Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:01 29.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Лингвистика или Генетика?нови [re: Дaли]  
Автор cyg (<>)
Публикувано20.03.13 13:53



названието или хаплогрупите ни

А ти какво искаш да разбереш, произхода на днешните българи, културното и политическо влияние на територията им или произхода на владетелите им?

Удрям ПИН-а, иска ПУК...Удрям ПУК-а и картата спрЕ!


Тема Re: Лингвистика или Генетика?нови [re: cyg]  
Автор Дaли (майсторът)
Публикувано20.03.13 21:03



ами и аз се чудя какво искат да разберат такива, като дядо Хаджията и тези над него: произхода на днешните българи, културното и политическо влияние на територията им или произхода на владетелите им?...

Ето как дядо Хаджия търси названието си от Волга 1000 години преди наименованието й да стане "волга":

"Но ако името иде от Волга, т.е. както са я наричали българите, то тогава става волг-ар, т.е. човек, който живее край Волга.
***
Почти така е , ама може би не е баш така . Според някои теории Волга (Болга , Балха) е реката , която е преминавала през империята на волг-арите (балг-харите) . Почти същото се е отнасяло за езерото Балхаш (Балхар) в сегашен Казахстан .
Но определено съм съгласен с теб , че понятието "българин" е включвало разнородни племена ."


И защо го търсят край Волга, когато тя се е каззвала Илим или Итиль", а е наречена "Волга" в "МОДЕРНО" (доколкото руското може да е модерно) време, защото по нея поради липсата на собствено море са влачили (волочили) баржите чак до построяването на Волгодонския канал от Сталиновите концлагерници...



Ето какво пише в Википедиа.ру:
У античных авторов первых веков н. э. (Клавдий Птолемей и Аммиан Марцеллин) Волга называлась Ра, лат. Rha (ср. мокш. и эрз. Рав — оба названия иранского происхождения). В Средние века известна под названием Итиль (ср. современные названия тат. Идел, каз. Еділ,). Современное марийское Юл происходит от тат. юл «путь», так как река в средние века была важным путём, или от тат. елга «река, ручей».


ТА ПИТА СЕ: KAK ТАКА ЩЕ ИМА "ПРАБЪЛГАРИ", НОСЕЩИ НАЗВАНИЕТО СИ ОТ РЕКА ВОЛГА през 681 г., КОГАТО ТЯ СЕ НАЗОВАВА ТАКА ЧАК СЛЕД СРЕДНИТЕ ВЕКОВЕ?!

Редактирано от Дaли на 20.03.13 21:19.



Тема Re: Лингвистика или Генетика?нови [re: Дaли]  
Автор cyg (<>)
Публикувано21.03.13 12:26



ТЯ СЕ НАЗОВАВА ТАКА ЧАК СЛЕД СРЕДНИТЕ ВЕКОВЕ

Чак след средните векове на картите България измества Мизия.

Удрям ПИН-а, иска ПУК...Удрям ПУК-а и картата спрЕ!


Тема Re: Лингвистика или Генетика?нови [re: cyg]  
Автор Дaли (майсторът)
Публикувано21.03.13 15:42



Taka e. Дори в 1794 г. по нашите земи има все още само Moesia Inferior (в която живеят трибали), Tracia и Macedonia, a по днешните румънски земи има Dacia и Gete:





Тема Re: Лингвистика или Генетика?нови [re: Дaли]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано21.03.13 17:24



Брато това е карта на ИРИ, нормално е да е с тогавашните названия. Дори и през 2113 година да се направи такава карта, пак ще е с оригиналните за епохата названия ... освен ако не е направена от глупаци или манипулатори.

Има издадена от един българин цяла книга с карти на всички водещи картографи, от първите приети за създадени в съвременен научен стил през 15 век, до тези от близкото минало. Не се сещам автора, който се сети да ме подсети, но твърдеше че от всичките тези карти няма и една без надпис България на нея. Книгата вероятно още е по книжарниците и е с няколкостотин карти. Споменах съвременен научен стил на картите не случайно, апонеже те наподобяват реалната география точно както съвременнйите карти. Ако някой иска да види какво са представлявали картите преди това, не е трудно да се поразрови из нета.





Тема Re: Лингвистика или Генетика?нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Дaли (майсторът)
Публикувано21.03.13 19:12



Те и румънците за доказателство колко са древни показват куп карти на нашенската Румелия...

Защото не се наричат "даки", каквито са си, а в 19 век са си лепнали "румънещи"...

Щото, аko ние си бяхме турили присъщото ни Мизомакетракия вместо обидното Вулгариа (спомен къде е преведена Вулгатата-простонародната) , щяхме да си спестим куп разрушителни войни и омразата на съседите към "пришълците азиатци"...

