Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:39 14.05.24 
Здравна
   >> Хомеопатия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: кой прав, кой - кривнови [re: jism]  
Автор Fire walkerМодератор ()
Публикувано04.05.04 02:25



Прости ми невежеството, но не знам каква е тази оргазнизация, която цитираш.Ще погледна сайта да видя за какво става дума.

Поради това не мога да ти отговоря на въпросите, макар,че предполагам,че са риторични.

Иначе, всеки който изкара какво да е курсче по хомеопатия държи изпит по материя медика.Въпросът е какво точно се учи в тази материя медика.А още по-важното е дали се държи изпит и дали изобщо се провежда обучение по реперторизация.Ако един хомеопат не може да ползва реперториум си е жив умрял.А ,пардон-не той, а пациентите му са живи умрели.Именно в реперторизацията е основаната разлика между класическите и некласическите хомепати, що се отнася до МЕТОДА на работа.Във философията има други важни разлики.

С това не плюя срещу неизвестние на мен "някой от обучените" за който говориш, защото просто не знам кой са и какво са учили и какво са направили.Може да се велики хомеопати.И дай боже да са.

Кой от класическите хомеопати направил нещо ....Ами ако започнем с Георгиос Витулкас...можем и да спрем там.Дори само той единствен да беше, пак би било достатчъно.Безчет калсически хомеопати могат да се споменат-Примери за най-известните-Шанкаран, Фатак, Бьорике, Питър Чапел,Вермюлен...Само ако се изброят тези от Индииската школа няма да ми стигне лимита за текст в постинга.Да не забравяме българин сред тях написал няколко изключително ценни книги-небезизвестноият доктор Гълабов.И така нататък....

Mens agitat molem

Тема Re: кой прав, кой - кривнови [re: Fire walker]  
АвторДимo (Нерегистриран)
Публикувано04.05.04 10:00



Интересен спор заформихте, но може ли да изясните следните две неща, че на мен нещо не ми е съвсем ясно, а предполагам, че има и други като мен - материя медика и реперториум?



Тема Re: кой прав, кой - кривнови [re: Димo]  
Автор Fire walkerМодератор ()
Публикувано04.05.04 17:03



Ако погледнеш в затворената тема -има реперториум и материя медика и можеш да ги разгледаш.

-това е секция-Глава, в реперториума на Бьорике.Това е малък реперториум.В новите като Синтезис например има поне 50 пъти повече информация, рубрики, лекарства.Невъзможно е човек да знае тази информазия на изуст.Все едно да знаеш телефонният указател на изуст.Новите реперториуми са по 2 хилиади страници.

-а това е материя медика.Можеш да кликнеш на отделните лекарства за да видиш картината им-т.е симтомите, които са характерни за тях./като не забравяш,че има симптоми,които не са характерни, но все пак лекарството може да се предпише за тях,ако има други причини за това/

Реперториум е нещо като дебел речник /има го и в компютърен вариант/ в който са изборени всякакви симптоми и срещу симптома-възможните хомеопатични лекарства.

Разделен е на различни секции-например-Ум /тук са изборени умствени и емоционални симптоми, Глава/всякакви видове главоболия, усещания в главата и т.н. Крайници-симптоми свързани с кариниците...и т.н

Използването на реперториума е изключително важен етап от работата.Без него пракртически няма шанс да се улучи точното лекарство, особено в проследяванията, когато картината се променя.За това некласическите хомеопати,които не позлват реперториум предписват по много лекарства наведнъж, защото не могат да улучат точното.Много често в Материя медика не пише,че някое лекарство има даден симптом-в нея са изборени само характерните симтоми за дадено лекарство.Но в Реперториума има и редките симптоми.За това ако хомеопатът работи само с материя медика и не ползва реперториум не може да открие лекарство покриващо всички симптоми на пациента, което е и целта в хомеопатията.

Всъщност процесът на намиране на наи-вероятното лекарство е факторен анализ.Човекът споделя с хомеопата всичките си оплаквания.Хомеопатът трябва да е обучен да "преведе" тези оплаквания на езика на реперториума и да знае къде да намери съответните рубирики.След това се избират да кажем 5-6 най-важни за конкретния случай раубрики и се вижда кои лекарства се повтарят във всичките.Така се отделят няколко възможни избора.От там нататък е работа на хомеопатът да зададе уточняващи въпроси за да види кое е най-точното лекарство.

Материя медика е обратното на репрториум-описание на всички симптоми,които дадено лекарство покрива."Големите" лкеарства-тъй наречениете полихрести-имат по-5-6-7 страници картина, някой малки или новооткрити лекарства имат само по няколко реда.

