Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:37 30.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Celtic (Gaelic) tribes in Ancient Bulgaria  
АвторMermaid (Нерегистриран)
Публикувано23.11.00 14:45



Някой интересува ли се и има ли някаква информация, в кой период и за колко време келтите (галите) са населявали земите на територията на днешна западна България, и защо са се изнесли от тук?
Следите от тях са съхранени до ден днешен - каменните келтски кръстове (Пернишко), фолклорната музика...



Тема Отг: Celtic (Gaelic) tribes in Ancient Bulgariaнови [re: Mermaid]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано24.11.00 11:03



Мога д акажа само популярни неща - има галска организация /държава/ в земите на днешна БЪлгария през 3 в. пр. н.е., ок. 260 г., ако не греша в района на Тракия - Ямбол, Кабиле. Остават тук като част от голямо преселение на юг, основната група стига до Централна Мала Азия, където дава име на област - Галатия - и дълго се бият с римляните. Според някои теории - доста несериозни според мене - т.нар. планински келти произхождали от Балканите. Следите от културата на полетата с урни или от Ла Тен в днешна България са спорадични и неизяснени. Но всичко това е от праистория или атничност, не ми е известно нищо за кръстое и фолклорни останки в Западна България. Сподели повече, ако знаеш.



Тема Отг: Celtic (Gaelic) tribes in Ancient Bulgariaнови [re: Mermaid]  
Авторvalsodar (Нерегистриран)
Публикувано24.11.00 12:45



Виждал съм изсечен келтски кръст върху скала в подножието на сливенският балкан. Кръста беше с височина около 60-70 см. и дълбочина около 2-2.5 см. Тогава ми стана много интересно защо е изсечен там при положение, че в основата му бяха допълнително изсечени римски букви и числото 50 (L). Ако имам време по нататъка ще се разтършувам за още подобни барелефи и смятам да ги снимам. Впоследствие ако още някой прояви интерес би могло да му пратя фотосите да поумуваме заедно.



Тема Отг: Celtic (Gaelic) tribes in Ancient Bulgariaнови [re: Mermaid]  
АвторMK (Нерегистриран)
Публикувано24.11.00 13:15



По старото Цариградско шосе София-Свиленград след Белово има източник на минерална вода. Местността се нарича Топлата вода. Там има и открит басейн и изкуствено езеро. Когато бяха извършвани изкопните работи за басейна (басйните) и езерото бяха открити останки от келтско селище върху останките на по-древно тракийско селище (от племето БЕСИ). Някои от находките се пазят в Историческия музей в Белово, а (мисля) че някои са в Пазарджишкия музей. Може би някои са в Археологическия музей в София.
За съжаление уредникът на Беловския исторически музей и мой учител по история - Атанас Хрисчев почина тази година и в момента експонатите в Белово не могат да се видят (или снимат). Освен това той знаеше къде са останалите находки.
Въпреки всичко ще се опитам да открия пътищата на находките и датировката на селището.
Тук искам да помоля тези, които влизат в тази тема да погледнат написаното от мене малко по-долу за ПОТОПА в Черно море 5600 г. пр.н.е. и да дадат някакви мнения и становища по въпроса.
МК




Тема Много ще ми е интересно да видя надписите...нови [re: valsodar]  
АвторМедарко (Нерегистриран)
Публикувано24.11.00 14:38



...ако нямаш нищо против бих умувал с теб най-вече върху тях. Като филолог бих могъл да се изкажа само върху тях, останалото се опасявам, че би било по-скоро дилетантско :))

Ако искаш да се свържеш с мен по въпроса и ти се умува точно с мен :) можеш да ми пишеш на:



Приятно сърфиране, народе :))



Тема Отг: Celtic (Gaelic) tribes in Ancient Bulgariaнови [re: Mermaid]  
АвторMermaid (Нерегистриран)
Публикувано24.11.00 14:50



Безкрайно се радвам, че сте заинтересовани!
Моите познания от историческа гледна точка по този въпрос, за съжаление, са доста слаби и общо взето се покриват с това, което сте писали.
Аз се занимавам по-скоро с тяхната музика, която сега британците са наследили и по този повод правя проучвания и търся връзки.
Събрала съм солидна фонотека с келтска музика, която датира от ХІІІ в. насам. Има песни, които трудно бихте различили дали са местни или техни. Затова споменах, че има връзка между нашия и техния фолклор (както и в доста фолклорни групи по света).
А за келтските кръстове последното, което ми попадна беше на тази страница: http://members.tripod.com/~ziezi/index.html
На този етап чувствам затруднение в намирането на каквато и да било информация по въпроса за келтите в България.
Направете снимките, ако ви е възможно - би се получила прекрасна дискусия!
Поздрави! :))



Тема С удоволствиенови [re: Медарко]  
АвторValsodar (Нерегистриран)
Публикувано24.11.00 20:29



Но самото място си е по едни чукари северозападно от Алпийския дом, и достъпът ми до тях в близко време ще е затруднен. Около самото място на около 150м. от него южно има и друг странен орелеф, предтавлява нещо като аптекарски везни със странни фигури в блюдата. Навремето имах рентгенов дозиметър и радиофона около скалата надхвърляше трикратно (?) естественият радиофон на местноста. В близост до орелефа има изправени еднотонни скали, за които си личи че не са застанали така по естествен път.
При първа възможност (може би пролетта за съжаление) ще изпратя на всички снимков материал и карта на местноста, в случай, че пожелаят да ги видят лично.



Тема Fir Bolg/Ar Bolg v Istorijata na Keltite; vijteнови [re: Mermaid]  
АвторB v l g a r i (Нерегистриран)
Публикувано25.11.00 07:21



http://ziezi.tripod.com-------Fir Bolg





Тема E, това си е истински Джакпот!нови [re: B v l g a r i]  
Авторvalsodar (Нерегистриран)
Публикувано26.11.00 15:18



Определено ме зарадва много с този адрес. Благодаря ти.
Прабългарите са идвали на три пъти до балканският полуостров, като последен е бил Аспарух?!
Много отдавна се чудя как може на две толкова отдалечени географски места да се използва един и същи инструмент като гайдата. Ако приемем, че прабългарите са я използвали, което е твърде вероятно имайки предвид поминъка им, вече не се чудя над този въпрос, а над въпроса - колко ли още чудни отговори ще ни поднесе историята?



Тема Отг: E, това си е истински Джакпот!нови [re: valsodar]  
АвторB v l g a r i (Нерегистриран)
Публикувано27.11.00 09:09



Chuvshite na Volga(naslednici na Asparuhovija brat Kotrag) syshto igraiat tanz hvanati za ryce podobno na nasheto horo, kato po sredata ima zapalen ogyn i svirachi na instrumenti kato kaval, i gaida.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.