Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:46 14.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Византийската политика със славянската азбуканови [re: lautaro]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано15.02.14 00:46



Това променя ли факта, че в края на 10в. средновековните автори виждат близостта между чехи и българи като славяни.

Какви чехи през 10-ти в.?


И как стигна до извода, че ,,совени" значило ,,роби" на не знам си кой език?



По одной из версий, от племенного названия славян в греческом языке также было образовано название раба — среднегреческое σκλάβος[3]. При этом, действительно, славянские пленники в раннем средневековье нередко становились объектом византийской, германской и арабской работорговли[6], их значительный процент среди пленников объясняется, в частности, тем, что славяне — самый многочисленный народ Европы[7].

Из греческого происходит позднелатинское слово sclavus «раб», которое через средневековую латынь распространяется во многие западноевропейские языки, образуя немецкое Sklave, итальянское schiavo, португальское escravo, французское esclave, английское slave, и т. п.

В XVIII—XIX вв. в западноевропейской публицистике популярностью пользовалась ошибочная (или тенденциозно славянофобская) точка зрения, согласно которой, напротив, слово «славянин» происходит от слова со значением «раб»; полемика с этим мифом встречается ещё в «Дневнике писателя» Ф. М. Достоевского



Тема Re: Византийската политика със славянската азбуканови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор lautaro (член)
Публикувано15.02.14 01:06



Дарк обръщам се към теб:
Ти май наистина не си в час
Не съм и за това съм ти много благодарен, че ме просвещаваш така усърдно. Изводът до който стигаш, че Киевска Рус е създадена с помощта на викингска аристокрация е в крак с официалната (най-вече руска) наука и това ме изненадва. А ,,Тринайстия воин" като доказателство... не чак толкова :).

Извода до който стигаш, че волжките и дунавските българи през 10в. са били славяни и славяноговорящи понеже Ибн Фалдан се разхожда на север в продължение на няколко години според мен е погрешен. Причината е че просто днес ние говорим различни езици. Къде отидоха онези ,,скалиба" ако приемем буквално думите на арабския пътешественик. Или може би просто той е подчертавал своята начетеност така както по същото време в Европа всички са търсили връзка с библейските народи, за да покажат каноничните си знания или малко по-късно са заменяли имена от настоящето с такива от античността, за да изтъкнат колко много четат старите автори.

Ти май наистина не схващаш, че има.

Ами ти като схващаш що ги наричаш ,,латински"?

Словенски и български са го наричали, термина славянски идва при нас много късно.

И какво като идва късно? Езиците се развиват, думите се променят но много често запазват значението си. Колко извори искаш още които да показват, че словени, sclavini, скалиба и славяни имат различно звучене но еднакво значение през вековете и хилядолетията.

Ако в житията е написано "словени", а ти цитираш "славяни" точно твоето е антинаучност и псевдопатриотизъм.
Човече аз доказвам, че през средновековието е имало славяни!!! За каква научност може да се говори тук? Аз съм селски лумпен.
Иначе в цитираното от мен житие не е използвана думата ,,словени" но тази подробност няма значение понеже ние говорим на съвременен български, а в книжовния ни език използуваната дума е ,,славяни".



Тема Re: Византийската политика със славянската азбуканови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор lautaro (член)
Публикувано15.02.14 01:19



Ама Дарк аз това вече съм го писал някога преди и сега ще трябва да го търся. Предполагам, че точно с тебе съм дрънкал излишни глупости до като съм обяснявал, че ,,словени" или ,,sclavini" не значи роби нито на латински нито на гръцки. А близостта с английския или някой друг език се е появила вторично. Демек първо са били славяните и после робите в английския. Но за това ще ми трябва време да го намеря кога и къде е било. Иначе да така си е както братята руси са го казали - от славяните се е родила думата роб в ред езици.



Тема Re: Византийската политика със славянската азбуканови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор lautaro (член)
Публикувано15.02.14 01:22



Какви чехи през 10-ти в.?
Че кога ако не през 10в.?



Тема Re: Византийската политика със славянската азбуканови [re: lautaro]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано15.02.14 01:26



А ,,Тринайстия воин" като доказателство... не чак толкова :).


в началото на филма са показани нещата така, както ги е описал той, от секненето във ведра от които после пият и си мият лицата, до викингските погребения на кораби.

Извода до който стигаш, че волжките и дунавските българи през 10в. са били славяни и славяноговорящи понеже Ибн Фалдан се разхожда на север в продължение на няколко години според мен е погрешен.


Да не твърдиш, че той всъщност не е ходил до Волжска България?

Къде отидоха онези ,,скалиба" ако приемем буквално думите на арабския пътешественик.

Никъде не са отишли, той пише че българите са сакалиба, а русите не са.

Или може би просто той е подчертавал своята начетеност така както по същото време в Европа всички са търсили връзка с библейските народи, за да покажат каноничните си знания или малко по-късно са заменяли имена от настоящето с такива от античността, за да изтъкнат колко много четат старите автори.

