Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:42 28.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Православни кръстоносци? [re: servus1]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано18.11.12 16:11



Ами именно това казвах, че всеки заможен селянин тук е можел да си поръча такава броня :)

Като е можел защо не си е поръчал?!!!

Виж друг хронист..."Пристигна Симеон.....едни в злато...и бля-бля, а всички облечени в желязо".

Ламаринки пришити към кожа, тип рибешки люспи!!! Ти на това броня ли му викаш?!!! Каква защита може да ти осигури срещу рицарско копие, ония големите дето задният им край е закрепен към седлото, а рицарят само го насочва

п.п: някъде имах "уж от хрониките на Роберт дьо Клари", дето "край Одрин загина цвета на западното рицаррство".

Да, но все малко цвят трябва да му е останало, защото латинската империя не престава да съществува с тази битка. Дори следващият латински император Анри, по-малък брат на Балдуин (Бодуен) по-късно води победоносна война срещу България, завладява Пловдив и др. Не че се радвам, яд ме е но какво да се прави като следващият български цар Борил е имал интелект колкото твоя, да си мисли че след като Калоян е бил латините, значи са слаби и той ще може лесно да ги бие.

На тия латини, родният им език е бил френски, що ли са им викали латини и как ли са се разбирали с венецианците, дали пък малко не са поназнайвали латински, но само говоримо, тъй де за какво им е да четат и пишат, няма я да пишат писма на дръгливите си кранти!!!



Че рицарите били неграмотни от Георги Димитров ли го научи???!!!

Редактирано от тapaтaнчo на 18.11.12 16:13.



Тема Re: Православни кръстоносци? [re: Cтapинap]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано18.11.12 16:50



Селджуците и пр.османци са контролирали почти цяла Мала Азия от ХІ до началото на XIV век,но присъствието им на Балканите е било съвсем епизодично.

Чак пък почти цяла Мала Азия?!
Никейската империя не може да е била много малка щом е успяла да прогони латините. А около времето когато османците се прехвърлят на балканите, източната част на Византия се отделя под името Трапезундска империя, брей че много империи, XV век и тя пада под османския ятаган, забележи по-късно от България.

Коя е причината ? ГОЛЯМАТА ЧУМНА ЕПИДЕМИЯ която е покосила в края на 40-те години на XIV век( с начало 1347 г) ,около 1/2 втора до 1/3 трета от населението в цяла Европа ,естествено и на Балканите,плюс следващите й вълни до ХV век.

А на балканите от къде идва чумата, нали от Мала Азия, там по-малко ли е покосила? Виж





Тема Re: Православни кръстоносци? [re: servus1]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано18.11.12 17:41



Ти си прав, но той визира само "благословените" 4 похода.

Кръстоносните походи не са само 4, а доста повече, неразбирам защо смяташ за благосвени само първите 4, само за тях ли си учил в училище?!
Но не можем да наричаме кръстоносен поход всяко завоевание извършено от християнски войски, защото така и испанските конкистадори ще излязат кръстоносци, между другото и те са били благословени от папата, заръчал им да завладеят и покръстят половината свят, другата половина я благословил на португалшките конкиштадори (или както там се казват)



Според мен кръстоносни са само походите с цел освобождение на светите християнски земи, това са земите около Йерусалим и Витлеем. Походът с който е създадена Латинската империя очевидно не е такъв и не трябва да се нарича четвърти!

Ако християните започнат да наричат свещен кръстоносен поход всяко завоевание на нехристиянски земи, по какво ще се различават от мюсюлманите, които наричат джихад всяка агресия срещу немюсюлмански страни (не е джихад само когато се трепят помежду си). Още Мохамед е обявил джихад и тръгнал да завладява света, но явно Господ е на друго мнение и не му е позволил. Много смешно ми звучат разните лидерчета на алкайда които мине се не мине известно време и отново обявяват джихад, казвам пак ли, нали вече го обявихте.



Тема Re: Православни кръстоносци? [re: Cтapинap]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано18.11.12 18:15



Настаняват се на Балканите, понеже са поканени от ромейските ибрикчии.