Редактирано от Дaли на 21.03.13 19:52.



Тема Re: Названието „българи” в изворитенови [re: Aтилea]  
Автор deLake (sir)
Публикувано21.03.13 21:38



Може би съм изпуснала в предните ми обяснения нещо... Наскоро четох (и още имам да дочитам) книга на БГ учен от БАН, който в 5 книги доказва, че траките са прадедите на т.н. "славяни", тоест "пра-славяни". Другояче казано, огромното море от траки след време не е пресъхнало, а след разселването си траките са разнесли езика си и културата си и след асимилирането от тяхна страна на други племена и народи се е получило "славянското море", т.е. народи с език, който сега наричаме славянски.

Чавдар Бонев:
http://chavdarbonev.zvezdi.org/bg/download.html

Така че топонимите на български са близки до тракийските, понеже нашият съвременен език е наследник на тракийския според въпросната теория... Пък за мен това се връзва и с други факти - генетичната ни "карта" например.

П.П. Пловдив <- Пулпудева... сигурно това имаше предвид.

П.П.П. Нали знаеш, че напоследък на много места се цитират споменавания на българи, живеещи по нашите земи, още от 3-4-5 век от н.е.?


Проблемът е, че между думите на траките и на славяните има разлика - напр. Палпудава, Месемврия, Урдовиза ... и Разград, Белград ...
В книгата още изначално нещо не схванах - защо за "фонетичния запис" вместо българската азбука е използвана турската?!? Българската азбука като нова е по-съвършена. Това, дето е използвано в книгата за по-точно предаване на думите в основата си е латиницата нагодена от германците за турска азбука. Вместо да се използва новата дреха книгата е стъкмена в старата с кръпки.
Родните "учени" наистина използват латиницата, та да предават по-точно звуците, защото по-скоро не пишат, а преписват, като заслугата им се състои в нескопосния превод, при който са останали бол думи на латиница. Да се напишат примерно гръцки букви на летиница, за да се четат по-разбираемо от българите си е по-скоро недоразумение.

_____________________




Тема Re: Названието „българи” в изворитенови [re: Kossoman]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано21.03.13 23:45



понеже одриските династи били верни васали на Рим, след анексирането на Тракия през 46-та година, те и наследниците им били пратени в Мала Азия и Боспор да управляват тамошните съюзни държавици. Както показват имената им - те били осиновени от Клавдиевата династия и им било дадено римско гражданство.



Тема Re: Названието „българи” в изворитенови [re: deLake]  
Автор Aтилea (старо куче)
Публикувано22.03.13 08:57



Проблемът е, че между думите на траките и на славяните има разлика - напр. Палпудава, Месемврия, Урдовиза ... и Разград, Белград ...
...
В книгата още изначално нещо не схванах - защо за "фонетичния запис" вместо българската азбука е използвана турската?!?

Нито единият, нито другият коментари са коментари по същество.

Между едната група и другата група имена на градове има стотици години.

Когато искаш да убедиш останалите учени в хипотезата си (както впрочем се прави наука), трябва да използваш възприетите правила за запис.

Автори с хипотези относно българското минало има много. Аз самата вътрешно съм съгласна с някои от тях. 99.9% от тези автори не се чувстват достатъчно подготвени, за да излязат на научната сцена (разбирай - в рецензирани статии и на научни конференции) и с научни аргументи да убеждават останалите учени с противоположни на техните позиции. Затова и за толкова време техните хипотези все още не са се наложили.

Чест прави на Ч. Бонев, затова че опитва да води борбата за налагането на хипотезата си точно там, където трябва.

Една птичка пролет не прави, но все пак е радващ предвестник.

Не искам децата ми след няколко години да изучават тъпотиите по българска история, които съм учила аз. Ние имаме далеч по-древна и велика история от написаното в учебниците, по което съм учила. Наскоро четох някъде, че са създавани 9 български държави. И да не са девет, 5 да са... това значи много относно цивилизационните умения на прадедите ни...

Редактирано от Aтилea на 22.03.13 09:23.



Тема Re: Названието „българи” в изворитенови [re: deLake]  
Автор Дaли (майсторът)
Публикувано22.03.13 09:10



Защо ли използват топоними, за които не са намерили нито един крайпътен знак, вместо да ползват стотиците тракийски надписи по сервизи и стели на елински и латински диалекти? И откъде изкопават това тъпо световно неизвестно "Пулпудева-пловдив", когато всички древни и недревни карти до началото на 20в. отбелязват наличието на световно известния "Филипополис"? И дали Филипополи значи само "град на филип" или е по-скоро "град на любителите на коне", които ги виждаме на всеки "тракийски конник", както и на Казанлъшката гробница?...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.