Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:49 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Филм за римската кула край Бургаснови  
Автор deLake (sir)
Публикувано12.05.11 21:10





За съжаление реконструираната щаренийка, която виждате на снимката върви само няколко секунди във филма. И това, което е на снимката е само един от вариантите за това, как са изглеждали кулите и моста и за какво са служили. Ще рече, че някои от версиите за кулата и моста, които може да срещнете из нета в разни статии за археология или за битката при Скафида ... е, види се не са били възможни.

Част 1:

Част 2:

Периода на поява на кулата е ясен. Що се отнася до моста, там датирането е по-проблемно, но вероятно е от ПБЦ. Дори и при бързо говорене, един филм трудно може да събере всичко, което може да се каже. И тъй като предполагам, че по-големия интерес ще е за моста, то защо вероятно е от времето на ПБЦ? На първо място разбира се е сведението на братя Шкорпил, които са успели да заварят руини от него (останките са унищожени при направата на новия мост), че по направа той не е античен, а по-късен. Крайния момент за появата му е битката при Скафида, когато рухнал. При Борис І и Симеон І обаче Дебелт попада на границата и продължава да е важно селище. Но след това за разлика от другите пристанищни градове, които процъфтяват през цялото средновековие именно Дебелт губи своето значение. Обяснение за това може да е моста, който "затапил" оттока, а заедно с това и пътя към пристанището на Дебелт. След битката при Скафида, когато вече моста рухнал вече се появява и сведението, че флота на Амадей Савойски навлязал в езерото, превзел град Скафида (потънала, край дн. с. Димчево) и потопил намиращите се там тур. кораби.

____________________________




Тема Re: Филм за римската кула край Бургаснови [re: deLake]  
Автор Storen (новак)
Публикувано24.05.11 17:56



Идеята е много добра, изпълнението трагично, но като се има в предвид, че човека е заделял от свободното си време за да го направи, заслужава похвала. Колко хубаво ще ако институциите занимаващи се с история и археология, финансирани от държавата, правят реконструкции и пускат някое филмче на популярно ниво от време на време. В момента България има нужда от такива неща.



Тема Re: Филм за римската кула край Бургаснови [re: deLake]  
Автор Cтapинap (ветеран)
Публикувано25.05.11 23:33



Но след това за разлика от другите пристанищни градове, които процъфтяват през цялото средновековие именно Дебелт губи своето значение. Обяснение за това може да е моста, който "затапил" оттока, а заедно с това и пътя към пристанището на Дебелт.

"Обяснение за това",не е обяснение за това !



Не знам на колко годинки си бил към 1974-1978 г.г.,но аз точно тогава,на относително зрели годинки , съм бил( по принуда) в региона,"обръшкал " съм го на длъж и на шир в т.ч.и голямата по площ тогава Пачелиева гора и поради това мисля,че дълбоко грешиш !

В един съществен момент !

Моста за който споменуваш НЕ Е ПРЕЗ Мандренското езеро ,но от единият бряг на някогашната р.Скафида и сегашна незначителна бара(уви,бяга ми сегашното й име) ,която се влива в Мандрата (и някога и сега) от южния бряг ня езерото.

Сиреч този мост никога не е свързвал южният и северният бряг на Мандренското езеро !

И нито "кулата"( Пиргос=Бургас ,май а ?) ,нито Скафида ,нито Скафидския мост са били нужни и ,респективно ,съществували по време на І БЦ.

Към това време 7-10 в.в." Мандрата" е стигала до р.Средечка(така като бе и по мое време-1974-1978,МАКАР И ЧРЕЗ БЛАТО) ,по време на период, който и археолозите приемат за КОРЕННО различаващ се от засухите през 12-14 векове .

Точно тези засухи правят актуална крепостта Скафида -но само като пристанище !

От там ,пътя на хора и товари- ПОНЕ ПО СУША -, е тръгвал (от сегашното с.Димчево)към "вехтозаветният" Дебелт(вече "полу" или напълно разрушен) и през тясната Средечка река към-кеф ти българско,кеф ти византийско( Поморие,
Несебър и т.н.)

Разбира се,напълно си прав да не ми вярваш ! Но и ти,а и всеки който пожелае ,може да потърси чрез чичо Гугъл "Дебелт,satelitte map" и да провери,ако не друго,то поне, възможен ли е мост през Мандренското езеро при Скафида ?

В обобщение-НЕ Е ИМАЛО НИКАКЪВ МОСТ КОЙТО ДА "ЗАТАПВА" подходът към Дебелт !



Тема Re: Филм за римската кула край Бургаснови [re: Cтapинap]  
Автор deLake (sir)
Публикувано28.05.11 15:52



Не знам на колко годинки си бил към 1974-1978 г.г.,но аз точно тогава,на относително зрели годинки , съм бил( по принуда) в региона,"обръшкал " съм го на длъж и на шир в т.ч.и голямата по площ тогава Пачелиева гора и поради това мисля,че дълбоко грешиш !

