Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:34 01.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Tест за произход с компанията 23andMe  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано02.05.10 08:44



Бих желала да отворя тaзи тема в История, защото има повече посещение от Генетика, където писах зa резултатите от Медицинския тест.
Наскоро се тесвах ДНК аутозомно, т.е по всички хромозоми, а не само по У хромозома или мтДНК. Така може да се проследи произход по всякакви линии, а не само по пряка майчина и бащина.
Резултатите са много интересни и показателни, ако човек се интересува къде стои спрямо европейското и глобално население.
Изследват се над 500000 SNP по всички хромозоми, като след това резултатите се сравняват с еталонно население, както и с участниците в базата данни, които са пожелали да „споделят” резултатите си.
Първо съществува програмата Ralative Finder чрез която се търсят сходни участъци по хромозомите и в зависимост от процента еднаквост теоретично се намират по-близки или далечни роднини.
За мое очудване ми намериха 34 роднини, не очаквах да имам такива при наличие само на няколко българи и не много повече балканци, с които бих могла да имам някаква далечна връзка. Първоначално не се разкриват имена, а само произход и държава, както и какви хаплогрупи имат. Трябва да се изпрати покана за връзка и ако „братовчедът” приеме, тогава могат да се видят неговите резултати и къде и колко сте еднакви.
Няколо човека приеха поканата ми, известен брой се оказаха сърбин, хърватин и гъркиня с майка сръбкиня, където мога да си обясня родство чрез баща си – шоп от Свогенско.
Нямам понятие, обаче как мога да съм свързана с 2 шведа, американец с английско-чешки произход, еврейка ашкенази от Украйна/Белорусия и др. по хаплогрупите на които може да се заключи, че са източно или западноевропейци.
Прилагам свален екран от първоначалния Relative finder, сега при 5-6 приети покани показва и имената:

Редактирано от genefan на 02.05.10 09:05.



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: genefan]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано02.05.10 08:54



Така, другото много интересно не толкова лично, а което може да е индикация за произхода на българите е Ancestry Painting
Показва се нагледно по хромозомите участъци са европейски , азиатски или африкански гени. Тук обаче няма голяма диференциация, азиатци като индийците се считат за европейци, всъщност това е по расов признак черни-бели-жълти. Аз, разбира се съм 100% европейка, както се потвърждава автохтонния ми или поне славянски произход. Кои Балкански народности имат азиатски гени, ще пиша по-късно.




Следва Global Similarity. На първия екран се показва по-подробно проценти Southern Europeans, Northern Europeans, Near Easterners и т.н. Аз съм най-много Southern European, леко по-малко Northern European, а другите много по-назад. Трябва да се отбележи, че сме сходни донякъде и с негрите в Африка, всъщност човшкият геном е 98% еднакъв с всички хора по света:



Редактирано от genefan на 02.05.10 08:56.



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: genefan]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано02.05.10 09:02



След това най-интересното за мен – представена съм като зелено флагче спрямо еталонното население по света. Много твърдо съм на картата на Европа, като се появявам във всички подзони – западноевропейска, източноевропейска и южноевропейска. Но поради липса на еталонно балканско население съм леко периферна по всички, най-съм вътре на източноевропейската карта.

[image]
http://i1018.photobucket.com/albums/af304/genefan/23andMe/GlobalSimilarityWorld.jpg[/image]



Редактирано от genefan на 02.05.10 09:14.



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: genefan]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (CANA+SUB+IGO)
Публикувано02.05.10 10:20



+ Е и?!? Какви промени в мисленето и самосъзнанието ти водят тези резултати?



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано02.05.10 10:26



А колко от тези пари дадени за теста се усвояват в България е интересно.



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано02.05.10 10:59



Ами например като се сравня с един полувожски татарин/ половин чуваш.
Ето ви как му изглеждат хромозомите, пък на картата на Европа изобщо не се появява. От всички народности излизам по-далчна от него само с една Гватемалска индианка:





Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: genefan]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано02.05.10 12:13



