Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:58 01.06.24 
Любители на животните
   >> Коне
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема За сигурността  
Автор KATЛA (опитомен дракон)
Публикувано08.04.07 11:58



Предварително искам да кажа ,че преводът е от норвежки сайт.Не препоръчвам на никого нищо-превеждам!Богоизбраните и застрахованите от падане и разбиване на глави,гръбнак,крака може и да си спестят коментарите за "параноята" на скандинавците(пък и доколкото знам не само скандинавците).Казвам го,защото вече ми отговориха с насмешлива усмивка.То да не ставало,пък...МИ ДАНО ДА НЕ СТАВА,АМА АКО СТАНЕ...



Ето и превода

Конете могат да се изплашат от неща,които за нас са съвсем безобидни.
Те виждат ,чуват и подушват далеч по-добре от нас. Като ездач,ние трябва да бъдем *конят* в стадото,който внимава за *опастностите*.Трябва да сме концентрирани в това.
Да говорим по мобилен телефон,когато яздим не е добра идея.Ако конят се изплаши от нещо в този момент и препусне,много трудно ще ни бъде да го спрем само с една ръка.Реакциите на конете могат да бъдат светкавични и ако в момента ние сме заети с други неща,обикновено реагираме твърде късно.
Трябва да мислим къде яздим и какви са възможностите конят да бъде уплашен от нещо.Не се препоръчват места,близко до строежи,както и места с интензивен трафик.В никакъв случай не се препоръчва ездата в гъсто населени места.Конят може да се изплаши от смеещото се малко дете,което върти усилено педалите на триколесното си велосипедче.
Един галоп в населено място може да бъде смъртоносен.
Преди езда проверете дали всичко с амуницията е наред.Ако паднем и крака ни остане в стремето,последиците могат да са фатални.Добра идея са стремена,които се откопчават при падане.





Една добра тока е задължителна.На теория ,би трябвало да сменяме токата след първото падане.Икономиите,разбира се са важни,просто е добре да се има едно наум.





Жилетката за езда е позната на пазара.Има достатъчно марки и различни цени и качество.Една такава жилетка е добра инвестиция.При кроса жилетките са задължителни независимо колко световни и олимпийски титли имаш.Задължително е дори на тренировките.

В много училища за езда е задължително да се използва жилетка при скачането,но много са избрали това и при полската езда.Ако яздиш нов или по-нервен кон е разумно да ползваш и жилетка. Ако не си сигурен в коня си,
по добре да ползваш жилетката един път в повече.


Случило се е на неделна тренировка.Конят се подплашва от нещо,
ездачът не очаква рязка реакция от кон,който до сега върви спокойно
и пада.Конят стъпва с копито върху главата му...Всъщност-върху шлема.
Шлемът е в окаяно състояние,абсолютно неизползваем,НО...сменяем.
Ако нямаше шлем?Ако беше главата?




Следващият път,когато излезете на езда,си припомнете тази снимка!!!

Редактирано от KATЛA на 08.04.07 12:02.



Тема Re: За сигурносттанови [re: KATЛA]  
Автор SEABlSCUlT ()
Публикувано08.04.07 15:16



Въпрос на личен избор кой какво ще носи и слага...
Важното е,че е измислено предпазването,поне донякъде...вече останалото е в ръцете на потенциалните потребители...дали ще носят или не.
Специално за каската е добре да се носи,а за децата би трябвало да е задължителна...по мое мнение де.



Тема Re: За сигурносттанови [re: SEABlSCUlT]  
Автор KATЛA (опитомен дракон)
Публикувано08.04.07 16:08



На същото мнение съм.Обучаващите се ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да са с токи!
А иначе си е въпрос на личен избор,но според мен треньорите би трябвало да препоръчват поне токи на хора,които идат за първи път.Всеки може да каже(и да си го мисли) ,че МОЖЕ да язди и НЕ ИСКА тока.



Тема Re: За сигурносттанови [re: KATЛA]  
Автор SEABlSCUlT ()
Публикувано08.04.07 16:37



Да и този момен с треньорите е хубаво да го има.
По принцип досега щях да карам без каска,но ме накараха да слагам след като минах на друг кон и не защото конят е някой дивак,а за всеки случай,защото не се знае какво може да се случи.
В много случаи каската е измъквала...



