Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:28 05.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)
Тема Re: Симеон Петър и Самуил са рецитирали латински?!нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано03.08.13 15:46



Ами омръзна ми да се въртим в кръг, както казах не съм си измислила някои неща, а само споменавам писани от други.
Прабългарите не са единственото племе в историята, оставило само името си на някоя географска област. Те също са нашественици на земи, на които ние сме си живяли от хилядолетия преди тях, ако ще спорим за права.



Тема Re: Симеон Петър и Самуил са рецитирали латински?!нови [re: genefan]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано03.08.13 15:48



Много те моля, отново да прочетеш цялата книга "Старото българско население в североизточна България" на Любомир Милетич и тогава отново да идваш да коментираш:





Тема Re: Симеон Петър и Самуил са рецитирали латински?!нови [re: genefan]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано03.08.13 15:50



Точно споменаваш. Ти вадиш от контекста отделни думички, максимум изречения и си ги напасваш както ти е угодно.
Апропо, много сериозно искам да те питам, къде според теб е бил ареала на обитание на траките?



Тема Re: Това беше велико!нови [re: Ceтит Бaгaин]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано03.08.13 19:55



Как е, как е? Я кажи нещо за българските царе Асеневци, Тертеровци и Шишмановци сега? Сигурно и татарина Чака е българин? Сичкото кумани се е изредило да царува у нас. Само Смилец и Константин Асен може да са донекъде българи, макар, че последния е наполовина сърбин.



Тема Re: Това беше велико!нови [re: jingiby]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано03.08.13 20:04



Ще те изгоня от форума, да знаеш. Не се траеш вече.



Тема Re: Това беше велико!нови [re: koмитa]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано03.08.13 20:09



Добре бе, не ви ли е срам да дрънкате глупости. Няма никакво съмнение за независимите изследователи, че и трите големи династии управлявали Второто Българско царство са с кумански произход. Знам, че простотиите на Божо и компания са вървежни, но има и сериозна наука, която не се основава на национални сантименти.



Тема Re: Това беше велико!нови [re: jingiby]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано03.08.13 20:22



Ти кво общо имаш със сериозната наука?



Тема Re: Това беше велико!нови [re: koмитa]  
Автор lautaro (минаващ)
Публикувано03.08.13 23:42



Jingibi кои са тия представители на ,,сериозната наука", които казват, че ,,почти всички български царе не са българи"? Ще цитираш ли имена, трудове, пасажи, и извори използвани за техните трудове?
Genefan как Калоян нарича себе си? Къде се е нарекъл влах? Знаеш ли как унгарските, немските, останалите български и какви ли не монарси наричат себе си в периода 13-15в.?

Струва ми се че тук можем да видим още един от митовете в българската история родени в новото време или поне много популярни от около 15-20г. С удивителна сигурност много хора смятат, че въз основа на археологически, етнографски, лингвистични, фолклорни или генотипни изследвания могат да преценят движенията на човешките етноси от пра исторически времена. Ако го вярвате спорете но аз не вярвам, че генното изследване може да каже на един германец какъв е. Може да му каже, че баща му е турчин, че майка му е българка, че дядо ме руснак, пра-пра дядо му французин но да му каже, че той не е германец не може. Лингвиста може да му каже, че името му е полско, археолога, че вещите китайски, етнолога, че бита американски но никой не може да го убеди, че не е германец. Без писменост информацията, която получаваме от споменатите науки е много интересна и важна но не и за политическата история.



Тема Re: Това беше велико!нови [re: lautaro]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано04.08.13 08:25



Не ме цитираш точно. Написах, че представителите на сериозната наука определят династиите управлявали Второто Български царство като кумански. Между другото за Тертеровци и Шишмановци няма спор и в българската наука. Спорът е само за Асеневци, но прочети нагоре Генфенката ти постна изследване от Кембридж, което ги определя като кумани, а по-сериозно от това здраве му кажи. Идеята ми е проста. След като Второто Българско царство е управлявано от кумани, а третото от немци, то нека погледнем към Първото такова. Всички управлявали го родове без един са с корени извън България. За Дуло се смята, че родоначалник е Атила, вождът на хуните. Следват Вокил и Угаин, които са също прабългарски и с корени вероятно извън Балканите, та дори и извън Европа. Само Комитопулите не са с прабългарски корени. Според The New Cambridge Medieval History те са арменци. Да не говорим, че след покръстването, царете ни започват често да се женят за гъркини от Константинопол, понякога за сръбкини, унгарки и т.н. все царици със знатно потекло. Българите се формират като етнос през 10 век и са резултат на етногонезис обхванал местното византийско заварено население, сглобено от различни етноси, новозаселените славяни, както и донякъде оцелелите в междуособните войни прабългари. Този етногонезис протича през периода 8-10 век. Представител на този, формиран окончателно през 10 век етнос, не е бил български цар, може би с малки изключения: Смилец и узурпаторът Ивайло през Второто царство. Както споменах по-горе Константин Тих е наполовина сърбин от Неманичите. Разбира се тези хора са били български царе и вероятно всички от тях са се идентифицирали в една или друга степен като българи. Ще дам прост пример. Смятам, че и Симеон Втори днес, макар да знае че е Сакскобургготски, се възприема и като българин в известен смисъл. Той е роден тук, бил е цар на българите, премиер на страната ни и е източноправославен. Аз дори мисля, че последната му воля ще е да бъде погребан в България, която е неговата родина. Това обаче не го прави българин в чисто етнически аспект.

Редактирано от jingiby на 04.08.13 09:40.



Тема Re: Симеон Петър и Самуил са рецитирали латински?!нови [re: koмитa]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано04.08.13 10:02



Не, ти ми цитирай избирателно дали Милетич в края твърди точно обратното, което е сумирал в началото.
Нямам време да се задълбочавам какви са им били носиите или личните имена.

Не е излишно да наблегна, че Милетич е делил на стари и нови заселници основно по спомени на стари хора и по облекло и говор, а не по някакви писмени данни. Както знаем, родовата памет не се простира по-назад от 100-150г. Така че няма гаранция кога са дошли и "старите". В замяна на това има доста запазени турски архиви, в които никой не иска да се рови и досега са засекретени за международни изследвания.




Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.