Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:34 15.06.24 
Компютри и Интернет
   >> WEB Дизайн и HTML
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Заключениенови [re: dimodi]  
Автор fiffy ()
Публикувано13.07.05 17:24



Точно това искам да покажа - много по-лесно е да омажеш ЦСС. В повечето случаи на сериозни големи сайтове, се оказва че ЦСС е много по-труден за поддръжка отколкото таблици.

Прекалено много хора вярват че стила на даден елемент се определя от това как изглежда а не от това каква е функционалната му роля. В резултат, повече девелопер-и, в стремежа си да са максимално ефикасни и да пишат минимално количество код/текст, задават едни и същи стилове на различни по функционалност елементи... Това което се получава е че когато смениш стила наречен white_11, нямаш никаква идея какво друго ще се смени.

Затова не искам да съветвам хората да използва само ЦСС - защото прекаляват и ползите от ЦСС бързо се губят сравнено с допълнителнипроблеми които се създават. Трябва във всяка ситуация да се взима индивидуално решение - когато трябва да сложиш елемент който никога няма да се повтори (като примерно грозната реклама на ДЗИ дето се мъдри в Дир-а напоследък), няма нищо лошо да сложиш даже и фонт таг.

Епа, това е моето хоби...



Тема Re: Заключениенови [re: 3eлдмaн]  
Автор fiffy ()
Публикувано13.07.05 17:38



За какво ти е стил на тези линкове?????

Къде другаде на някоя страница някога ще имаш линкове със същата функция като тези? Когато ще сложиш повече от 3-4 линка на мястото където са в момента?

Именно това е най-големия проблем на ЦСС - хора като теб които вярват че на всичко трябва да се сложи ЦСС.

Какъв стил ще направиш за тозе линк? yellow_link ли? И какво?, после навсякъде където имаш линк дето по някаква причина трябва да е жълт, ще лепваш този стил и ще ми обясняваш колко е чист твоя хтмл и че е с 200 байта по-малък (голяма оптимизация, евала). Утре като отиде шефа при някой друг девелопер и каже че иска тези линкове да са в червено, какво ще направи той като незнае къде друга се използва стила yellow_link, да не говорим че името вече не е валидно. Ще претърси целия сайт за този стил? Или пък ще направи нов стил за всеки случай?

Точно съвети като твоя създават този хаос в ЦСС света. Много малко са хората които пълноценно използват ЦСС и всъщност успяват да извлекат истинксите ползи от него.оСтаналите само парадират с това колко им е чист хтмл (нищо че имат .цсс файл дето е по-дълъг от цялата информацията на сайта взета заедно) и колко им е малък размера на страници (нищо че ако на някой друг, му се наложи да промени нещо ще трябва му трябват 30мин да си намери пътя през лабиринта от наследени и overwrite-нати стилове).

Епа, това е моето хоби...



Тема Всъщност...нови [re: dimodi]  
Автор Koтapakът нa Шpьoдинrep (Bloody Furious)
Публикувано13.07.05 21:38



ако CSS-то е написано като хората, тоест оптимизирано, тогава е дори трудно като го фанеш в наследство, да разбереш откъде аджеба се появява единия пиксел син бордер, когато на некой елемент са му зададени пропъртитата в 10 наследени един друг стила. А и когато един сайт се разрасне наистина е глупаво да се зарежда 50к ЦСС за 2 елемента. В тоя смисъл може автоматично да се генерира ЦСС-то за определена страница с ПХП, в зависимост от това кои стилове са използвани (един прост парсър ще свърши перфектна работа).

There are three determined states the cat could be in: Alive, Dead, and Bloody Furious.


Тема Re: стандарти в бг уеб пространствотонови [re: yчyдeн]  
Автор dimodi (bike rider)
Публикувано14.07.05 03:07



Тъй, всъщност вместо да се джавкаме, в което вече сме се усъвършенствали доста, нека да се върнем на темата. Българските сайтове са еди-какви си, да, нека да видим какви са чуждите и къде сме ние. Аз взимам за пример Чехия, щото съм наполовина чех.

Списъкът по-долу, както и наблюденията ми от няколко-часовото ми проучване, могат да се изкоментират така:

1. Такова животно като липса на DOCTYPE в чешкия интернет просто няма.
2. От изброените по-долу сайтове с таблици са само тези, при които специално съм отбелязал. Всички останали - БЕЗ.
3. Много от сайтовете не се валидират и са далеч от перфектното, но и за това, което са направили, си заслужават признанието. Сайтове на медии, китайски ресторанти, пицарии, промишлени предприятия, йога асоциации - няма значение. Направо сме още горе на черешата в сравнение с тях. И сега какво, пак ли ние сме най-хитри, а другите ядат доматите с колците, хм?

Ето ги най-големите чешки портали:





Ето ги мобилните оператори:

- XHTML 1.0 Transitional, 1 грешка

- таблици

Eто ги най-големите електронни вестници:

- Valid XHTML 1.0 Transitional




- Valid XHTML 1.0 Strict
- таблици

Ето малко сайтове на девелопери (взети от Google - web design site:cz) и някои техни разработки. Ако имате търпение, разгледайте, има какво да се види. След проучването ми за българските уеб дизайнери, тук направо се изненадвах наред.