Тема Re: За сигурносттанови [re: SEABlSCUlT]  
Автор KATЛA (опитомен дракон)
Публикувано08.04.07 17:25



На всеки може да се случи,но начинаещите са най-незастраховани.Защото нямат опит.Точно за тях се отнасяше това с насмешката.Защото повечето са млади и самоуверени и не са видели страхотиите ,които са еквивалента на мечката от лафа "Бай бабо да не те срещне..."
И точно тук е работата на треньора.Осигуряването на безопасността трябва да му е едно от задълженията.

Ама мен никой не ме слуша.Нали не съм ездач...,а съм Мрънкач



Редактирано от KATЛA на 08.04.07 17:26.



Тема Re: За сигурносттанови [re: KATЛA]  
Автор SEABlSCUlT ()
Публикувано09.04.07 00:37



Една каска никога не може да се окаже излишна.
Има много гледни точки по въпроса.Ако съдим на базата на конете-за начинаещия се предполага,че е със спокоен кон,улегнал,който няма да хвърли или да направи мизерия....а по-опитните са с друг тип коне,някои от които си показват в пълна сила особеностите на характера си...вероятността за евентуално гадно падане е по-голяма във втория случай...
Понякога при начинаещи вероятността за лоши падания са минимални и тогава е възможно да се получи игнориране на риска и човек да си позволи да пропусне каската...
В други случаи точно поради това игнориране може да стане някоя беля...
...
Ситуации всякакви...мнения най-различни...





Тема Re: За сигурносттанови [re: SEABlSCUlT]  
Автор DustDevilМодератор ()
Публикувано09.04.07 00:48



Безопасността винаги трябва да е на първо място, както на коня, така и на ездача. Не е безопасно да не се грижиш за животното си, както и за себе си. Да, амуницията винаги трябва да е добре проверена, за да не стане гаф.

Но и друго. Според мен трябва да се научи ездачът да пада. Така, че да има контрол над тялото си дори, когато изневиделица се окаже във въздуха. Да си тренира рефлекците и да може да се овладява...

Два пъри ми се е случвало да стане нещо и да усетя, че губя баланс и просто скачам от коня. Един път Мелвил ми спря пред препятствие и аз се хързулнах, но пак успях да се наглася да стъпя на крака до него. Грейс ме метна два пъти за 6 месеца след две яки чифтета. ПО ЕДИН И СЪЩИ НАЧИН изпълнени. Първият път нях без каска, защото правехме снимки и след две кълбета паднах на колене, без всякакви последици. Втрият път паднах по същия начин, но този път разликата беше, че главата ми натежа поради каската и зарина в пясъка. Но и този път без последици. Всъщнпост последици имаше. Последва 1 час самостоятелна тренировка и много приказки... Оттогава не е правила и леки намеци да ме хвърля, а ме следва като кученце и ми разбира думите....

Мисълта ми е, че със или без каска, белята винаги може да стане. Важното е човек да има контол над тялото си.



Тема Re: За сигурносттанови [re: SEABlSCUlT]  
Автор Gerylin ()
Публикувано09.04.07 10:35



В много случаи каската е измъквала... ... както казва6 ...
по този повод да кажа само че имам касета на която е заснето падането ми на едно състезание от една арабка .. разбира се на състезание е задължително да се скача с тока ... та падам аз на един станкционат и кобилата стъпва върху токата ми ... ужасно се упла6их след като видях на какво прилича токата ми от стъпването...поради факта че се скача6е на трева кобилката ми бе със 6ипове от което в токата ми има6е 2 дупки от 6иповете....
не ми се мисли ако нямах тока или ако се бе случило на трениировка където обикновено не ни караха да яздим с 6лем....няма6е да пи6а сега...
та ако някой се смее на това което КАТЛА казва да му дам записа и токата за доказателство



Тема Re: За сигурносттанови [re: Gerylin]  
Автор KATЛA (опитомен дракон)
Публикувано09.04.07 12:42



Ще те помоля да ми го пратиш.Ще ти пусна бележка.Защото тия дето им се виждаше майтап не влизат в клуба.





Тема Re: За сигурносттанови [re: KATЛA]  
Автор dani_f (срамежлива)
Публикувано09.04.07 13:21



Дид, много хубава тема.Винаги трябва да си имаш едно наум.Човек трябва да се пази сам, защото стават злополуки.

