Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:25 13.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Филм за римската кула край Бургаснови [re: deLake]  
Автор Cтapинap (ветеран)
Публикувано04.06.11 22:06



"Е, то определено си има значение не само кой къде е живял, ами и какви са способностите му да предава и приема."

Напълно съгласен ! Тогава твоите способности трябва да са 0 (НУЛА)



.Цитирам :

"Ще рече, че някои от версиите за кулата и моста, които може да срещнете из нета в разни статии за археология или за битката при Скафида ... е, види се не са били възможни.

Част 1: http://www.youtube.com/watch?v=uTjWhueAE2M

Част 2: http://www.youtube.com/watch?v=I5bkwCGKNdo

Периода на поява на кулата е ясен. Що се отнася до моста, там датирането е по-проблемно, но вероятно е от ПБЦ. Дори и при бързо говорене, един филм трудно може да събере всичко, което може да се каже. И тъй като предполагам, че по-големия интерес ще е за моста, то защо вероятно е от времето на ПБЦ? На първо място разбира се е сведението на братя Шкорпил, които са успели да заварят руини от него (останките са унищожени при направата на новия мост), че по направа той не е античен, а по-късен. Крайния момент за появата му е битката при Скафида, когато рухнал. При Борис І и Симеон І обаче Дебелт попада на границата и продължава да е важно селище. Но след това за разлика от другите пристанищни градове, които процъфтяват през цялото средновековие именно Дебелт губи своето значение. Обяснение за това може да е моста, който "затапил" оттока, а заедно с това и пътя към пристанището на Дебелт. След битката при Скафида, когато вече моста рухнал вече се появява и сведението, че флота на Амадей Савойски навлязал в езерото, превзел град Скафида (потънала, край дн. с. Димчево) и потопил намиращите се там тур. кораби. "

А сега въпросец ! Ти като постна клиповете слуша ли внимателно ГОВОРЕНОТО в двата клипа ? Или ,а ла професор Вучков .....гледам и НЕ (ща да)слушам с ушите си "

ПС : А с писанията ти ...."Рибарското селище не е стигало до Атанасовското езеро и не е имало мотострелково поделение в Атанаскьой."окончателно ме убеди ,че си селян......пардон интелектуално рустикалче,най-малко от ІІ поколение .

Сиреч и тейко ти не е роден в Бургас ,та поради този семеен фактотум е нямало кой да ти каже ,че преди 1989 г.ОГРОМНИТЕ някогашни казарми на 16 М.С. ДИВИЗИЯ (а не "мотострелково поделение "= полк) се намираха точно там, където е било някогашното село Атанаскьой !

И изобщо драги ми опоненте и някак си претендиращ за" древен" бургазлия,по род (да не би от времето на Римската кула в "центъра" на Бургас? ) ,наясно ли си кое езеро е Атанасовското ,кое Вая и кое -Мандренското ? И къде е турския Пиргос ,къде -Скафида,моста и пристанището, и накрая -къде е Дебелт ? (забележка- но не ІІІ-та несъстояла се металургична база на Тато,но античният и средновековен Дебелт ?

И наясно ли си ,че каквото и да са видели братята Шкорпиловци към ........18.....(80-90-те години на ХІХ в.) 1и каквото и да са писали ,НЕ МОЖЕ да бъде меродавно и достоверно ,след повече от век,през 2011 г. ? ...Освен за патриотично-местно настроени (лапни)шарани ?

Тцъ,тцъ,тцъ .....не ти било яснооооо ! Е,нали бе джанъм ,поне малко да ти помогна,затова ти препоръчах по-горе да направиш справка по satelitte map на чича ти Гугльо ?

А предложих и други препоръки, полезни според мен за всеки средноинтелигентен човек ,интересуващ се от история на(възможно ?) родният си....край ?



Тема Re: Филм за римската кула край Бургаснови [re: Cтapинap]  
Автор deLake (sir)
Публикувано05.06.11 21:40



И наясно ли си ,че каквото и да са видели братята Шкорпиловци към ........18.....(80-90-те години на ХІХ в.) 1и каквото и да са писали ,НЕ МОЖЕ да бъде меродавно и достоверно ,след повече от век,през 2011 г. ?