->
- Valid HTML 4.01 Transitional ->
- Valid XHTML 1.0 Strict ->
-> – Valid XHTML 1.0 Strict
- Valid XHTML 1.0 Strict -> най-странното е, че тези правят само таблични сайтове
– тия пък имат валидиращ се сайт с таблици, на клиентите са валидиращи се без таблици -> - Valid HTML 4.01 Transitional
– сайт с таблици, но вижте какво правят -> - Valid XHTML 1.1 (главната страница не се валидира, останалите да) и - Valid XHTML 1.0 Strict
- Valid XHTML 1.1 -> - Valid XHTML 1.0 Strict
->
->
- Valid XHTML 1.0 Strict -> - Valid XHTML 1.0 Strict
- Valid XHTML 1.1 -> - с таблици, Valid XHTML 1.1 с 3 грешки

Понеже стана дума и за електронни магазини, и видите ли, такова нещо без таблици не можело да има, заповядайте:







И накрая, малко банки за цвят: (bank site:cz)

- таблици, Valid HTML 4.01 Transitional
- таблици, Valid HTML 4.01 Transitional
- не се валидира, но пък е без таблици
- таблици, Valid XHTML 1.0 Transitional

Та това е драги зрители Може би CSS талибанщината ми е наследствена Лека нощ.



Тема Re: Заключениенови [re: georgivar]  
Автор Ивaнyшka (Депресионист)
Публикувано14.07.05 06:44



С уважението ми към теб, ама тази документация си е добре описана в ISO-то. Тва, че програмист и документация са две различни неща е известно и това ражда проблемите.
Но да не почвам нов флейм - при недокументиран проект, ако и на най-прост език да е написан, пак ще се омоташ след 50-тата страница.

Проблемът не изчезва в момента, в който си изтървете нервите
http://www.bukvite.com


Тема Re: Заключениенови [re: Ивaнyшka]  
Автормaraзинep (Нерегистриран)
Публикувано14.07.05 08:48



сега очквам оня другар дето пищеше цял ден вчера за магазин без табличен дизайн да се изкаже...

п.с. ако искаш пиши на чешките веб фирми, па може и да се навият да ти продадат едно такова чудо за 200$



Тема Съмнявам се да ти е наследствена...нови [re: dimodi]  
Автор Koтapakът нa Шpьoдинrep (Bloody Furious)
Публикувано14.07.05 09:24



Отваряме случаен електронен магазин "без таблици"

и на какво се натъкваме?


<table>
<tr>
<th style="width:10em">
N&#225;zev
</th>
<td>
<strong>Sout&#283;&#382; o n&#225;kupn&#237; &#353;eky spole&#269;nosti Levn&#233; knihy!</strong>
</td>
</tr>
<tr>
<th>
Vyhla&#353;ovatel
</th>
<td>Server AkcniCeny.cz a Levn&#233; knihy KMa</td>
</tr>
<tr>
<th>
Platnost do:
</th>
<td>12. 7. 2005</td>
</tr>
<tr class="link">
<th>
<a href="/souteze/162/">
Uk&#225;zat!
</a>
</th>
<td>
<a href="/souteze/162/soutezit/">
Sout&#283;&#382;it
</a>
</td>
</tr>
</table>


Таблицата не е само една - няколко са. А така като гледам - спокойно специално тази таблица е можело да бъде избегната... Тогава защо ли са я ползвали?

P.S. Чудя се що ли въобще се занимавам :) Ето - пишеш че сайта на HVB не се валидира, но пък е без таблици... Ми не знам къде си гледал, ама то целия сайт е основан на таблици... Нема да ги поствам тука, че нема толко место :)

There are three determined states the cat could be in: Alive, Dead, and Bloody Furious.

Редактирано от Koтapakът нa Шpьoдинrep на 14.07.05 09:38.



Тема Re: Съмнявам се да ти е наследствена...нови [re: Koтapakът нa Шpьoдин]  
Автор Flamm (непозната)
Публикувано14.07.05 10:28



>Ето - пишеш че сайта на HVB не се валидира, но пък е без таблици... Ми не знам къде си гледал, ама то целия сайт е основан на таблици...

Гледал си най-вероятно версията на английски, виж тази на чешки - не е идеален вариант, но наистина не е базирана на таблици.

Scriptura pro scribente nihil probat...


Тема Другарю магазинер, тъй като явно се имаш за голямнови [re: мaraзинep]  
Автор Areнт ()
Публикувано14.07.05 10:38



отворко, хайде да посетиш

, да поразгледаш (и демо са сложили хората), да се запознаеш с цената (за Голд версията - единичен магазин), която явно ти се вижда измислена и смешна, пък тогава да се изходиш пак по въпроса.
Можеш и да ми отговориш на допълнително въпросче: Като можеш да си вземеш това нещо за 185 (сто осемдесет и пет) доларчета, навитак ли си за същата функционалност да шариш над 9,000 зелени гущерчета на някой виден БГ разбирач?

А, и няма да навреди, ако в замяна дадеш един линк към нещо подобно, направено без да се използват таблици за лейаут. Не че ми е зор да си сменям софта, ама ей така, от спортен интерес.
Ако пък и ти си направил нещо подобно, имаш възможност и да се похвалиш.



Тема Re: стандарти в бг уеб пространствотонови [re: dimodi]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано14.07.05 10:53



чак ми стана интересно, и отворих съвсем напосоки един от безтабличните магазини:



и естествено веднага погледнах към сорса... и ченето ми висна безвъзвратно - досега не бях виждал 13 вложени ДИВ-а един в друг... остана ли още някой да ми обясни предимствата на споменатата току-що конструкция пред една обикновена таблица. Най-вече предимствата откъм, сорс код (размер), четимост, лесна корекция в последствие и т.н.

ето и малко картинки:



повече не мисля да коментирам

Just a genius




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.