Но когато са взети някакви предпазни мерки вероятноста за нараняване не се изключва, но поне се свежда до минимум.Само да питам нещо, за което не зная - за какво служат жилетките?Виждала съм, но не бях се замисляла какво им е предназначението.За токата всеки го знае, но това за предпазните жилетки...



Тема Re: За сигурносттанови [re: Gerylin]  
Автор dani_f (срамежлива)
Публикувано09.04.07 13:23



Ужас, добре, че е била токата!Само като го четох и косата ми настръхна...





Тема Re: За сигурносттанови [re: dani_f]  
Автор lionesss (хищник)
Публикувано09.04.07 17:42



Ами жилетката и тя е такава твърда и би трябвало да те предпази от по-тежки травми ако паднеш - на гръбнака, на ребрата примерно. Аз лично с подобно нещо никога не съм яздила, та само хипотетично говоря. А за токите...хубаво е и човек се замисля най-вече след като прочете подобни на по-горе споделените историйки, но аз лично много малко хора познавам, които редовно да си яздят и на тренировки с каски. Аз самата си купих тока едва след най-тежкото ми падане, при което си паднах яко на главата, ама съм я носила точно пет пъти и сега си лежи закопана някъде из нас. Знам, че звучи безотговорно, ама...





Тема Re: За сигурносттанови [re: KATЛA]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано09.04.07 19:55



Дид, моето мнение нали го знаеш - хубаво е, но...за другите ! При 43 градуса на сянка посмъртно не можеш ме изкара с каска навън ! Няма как да стане, ако ще и на мустанг да се качвам...

А и ние онт "старата школа" явно сме били с дебели кратуни, нас така са ни учили...Ако имам деца, на тях сигурно ще им искам да са с каски, но едва ли ще им бъда ярък пример...
А за снимката - абе много хубава, ама нали се сещаш, че ако конят беше стъпил на шията на ездача, щеше да има един ездач с красива, здрава каска и счупен врат ? Та...то ако ти е писано, и каската няма да те спаси !




Тема Re: За сигурносттанови [re: lionesss]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано09.04.07 19:58



А, ти поне си язила с нея...Аз си сложих на 3 Тодорови дни, щото все пак няма как, и иначе - слагам за снимка - за завършен вид просто...Иначе ми стои в сандъка под седлото...И си я пазя за "официални случаи" - ама понеже не искам да се състезавам, познай ще има ли такива !



Тема Re: За сигурносттанови [re: dani_f]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано09.04.07 20:01



Дани, жилетката УЖ предпазва...Защо казвам това УЖ ли ? Ми имахме при нас и я "тествахме" - повярвай ми, ако те шибнат с юмрук здраво, подчертавам здраво, а не с всичка сила - файда от нея няма - боли си !

А ако е с всичка сила...Не знам, въпрос на личен избор, аз не видях полза поне за себе си. Докато от каската има, но ние нямаме навици...



Тема Re: За сигурносттанови [re: OлraПpaйд]  
Автор lionesss (хищник)
Публикувано09.04.07 20:53



Ха, то една езда - ден до пладне беше с токата. Яздих с нея докато майка ми беше там, че яко се изпопритесни жрната покрай мен. Иначе никак не ми беше удобно - тежко, топло (лятото беше), кандилка се отгоре на главата ми... Така и не разбрах дали не си бях купила нещо не каквато трябва каска или на мойта тиква просто нищо не и стои както си му е реда, та ми беше толкова некомфортно. Ама е факт, че оттогава не съм имала близки срещи с това животно, наречено тока





Тема Re: За сигурносттанови [re: lionesss]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано09.04.07 21:00



ЕУ, все е нещо !

При мен лошото е, че аз по принцип даже и шапка не търпя - на мен ми е чувствителна главата отгоре, и не ми е комфортно, ако нещо я прикрива...Трябва да духа много силно, или наистина да е кучи студ, да да сложа шапка...



Тема Re: За сигурносттанови [re: dani_f]  
Автор KATЛA (опитомен дракон)
Публикувано10.04.07 07:12



Ми май служат за тема на разговор.Тия дето измислят правилата в кроса просто си седят по цял ден и се чудят каква нова глупост за измислят.Те като мене сигурно и да яздят не могат...Сигурно не са ги тествали с юмруци,иначе нямаше да ги наложат като задължителни за всички.



