Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:13 01.05.24 
Любители на животните
   >> Коне
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема За сигурносттанови  
Автор KATЛA (опитомен дракон)
Публикувано08.04.07 11:58



Предварително искам да кажа ,че преводът е от норвежки сайт.Не препоръчвам на никого нищо-превеждам!Богоизбраните и застрахованите от падане и разбиване на глави,гръбнак,крака може и да си спестят коментарите за "параноята" на скандинавците(пък и доколкото знам не само скандинавците).Казвам го,защото вече ми отговориха с насмешлива усмивка.То да не ставало,пък...МИ ДАНО ДА НЕ СТАВА,АМА АКО СТАНЕ...



Ето и превода

Конете могат да се изплашат от неща,които за нас са съвсем безобидни.
Те виждат ,чуват и подушват далеч по-добре от нас. Като ездач,ние трябва да бъдем *конят* в стадото,който внимава за *опастностите*.Трябва да сме концентрирани в това.
Да говорим по мобилен телефон,когато яздим не е добра идея.Ако конят се изплаши от нещо в този момент и препусне,много трудно ще ни бъде да го спрем само с една ръка.Реакциите на конете могат да бъдат светкавични и ако в момента ние сме заети с други неща,обикновено реагираме твърде късно.
Трябва да мислим къде яздим и какви са възможностите конят да бъде уплашен от нещо.Не се препоръчват места,близко до строежи,както и места с интензивен трафик.В никакъв случай не се препоръчва ездата в гъсто населени места.Конят може да се изплаши от смеещото се малко дете,което върти усилено педалите на триколесното си велосипедче.
Един галоп в населено място може да бъде смъртоносен.
Преди езда проверете дали всичко с амуницията е наред.Ако паднем и крака ни остане в стремето,последиците могат да са фатални.Добра идея са стремена,които се откопчават при падане.





Една добра тока е задължителна.На теория ,би трябвало да сменяме токата след първото падане.Икономиите,разбира се са важни,просто е добре да се има едно наум.





Жилетката за езда е позната на пазара.Има достатъчно марки и различни цени и качество.Една такава жилетка е добра инвестиция.При кроса жилетките са задължителни независимо колко световни и олимпийски титли имаш.Задължително е дори на тренировките.

В много училища за езда е задължително да се използва жилетка при скачането,но много са избрали това и при полската езда.Ако яздиш нов или по-нервен кон е разумно да ползваш и жилетка. Ако не си сигурен в коня си,
по добре да ползваш жилетката един път в повече.


Случило се е на неделна тренировка.Конят се подплашва от нещо,
ездачът не очаква рязка реакция от кон,който до сега върви спокойно
и пада.Конят стъпва с копито върху главата му...Всъщност-върху шлема.
Шлемът е в окаяно състояние,абсолютно неизползваем,НО...сменяем.
Ако нямаше шлем?Ако беше главата?




Следващият път,когато излезете на езда,си припомнете тази снимка!!!

Редактирано от KATЛA на 08.04.07 12:02.



Тема Re: За сигурносттанови [re: KATЛA]  
Автор SEABlSCUlT ()
Публикувано08.04.07 15:16



Въпрос на личен избор кой какво ще носи и слага...
Важното е,че е измислено предпазването,поне донякъде...вече останалото е в ръцете на потенциалните потребители...дали ще носят или не.
Специално за каската е добре да се носи,а за децата би трябвало да е задължителна...по мое мнение де.



Тема Re: За сигурносттанови [re: SEABlSCUlT]  
Автор KATЛA (опитомен дракон)
Публикувано08.04.07 16:08



На същото мнение съм.Обучаващите се ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да са с токи!
А иначе си е въпрос на личен избор,но според мен треньорите би трябвало да препоръчват поне токи на хора,които идат за първи път.Всеки може да каже(и да си го мисли) ,че МОЖЕ да язди и НЕ ИСКА тока.



Тема Re: За сигурносттанови [re: KATЛA]  
Автор SEABlSCUlT ()
Публикувано08.04.07 16:37



Да и този момен с треньорите е хубаво да го има.
По принцип досега щях да карам без каска,но ме накараха да слагам след като минах на друг кон и не защото конят е някой дивак,а за всеки случай,защото не се знае какво може да се случи.
В много случаи каската е измъквала...



