Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:18 26.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)
Тема Re: Митовете в българската историянови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано01.08.13 15:25



На всички е ясно, че "прабългарите" са били сравнително малобройно племе, което е оставило основно географското название. Ако е имало кръвни наследници те са сега турци в България и власи в Румъния.

Вече сме сред любимите примери на някои хора

:



A third (and perhaps more subtle) caveat is that "Etruscan" is polysemous. To the archaeologist and historian, it might mean a specific culture known from its remains and the texts of Romans and Greeks with which this culture interacted. To the linguist it might mean the language spoken by this culture when it attained literacy. To the geneticist it might mean the gene pool of individuals identified by archaeologists as "Etruscan".

These categories are not necessarily congruent. My favorite example is that of "Bulgarians" or "Croats", peoples who bear the name of a Turkic and Iranic people respectively, even though today they are geographically, culturally, and linguistically completely divorced from these antecedents. Or, the more controversial example of "Romans" themselves, whose nation spoke in historical times Latin, but whose histories preserved a memory of diverse origins, including, critically, an Anatolian genealogy for their eponymous ancestor.



Тема Re: Митовете в българската историянови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано01.08.13 15:37



От 10 македонеца, които имах на 23амдМе, 2 ма си признаваха за сръбска връзка.

Това ама никак не значи че всеки пети македонец е със смесен брак.





Тема Re: Митовете в българската историянови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано01.08.13 22:21



Тези хора са доста популярни сред генетиците любители по света и поназнайват доста.





Тема Re: Митовете в българската историянови [re: genefan]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано01.08.13 23:09



Извинявай, но тъй като в общи линии къртиш мивки с разсъжденията си, мога ли съвсем сериозно да те попитам, кои са последните 5 книги, които си прочела по темите които коментираш?



Тема Re: Митовете в българската историянови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано01.08.13 23:10



Не значи разбира се, просто дамата...абе чакай първо да ми отговори на горния въпрос.



Тема Това беше велико!нови [re: genefan]  
Автор Ceтит Бaгaин ()
Публикувано01.08.13 23:56



Това беше велико! Власите основали втората българска държава

Сега остана да обясниш и как ромите са римляни и играта спи.



Тема Все пак би било интереснонови [re: koмитa]  
Автор Ceтит Бaгaин ()
Публикувано02.08.13 00:20



Дадено!

Веднага щом го убедиш да пише във форума ти,
Но като се замисля може и да не споря. Дори ще му подкрепя тезата с примера, че ние сме от комунистически произход и най-малкото първо поколение капиталисти, така че капитализма няма нищо общо с падането на комунизма в Европа.
Нямам търпение да споделя колко съм възхитен от понятия като християнски произход и 0,1; 0.2; 0,5 или 105 години от пребоядисването в мюсюлманско зелено Защото и човек издъхнал преди десет месеца въобще не е труп за разлика от този хвърлил топа преди десет години. М-да има на какво да ме научи този завъртян бик или въртелива топка, не съм гледал как точно му се пише името Търнбул или Търнбол. Все пак би било интересно.



Тема Re: Митовете в българската историянови [re: koмитa]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано02.08.13 03:12



За кои теми питаш? Зашото за генетичната генеалогия съм сигурна, че съм прочела най-много от всички българи.
Само някои, които съм си доставяла от Amazon.

Deep Ancestry
Trace your Roots with DNA
Genes, Peoples and Languages
The Selfish Gene,
The Seven Daughters of Eve,
Saxons, Vikings and Celts (това е за генетиката им)

Отделно би трябвало да личи, че изчитам в оригинал всички по-нови статии по въпроса.

Иначе аз не съм професионален историк, както 99% процента от пишещите в този форум. Те също никави професионално-исторически книги не са прочели в пълнота, а знанията им са почерпени от писания в Интернет.
Напоследък съм се захванала да изчитам оригиналните исторически публикации, а не тълкуванията на разните "историци".
Та за ВБД освен оригиналите на Калояновата корепонденция съм си свалила, например:

Мавро Орбини - Историография
Cumans and Tartars - Oriental Military in Preottoman Balkans


Относно липсата на българско население в Североизточна България и вие може пропрочетете:
Милетич - Старото Българско население в Североизточна България

Трябва да призная, че книгите на Ганчо Ценов не съм чела.

Така че, не знам откъде съдиш, че съм "чукча".



Тема Re: Това беше велико!нови [re: Ceтит Бaгaин]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано02.08.13 03:31



Не искам нищо да обяснявам, Калоян си го е написал буквално сам за себе си и за народа си.
Няма нужда да ми излизате с тълкуваниятя на Субекта, че видите ли, те са живеели във Византия, затова са били римляни.
Калоян не е бил претендент за Цариградския престол та да се изкарва такъв. Претендирал е за старата Българска корона и за отцепване от Византия (ако продължавате да настявате, че е този Рим е имал предвид)и най-логично е да се изкарва по народност българин, а не римлянин. Но българи в стария смисъл на основателите на ПБД явно вече не е имало, та оставало да се изкара с благородна римска кръв.



Тема Re: Това беше велико!нови [re: Ceтит Бaгaин]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано02.08.13 20:56



Доколкото ми е известно нито Първото, нито Второто, нито Третото Българско царство е имало за цар етнически българин с малки изключения.




Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.