Тема Re: За сигурносттанови [re: OлraПpaйд]  
Автор KATЛA (опитомен дракон)
Публикувано10.04.07 07:16



Той и по лицето му можеше да стъпи и пак да го премаже.Можеше как си минава с каската и стартовата машина с пиян шовьор да го прегази.Много АКО има.,но в този конкретен случай е спасен живот,благодарение на каската.



Тема Re: За сигурносттанови [re: lionesss]  
Автор dani_f (срамежлива)
Публикувано11.04.07 11:44



Абе на мен не ми изглеждат чак толкова твърди.Но щом са ги измислили, дано пък да има полза от тях.Иначе, аз да не говоря колко съм безотговорна

- до сега нито веднъж в живота си не съм слагала дори и тока.И тежки падания съм имала, но каквото ти е писано все пак.Не съм за пример...



Тема Re: За сигурносттанови [re: OлraПpaйд]  
Автор dani_f (срамежлива)
Публикувано11.04.07 11:49



Така си и мислех.Значи от човек, като те удари боли, пък да не говорим ако кон те удари

.Файда няма...Но който си е свикнал да си я носи, май не му и вреди, за това, че всеки сам за себе си избира.За токата съм съгласна, че в някои случаи пази много, но за жилетката от прочетеното до сега не намирам полза - освен може би лятото да ти държи още по-горещо (това разбира се на майтап го казвам)



Тема Re: За сигурносттанови [re: KATЛA]  
Автор dani_f (срамежлива)
Публикувано11.04.07 11:51



Хахаха

.Аз нищо не зная за тези жилетки, освен това, което прочетох до сега.Като ги налагат за задалжителни, дано има положителен ефект от тях поне.Но се съмнявам, да речем ако коня ти стъпи върху ребрата, че тая жилетка ще те предпази много.

Редактирано от dani_f на 11.04.07 11:54.



Тема Re: За сигурносттанови [re: dani_f]  
Автор lionesss (хищник)
Публикувано11.04.07 14:17



Аз така като се замисля никой от познатите ми не язди с тока на тренировка. И въобще ситуацията е една много странна - знам, че е по-безопасно с каска, знам колко гадно може човек да се нарани и как в някои случаи токата може да е разликата между строшената глава (не дай си Боже!) и само няколкото драскотини, ако дойде някой мой познат примерно да язди, ще му препоръчам да си сложи каска, и в същото време аз самата не нося. И даже ако най-трезво и логично дори сама се попитам "Защо?" няма да мога да измъдря никакъв отговор. Нямам обяснение на този парадокс.





Тема Re: За сигурносттанови [re: KATЛA]  
Автор Бo^ (Бо)
Публикувано11.04.07 23:29



Бих носила и тока, и жилетка. Последната би те предпазила не от неболене след тежко падане, а от това да не повредиш фатално гръбначните прешлени... Спомнете си само, че тези, които карат маунтин байкове примерно, си слагат нещо подобно на "жилетка", което покрива целия им гръбначен стълб. По едно време много параноясвях, че ще падна гаднярски от коня и ще остана инвалид за цял живот.

Cambiare
Mi destino cambiare
Cambiare
Sere feliz...


Тема Re: За сигурносттанови [re: Бo^]  
Автор KATЛA (опитомен дракон)
Публикувано12.04.07 08:07



Благодаря за подкрепата,Бо!
И аз мисля,че за да ги наложат и да се ползват така,все пак са имали нещо наблюдавано,изследвано и т.н.Като предпазните колани на колата.Някои ги "притискат","задушават" и т.н.Ако леко се удариш и те дръпнат-БОЛИ,ама аз имам един спасен от колан и един заминал си от тоя свят без колан.Нямам такива случаи с жилетка,разбира се,но както препоръчвам коланите,така бих препоръчвала жилетката!



Тема Re: За сигурносттанови [re: KATЛA]  
Автор EMlGRANT (Black)
Публикувано12.04.07 10:05



Дид, определено те подкрепям!

За тези, на които им е смешно ще ви разкажа един случай от миналата събота.

