цяло. Още от самото начало Буш, започна да не ратифицира резолюции относно замърсяването и въоръжението. Като цяло той дръпна назад света.
Още смятам, че организирането на вички световни сили малки и големи и глобализацията са много важни и необходими процеси, които не могат да се извършат току-тъй от днес за утре, а още по-малко чрез войната, която готвят САЩ. Тя само ще разедини света, защото американците ще извършат една агресия, в защита на своите интереси и именно поради това позицията на страните пряко засегнати(Франция и Русия, а и Германия) са най-твърдо против.
За това колко отговорно използват силата си САЩ може би има място за спор, но със сигурност за престъпната позиция на българското правителство, просто няма какво да се каже освен СРАМ!



Тема R за петроланови [re: WARRlOR]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано25.02.03 10:56



Нямам предвид, че американците се канят да крадат петрол през задния двор. Просто отношенията им с Ирак в последните години са твърде хладни и те нямат никакви договори за добив, пренос или преработка на петрол, нито пък надежди да постигнат такива. Не би могло да се каже същото за Франция и Русия. Поради това САЩ искат война, а те не. САЩ не са толкова глупави, като българското правителство по време на балканската война - да изнесат основната тежест на войната, а да не оставят сили , гарантиращи им влияние в териториите, в които имат стратегически интереси. Та някак междудругото след войната ще се появят предложения на американски фирми за разработване природните богатства на Ирак и някак междудругото новата власт в Ирак съвсем лекичко ще се влияе от американците. Само толкова, че да ги приеме при изгодни условия познай за кои. Всъщност какво им пречи на САЩ да поискат и някои други капитулации, като компенсаации за вложените усилия и пари във войната. При наличието на толкова петрол дали няма да посмеят?
За убийствата и страданията, вярно Садам е диктатор, но от една страна да не забравяме, че преди няколко години бе проведен референдум с въпрос "искате ли Садам да управлява още 11 години" или 8май бяха, не помня със сигурност и бе избран с около 100%. Разбира се и партията печелеше изборите дълги години с 99,99%, няма да коментирам такива избори, но и другата страна - жертвите на режима точно колко са сега в Ирак незнам, но от тероризма, който ще предизвика струва ми се ще са повечко. Незабравяй, че ненормалниците засега се въздържат, за да не нагнетяват обстановката, но това ми прилича по-скоро на затишие пред буря. Както съм казвал и друг път, сега може и ние да намажем нещо по-различно от брашно или пудра захар с надпис антракс



Тема Re: ресурсите на САЩнови [re: WARRlOR]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано25.02.03 11:00



Щях да забравя, САЩ използват мъдро ресурсите си и петрол ще го пипнат, като поскъпне доста. Много ще ми хареса, докато чакат, да изобретят достъпен и функционален нов източник на енергия. То всъчност изобретения има, но незнайно защо, така и не навлизат масово



Тема Re: войната=прогрес?нови [re: WARRlOR]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано25.02.03 11:08



Интересно ще е да дадеш примери.



Тема Re: ресурсите на САЩнови [re: ..]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано25.02.03 12:08



Куесчън:
1.Можеш ли да си купиш акции в Ексон?/например/
2.Ставаш ли собственик по този начин във фирмата?
3.Може ли един французин или руснак да направят същото?
4.Като собственик,имаш ли интерес да просперира фирмата?



Тема Re: войната=прогрес?нови [re: ..]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано25.02.03 12:10



Примар:
Африка/е,не цялата.....има и ЮАР/,Виетнам,Индия,Афганистан
Достатъчно ли са?



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: ..]  
АвторJoro (Нерегистриран)
Публикувано25.02.03 12:38



US pravat usluga na sveta kato premahvat Saddam. Ima li trezvo mislest 4ovek koito da podkrepq Saddam??? Ne US razedinqva sveta a Saddsam go pravi. Saddam e pre4ka za globalizaciata, vnasqst nestabilnost v celia region. A me4tatelkata Dea kakvo ste kaje za izbitite Irak4ani ot Sddam i izobsto cqlata podtisnata strana? Ot tezi 99.99% koito go preizbraha Saddam kolko sa naistina podkrepqstite go?