... Но и ти,а и всеки който пожелае ,може да потърси чрез чичо Гугъл "Дебелт,satelitte map" и да провери,ако не друго,то поне, възможен ли е мост през Мандренското езеро при Скафида ?


Е ти да не очакваше към 1974-1978 г. да завариш българите начело с Тодор Светослав още да се сражават с византийците край Скафида?



Топографията на района е коренно променена, но за съжаление това беше едно от нещата, които отпаднаха, тъй като техническата им реализация се оказа доста сложна.
Някогашният мост се е намирал на мястото на сегашните два моста. Проблемът е, че като са правили сегашния мост са бутнали подпорката, тъй че за нея е останало само словестното описание на братя Шкорпил.
Втората съществена промяна е, че скалта на южния бряг е била взривена и сегашния път не обикаля през полуострова, а минава направо през направения проход.
И на трето, макар и съвсем не последно по значение място, Мандренското езеро е станало язовир, при което нивото се е вдигнало доста, та не само оттока е станал по-дълбок, ами цялата крепост Скафида е отишла под водата. Това не се дължи на засухи или порои, а просто нарочно е вдигнато нивото за да събира повече вода.

От друга пък страна развалините до кулата ги разкопаха съвсем наскоро, тъй че към 1974-1978 г. ... е, и тях ги е нямало. Да не говорим, че достъпа до района е бил доста ограничен, тъй като е попадал във военна зона.

___________________________________




Тема Re: Филм за римската кула край Бургаснови [re: Storen]  
Автор deLake (sir)
Публикувано28.05.11 16:08



Преблемът е, че родните медии гледат да задоволят потребностите на обществото. А за общество формирало се културно в условията на реален социализъм е много по-важно да се направи филм посветен на някое значимо събитие от рода на това как Азис си е показал задника и се е разцелувал с Иван и Андрей. Да не говорим, че такова нещо се прави много по-лесно, защото може да си се спретна направо като интервю, в което питат героя дали спонтанно му са хрумнали тези подвизи или от малък е мечтаел да тях. Лошото е, че благодарение на такива филми и предавания и на новото поколение се формират старите потребности и се получава омагьосан кръг. Тъй че трябва да се търси алтернатива, която е в рамките на възможното, а не на желаното.
Ще рече, че на този етап не може да се очаква кой знае какво. С всеки нов филм, по някой от преблемите ще се решава, но на принципа "вместване във възможното". Напр. заради времевите ограничения по-дългите филми ще трябва да се развият като "минисериали", та да няма като сега фалстарт и да трябва да се нарязва.

_______________________




Тема Re: Филм за римската кула край Бургас [re: deLake]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано29.05.11 20:23



браво, много добре се е получило. Дано примерът, който даваш стане заразителен. Щото всеки може да критикува.



Тема Re: Филм за римската кула край Бургас [re: deLake]  
Автор Cтapинap (ветеран)
Публикувано30.05.11 00:15



Ай ся !

( изразът не е мой но на Дечко Узунов ,във вариант "ам'ся")

Виж си само заглавието......."Филм за римската кула край Бургас"

Нерде Димчевската (Скафидската ) кула(пиргос).............нерде Бургас(Пиргос ? .

Да си чувал известната песен на един отдавна разпаднал се дует ,със запомнящия се стих ...."на двайсет километра от Бургас"

Близо толкова е разстоянието и от Бургас до Скафида.....без да отчитаме факта,че мъъъъънчкото някога "по време на турско" ,гръцко рибарско селище,иженарицаемо днес Бургас ,не само се намира между езерата "Атанасовско" и "Вая" и не само на около 20-на километра север/североизток от Скафида,НООООО .......даже се намира далеч,далеч откъм СЕВЕРНИЯ бряг на Мандрата(Мандренското езеро) ,докато Скафида е била на ЮЖНИЯ бряг на сущото езеро -някога -морски залив ?!

Сал това да е......пусто да остане !

Съветвам те,забрави всякакви тинтири,минтири за мост през Мандрата при Скафида ,който е прекосявал езерото(залива) .

Аргументи срещу тази смешка-колко щеш ! И от някогашно и от сегашно време !

Е,ако пожелаеш и хич не ти пука(от локален патриотизъм) ,че чичо Гугъл те опровергава ...да не говоря за здравият разум

И ако си от тези,дето .....винаги (искат да) са прави !



Тема Re: Филм за римската кула край Бургас [re: Cтapинap]  
Автор deLake (sir)
Публикувано30.05.11 20:27



...."на двайсет километра от Бургас"
Близо толкова е разстоянието и от Бургас до Скафида


Това ми напомни да спомена, че до кулата може да се иде от центъра на Бургас с градския автобус за левче в едната посока. Стига се по-бързо отколкото от София до някой от кварталите й.



иженарицаемо днес Бургас ,не само се намира между езерата "Атанасовско" и "Вая"

В "турско" до Атанасовското езеро се е намирало село Атанаскьой, умилително наричано от някогашните му жители Атанаскьово. То е съвсем различно селище от Пиргос, макар днес вече да са се слели, като за целта е била обезлюдена Странджа. А между Пиргос и пиргът са си били чифлици.