Имах урок с едно малко момиченце на 6 години, 5-6 урок на корда. Детето не е нито по-талантливо, нито по-неталантливо от повечето деца. Беше на Гарам, всички го знаеге този супер стар и спокоен кон от `Хан Аспарух`, който Рени беше снимала и всички казахте че е жив-умрял.



Та на края на урока този кон, който не се впечатлява от нищо(предвид коли, деца, нагайки, други коне, пръскачки и тн и тн) се подплаши, хукна, а детето увисна на 1 крак в стремето. Не можа да се откачи, а главата му се блъскаше в пясъка.

Слава Богу, че беше с тока. Не ми се мисли какво щеше да стане ако не беше...

За щастие на детенцето му няма нищо, уплаши се доста (аз се уплаших 10 пъти повеме от него), но пак се качи и се разхождахме! Мисълта ме е друга-щом Гарам, който е на 24 години и мислех че е най-спокойния кон на света може така да пребие дете какво остава за друг по-млад и буен кон...

Токите наистина спасяват животи. И да може коня да ти настъпи врата вместо главата и пак да си отидеш, но как бихте се почувствали ако все пак настъпи главата, а сте можели да го предотвратите?!

П.П. Мисля че всички си спомняте случая с Ван Гог, когато ми счупи токата на 3 и ми пукна прешлена след този случай аз определено съм ЗА сигурността...



Тема Re: За сигурносттанови [re: OлraПpaйд]  
Автор EMlGRANT (Black)
Публикувано12.04.07 10:13



За мен има и то голяма....И от каската и от жилетката.Ако те ударят силно и по токата също боли. Един мой приятел си сложи токата ми веднъж, засили се и се блъсна в стената...амииии..заболя го.
И каската и жилетката имат за цел, не да не боли, а да те предпазят от сериозни и опасни наранявания, като счупвания и трудно лечими травми. Няма зястраховка, че няма да се удариш, една жилетка ти гарантира само че последствията ще бъдат по-малки.



Тема Re: За сигурносттанови [re: EMlGRANT]  
Автор DustDevilМодератор ()
Публикувано12.04.07 15:15



Е след като си е блъснал главата в стената с токата, трябвало е да я сменяш след това, защото токите са направени така, че един път като се ударят и най-вероятно при следващ удар няма да предпазват на 100%.



Тема Re: За сигурносттанови [re: KATЛA]  
Автор Sarav4eto (Дивото зове)
Публикувано12.04.07 20:21



Определено ЗА, макар и аз да не ползвам...
Преди няколко седмици едно момиче яздеше Кавалер (любител е) в закрития монеж. до чманеже се стига по коридор между конюшните, който е тесен, с мнооого висок таван, но по средата има един метален прът на окло два метра и ако си на кон, трябва да се наведеш. Е, Кавелер се уплаши, момичето не го овладя и той хукна по коридора в бесен галоп. После се издрънка на цимента пред конюшните, но не това беше проблема. Проблема беше, че челото и беше ВДЛЪБНАТО от удара в металния прът! Благодарение на здравата тока се размина "само" с две сесмици комоциум, обаче ако, беше без тока, щеше да остане и без мозък на 100%! Така че, да и с токата боли, ама по-добре да боли, отколокто повече никога да не те боли...

[ItGRABSyou...]



Тема Re: За сигурносттанови [re: dani_f]  
Автор Sarav4eto (Дивото зове)
Публикувано12.04.07 20:23



Дааа, от жилетката няма полза....аз лично знам за две падания със счупен гръбначен прешлен (по-скоро част) и едно с временно парализа...да, дали жилетката е безполезна, а? И защо ли се кара крос с нея...Да, не е най комфортното нещо, но НЕ е безполезно.

[ItGRABSyou...]



Тема Re: За сигурносттанови [re: Sarav4eto]  
Автор dani_f (срамежлива)
Публикувано12.04.07 20:40



Е та нали за това питах, понеже не знаех.Радвам се, че ми разясни!





Тема Re: За сигурносттанови [re: OлraПpaйд]  
Автор Sarav4eto (Дивото зове)
Публикувано12.04.07 21:03



Рени, специално за жилетката...нали беше си пукнала веднъж ребро при падане? Е, ако беше с жилетка, нямаше да го пукнеш! Казвам го само и единствено в смисъл, че от тях полза има!

[ItGRABSyou...]