Каква Европа, каква Библия, кви пет лева? Той е пратеник на багдатския халиф и отива с дипломатическа мисия, записките са описание на пътешествието му, както и част от доклада, тъй като има много данни за разстояния и стопанска култура. Нещо което е правено от много други и преди и след него.

Ами ти като схващаш що ги наричаш ,,латински"?


И двете названия са взаимозаменяеми , имаме например Латинска Америка, латино музика и латински алфавит (латиница).

И какво като идва късно? Езиците се развиват, думите се променят но много често запазват значението си. Колко извори искаш още които да показват, че словени, sclavini, скалиба и славяни имат различно звучене но еднакво значение през вековете и хилядолетията.

Дай ми един извор в който "словени, sclavini, скалиба и славяни имат различно звучене но еднакво значение през вековете и хилядолетията.".



[url]Човече аз доказвам, че през средновековието е имало славяни!!! За каква научност може да се говори тук? Аз съм селски лумпен.
Иначе в цитираното от мен житие не е използвана думата ,,словени" но тази подробност няма значение понеже ние говорим на съвременен български, а в книжовния ни език използуваната дума е ,,славяни".
[/url]

Да ти имам и доказателствата, с тази методология повече от форумен трол няма да избуташ.



Тема Re: Византийската политика със славянската азбуканови [re: lautaro]  
Автор dnaunseq (старо куче)
Публикувано15.02.14 09:35



Правилно, близостта със значението на "роб" се появява вторично както ти казваш, на запад:

В отговор на:


slave (n.)
late 13c., "person who is the chattel or property of another," from Old French esclave (13c.), from Medieval Latin Sclavus "slave" (source also of Italian schiavo, French esclave, Spanish esclavo), originally "Slav" (see Slav); so used in this secondary sense because of the many Slavs sold into slavery by conquering peoples.

This sense development arose in the consequence of the wars waged by Otto the Great and his successors against the Slavs, a great number of whom they took captive and sold into slavery. [Klein]

Slav (n.)
late 14c., Sclave, from Medieval Latin Sclavus (c.800), from Byzantine Greek Sklabos (c.580), from Old Church Slavonic Sloveninu "a Slav," probably related to slovo "word, speech," which suggests the name originally identified a member of a speech community (cf. Old Church Slavonic Nemici "Germans," related to nemu "dumb;" and cf. Old English |oeode, which meant both "race" and "language").





Развитието е следното:

Byzantine Greek Sklabos (c.580) -> Medieval Latin Sclavus (c.800) -> slave (late 13c.) -> Slav (late 14c.)

Така според мен думата славянин изобщо не е съществувала в смисъла на етнос. През 13 век възниква думата slave , а оттам през 14 век възниква понятието Slav. Това може да показва, че идентичността на славяните е конструирана на запад. Тоест ако някой иска да говори за етноса, добре е да използва думата "склаби" или "склави", а другото е църковно разпространение и особено по-модерно такова (към и след 14 век).

Ако градим цялата постройка на една дума или на един пътепис, дали ще създадем солидна история. Трябва цялостно да се схваща логиката на събитията. Какво е уникалното на източно-европейската география. Това е точно, че има общ фронт срещу постоянния натиск от азиатски племена. Иначе ще се окаже, че точно тук са възникнали най-сходно звучащите езици на земното кълбо, обхващащи огромна територия. То в Индия и Китай няма такова сходство. Да не говорим, че испански, италиански, германски и прочие също се различават значително. Единственият аналог е арабският език, но при арабите езиковото разпространение е вървяло с религията, и вероятно същото е положението при "славяните" или "словените (онези, които славят бога или онези, които разпространяват словото на бога - както ви харесва повече).



Тема Re: Византийската политика със славянската азбуканови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Dremen (член)
Публикувано15.02.14 18:31



Все пак смята, че религиозната част е вторична, все пак християнството се появява много след като езиковата общност вече е била оформена и е имало слова като "слово".
Така е. Но това което ми е правило впечатление е че в почти всички оригинални писания в които се споменават словени, контекста е първоначалното налагане на християнството и контраста с езичеството. Един път вече наложено християнството, словени като че ли спира да се споменава. Словени почти винаги се използва и с упоменаване на народност, обикновено българи. Така е и с житието на Св. Вацлав цитирано от lautaro. Там е упоменато чехи и словени-българи. Така е и с други жития.

Една груба аналогия би било употребата на понятията буржуа или комунисти. След години, ще се установи че буржуа е било използвано най-вече през 19ти а комунисти през 20ти век и след това използването им замира. Ако не се има пред вид конкретната обстановка а се разглеждат откъснати сами за себе си би се получила изопачена картина.

Подобни са фактите за словени. Основно се срещат в писания отнесени за края на 9ти и 10ти век и след това само българи. Словените замират след 10 век, както и комунистите след 20ти век. Подобно е ситуацията и със склавои и склавус. Просто след 7ми век ги няма а на тяхно място се пръкват от нищото българи. А преди склавоите до 6ти век са били траки, но и те се изпаряват. А нородности не замират с такава скорост. Би трябвало да се обръща внимание на периода и конкретната обстановка когато се срещат отделни понятия. Иначе, отново, картината е силно изопачена.

