Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:16 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Плочката от Виницанови  
Автор amaral5 (новак)
Публикувано08.02.14 14:03



Потвърждава сведенията на българския преводач на Манасиевата хроника:
„При този цар Анастасий българите започнаха да превземат тази земя, като преминаха при Бъдин. А преди това започнаха да превземат долната Охридска земя и след това цялата тази земя. От тръгването на българите досега са изминали 870 г.".
Джонка кво стана бе нали прабългарите бяха само в Североисточна България и Добруджа и били избити и асимилирани от маджарите и другите степняци след 10 век?





Тема Re: Плочката от Виницанови [re: amaral5]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано08.02.14 15:06



Добавките в българския превод на Манасиевата хроника са от 14в. и не доказват сами по себе си нищо. Все пак истина е, че е имало поне три похода на племена, в края на 5в. и началото на 6в. наречени "българи". Походите са в Тракия, но може да са стигнали и до Македония. Както обаче са дошли, така и са си отишли като са се награбили. Дали тези "българи" са имали нещо общо с трайно настанилите се в Добруджа и Бесарабия близо два века по-късно аспарухови българи, не е ясно. Не съм наясно с плочката, може тогава да се е създал мита за единството мирмидонци-българи и от там за българския произход на Ахил, който да е бил почитан от степняци, преминали на византийска военна служба /някои може би и от български произход/. Каквото и да е станало, дори и да са останали някакви хора от тази ранна българска инвазия, най-вероятно за поколение -две, тези хора са се елинизирали, а век по-късно, около 600г., славяно-аварската инвазия е изтрила, изпепелила и измила всичко.



Тема Re: Плочката от Виницанови [re: dean dimov]  
Автор amaral5 (новак)
Публикувано08.02.14 15:56



Добре де що си го сложил в кавички на плочката си пише болгар да ти извади очите. Аз не мисля, че някой що оставя плочки ако е дошъл да се награби и да си замине по живо по здраво. Личното ми впечатление е , че така наречените македонци са дори в мнозинството си по-черни от българите примерно в Северна България което ме навежда на мисълта, че изобщо не са се изнасяли от там. колкото до елинизацията баш в Македония не е ли преобладавала влашизацията поне на Вардарският "дел"?



Тема Re: Плочката от Виницанови [re: amaral5]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано08.02.14 16:24



Добре де що си го сложил в кавички на плочката си пише болгар да ти извади очите. Аз не мисля, че някой що оставя плочки ако е дошъл да се награби и да си замине по живо по здраво. Личното ми впечатление е , че така наречените македонци са дори в мнозинството си по-черни от българите примерно в Северна България което ме навежда на мисълта, че изобщо не са се изнасяли от там. колкото до елинизацията баш в Македония не е ли преобладавала влашизацията поне на Вардарският "дел"?


Сложил съм го в кавички защото го цитирам. Мисля, че ясно казах, не смятам че плочките са оставени от грабители, нито че са направени от българи. По скоро те са предназначени за новоримско военно-федератно население от степен произход, в контекста на появилата се по това време митологема мирмидонци-българи и култа към Ахил като предводител на българи, т.е. степни варвари, това е изобретен приобщаващ идеологически механизъм.

Не разбирам защо смяташ че "черността" е белег на българщина. Македонците може да са по-черни /не съм сигурен че е точно така/ заради субстрата, т.е славяните заселили Македония са върлували в хода на заселването си в Македония и Елада и са се смесили с относително по-тъмен субстрат отколкото славяните от СЗ България или Сърбия.



Тема Re: Плочката от Виницанови [re: dean dimov]  
Автор amaral5 (новак)
Публикувано08.02.14 17:53



А , гледам за влашизацията на Вардарско нищо не си ми отговорил, сега те разбирам защо държиш на българщината там , понеже няма гърци





Тема Re: Плочката от Виницанови [re: amaral5]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано08.02.14 18:01



Може би имаш в предвит това:





Тема Re: Плочката от Виницанови [re: amaral5]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано08.02.14 18:05



Личното ми впечатление е , че така наречените македонци са дори в мнозинството си по-черни от българите примерно в Северна България което ме навежда на мисълта, че изобщо не са се изнасяли от там. колкото до елинизацията баш в Македония не е ли преобладавала влашизацията поне на Вардарският "дел"?

Най-руси са черногорците и албанците-геги, няма пряка корелация север-юг.



Тема Re: Плочката от Виницанови [re: amaral5]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано08.02.14 18:10



колкото до елинизацията баш в Македония не е ли преобладавала влашизацията поне на Вардарският "дел"?


Това в бързината не бях го прочел. Не, в цяла Македония, чак почти до Скопие, което е в крайния й север, е била зона на езикова елинизация. Естествено масираните варварски нашествия не са оставили нищо, освен може би някакви планински овчари, които обаче, ако е имало такива през 6в. са избягали по на юг при себеподобни в планините между Тесалия и Епир. Така че в просторите на Македония и Елада славяните са асимилирали най-общо елиноезичните селяни, които са се занимавали със земеделие. Власите идват в Повардарието и като цяло в Македония много по-късно, най-вероятно чак през 9 век, някъде от територии северно от нея, от Западна България и Източна Сърбия. През 4-5 век латиноезичните са достигали до района на Скопие, но не и южно от него. Всъщност Скопие е било в Дардания, а не в Македония. Власите в Тесалия и Епир също са от север - идват някъде от северно от Македония, не по-рано от 9 век.



Тема Re: Плочката от Виницанови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано08.02.14 18:14



Черногорците като цяло не са руси, в сравнение със хората от Сърбия, Босна и Хърватско те са най-тъмни. Гегите са по-светли, верно е за тях.



Тема Re: Плочката от Виницанови [re: dean dimov]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано08.02.14 18:51



Черногорците като цяло не са руси, в сравнение със хората от Сърбия, Босна и Хърватско те са най-тъмни. Гегите са по-светли, верно е за тях.

Всъщност нямам опит с черногорци, но съм чел за високи и руси чернигорци, вероятно асимилирани геги. Водят се от антропологичесия тип Бореби, типичен и за част от северните европейци.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.