Тема Re: За сигурносттанови [re: dani_f]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано16.04.07 13:13



Ами файдата е, че все пак разпределя тежестта - т.е.е ако те настъпи, удара не е в малка точка с размера на копитото, а на по - голяма площ - ама не е казано, че няма удар, че не болри и избягваш ВСИЧКИ травми...Е, ако е с шипове, вместо да те одерат /прободат/ може би ще раздърпат само жилетката, но...Мен пък тая част хич не ме касае - аз не яздя кован кон, сещаш се, че на голо копито шипове не се слагат ! Та не мога да разкажа впечатления !
Така, че не е въобще да няма, но...като не сме свикнали...



Тема Re: За сигурносттанови [re: EMlGRANT]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано16.04.07 13:16



Е, това вече хубаво го каза - точно така е ! Ама аз съм свикнала така, и...
каска съм слагала само на някои кросови препятствия - по настояване на Тишо , а същите съм ги скачала и без каска...По - лошо, едното даже по едно тънко боди го скачах лятото в жегата - вместо предпазна жилетка...





Тема Re: За сигурносттанови [re: Sarav4eto]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано16.04.07 13:20



А, да не ти пука - аз знам за счупен таз, а от жилетката там файда йок...Та ако някой мисли, че слагаш каска и жилетка, и вече си като костенурка - нинджа...



Тема Re: За сигурносттанови [re: KATЛA]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано16.04.07 13:22



Дид, имаме поне два коня, дето ако ги раздразня, ще ме сритат - можеш да тествам и с тях, ама, както казваше Бойко Борисов "недейте бе, хора, много боли после !".


Не знам в момента дали е задължително да си с жилетка на крос, във всеки случай, по спомени, 2003 -а в Русе май НИКОЙ нямаше - полека - лека влязоха на мода срлед това - до този момент се караше без !



Тема Re: За сигурносттанови [re: Sarav4eto]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано16.04.07 13:23



Хм, не мисля - не и при този удар ! А и има още нещо - аз съм свикнала да падам максимално безопасно - а ако нещо по мен ми пречи - разбирай каска, жилетка и т.н., ми сковава движенията, и ще падна още по - зле...И друго - аз се удрям дстрашно, ако падна от дясната страна, номера е да успея да падна от лявата...Инстинкт някакъв, не знам...Ако е от дясно, и бронирана да съм, ще се пребия...



Тема Re: За сигурносттанови [re: lionesss]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано16.04.07 13:25



Аз имам логичен отговор - ние така сме почнали на времето - БЕЗ каоски - и ако 20 години си карал БЕЗ, ти е трудно да сложиш тепърва...

Особено лятото при 40 градуса на сянка...



Тема Re: За сигурносттанови [re: dani_f]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано16.04.07 13:28



Ще е малко трудно някой да ми НАЛОЖИ да яздя с каска и жилетка моя си кон - особено ако не ходя по състезания...То иначе и без седло и без трензела не дават !



Тема Re: За сигурносттанови [re: Sarav4eto]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано16.04.07 13:32



Друг въпрос пък, че ние яздим без каски, но не ни дават да го правим по коридорите даже и с каска - чудно защо ли ! Щото и най - сигурния кон, ако ще и с каска да си, ако ще и с жилетка, ще стъпи накриво, ще се хлъзне с теб на цимента, и като се изплющи отгоре ти с всичките си над 400 кила, и господ няма да те спаси от натрошаване !

Затова цивилизованите хора по коридорите конете ги водят на повод...



Тема Re: За сигурносттанови [re: EMlGRANT]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано16.04.07 13:35



Деси, а ти може би се сещаш, че аз на корда изкарах 6 месеца - и още сигурно два - три свободно, но БЕЗ стремена - безспорно - и БЕЗ каска. И страшни падания нямам - нито едно ...Вероятно са били големи глупаци на времето, та да не ни дадат стремена след 5 - 6 урока, а се мъчехме без с месеци...Е, може би по тази причина не са ни били и особено необходими каски - да ти кажа, не сме падали често !





Тема Re: За сигурносттанови [re: KATЛA]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано16.04.07 13:38



Дид, ако има един минал на светофар на зелено и не го е блъснала кола, съвсем не значи, че всички сме в безопасност на зелено ! Даже напротив понякога...Та...въпрос на личен избор ! Да не прозвучи цинично, ама като при секса - всеки сам си избира предпазните средства...