Та затова си мисля че словени има и религиозно занчение и то главно от периода и контекста на честата му употреба - налагането на християнството в православния му вид в България.



Тема Re: Византийската политика със славянската азбуканови [re: lautaro]  
Автор lautaro (член)
Публикувано18.02.14 01:36



dnaunseq виж какво пишеш: ,,Така според мен думата славянин изобщо не е съществувала в смисъла на етнос. През 13 век възниква думата slave , а оттам през 14 век възниква понятието Slav. Това може да показва, че идентичността на славяните е конструирана на запад. Тоест ако някой иска да говори за етноса, добре е да използва думата "склаби" или "склави", а другото е църковно разпространение и особено по-модерно такова (към и след 14 век)."
Разбира се че не е съществувала. Съществували са различни думи в различните езици. Да не би думата ,,траки" да е съществувала в смисъла на етнос? Но това са думите, които употребяваме в съвременния български език. Кажи ми как иначе да бъдат превеждани средновековните и античните документи? Но това, че една дума не е съществувала не означава, че етносът в средновековният му смисъл и езикът във всеки един смисъл не е съществувал.
Това важи, макар и в по-малка степен и за нашето съвремие. Ето на: ако изведнъж спрем да ги наричаме славяни а почнем да казваме ,,склаби" или ,,склави" ти по-доволен ли ще си?

Другият вариант е да не съм те разбрал и с думите: ,,Това може да показва, че идентичността на славяните е конструирана на запад." да искаш да кажеш, че средновековните автори никога не са говорили за племена и народи от славянската група!? Ако е така за какво са говорили? За някакви хора които ,,славят бога" или пък за ,,роби" ли? Ако това е мнението ти я ми цитирай някой и друг документ (по възможност от 6-7в.) в който ,,славяни" ще заменим с твоето значение да видим какво ще стане. Аз предлагам срещу един твой цитат да давам три мои.

После казваш, че близостта в славянските езици е продукт на някаква религиозна близост. Това си е точно така (макар, че това съвсем не е единствената причина) въпреки, че всички славяни никога не са били единни в религиозно отношение. Но големи групи славянски племена са имали чувството за общност - религиозна, етническа, икономическа, военна, езикова. Ами нали точно това е етноса! Генетичната близост е продукт на новото време, а родовата вече не е единствена когато човечеството прекрачва в неолилта и започва да се обединява в огромни племена.

Най-много ми харесаха думи те ти: ,,Ако градим цялата постройка на една дума или на един пътепис, дали ще създадем солидна история. Трябва цялостно да се схваща логиката на събитията"
Мисля, че за да схванем цялостно ,,логиката на събитията" трябва да преглеждаме колкото се може повече извори и историографски трудове по даден въпрос с ясната мисъл че никога няма да видим всичко. А не с анализ на някоя дума, име или захласване по интересно звучащо мнение да си мислим че сме разбрали всичко.



Тема Re: Византийската политика със славянската азбуканови [re: lautaro]  
Автор amaral5 (минаващ)
Публикувано18.02.14 12:49



Да бе седи обяснявай на фиромоидалните, че имало българи, а на тия 3 мата, че имало славяни



Редактирано от amaral5 на 18.02.14 12:50.



Тема Re: Византийската политика със славянската азбуканови [re: lautaro]  
Автор dnaunseq (старо куче)
Публикувано19.02.14 12:21



Друг смисъл може да е склави, сплави (в смисъла на размесени, разнообразни) - да е било общо понятие за народите на север. Знаеш, че гърците имат навика да наричат общо всички варвари по един и същ начин.

В отговор на:

Ето на: ако изведнъж спрем да ги наричаме славяни а почнем да казваме ,,склаби" или ,,склави" ти по-доволен ли ще си?


Да, разбира се, по-точно е и не обслужва някаква друга програма (историята да е неутрална, а програмите да са си програми).

В отговор на:

Кажи ми как иначе да бъдат превеждани средновековните и античните документи?


Средновековните "документи" са само църковни творения, и то пуснати в обръщение вторично от "архива" на първия или третия Рим. Ето как историците се приравняват с тълкуватели на "жития".

В отговор на:

Но големи групи славянски племена са имали чувството за общност - религиозна, етническа, икономическа, военна, езикова.


Въпросът е, че "славяните" са толкова различни, че дори не си помислят да имат "обща история". Всеки "славянски" народ е толкова различен от другите, че примерно шведите са по-близки до американците, отколкото 2 славянски народа да си приличат.

В отговор на:

Мисля, че за да схванем цялостно ,,логиката на събитията" трябва да преглеждаме колкото се може повече извори и историографски трудове по даден въпрос с ясната мисъл че никога няма да видим всичко.


Къде, в архива на Рим и на Византия ли, ако в първия те допуснат изобщо. Ситуацията е такава, че можем да разчитаме само на сивото си вещество.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.