Sto se otnasq do voinata ..tova ste e naistina 'svetkavi4na' voina (na Hitler 'Blitzkrieg-a" -neznam kak se pishe- rqpa da qde.) Ne misla 4e Saddam ste ima vazmojnost izobsto da razbere ot kade ste mu doide ..ste ili ubit ili plenen predi da razbere 4e amarikancite sa doshli s tankovete. US nqma da imat mnogo jertvi , Irakskite voinici ste go otnesat nai mnogo - pove4eto m/u pove4eto ste razviqt bqloto zname i ste se pukat ot radost 4e US ste gi spasi ot dojivotnata im voenna slujba za Saddam. Civilni sasto ne vqrvam da ima mnogo jertvi, osven ako Saddam ne napravi nqkoq glupost s himi4eskite si orajiq.....za tazi postanovka na voinata se hvastam na po bira 4e sam mnogo to4en kak ste se razvie. US ste sa v Bagdat na 3-tia den.



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Joro]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано25.02.03 12:50



А от там до Северна Корея са 2-3 месеца.
Амин!



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Joro]  
АвторTSE (Нерегистриран)
Публикувано25.02.03 12:54



A V TSILI KVO SA PRAVILI AMERIKANTSITE?????
A V KUBA????
A ZA GRENADA DA SI TSUVAL????
A OON ZA KVO E???
A KVO IM PRETSI UTRE I BG DA BOBARDIRAT????
A ZASHTO MU POMAGAHA NA SADAM V VOINATA S IRAN???
A KOGATO KOLESHE POLITITSESKITE SI PROTIVNITSI TE KADE BIAHA???
A REZOLUTSIITE ZA PALESTINA ZASHTO NE SE IZPALNIAVAT??????
IA POMISLI MALKO BE.NE VIARVAI NA KAKVOTO TI SERVIRAT



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: TSE]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано25.02.03 13:20



В Чили - спасиха страната от комунистите
В Куба- не успяха и сега Куба цъфти и връзва
За Гренада съм чул и това,за което съм чуле ,че там не бяха американци ,а англичани.
Нищо не им пречи,но ако станат много такива ,като теб,със сигурност ще стане.
Защото Иран тогава бе по-голямо зло,но не се притеснавай-идва и техния ред.
Бяха в съвета за сигурност на ООН и се опитваха "по мирен път"да разрешат проблема.
Резолюциите за Палестина могат да бъдат приложени,когато Арафат миряса и си прибере камикадзетата.
Мисля и затова имам собствено мнение.



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: TSE]  
АвторЙopo (Нерегистриран)
Публикувано25.02.03 13:28



Tuka me hvana. Neznam za 4ili.

Cuba sa komunisti! - > studena voina ->te sa vrag -> ti kvo iskash da pravat s cuba?

Za grenada ne sam 4uval - pak me hvamna - malko sam mlad:)

OON qvno za nisto nestava!

V BG nqma nisto! Nqma diktatura. Iskame da sme 4ast ot globalizaciata!

Poradi satata pri4ina za koqto pomagaha na Binladen. US nqmat inrterest islqmski radikalisti kato Iranskato pravitilstvo da zavzeme Irak. Mnogo e prosto nali!

А каде беше ООН?

По тази логика мога да питам:
Знаеш ли какжо стана 2-ра сжетожна?
Ами СССР ж полша? и т.н.

Никжи аргументи само жапроси????!!!!!!!



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: WARRlOR]  
АвторJoro (Нерегистриран)
Публикувано25.02.03 13:34



mersaj ..po dobre ot men se spravi...



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Joro]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано25.02.03 13:38



Смътно си спомням Джими Картър.И съм израстнал с "Венсеремос":)))))))



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: WARRlOR]  
АвторJoro (Нерегистриран)
Публикувано25.02.03 13:43



WARRIOR - a nika kak ti hrumna?



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Joro]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано25.02.03 13:50



От Rainbow Warrior ,ако знаеш какво е това:)Само,че съм обратното.



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: WARRlOR]  
АвторJoro (Нерегистриран)
Публикувано25.02.03 14:00



Nqmam si ideq. Az sam Joro ? :)
A TSE go nqma!



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Joro]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано25.02.03 14:08



Така се е казвал един кораб на "Грийнпийс",потопен от британските спецчасти в едно австралийско пристанище.



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: WARRlOR]  
АвторJoro (Нерегистриран)
Публикувано25.02.03 14:15



Opredeleno tova beshe novina za men :)
Joro se kazvam az i vij kolko usardno samo 'rabota'



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Joro]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано25.02.03 23:52



Всичко хубаво дотук, но за жалост мечтателя си ти. Първо тази война не е срещу Садам,а заради петрола, второ Садам няма да бъде хванат, защото далеч не е толкова глупав, трето съмнявам се, че войната ще е толкова светкавична и безкръвна, четвърто последвалата вълна от тероризъм, ще е меко казано жестока, пето този път по всяка вероятност атаки ще има и в нашата страна и шесто какво ще кажеш за петото!