А 100 % никой не дава гаранция...при нищо !



Тема Re: За сигурносттанови [re: KATЛA]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано16.04.07 13:40



Дид, само за коланите недей, че колко пък хора са изпукали с натрошени ребра заради тях...

Чак да те среже няма да може при голям удар, но да те натроши...яка лента си е това ! Там специално е спорен въпрос...Пак и нали знаете, народът го е казал - който го е страх от мечки, не ходи в гората - аналогично - не язди въобще, даже не с тока и жилетка - и не кара кола...Мир и любов !



Тема леле дииииднови [re: KATЛA]  
Автор 3aй4e_B_4a6ka (без опашка)
Публикувано17.04.07 16:59



бати снимката....най-накрая

аз никога не съм яздила без тока...Весо просто не ни пускаше навън без каски...



Тема Re: За сигурносттанови [re: OлraПpaйд]  
Автор EMlGRANT (Black)
Публикувано18.04.07 00:07



Да,знам за вашата школа. Сега по новите системи обаче се почва със стремена, за да има клиента повече сигурност, пък се махат после когато се понаучи(пак накорда).Такива истории.Не могада кажа кое е по-добро. Знам че схемата на клуба, в който работя е такава.



Тема Re: За сигурносттанови [re: OлraПpaйд]  
Автор dani_f (срамежлива)
Публикувано18.04.07 16:22



Вече разбрах каква роля играе жилетката.Мерси, а и нали като се видяхме коментирахме.Тогава вече успях да схвана.Малко бавно, но все пак успях.Ама аз съм си Бг реотан

.



Тема Re: За сигурносттанови [re: OлraПpaйд]  
Автор dani_f (срамежлива)
Публикувано18.04.07 16:26



Хаха...

Не дават - дори и ако коня те слуша перфектно?
Ама кой както е свикнал, не можеш след толкова години изведнъж да си промениш навиците.Аз си казах, че досега никога не съм слагала нито каска, нито жилетка...и не зная дали бих могла да ги изтърпя дори.



Тема Re: За сигурносттанови [re: KATЛA]  
Автор WhiteRiver ()
Публикувано19.04.07 02:03



За съжаление в България няма такова понятие като "safe", "безопасни" практики, в други държави хората са измислили правила как човешкият живот и здраве да бъдат максимално защитени и тук не говорим само за конния спорт. В Ирланидия и Аглия (Сияна да потвърди) никой не язди без каска, и най-добрите ездачи си слагат каски и не експериментират с живота си. Каските са въведени в употреба, защото дълги години хората са падали от коне и са си чупили главите.
Ама в България на кого му пука, всички си караме както знаем и не спазваме много-много правилата, затова има и толкова убити по пътищата. (това off topic)



Тема Re: За сигурносттанови [re: dani_f]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано20.04.07 12:44



Е, аз пък разбрах нови неща - тия дни говорих с човек, дето при падане е пукал ребра точно с жилетка - на вас оставям избора дали да носите. Веднага накой ще каже, дааа, ама той ако не беше с жилетка...Ако беше, ако не беше ! Ми пък ако не се беше качил на кон, можеше и хич да не падне, нали ?

Човек си избира сам дали да язди, дали да кара кола, дали да скочи с бънджи...И акжо го е страх, по - добре хич да не го прави - а не да се опита да насади насила страх у другите какво може да стане !



Тема Re: За сигурносттанови [re: EMlGRANT]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано20.04.07 12:50



При нас продължават по старата схема - е, поне за тези, които наистина искат да се научат да яздят...Ако е просто да не се изтърве човека, дето си плаща да се подрусва на кончме, който си мисли, че след 5 тренировки е толкоз напреднал, че вече го пускат със стремена и свободно, а некадърните баламурници се въртят с месеци без стремена, то така всякак става...
Да ти призная честно, когато за първи път се качих на кон, се разочаровах - мислех, че просто те мятат на един оседлан кон - и хайде...Не бях виждала никога как става, беше първата ми среща със спортни коне...Но сега знам защо се въртяхме толкова на корда и без стремена - и съм доволна, че го правеха !