Наистина ако човек си вземе само резултатите от теста, основната полза е да си ги закачи на стената. Има смисъл само като почне да се сравнява с други.
Тук няма да се спирам на възможностите, ако се изследват и близки роднини - тогава може да се види от кои родител или прародител си наследил този или онзи ген, докиолко си приличате с братя/сстри и т.н.
За мен изследването бе интересно не по генеалогични причини, както за повечето американци, а по исторически. Знаете колко се спори по този форум за произхода на българите и другите ни съседи. Затова реших да започна Balkan Similarity Project, никой не се беше сетил досега.
Чрез менютo Genome Sharing могат да се изпратят покани за сравнение към различни участници в базата данни. След това може не само да се сравни всеки с всеки колко процента му съвпадат гените, но да види и резултатите на другите по картата и т.н.
Започнах да разпращам покани първо на всички балканци, които намерих, след това разшитявах кръга и с други народности. Някои сами ми изпращаха покани, зашото статистиката била от 30000 човека тествани, само около 1000 имали интерес да се сравняват. Та мнозинството май са като тези 2-ма по-горе, които не могат да намерят някакъв смисъл от ползата да знаеш нещо, което никой досега не се е сетил да направи, поне не и нашата официална наука.
Засега съм събрала около 100 "споделячи" и не е необходимо повече от няколко от народност да се види кой къде стои на картата.
Ето ги точките скупчени на световната карта. Не съм канила африканци, японци и пр. защото за тях имаше примерно сравнение и нещата са ясни.
Тези точки един върху друг за европейците и даже някои анадолци, асирийци и ливанци. Двете далечни точки в дясно са татарина и след това индианката. Понеже знам за кого става въпрос от руските форуми, той изобщо не е монголоиден, прилича на руснак и даже хаплогрупата му е Е1b1b1. Но автозомния тест го слага много на мястото му, нали.



Редактирано от genefan на 02.05.10 12:15.



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: genefan]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (CANA+SUB+IGO)
Публикувано02.05.10 20:00



+ Колко паре потроши за да те изтипосат генетично?!





Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор lautaro (новак)
Публикувано02.05.10 21:14



Макар и интересен за историята този метод не дава мн. информация. Споровете за произхода на българите, македонците или примерно пигмеите се раждат от липсата на на извори и желанието за самоизтъкване. Колкото сме по-древни толкова сме по-велики. Без да си даваме сметка, че всички сме еднакво древни и всъщност истинската етническа история почва от не мн. преди писмеността или направо с писменността на човечеството. За по-рано ще си говорим като измислим машина на времето.
Все пак нека не бъда разбирам погрешно този метод, ще помогне на сериозните историци макар, че е възможно да разочарова онези, които очакват да докажат с един замах, че световната цивилизация е почнала с нас и ще свърши с нас.



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: lautaro]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (CANA+SUB+IGO)
Публикувано02.05.10 22:09



+ Абсолютно точно! По добре не бих го казал!





Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: lautaro]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано03.05.10 02:28



За тези, на които все още не им е ясно, именно гените са машината на времето, която показва точно кой си, какъв си бил и с кого си роднина. Именно това ме ентусиазира за това "себеоткривателство".
Погледнете моята зелена точка къде стои спрямо светояното население. Определено по-близо до Близкоизточните народи, отколкото Средноазиатски и Далечно източни. Другите двама българи и единствения македонец, с които сме съм се свързала досега, сме просто едно върху друго, даже на разширените карти. Защото никак не можеш да се сетиш накого приличаме пвече като ни гледаш, нали?
Другите, с които съм най-далече, но вече в по-едър мащаб за иранци, асирийци(кюрди) и малоазийски турци и ливанци. По този начин напълно издиша не само монголо-азиатската теория, но и иранската. Съвременните българи не сме никакви потомци на степняци, а на автохонно и славянско население. Да, славянската теория не трябва да се отрича според тези резултати, най-големите ми съвпадения са не само със сърби и хървати, но и поляци и западноукраинци. С руснаците положението е по-друго, зашото са много измесени с угро-фини и азиатци.
Има абсолютна корелация на гените с географското пложение, няма народност на Балканите, която стои встрани от другите, освен някои гърци, които предполагам са с произход Мала Азия или островите.
Сега за азиатските гени. Почти всички руснаци и украинци имат някакъв процент такива, но обикновено не повече от 1-2%. Следват румънци и унгарци - повечето имат, но под 1%. От 6 сърби 2 имат единични петънца жълто. От 3 българи 2 са 100% европейци, един има точица. Той не ми отговори какъв е произхода му, предполагам има влашка или гагузка връзка.
Тъй като чистите малоазийци се класифизират като европейци, арменците, например са всъшност 100%, но на картата стоят далече. Турците са различни и помежду си. Обикновено тези с балканска връзка са с по-малко азиатски гени и стоят по-близо до нас. Малоазийските вече са съвсем различни и стоят най-далеч заедно с иранците, които също показват доста азиатски гени.