С две думи:

реперториум е -избораване на лекарства срешу симптом
материя медика-изброяване на симптоми срещу лекарство

Няма как да се работи истинска хомеопатия без който и да е от двата инструмента.



Mens agitat molem

Редактирано от Fire walker на 04.05.04 17:19.



Тема Re: кой прав, кой - кривнови [re: jism]  
Автор Hamaelleon ()
Публикувано05.05.04 14:10



Сигурен ли си, че това е сайта? Защото при мен не се отваря!?

Колкото до въпросите, моето скромно мнение е, че специално Боарон не дава необходимото ниво на хомеопатично обучение.. но аз градя съжденеито си само върху няколко разговора. Напр., една жена, фармацевт, която беше дошла с баща си да оперират котарака му (ФУС синдром) на въпроса ми дали ги учат да използват Реперториум-а ме погледна странно, странно.. "Какво е пък това!?".. когато поговорихме защо не е пробвала с хомеопатията, която изучава на курсовете по Боарон.. за Кантарис.. или след операцията за Белис перенис (дори не го беше чувала), или поне за Арника.. как да ти кажа, останах с впечатлението, че никак не е сигурно, че това ще помогне.. те тук вашите доценти и професори ще си кажат.. хм, дано котарака да е жив и здрав:)
После за ММ - ми да ти кажа аз като се знам колко съм надъхан спокойно мога да изкълва (наизустя) 180-200 полихреста и да си положа изпит върху Материя Медика - това ще ме направи ли лекар?
А за книгите - тези на Гълъбов и Найденов не са лоши.. ако става дума за класическата хомеопатия в България..

::: dot Space ::: Transform Visibility :::


Тема Re: кой прав, кой - кривнови [re: Hamaelleon]  
АвторДимo (Нерегистриран)
Публикувано05.05.04 15:20



Fire walker мерси много за безценните и обширни разяснения. Вече съм почти готов класически хомеопат :). По-точно казано разбрах, че без поне 2 години солидно обучение, човек не може да практикува класическа хомеопатия.

С колко лекарства борави хомеопатията в днешно време?

Относно линковете - аз нямам проблеми с отварянето им, даже мисля да ги ползвам поне като справка.



Тема Re: кой прав, кой - кривнови [re: Димo]  
Автор Fire walkerМодератор ()
Публикувано05.05.04 17:00



Лекарствата са доста.Не съм виждала точната цифра, но са няколко стотин до хиляда.Поради това няма как да стане "номерът" без реперториум.

Mens agitat molem

Редактирано от Fire walker на 05.05.04 17:03.



Тема Re: кой прав, кой - кривнови [re: Fire walker]  
Автор jism ()
Публикувано07.05.04 23:28



Хайде сега без "риторични въпроси"...
Идва болния,разказва ти за болежките си.Казва имам главоболие.Питаш:"Нещо друго?"Засилва ли го нещо това главоболие?"
Отговор:"Не"
Питаш:"Някакъви болести в миналото"
Отговор :"Никакви" И отваряме "РЕЧНИКА ДЕБЕЛ"и четем и намираме 10 лекарства и преценяваме.....
А човекът има малки стеснени артерийки към мозъка,има засягане невидимо на
на нервчетата на лицето,пък и целия му фронтален десен синус запушен,пък и
един зъб свръхброен с ядка до максиларния синус...Че и едни често рецитивиращи ринореи през зимата...Ама Нали това го няма в "РЕЧНИКА" и в главата на този дето чете...
Само лекар с типичните му умения да изследва,да прегледа,да намери патофизиологията и етиологията на причините довели до ГЛАВОБОЛИЕТО може да разбере ,че АЙСБЕРГЪТ има една огромна част НЕВИДИМА ,която я няма в никой"ДЕБЕЛ РЕЧНИК".Това го има не в компютъра на класика немедик хомеопат ,а в главата на медика -хомеопат.

Още въпроси:Как ще проведеш теренно лечение на астма?Ще си намериш симптоматичното лекарство,ще дадеш нещо с/у задуха и спазъма и край?
Не ще търсиш чувствителен тип?
Не ще си зададеш въпроса кое лекарство за този болен ,вече в СИКОЗА ще даваш по-нататък...Ще ЧАКАШ ПРОМЕНИТЕ В СИМПТОМАТИКАТА да ти се подредят в РЕПЕРТОРИУМА??????????????????????????????????????????????

Това не е риторика!Не бъркай понятията!На това ме учиха повече от 4 години лекари хомеопати от Франция,Испания,Германия,дошли да ме научат - мен и другите - благодарение на "Боарон"!