Тема Re: За сигурносттанови [re: WhiteRiver]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано20.04.07 12:54



Ех, предпазния колан не те спира да караш шантаво...Примерно...А това, че си с каска, не значи, че няма да се надцениш в това колко си защитен, и няма да пробваш да скочиш някой профил от кроса две звезди и да си счупиш врата...Но ще имаш красив и запазен череп над счупения врат, безспорно...


Много неща са просто въпрос на нагласа...Ако се сещаш за "Годеницата на принца" - започни с репликата"Знаеш, че човек е смъртен..." - ей това е добре да не се забравя ! Оттам трябва да се тръгне.



Тема Re: За сигурносттанови [re: dani_f]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано20.04.07 13:30



Ами доста хора не си владеят конете съъ седло и строга трензела, ама ги пускат по състезания...какво да кажа повече ? Аз си карам както ми е добре - на мен и на коня, и ако цената е да не ходя по състезания - много важно !

И без друго не държа особено



Тема Re: За сигурносттанови [re: OлraПpaйд]  
Автор вaлчeтo ()
Публикувано20.04.07 15:29



Хех и аз така даже да си призная нали съм инатест овен и от яд даже,че няма да ме пуснат сама да си яздя за съвсем малко да се разрева ама след качването се отказах от тая мисъл за езда без корда и наистина съм много щастлива,че и мен ме тренират по старата схема

има ефект както се казва"Бързата работа,срам за майтора"



Тема Re: За сигурносттанови [re: вaлчeтo]  
Автор bashmakova (russia)
Публикувано20.04.07 16:42



"Бързата работа,срам за майстора"
то да ти кажа напоследък всеки 2-ри е майстор.....отиваш в ТРАКИЙСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ В СТ .ЗАГОРА и ти вадят кетап за МАЙСТОР

ама дали всеки тренира начинаещи с всички предпазни мерки........



Тема Re: За сигурносттанови [re: bashmakova]  
Автор вaлчeтo ()
Публикувано20.04.07 17:41



В БГ всички е възможно,дори и най-трудните неща ноо ..... това е положението





Тема Re: За сигурносттанови [re: вaлчeтo]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано25.04.07 13:25



Аз до него момент не бях стъпвала на база, и не знаех как ги учат...И щом ти казват, че така трябва...
Ама съм доволна, че са ме тренирали по този начин ! Права си за бързата работа



Тема Re: За сигурносттанови [re: bashmakova]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано25.04.07 13:27



Ха - ха, знаеш ли това на какво ми напомни ? 90 -а в Москва на Арбат продаваха какви ли не удостоверенияа, от типа на секс - инструктор и т.н., май е почти същото...





Тема Re: За сигурносттанови [re: OлraПpaйд]  
Автор bashmakova (russia)
Публикувано25.04.07 14:47



хи хи ми да ти каже незнам дали има СКЪСАН на този курс

щот познавам хора който са го вземали пък не разбират кой знае колко.........това означава ПЛАЩАШ ......ВЗЕМАШ



Тема Re: За сигурносттанови [re: bashmakova]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано26.04.07 05:22



Точно...Всичко явно се върти около парите - ама то и за скачането важи - има некадърници, дето скачат със скъпи коне - развалят ги де, ама не е луд който яде баницата - имаш пари, караш !

И с кетапите така явно...



Тема Re: За сигурносттанови [re: OлraПpaйд]  
Автор DustDevilМодератор ()
Публикувано26.04.07 05:49



В отговор на:

Точно...Всичко явно се върти около парите - ама то и за скачането важи - има некадърници, дето скачат със скъпи коне - развалят ги де, ама не е луд който яде баницата - имаш пари, караш !И с кетапите така явно...








Тема Re: За сигурносттанови [re: DustDevil]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано27.04.07 02:52



И затова си вземаш едно конче, и...Сам си преценяваш възможностите - и караш !

Ако се надценяваш, то си се вижда...



Тема Re: За сигурносттанови [re: OлraПpaйд]  
Автор DustDevilМодератор ()
Публикувано27.04.07 03:08



Плюс възможностите на коня. Но някои не ги интересуват лимитите нито на техите собствени, нито на възможностите на конете...





Тема Re: За сигурносттанови [re: DustDevil]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано04.05.07 04:05



Аз мислех, че се подразбира, затова не го споменах...

Много е важно да стъпваш по земята...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.