Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:29 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Названието „българи” в изворитенови [re: deLake]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано19.03.13 12:20



Но ако името иде от Волга, т.е. както са я наричали българите, то тогава става волг-ар, т.е. човек, който живее край Волга.
***
Почти така е , ама може би не е баш така . Според някои теории Волга (Болга , Балха) е реката , която е преминавала през империята на волг-арите (балг-харите) . Почти същото се е отнасяло за езерото Балхаш (Балхар) в сегашен Казахстан .


Но определено съм съгласен с теб , че понятието "българин" е включвало разнородни племена .



Тема Re: Названието „българи” в изворитенови [re: Aтилea]  
Автор Kossoman ()
Публикувано19.03.13 12:34



Смятам, че т.н. пра-българи са тракийско племе (или даже клон на мизите), напуснало местобиталището си по някое време, пребивавало известно време по местата, където се знае, че е създало Велика България и по някое време решило да се върне отново в Източна и Централна Европа.

Историята на Боспорското царство е интересна. Особено ако се разгледат внимателно династичните връзки след Tiberius Julius Cotys I Philocaesar Philoromaios Eusebes.



Тема Re: Названието „българи” в изворитенови [re: Kossoman]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано19.03.13 13:18



Историята на Боспорското царство е интересна. Особено ако се разгледат внимателно династичните връзки след Tiberius Julius Cotys I Philocaesar Philoromaios Eusebes.

Не е тайна тракийското потекло на боспорските владетели за доста дълъг период. Въпреки то масово битува мнението че всеки проговорил на гръцки автоматично става чист грък. Въобще цялата тази "елинизация" е мънта работа, това че аз в момента ползвам английски език, който е лингва франка в компютърните среди, също така и руски, не ме прави нито англичанин нито руснак. И ако не дай си боже след време поради някакви причини разни лумпенизирани западняци започнат да унищожават всичко, написано на кирилица и за поколенията останат само писанията ми на английски нейде и някога, съм сигурен че ще се намерят достатъчно гении да обявят мен и подомните ми за отдавна "уестърнизирани".



Тема Re: Названието „българи” в изворитенови [re: Aтилea]  
Автор 4ycмивkи (4миви)
Публикувано19.03.13 13:30



Смятам, че т.н. пра-българи са тракийско племе (или даже клон на мизите),
Че някой и някога да го е отричал?
Сори, 1185-та да хванеш ...пак ще видиш, че "не само мизите, а и всички българи искали да обединят, както е било някога си".



Тема Re: Названието „българи” в изворитенови [re: Aтилea]  
Автор deLake (sir)
Публикувано19.03.13 21:29



Ако това са "пра"-български думи и словенете са "пра"-българи... то аз поне за себе си правя извода, че не само езикът на траките е "славянски", но и езикът на пра-българите е от същата езикова група и достатъчно близък, за да се разпознават двата "народа" като произлизащи от едно и също "коляно".

Смятам, че т.н. пра-българи са тракийско племе (или даже клон на мизите), напуснало местобиталището си по някое време, пребивавало известно време по местата, където се знае, че е създало Велика България и по някое време решило да се върне отново в Източна и Централна Европа.


Проблемът е, че тракийските думи и имена ги няма в "словенските" текстове. С тюркските проблемът е още по-голям, защото от тракийските поне остават топонимите. Дори интересното е, че някои топоними на български са по-близки до тракийските, отколкото до византийските - напр. Одрин (Адрианопол), Пловдив (Филипопол, при турците Филибе). Докато тюркските изчезват с промяната на вярата и в двете Българии. Румънският език и след 6 века наместване все още не е постигнал такъв прогрес в избутването на българския.

__________________________




Тема Лингвистика или Генетика?нови [re: hadjiyata]  
Автор Дaли (майсторът)
Публикувано19.03.13 23:11



Кое е по-меродавно - названието или хаплогрупите ни (определени от проф. Петър Гълъбов)?

Сред нас има едни простовати родители, които са си кръстили сина си Ричард (Груев). Това прави ли го англичанин?





Тема Re: Названието „българи” в изворитенови [re: deLake]  
Автор Aтилea (старо куче)
Публикувано19.03.13 23:23



Може би съм изпуснала в предните ми обяснения нещо... Наскоро четох (и още имам да дочитам) книга на БГ учен от БАН, който в 5 книги доказва, че траките са прадедите на т.н. "славяни", тоест "пра-славяни". Другояче казано, огромното море от траки след време не е пресъхнало, а след разселването си траките са разнесли езика си и културата си и след асимилирането от тяхна страна на други племена и народи се е получило "славянското море", т.е. народи с език, който сега наричаме славянски.

Чавдар Бонев:



Така че топонимите на български са близки до тракийските, понеже нашият съвременен език е наследник на тракийския според въпросната теория... Пък за мен това се връзва и с други факти - генетичната ни "карта" например.

П.П. Пловдив <- Пулпудева... сигурно това имаше предвид.

П.П.П. Нали знаеш, че напоследък на много места се цитират споменавания на българи, живеещи по нашите земи, още от 3-4-5 век от н.е.?

Редактирано от Aтилea на 19.03.13 23:31.



Тема Re: Названието „българи” в изворитенови [re: 4ycмивkи]  
Автор Aтилea (старо куче)
Публикувано19.03.13 23:27



Смятам, че т.н. пра-българи са тракийско племе (или даже клон на мизите),
Че някой и някога да го е отричал?

Ами отвори един учебник по българска история и ще видиш кой не само го отрича, но даже не го и допуска.

Сори, 1185-та да хванеш ...пак ще видиш, че "не само мизите, а и всички българи искали да обединят, както е било някога си".

Не те разбрах тук.



Тема Re: Лингвистика или Генетика?нови [re: Дaли]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано20.03.13 11:46



Названия - разни . Иди , например да оправиш названията на унгарците : маджари , авари , ермиши ... Или пък да разграничиш туарегите от имошарите .





Тема Re: Названието „българи” в изворитенови [re: Aтилea]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано20.03.13 11:52



В учебниците по история се намират какви ли не исторически глупости заради политически интереси .




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.