Така лично за мен впроса е решен - поддръжници на теорията, че Аспауховите българи са дошли тук на празно поле и ние сме им 100% наследници трябва вече да се примирят с факта, е всичко това е било само "in your mind" - фантазия комбинирана с мания за величие.



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: genefan]  
Автор ramlid (преобразен)
Публикувано03.05.10 04:49



а ако си представиш че дошли са тия и ония ама все от тия ще ти е по лесно



Редактирано от ramlid на 03.05.10 04:50.



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: genefan]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (CANA+SUB+IGO)
Публикувано03.05.10 08:46



+ Виж това!



+ И това:




Редактирано от XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ на 03.05.10 08:51.



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано03.05.10 11:25



Не ми е ясно какво искаш да кажеш. Независимо дали сми си били все тук или сме дошли отнякъде със сърбите сме били ако е едно, то много близки племена в не толкова далечно минало.'
Което е абсолютно противоположно с татари ли щеш, иранци ли.
Иначе всички идваме от Африка, ако искаш да се въртим в кръг и да тролиш като извърташ нещата в друга посока.



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: genefan]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано03.05.10 11:33



а ти осъзнай, че историята не е генетика



Veni, vidi, vici

Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: мapдyk]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано03.05.10 11:45



Тук не споря за история, а за етнически произход и евнтуално разселение на народите по картата на света, с което се занимавате и вие на този форум, макар с други доводи.
Иначе има теория за genes и memes. Гените са естествено физическия облик и наследство, а мемите - идеите, които някога живят и разпространяват по подобие на тях. Много често мемите се движат незвисимо или даже в потивоположна посока на породилите ги гени. Та дайте да се раграничим за какво спорим.





Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: genefan]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (CANA+SUB+IGO)
Публикувано03.05.10 20:39



+ Не спорим! Само разменяме мнения! Един казус има много измерения - обикновено!





Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: genefan]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано03.05.10 22:11



Този анализ не е толкова лесен и прост, колкото изглежда. Близостта не доказва произход, защото може да е конвергентна

100 символа не стигат!



Тема чакай! не бързай!нови [re: genefan]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано03.05.10 23:20



Ако си от шоплука или македонско, много ясно че ще е така



Нека да се тестват повече шуменци пък ще видим

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: чакай! не бързай!нови [re: Exhemus]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано04.05.10 02:33



Само баща ми е от Шоплука, а майка ми е от Сливен. Има още 2-ма българи и те показват сходни резултати. Единия ми отговори, че е с произход Павликени и Нови Пазар. Другия, които имаше някакъв азиатски ген, за съжеление не. Той излиза с малко повче близост към южно балканци от другите двама, които пък клониме към източно евопейци. Ето как изглежда това сравнние всеки със всеки.
Изтрила съм имената, но на първо ясто излиза един ирландец (който обаче е с мтДНК група U2, затова предполагам има югоизточна възка).
Следват 5 с украинска или смесена руснак/украинец/молдовец, румънец, грък, хърватин и поляк. За европейци сходност над 74.50% се смята почти за родство, много далечни братовчеди са толкова. Майка/деца или братя/сестри са обикновно 85%.
На опашката, който и българин да туря на първо място са индианката, татарина, иранците, асирийците, чистокръвните евреи и анадолските турци.

Поръчах 2 кита по разподажбата за 99$ вместо 499$. Трябва да пристигнат скоро в София. Исках да тествам брат ми и майка ми, но ако някой се интересува мога да му преотсъпя единия срещу номинална цена 99$+35$ (половината от куриерската доставка, която включва и връщане на пробата. )
За предпочитена мъж чистокръвен българин (без македонски, влашки, гагаузки и пр. връзки), защото се определя много точно и У хаплогрупата, Ако има желаещи, пишете ми на лични.

Редактирано от genefan на 04.05.10 02:39.



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: genefan]  
Автор Chanquete (*)
Публикувано04.05.10 12:14



Добра карта начерта. Още по - хубаво е, че думите ти отговарят и на изворите, което подтвърждава ползата от генетиката в историята.

Редактирано от Chanquete на 04.05.10 12:15.



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: genefan]  
Автор jingiby (ветеран)
Публикувано04.05.10 15:52



Простото заключение е, че името българи е политико-географски термин, базиран на името на държавата България и на връзката между нея и нейните поданици през Средновековието. Произходът на местните жители, обаче не е свързан географски и биологично с произхода на хората донесли това име, защото те са дошли от далечни географски райони и явно са били малобройни. Не виждам пречка историята да обясни логично тези обективни факти.