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: WARRlOR]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано25.02.03 23:58



А ако утре вземе, че дойде и нашия ред и тогава ли ще си толкова надъхан?



Тема Re?нови [re: Йopo]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 00:04



КАКВО ЗНАЧИ ДУМАТА ВРАГ?



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: ..]  
АвторJoro (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 02:15



Mnogo ste se povtora ako za poreden pat kaja .......paranoq!

Tolkova li ti e trudno da vidish razlikata m/u BG i Irak?



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Дea]  
АвторThePatriot (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 02:23



Хмм, много опростенчески разсъждения имаш. Значи света на омразата се олицетворява от тия които са против Садам и садамоподобните. Мен пък хич не ми е ясно как някой миролюбец може да защитава днешен Ирак, който сам по себе си е отрицание на мира. Впрочем като ги гледам тук находящите се пацифисти с малки изключения всички са задръстени с омраза та чак параноя към американци, евреи и какво ли не още. Та тия ли значи ще правят света на човека? Това ще стане един свят та дрънка (от разни паранои де). А теб като ти чета някои неща разни славянофилски идеи май те тресат? Питам се дали и против войните в Чечня си протестирала така или това се отнася само за още несъстояла се война на американците?



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: ..]  
АвторJoro (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 02:34



Otnovo paranoq!

Celta na US e da premahne terorizma. V Interes na Irak e Saddam da go nqma, ne e samo US/Svetoven interes. Irak ste praznuva kakto nikoga do sega ako Saddam go nqma.

Temata za petrola e sasto mnogo iztarkana ..ima mnogo pisano po neq.

Vsi4ko drankane se povtarq i prepovtarq....



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: dedligan]  
АвторAmericano (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 05:28



Abe idiot, ta nali v America vsichki mobilizirani rabotyat za armiata DOBROVOLNO!!! V America nyama zaduljitelna voenna slujba, armiata e profesionalna i i se zaplashta, ey tva e istinata, ama nali takiva kato teb tryabva da se obajdat na slabo vreme...



Тема Re: .нови [re: ThePatriot]  
Автор Дea (изгревът)
Публикувано26.02.03 18:35



Да ти имах чувството за хумор :) не подкрепям Ирак, ама аз какво се хабя, и война да има, здраве да е , всеки си заслужава съдбата, защото сам си я е направил. А америка има доста противни неща в същността си, които ме плашат. Но може би сте прави (някои де ;) да си гледаме животеца и да не се вживяваме толкова, най-добре е да се съюзим с печелифшата страна така и ние ще намажем "келепиреца"......



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Дea]  
АвторHe нa дeмaroзитe (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 19:26



Великолепен пример за долно лицемерие! Цитерам "Плеващите в кръв "Лепкава" на иракски деца!"
Нещастнико , а защо не поиска да видиш снимките на:
- СТОТИЦИ ХИЛЯДИ КЮРДИ ИЗБИТИ С ОТРОВЕН ГАЗ/Над 0,5 млн но газовете с които засипа кюрдите сега ги няма??????/ и не се откриха;
- ДИСИТКИ ХИЛЯДИ ИРАНЦИ ОСТАНАЛИ ИНВАЛИДИ ОТ ГАЗ за което дори непоколебимия аятоллах Хумейни, замоли за милост в името на Аллаха;
- десетките хиляди шиити измъчвани и разстреляни по заповед на великия Саддам;
- Защо не заплачеш за обезобразените трупове от киселина? на дръзналите да кажат дума против него; а и те са ХИЛЯДИ;
- ЗА ГЛАДУВАЩИТЕ ИРАКСКИ ДЕЦА защото парите отиват за пушки газове и антракс!
- защо не заплачеш за мильоните граждани на други страни, които са по-богати от неговата, които ще загинат от антракс, чума, вариола, и най страшни болести, ако го оставят да вилнее и се въоръжава.
- защо не заплачищ за подпухвалите трупчета на децата които ще умрат от газовете и бактериите му? ................
Защо не поразпиташ един емигрантиракчани/ не кореспондент на ал ватан или дипломат/. А те ИЗБЯГАЛИТЕ ОТ УЖАСА НА ДИКТАТОРА СА 4 МИЛИОНА.
Подли сте, но Бог вижда.



Тема Най-сетненови [re: Дea]  
АвторWAR (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 20:53



Най-сетне тъпата овца зе да поумнява. COGRATULATIONS!!!



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: He нa дeмaroзитe]  
АвторWAR (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 20:58



You are wrong only about one thing: the only God is the GUN!