е нямало кой да ти каже ,че преди 1989 г.ОГРОМНИТЕ някогашни казарми на 16 М.С. ДИВИЗИЯ (а не "мотострелково поделение "= полк) се намираха точно там, където е било някогашното село Атанаскьой !

То през 1989г. над оттока имаше не един, ами два моста, ако това е въпроса. Но когато Бургас се е казвал Пиргос там мотострелково поделение не е имало. Пък то и сега между града и двете езара има парково-резерватни зони и няма сгради, в които постоянно да живеят хора, освен една, но тя пък е точно като за тебе.



______________________




Тема Re: Филм за римската кула край Бургаснови [re: deLake]  
Автор Cтapинap (ветеран)
Публикувано05.06.11 22:48



Тези приказчици драги ,ги запази за евтините си (по смисъл) разни там твои юридически изпълнения !



Те не могат да тушират очевадният факт,че се издъни ,съвсем ПРОСТИМО впрочем (защото всички в т.ч.и аз,грешим ) в първият си постинг и вече -съвсем ПРОСТАШКИ -,в жалките си опити да ми опонираш.

За разлика от теб,когато аз живях доста години в Бургас и БургаШко (както вероятно говорят у родата ти ) ,съм обиколил доста интересни исторически места на принципа "око да види,ръка да пипне".

И мога да ти дам мноооого примери, още от преди 30-на години !

От личните ми наблюдения на крепоста Русокастрон И ТАМОШНИТЕ МИ ЛИЧНИ открития ,през несъмнено неизвестните ти останки от древноримски път минаващ .........еди къде си ( а открий го по писаното от Шкорпиловци де ?) ,през ЛИЧНО видяният от мен римски водопровод...да речем около Дебелт ,таааа.... до легендата от местни жители,че при Дебелт "хан" Крум" закопал златна статуя на оседлания си жребец !

И уверенията им ,че ако откриели златната статуя на оседлания Крумов жребец, щели да я предадат на държавата, ноооо........като неоседлана кобила !

Схващаш ли ? Защото нещо се сУмнявам .

А сега сериозно !

Пиргос ли,Бургас ли(един град който познавам отдавна и обичам !) и близката му околност ,НИКОГА не са имали каквото й значение, от античноста до един момент в историята на ІІІ-та българска държава( чети Иречек-1884 г) ,защото винаги е бил изолиран и НЕАТРАКТИВЕН приморски анклав !

Даже в последните десетилетия на турското "владичество"( по израза на агент "Атанас",пардон, ПСЕВДО-историчката В.Мутафчиева),от морските и речни пристанища Варна, Русе,Свищов и др.са се изнасяли български стоки за МИЛИОНИ турски лири ! (проф.Н.Генчев,1979 г)

Подобни данни за Бургас обаче НЯМА ! Защо ?

Ха обясни ти,който твърдиш ,че даже имало някаква си римска кула до която стигаш с билетче от 1 лев ,ерго, Бургас "начи" още от Римско е бил ехехехеййй...... ( май) супер древен център на римската цивилизация по южното ни Черноморие ?

Бил ! Грънци !

ПС : А аз се надявах,че поне с теб ,би се получила смислена дискусия !....поради наивноста си !



Тема Re: Филм за римската кула край Бургаснови [re: Cтapинap]  
Автор deLake (sir)
Публикувано06.06.11 19:22



съм обиколил доста интересни исторически места на принципа "око да види,ръка да пипне".
......
И уверенията им ,че ако откриели златната статуя на оседлания Крумов жребец, щели да я предадат на държавата, ноооо........като неоседлана кобила !

Схващаш ли ? Защото нещо се сУмнявам .


Е, то какво толкова трудно има за схващане. Обикалял си и си пипал на местните жребци онова, дето ги отличава от кобилките. Че явно и за седло си ползвал разликата.

Втори е въпросът какво общо има то с кулата, която си седи в една немалка част все още? Както и с описания от Шкорпил мост, на мястото на който сега има два.

А и какво общо има значимостта на Бургас като селище в миналото, с това че край града има кула? Както и че е имало турско укрепление по време на руско-турската война 1828-1829г. ?

когато аз живях доста години в Бургас и БургаШко (както вероятно говорят у родата ти

Родата ми не е нито от Бургас, нито от БургаШко. Но като гледам какви комплекси имаш на тема произход си представям от де са твоите. Пък то и си ти личи, де?