Тема Re: За сигурносттанови [re: SEABlSCUlT]  
Автор KATЛA (опитомен дракон)
Публикувано08.04.07 17:25



На всеки може да се случи,но начинаещите са най-незастраховани.Защото нямат опит.Точно за тях се отнасяше това с насмешката.Защото повечето са млади и самоуверени и не са видели страхотиите ,които са еквивалента на мечката от лафа "Бай бабо да не те срещне..."
И точно тук е работата на треньора.Осигуряването на безопасността трябва да му е едно от задълженията.

Ама мен никой не ме слуша.Нали не съм ездач...,а съм Мрънкач



Редактирано от KATЛA на 08.04.07 17:26.



Тема Re: За сигурността [re: KATЛA]  
Автор SEABlSCUlT ()
Публикувано09.04.07 00:37



Една каска никога не може да се окаже излишна.
Има много гледни точки по въпроса.Ако съдим на базата на конете-за начинаещия се предполага,че е със спокоен кон,улегнал,който няма да хвърли или да направи мизерия....а по-опитните са с друг тип коне,някои от които си показват в пълна сила особеностите на характера си...вероятността за евентуално гадно падане е по-голяма във втория случай...
Понякога при начинаещи вероятността за лоши падания са минимални и тогава е възможно да се получи игнориране на риска и човек да си позволи да пропусне каската...
В други случаи точно поради това игнориране може да стане някоя беля...
...
Ситуации всякакви...мнения най-различни...





Тема Re: За сигурносттанови [re: SEABlSCUlT]  
Автор DustDevilМодератор ()
Публикувано09.04.07 00:48



Безопасността винаги трябва да е на първо място, както на коня, така и на ездача. Не е безопасно да не се грижиш за животното си, както и за себе си. Да, амуницията винаги трябва да е добре проверена, за да не стане гаф.

Но и друго. Според мен трябва да се научи ездачът да пада. Така, че да има контрол над тялото си дори, когато изневиделица се окаже във въздуха. Да си тренира рефлекците и да може да се овладява...

Два пъри ми се е случвало да стане нещо и да усетя, че губя баланс и просто скачам от коня. Един път Мелвил ми спря пред препятствие и аз се хързулнах, но пак успях да се наглася да стъпя на крака до него. Грейс ме метна два пъти за 6 месеца след две яки чифтета. ПО ЕДИН И СЪЩИ НАЧИН изпълнени. Първият път нях без каска, защото правехме снимки и след две кълбета паднах на колене, без всякакви последици. Втрият път паднах по същия начин, но този път разликата беше, че главата ми натежа поради каската и зарина в пясъка. Но и този път без последици. Всъщнпост последици имаше. Последва 1 час самостоятелна тренировка и много приказки... Оттогава не е правила и леки намеци да ме хвърля, а ме следва като кученце и ми разбира думите....

Мисълта ми е, че със или без каска, белята винаги може да стане. Важното е човек да има контол над тялото си.



Тема Re: За сигурносттанови [re: SEABlSCUlT]  
Автор Gerylin ()
Публикувано09.04.07 10:35



В много случаи каската е измъквала... ... както казва6 ...
по този повод да кажа само че имам касета на която е заснето падането ми на едно състезание от една арабка .. разбира се на състезание е задължително да се скача с тока ... та падам аз на един станкционат и кобилата стъпва върху токата ми ... ужасно се упла6их след като видях на какво прилича токата ми от стъпването...поради факта че се скача6е на трева кобилката ми бе със 6ипове от което в токата ми има6е 2 дупки от 6иповете....
не ми се мисли ако нямах тока или ако се бе случило на трениировка където обикновено не ни караха да яздим с 6лем....няма6е да пи6а сега...
та ако някой се смее на това което КАТЛА казва да му дам записа и токата за доказателство



Тема Re: За сигурносттанови [re: Gerylin]  
Автор KATЛA (опитомен дракон)
Публикувано09.04.07 12:42



Ще те помоля да ми го пратиш.Ще ти пусна бележка.Защото тия дето им се виждаше майтап не влизат в клуба.





Тема Re: За сигурносттанови [re: KATЛA]  
Автор dani_f (срамежлива)
Публикувано09.04.07 13:21



Дид, много хубава тема.Винаги трябва да си имаш едно наум.Човек трябва да се пази сам, защото стават злополуки.

Но когато са взети някакви предпазни мерки вероятноста за нараняване не се изключва, но поне се свежда до минимум.Само да питам нещо, за което не зная - за какво служат жилетките?Виждала съм, но не бях се замисляла какво им е предназначението.За токата всеки го знае, но това за предпазните жилетки...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.