Тема Re: кой прав, кой - кривнови [re: jism]  
Автор Hamaelleon ()
Публикувано09.05.04 00:03



С какъв реперториум си работил, познаваш ли го наистина? Наистина ли там няма рубрики за това, което даваш като пример? И мислиш ли, че ако има стеснена артерия или артерии, особено пък от тези, които изхранват мозъка това няма да се отрази на човека.. имам предвид, че ще се наблюдават симптоми, които определено могат да бъдат преведени на езика на Реперториума - стига да го познаваш де, т.е да си учил нещо повече от курсовете на Боарон, където доколкото знам думата Реперториум дори не се споменава.. не знам, поправи ме, ако греша.. аз нещо не схващам за какво спорите.. дали трябва да се ползва Реп или не и да се разчита само на познанието за 100-200 лекарства от ММ.. ма това е смешно, Америка ли ще откривате.. че цял свят (хомеопатичния) ползва Реп и въобще това дето го пробутва Боарон като "хомеопатия" в БГ-то къде още се практикува? Я ме светнете, че нещо не схванах..



Диагнозите - като тези дето сте ги изброили по-горе - ми нищо не значат.. при един човек стеснена a. carotica interna, напр. ще даде една симптоматика, при друг - сходна, но все пак различна.. и същественото тук е в специфичните разлики - те водят до лекарството, а не в алопатичната диагноза, поставена от човека в бяла престилка чрез някоя умна машинка.. аз поне така си мисля..

::: dot Space ::: Transform Visibility :::


Тема Re: кой прав, кой - кривнови [re: jism]  
Автор Fire walkerМодератор ()
Публикувано09.05.04 02:40



Първо, бих те замолила да си овладееш враждебния, надменен и всезнаещ тон.По този начин не се тига до никаква истина ,а време за лични препирни нямам повече.

По същество :

1.Не си запознат с начина на провеждане на хомеопатично интервю.То трае към 2 часа и има доста въпроси,които се задават ,а не само тези 2 които си си представил.В този смисъл нещата в хипотетичния ти случай ще се развият по съвсем друг начин.

2.Реперторума има рубрики с 500 лекарства.И няма да прецениш нищо като само отгърнеш на една рубрика/ако исобщо упееш да я намериш без подготовка/.За това реперторизацията е наука и изкуство и трябва да се изучава специално и да се реперторизират реални случаи под супервизия.Да се научиш кои точно рубрики са важни, къде да намериш рубриката за конкретния симптом и каква тежест да и придадеш.

3.Прав си,че хомеопат неизучавал анатомия, физиология , патология и прочие предмети обикновено изучавани в рамките на алопатичната медицина, няма да може да постави алопатична диагноза.Хубавото в хомеопатията е,че такава често не е нужна.Важното е да може да постави хомеопатична диагноза и да знае как да проведе хомеопатичното лечение правилно.Още едно хубаво нещо е,че в сериозните хомеопатични колежи /т.е в които се изучава класическа хомеопатия/ се изучава анатомия, физология и патология/Аз съм държала изпити по това.А лекарите хомеопати-имам предвид истинските лекари хомеопати, които са завършили класическа хомеопатична медицина , примерно в Индия, са учили 5 години за анатомията, физологията, патологията и всички останали предети които се учат стандратно и могат да поставят и алопатична и хомеопатична диагноза.За мен това е идеалът за хомеопатично образование и дай боже да успеем да го осъществим в България някой ден.До тогава ще се лекувам при класически хомеопати били те лекари или не.


4.Теренно лечение е термин от Боаронската школа ,смисълът на който до колкото разбирам е сходен до конституционално лечение.А ко греша-поправи ме.Не мога да обяснявам как бих направила "теренно лечение" защото това не е понятие от класическата хомеопатия.Мога да ти кажа как бих лекувала астма-като след цялостно интервю и внимателна реперторизация и консултация с материя медика избера единственото точно лекарство за човека в този момент.Това е.
Но сега като прочитам пак въпросът ти виждам странното предположение,че ще постъпя като боаронски възпитаник и ще дам симптоматично лекарство...Не няма да направя така.Така правят некалсическите хомеопати и за това имат малък успех.

От темите ти се вижда ,че не знаеш нищо за класическата хомеопатия , освен ,че е "врагът".Имаш празни предположения какво би направил един класически хомеопат и какво не би, но всичките те са напълно погрешни до тук.

Mens agitat molem

Тема Re: кой прав, кой - кривнови [re: Fire walker]  
Автор jism ()
Публикувано09.05.04 11:14



Въпрос:

За за се обучавам в класическа хомеопатие трябва ли да имигрирам,или да се
самообучавам в България чрез "книжки"?
Как да започна въобще обучението си?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.