Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:35 17.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: мхъмнови [re: тиrъp]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано28.01.05 00:04



Ами да! Това му се вика пан-индианска култура. Почват да правят масово сънохващачи преди да кажем 40 год. ...
За тотемните стълбове - те все пак са си нещо от Северо-зап. бряг. Навлизат (не без участието на Холивуд) в т.нар. индианска щоу-култура може би през 30-40 год. Но из повечето резервати все пак ги няма.
Ами това е нещо като "дървените индианци" пред старовремските магазини за тютюн и цигари в САЩ.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: мхъмнови [re: тиrъp]  
Автор Sigryn (тиха)
Публикувано28.01.05 09:53



Така се появяват и думи, които, макар че ги е нямало в миналото в някои езици, сега са нещо като общи думи и всички племена ги разбират и ползват. Предполагам и с някои традиции така се случва, преминават от едно племе към всички. Защото сега са поставени в други условия, сега по-скоро трябва да се разграничат от масовата американска култура, отколкото едно от друго племената.



Тема Re: Dreamcatcherнови [re: eskarina]  
Автор Sigryn (тиха)
Публикувано28.01.05 09:56



Еми... добре, щом е така. Мъчно ми е за теб:/ но твой избор.

Само че няма за какво да ти е "тъпо да знаеш, че на някой му е по-лесно да чете кирилица". Не мислиш ли, че това е най-нормалното нещо? Не би трябвало да те учудва.



Тема Re: Dreamcatcherнови [re: eskarina]  
Автор Sigryn (тиха)
Публикувано28.01.05 10:00



Т.е. нещо като суеверие?



Тема Ей, Тигърченови [re: тиrъp]  
Автор lady_tea (благородна)
Публикувано28.01.05 10:37



А ти защо реши, че като казват "пълнени чушки" става въпрос за такива с боб? И аз така казвам, но имам предвид класически, постни т.е с ориз.
Ама, ми е ултра приятно да те "видя", как си мила?
А, и не става въпрос за мълзел ами първо не мога /нали ме познаваш, я ще си отрежа пръст, я нещо друго/ и второ младежа /ако е момиче-жена се извинявам/ най-любезно ми предложи-каза че ще ми го направи.
Истината е , че не мога да схвана същноста действие на Дриймкетчера точно, но това не пречи да си го искам!
П.П Идвах за Коледа при Вас и видях някои хора, но за съжаление теб не.

Редактирано от lady_tea на 28.01.05 10:40.



Тема Re: Dreamcatcherнови [re: eskarina]  
Автор Пyшилиcт (fuls sanguinarY)
Публикувано28.01.05 13:32



Значи, всичко това хубаво, съгласен съм, радвам се, че нещата стоят така при теб! При мен са по почти същия начин, на 90% примерно!

Казва само това - според традицията на индианците, сънохващачът само помага сънищата да идват при теб. Ако искаш го приемай, ако не искаш недей. Това е, което онези хора казват! Аз им вярвам.

Що се отнася до "индианка"-та... първо, не мисля че първия учебен ден има много общо със сънохващача. Всъщност мисля, че има много малко общо, ако изобщо има. Второ, една баба казва (още е жива, да е жива и здрава), че Тункашила са добри сеячи. Не е случайно, че си родена именно тук и че си бяла! Така че, всичко е ОК!



Тема Re: Dreamcatcherнови [re: eskarina]  
Автор Пyшилиcт (fuls sanguinarY)
Публикувано28.01.05 13:38



Да бе, това че работи е най-важното! И щом си доволна, значи всичко е наред! Аз просто си казвам!

Имам един такъв въпрос. Ако маратонките ти са направени от 14 годишно тайландче на 14 часов работен ден и със заплата под 30 долара как ще се почувстваш? Не правя аналогия със сънохващача, само ти показвам какво имам предвид. С пример.

Това на Пратчет не съм го чел. Ще ме светнеш ли?



Тема Re: Dreamcatcherнови [re: Пyшилиcт]  
Автор eskarina (once upon)
Публикувано28.01.05 20:34



znachi.
za 1 ucheben den. za vsichki ni tiova kato ritual..ili sueverie - da ti vurvi kato po voda..e edin vid da-de-nost. ne ti triabva da go viarvash. pone spored men. nali taka i indiancite za tiah shamana, vsichkite mu deistvia sa dadenost. prosto..siakash im e genetichno. ne im triabva tepurva da zapochvat da viarvat. nito da go osmisliat. pak spored men.

teri pratchet go namesih zaradi izraza - vse pak e iindianski - moia dreamcatcher. nishto che e ot egipet i t.n beshe vuv vruzka s onazi kniga v koiato vse povtatriaha za kostenurkata - i vse pak tia se dviji.
prosto izobshto ne me biva v logikata.


...Give me one reason to stay here and I’ll turn right back around...


Тема Re: Dreamcatcherнови [re: eskarina]  
Автор Пyшилиcт (fuls sanguinarY)
Публикувано28.01.05 22:57



Бих те запитал какво знаеш за индианските церемонии и за "шаманите" - колкото и да смятам, че тази дума не е точна! Това обаче е твърде широка тема, особено пък за форум, а да не говорим и че познанията ми са твърде оскъдни!

Две думи за училището - каква е целта на този "ритуал"? И най-вече какво става след него, има ли някакъв практически резултат? Този "ритуал", както сама го наричаш, говори ли ти нещо, означава ли нещо за теб... лично? Съмнявам се.

Относно хората с медицина от Северна америка - "Всеки който живее като мен, ще може да прави нещата, които правя." За домашно, да откриеш кой го е казал! Щегичка! Казал го е един... за мен голям човек, мисля влиза в определението шаман (лечител).

Относно медицината хората смятат две неща - може да се предава по семейна линия и може да не се предава по семейна линия. Това е напълно индивидуално. Основна идея е, че с медицина човек се сдобива с течение на времето и с полагане на конкретни усилия. Справка "Седемте видения на Бизоновата Шатра". В това отношение е доста... точна!

Шамана в СА е ЛЕЧИТЕЛ! Той не е Христос, Мохамед, Буда и т.н. ТОЙ НЕ Е ПОП!!! Не е център на "вярата" или нещо от сорта. Той е човек който може да лекува определени или някакви болести. Човек отива при него когато е болен или когато търси съвет от духовете. Мисля нещата станаха по-ясни.

Медицината не е даденост! Тя се два и... може да бъде взета! Просто да спре да работи! Това зависи изцяло от човека - отношението му и усилията които полага! Но във никакъв случай не е даденост!



Тема Re: Dreamcatcherнови [re: Пyшилиcт]  
Автор eskarina (once upon)
Публикувано28.01.05 23:17



predavam se.
p.s tova sushto e metafora.

...Give me one reason to stay here and I’ll turn right back around...

Редактирано от eskarina на 28.01.05 23:17.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.