Тема Re: Православни кръстоносци? [re: тapaтaнчo]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано18.11.12 18:18



И срещу нас е имало походи, те са си били бизнес.



Тема Re: Православни кръстоносци? [re: тapaтaнчo]  
Автор Cтapинap (ветеран)
Публикувано18.11.12 19:09



За съжаление малко познаваш историята на ОБЕДИНЕНАТА Византийска империя СЛЕД 1261 Г.Да не говорим за междуособната борба ,наченала през 20 -те години на ХІV в.

ПС : по-малко вярвай на писанийца ,като картата.Случаят от есента на 1347 г. ,с който започва голямата Чумна епидемия,започва от владяната от генуезците Кафа(на Кримския полуостров ) ,атакувана от хан Джанибег.



Тема Re: Православни кръстоносци?нови [re: sovietOOOO]  
Автор бай иван (минаващ)
Публикувано22.11.12 21:37



Не се заблуждавай относно мотивите за кръстоносните походи.Под благовидната причина да върнем Йерусалим са целели плячкосване на незащитените територии.Така превзели и ограбили Константинопол,направили опит да тероризират и България,но не им се получило.Е, как да помагаш на такива хора?



Тема Re: Православни кръстоносци?нови [re: бай иван]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано23.11.12 09:55



Нашите царе много добре са знаели що за разбойници са били участниците в кръстоносните походи - Калоян просто ги е изклал като свине край Одрин , а Йоан-Асен дипломатично е одрал кожата на унгарския крал .


От всичките тези благовидни поводи за грабежи комай само полския крал Владислав III Ягело е тръгнал да да воюва за благородна кауза .



Тема Re: Православни кръстоносци?нови [re: тapaтaнчo]  
Автор servus1 (новак)
Публикувано24.11.12 23:30



Виж друг хронист..."Пристигна Симеон.....едни в злато...и бля-бля, а всички облечени в желязо".
Ламаринки пришити към кожа, тип рибешки люспи!!! Ти на това броня ли му викаш?!!! Каква защита може да ти осигури срещу рицарско копие, ония големите дето задният им край е закрепен към седлото, а рицарят само го насочва

Ти понеже много ги разбираш ...предлагам ти следното.
Ако си намериш здрав кон да се облечеш кат онея льохмани, да нямаш поддържаща войска, а аз ти гарантирам, че ако си сам - селските хлапета ще те мерят с камъчета, докато пукнеш от....каквото си поискаш.
Условието е да имаш и техния "визьор"
.................................................................
И Ако ще ми говориш, че нашата войска е била с ламаринки - ти снима ли я?
Всички ли бяха с ламаринки или винаги е имало и тежка конница?!
Какво е тежка конница?
Много преди онея цървулани.
Не се излагай, моля те.
В рицарските им турнири им и България написано.
Бе то каквито са им и баловете сега - лигня.
............................
Отговори ми преди първото многоточие и какво е тежка конница, която я е имало винаги.
А онея просто са си я документирали.
Абе тея бронираните са да разбият бойна формация и психо- атака
Облечи ми се така и аз с един кол - мано -а -мано и си аут



Тема Re: Православни кръстоносци?нови [re: servus1]  
Автор servus1 (новак)
Публикувано24.11.12 23:39



За кръстоносните походи вече са ти казали.
Севастократор Александър/май така беша/ насветка унгарците, след кат Иван Асен им каза 2 думи
Аз не виждам как трябва да се радваш на крале, които питат някакъв поп, за кой да се женят, дали могат да се разведат и т.н.
Луда работа бе човек!
Светската власт да зависи от падрета!!!
МИ ок
....
Я Кажи бедняците в брони какво са сънували и защо преди това....предния кръстоносен поход
смятая - англия, франция и германия са искали разрешение от Константинопол за преминаване
а при следващия - направо са го прревзели?
Май трябва да помислиш и какво ти казват.
Но и аз не мисля самата чума за главния виновник...а Божият гняв

Оставете чумата - точно след превземането на Константинопол от Никея - пак е имало глад
Разпада им се монетарната система и политика.
Представете си сега долара да стане хартия, а онова е само злато, ама златто е по- малко от стойността
и така

Редактирано от servus1 на 24.11.12 23:48.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.