Кулата е избрана като подходящ обект за целта на филма, а не защото е символ на местното величие и предстои да стане обект на национална гордост и световно съкровище. Обикновено туристите са доста розочаровани като видят само купчина камъни. Затова филма има не само задача да информира за конкретния обект, но и да "оживи" представата за руините въобще. Това по-лесно става с малък обект. Ако трябва да се реконструира Търново, това ще е доста трудно, защото само известните до сега черкви са към 50 (а са установени и по няколко строителни етапа). Първо че техническото изпълнение е трудоемко, второ някак не върви да има цял град за разглеждане, а да се забие в дискусия за една от многото подобни на тази при оттока кули там.

_____________________




Тема Re: Филм за римската кула край Бургаснови [re: deLake]  
Автор Cтapинap (ветеран)
Публикувано07.06.11 22:13



Абсолютно излишно е да правиш уточнения-пpизнания за родата си ,след като и без друго си личи фактотума ( по инспектор Кнотек)за рустикалния ти произход.



Важно е друго ! Ти пак (вероятно по навик от пледоариите си ) докарваш вода от 9 кладенеца ,за да прикриеш факта,че си надрънкал един СТАРТИРАЩ постинг, който няма нищо общо с реалната историческа действителност. При това си го съчинил , мотивиран от местен (и твърде непонятен локален патриотизъм-нали хич не си от БургаШко ?) патриотизъм !

Какво значение има някаква си римска кула ,за която надигаш вой а ла Божо Шибидаров ,както направи той ,по повод на една взета от НИМ мощехранителница и сложени в нея няколко дребни кокъла ?

Ти ходил ли си в Германия ? Или ,пък чувал ли си за Рейнския(и отвъд-Рейнския)лимес ? Та там има СТОТИЦИ ОБИКНОВЕНИ НАБЛЮДАТЕЛНИ кули ,подобни на тази ,за която толкова време ореваваш нет-а ....ПО ИНАТ ГАНЬОВСКИ ,след ПЪРВОТО ми вразумително послание !

Че Шкорпиловци,че пристанища,че мостове ....И ТЕ ПИТАМ -ТИ СЕРИОЗЕН МЪЖ ЛИ СИ ......или просто претендент за мястото на форумния идиотин Релакс-а ?



Тема Re: Филм за римската кула край Бургас [re: Cтapинap]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано08.06.11 18:09



Да запазим уважение към другите, моля без лични квалификации.



Тема Re: Филм за римската кула край Бургас [re: Cтapинap]  
Автор deLake (sir)
Публикувано08.06.11 22:20



Това, което се вижда във филма е природозащитен център "Пода" - № 7 от 100-те национални обекта на България. Това, че пишеш такива неща във форум за история говори много лошо за тебе. Все пак тук има и доста хора, които знаят българската история и нейните 100 нац. обекта.

_________________________




Тема Re: Филм за римската кула край Бургас [re: koмитa]  
Автор Cтapинap (ветеран)
Публикувано09.06.11 22:10



Е,щом е за равнището на форума ? .....,ще престана да квалифицирам Релакс-а като "форумен идиотин" !

И даже няма да обръщам внимание както впрочем правиш и ти,че както и в тукашните си постинги ,вероятно и в следващите,той ще ме квалифицира като ненормалник и алкохолик





Тема Re: Филм за римската кула край Бургас [re: deLake]  
Автор Cтapинap (ветеран)
Публикувано09.06.11 22:24



"Защитена местност "Пода" е едно от малкото места в Европа, където на площ от 100 ха са установени над 259 вида птици. Разположена южно от Бургас, преди Крайморие в ляво от шосето Бургас-Созопол /Е87/"

Признавам ! Цитирам по нам 'еди кой си сайт .Но познавам и Пода ,и Крайморие от онова вече споменато твое време,когато(възможно ?) ,все още си акал в гърненце .



И как да не спомена,че този пък ти постинг ,хич не се връзва със стартиращите и последващи твои .....глупости а ла І,ІІ Български царства,затихването на Дебелт ,мижавата роля на Скафида,през-езерни мостове и цъфтящият и проспериращ "византийски"Бургас ?



Тема Re: Филм за римската кула край Бургас [re: Cтapинap]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.06.11 22:30



Той отнесе банана, за пореден път.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.