Съветвам те,забрави всякакви тинтири,минтири за мост през Мандрата при Скафида ,който е прекосявал езерото(залива) .

В смисъл да забравя, че братя Шкорпил са описали останките от моста до кулата при оттока и да вярвам на някой дето твърди, че е виждал сателитни снимки от ХІVв. ?


__________________________




Тема Re: Филм за римската кула край Бургас [re: deLake]  
Автор Cтapинap (ветеран)
Публикувано31.05.11 22:28



Ахааа ,разбрах !

Как пък не се сетих ,че за да ти стане ясно къде се е намирало мъничкото селище иженарицаемо през "турско" Пиргос-Пургос-Бургас(възможно и Бургос ,по аналог на едноименния квартал на Адриатическия град Сплит) ,трябваше да уточня,че Пиргос бил баш на брега на Черно море .....и нищо ,че от север и от юг е било пак обградено от Атанасовското езеро и Вая............и нищо ,че се е намирало на 20-на километра от Скафидската "кула"(Пиргос)



Е,извини ме,но аз мислех че обменям мнения с .....да речем приемлив опонент",но не и с .........(пак да речем) "рустикален интелектуалец" от ІІ/ІІІ ( не дай Боже -І поколение ).

Сиреч с персона за която единственото, което е важно,подобно на Чудомировата "Не съм от тях как'Сийке" ,е да НАДПРИКАЖЕ събеседника с всевъзможни глупотии и недомислия !

Като обяснението :......туй било Атанасовското езеро,пък това било Атанаскьой.....? Ми аз пиша за Пиргос бе чеденце ! Не за Атанаскьой,сиреч за някогашните казарми на бившата 16 мотострелкова дивизия и днес ,еди кой си квартал на Бургас ?

За твое сведение съм живял достатъчно време в Бургас (и даже ЕГН-то ми е БургаШко ) и за "Х" години съм бил навсякъде по местата които споменавам.

Сиреч знанията ми за местата които споменавам са от времето, когато ти или не си бил роден ,или си бил на възраст ,на която като настоящо или ........бъдещо бургазлийче ? ,когато си искал водица от мама ,си викал "ика тпруту"

Думата ми е обаче е за друго ! Хайде приемам ,че като новоизпечен бургазлия от І - ІІІ поколение ,на теб ,някак си ти е било драго на душата ,в един НЕПОНЯТЕН постинг да свързваш Пиргос-а ,сиреч дн.Бургас.......... с Пиргоса (кулата) плюс моста "през Мандренското езеро" на мястото на някогашната Скафида и сегашно Димчево.

Това обаче е твоя глупост ,която надминава рамките на т.н."локален патриотизъм" !

Нарочно,ще ти го напиша с едър шрифт,макар и това да е укоримо по стандартите на нет-а (било "викане ")

ПРЕЗ СРЕДНОВЕКОВИЕТО , НИТО Е БИЛО ВЪЗМОЖНО ДА СЕ ПОСТРОИ "ПОСТОЯНЕН" МОСТ ПРЕЗ МАНДРЕНСКОТО ЕЗЕРО,НИТО ПЪК Е БИЛО НЕОБХОДИМО ДА ИМА ПОДОБЕН МОСТ (И ОХРАНЯВАЩО ГО КУЛА).

В скоби-да ти обяснявам защо,вече не считам за необходимо ,поради разлика в интелекта драги !

Това което са открили братята Шкорпиловци ,са били останките от пристаните на средновековна Скафида ,съвсем етествено ориентирани в Мандрата в посока юг-север и кула-част от средновековния кастел Скафида !

И това е същноста на проблема ! Не някаква изсмукана от пръстите ти версия за НЕСЪЩЕСТВУВАЩА връзка между Скафидския и Бургаския "пиргоси"(кули) !

А сега чао....поне по тази тема ! И съвет : ако в пледоариите си използваш "хитроумни"аргументи а ла "сателитни снимки от ХІVв. " и освен това държиш дипломата си ,например на стената зад бюрото в офиса,премести я на "мястото", което като всеки човек, посещаваш ката утрин !

Таааа ........"Филм за римската кула КРАЙ Бургас "



Тема Re: Филм за римската кула край Бургас [re: Cтapинap]  
Автор deLake (sir)
Публикувано01.06.11 00:05



За твое сведение съм живял достатъчно време в Бургас

Е, то определено си има значение не само кой къде е живял, ами и какви са способностите му да предава и приема.

трябваше да уточня,че Пиргос бил баш на брега на Черно море .....и нищо ,че от север и от юг е било пак обградено от Атанасовското езеро и Вая............и нищо ,че се е намирало на 20-на километра от Скафидската "кула"(Пиргос)

За теб пространство и време май нищо не значат. Рибарското селище не е стигало до Атанасовското езеро и не е имало мотострелково поделение в Атанаскьой. Когато Бургас е стигнал до Атанасовското езеро кулата вече си е била в града, а не на 20км. от него. Но явно нечии познания са трупани от кръчмарски песни.

________________________





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.