Тема Re: войната=прогрес?нови [re: WARRlOR]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 21:34



За Авганистан положението беше много деликатно. Вярно сега тази държава е свободна от талибаните, те са също са на свобода. А да се вярва, че случая с Ирак, ще е подобен е наивно, защото сега нещата стоят по-малко по-различен начин.
Не разбирам как можеш да говориш за проспиритет във Виетнам след всичките мизерии, които се случиха на в тази държава.
Не съм някакъв маниак на тема история и не съм кой знаае колко нясно с индийската и африканската, затова ще те помоля да ми припомниш случаите



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Joro]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 21:36



Ти как мислиш, дали ми е трудно..
И все пак прилика има и там, както тук живеят хора



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: Joro]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 21:43



Да бе, аз съм го забелязъл Буш, той е един виден хуманист и идеалист и не се интересува изобщо от петрол, а още по-малко от великоамерикански идеи..
Ти наистина ли си вярваш?
Да повтарят се едни и същи неща
и въпреки това не ги разбираш



Тема Re: не всичко, което тече се пиенови [re: ThePatriot]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 21:57



Мисля, че е твърде лесно след като Садам е опасен и зъл, да решим, че в името на мира, той и режима му трябва да бъдат унищожени по който и да е възможен начин. наистина това е първата асоциация и трябва да си призная, че първоначално, преди да се замисля по-сериозно по този въпрос и аз си мислех така. Обаче историята не веднъж е показвала, че такова подценяване серозността на нещата води до какво ли не страшно. След като пообмислих нещата стигнах до изводите, които неведнъж излагах вече тук. И именно поради това съм против тази война
Само искам да напомня един доста трагичен случай на проявена недълновидност - егоизмът и опитите за лично и локално облагодетелстване на балканските владетели по време на османското нашествие



Тема Re: .нови [re: Дea]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 22:04



За съжаление освен че ставаме за смях пред целия свят друго няма да намажем
(това в случай, че се разминем с терористични удари.
Всъщност и аз се чудя защо си хабя здравето пред този компютър да обяснявам едни и същи неща..



Тема Re: Не на демагозитенови [re: He нa дeмaroзитe]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 22:17



Напълно си прав, Садам е ненормален изрод. Невероятно опасен, невероятно зло за света. И света трябва да се отърве от Садам. Но ако вярваш, че тази война има подобни задкулисни цели, наистина много се лъжеш. Американците ще си играят със Садам на котка и мишка, както си играха и с Бен Ладен. И далеч няма да го ограничат да върши зверства. Вместо това ще го предизввикат наред с другите ненормалници
Мислиш ли че той ще постъпи като Хитлер - да се гръмне в бункера си(ако го е направил наистина)
Струва ми се, че войната на Садам е друга и това, че ще загуби Ирак, ще е за него просто временно отстъпление. Обаче след това инициативата ще е негова



Тема Re: не ти прави чест!нови [re: WAR]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 22:27



на практика не казваш нищо смислено, а само се излагаш
Мислиш ли че Деа се интересува от мнениео ти?
По всяка вероятност дори не я караш и да се притисни



Тема Re: .нови [re: Дea]  
АвторThePatriot (Нерегистриран)
Публикувано27.02.03 02:58



А така. Усмихвай се по често и ще ти мине. Що се отнася до "животеца" и "келепиреца" налага се пак да отбележа че това е нещо което само сами може да си изработиме или просто да си го вземеме, а не някоя друга "печелифша" страна да ни докара.



Тема Re: не всичко, което тече се пиенови [re: ..]  
АвторThePatriot (Нерегистриран)
Публикувано27.02.03 03:06



Е и аз не пия нафта

Ама това за Османската империя и паралела със САЩ изобщо не е уместен. Идеите как САЩ тръгнали да завладяват света са си чиста параноя за всеки поне малко трезвомислещ човек.



Тема Re: не всичко, което тече се пиенови [re: ..]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано27.02.03 11:04



Ако искаш,нека пообмислим в ООН още 500-1000 години какво да правим с такива като Саддам,а?Да не вземем нещо да сбъркаме.......



Тема Re: Свят на омраза или свят на човека...нови [re: WAR]  
Автор WARRlOR (seal)
Публикувано27.02.03 11:11



........and his face is US Army !



Тема Re: не всичко, което тече се пиенови [re: ThePatriot]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано27.02.03 22:12



От икономическа гледна точка бих казал че не са.
Сравнението им с Османската империя разбира се си е параноя, но аз не съм ги сравнявал. Общото е недооценяването на нещата и гледането им само от една страна. Падането на балканите е пряк пример за глупост, водена от моментни интереси




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.