Я стани, стани шумадийско куче, тебе да утепам.


Тема Re: чакай! не бързай!нови [re: genefan]  
Автор ОК (непознат )
Публикувано04.05.10 23:38



Отговарям на предпочитанието ти и имам интерес и възможност.
Не зная как да ти пиша, ти пращам един майл: mgh-ffm@t-online.de



Тема Можеш ли да обясниш това?нови [re: genefan]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано09.05.10 11:56



Ако можеш, дай подробности за метода на др.Кременски


Този метод използва кръвна проба и тества 10 маркера. Той стандартен ли е?
И с какво се покрива или различава от този на 23andMe ? Този маркер - ЕМ78-алфа има ли го при 23andMe?

Кременски потвърждава автохтонните теории и много добре обяснява резултатите от твоя тест.

Доколко е надежден горепосоченият източник на инфо?
Възможно ли е да се обединят вашият любителски проект и този на Кременски?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Можеш ли да обясниш това?нови [re: Exhemus]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано10.05.10 02:02



Изследването на Кременски е по У хромозома, това както знаете е само по една от 23те хромозоми. Особеното е, че тя не рекомбинира като другите и се предава непроменена от баща на син, освен много редки мутации, които определят хаплогрупите. С нея може да се проследи далечно родство отпреди хиляди години и затова се ползва в популационната генетика.
Теста на 23андМе включва това (но само SNPопределяне на подгрупата а не STR маркерите), както и много други неща, т.е value for money е несравнимо например с 12 маркерния тест на Genographic project. Тестовете могат да се обединят, ако намерените от 23андМе хаплогрупи се заредят в обща база дани с тези от различни други лаборатории. Това се мъчим да организираме няколко любители около Българския генетичен проект. За съжеление не разплагаме с никакво финансирне. Ако има някои, който може да поектира Уеб страници и иска да допренесе за делото може да се свърже с Евгени Делев от Българския ДНК проект. Емейла му е сложен в началото:



Както се вижда от българския проект Е1b1b1a2 (М78+V13+) е най-многобройната българска У хаплогрупа. Току-що получих резултата за братовчед ми от Сливен и той излезе същото.
На 23андМе сме 2 жени и един мъж, както знаете само мъжете имат У хромозома. Той е I2a2, втората по процент група след българите, наречена още Динарска, защото е с най-голяма концентрация около бивша Югославия.



Тема Re: Можеш ли да обясниш това?нови [re: genefan]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано10.05.10 03:07



Относно посочената вестникарска статия не става много ясно нито за кое изследвне говори Кременски, нито за кои хаплогрупи с изключение на E1b1b1.
Ако става въпрос за изследването от 2001 година, то е само по 10 маркера и е трудно да се предиктва хаплогрупата без да има тест за SNP.
Аз си направих труда да ги прекарам през тази програма и ето какво излезе от 126 проби:

I2a2 – (30) 23.81%
E1b1b1 – (26) 20.63%
J2 - (20) 15.88%
R1b – (14) 11.11%
R1a – (8) 6.35%
G2a – (7) 5.56%
I1 - (5) 3.97%
Q – (5) 3.97%
I2b – (2) 1.59
J1 – (2) 1.59
I2* - (1) 0.79%
T – (1) ) 0.79%
L – (1) 0.79%
Unknown - (4) 3.17%

Тук най-многобройни излизат I2a2, които не ми се виждат много достоверно.
Вярно ние сме най-близки със съседите си, както излиза по всички видове ДНК тестове. Не ми е ясно само как Кременски ни свързва с азиатски групи и унгарците. Те самите си признават, че са останали много малко азиатски гени, а се откриват главно славянски и германски.
Единствената азитска група след българите е Q според изследването, но още няма в българския прект. Тази Q (392=15) обаче не е родствена на унгарската от техния проект, а на една открита на хърватския остров Хвар, педполага се, остатък от авари или кумани (които също са живели в Унгария).



Расъжденията на Кременски за аиатския ни произход за чисти спекулации. Има трудове за македонците и те са много блики до нас по хаплогрупи (като нисък процент R1a, славяно-скитския ген).
Има и за средноазиатците, няколко пъти соменах, че при нас напълно липсват групи N и С3, които са характерни за тези народи, но се срещат при български турци и гагаузи.
По аутозомния тест на 23андМе също се вижда, че азиатския принос при българите е е минимален, ако не липсва напълно, като при 2 от 3 тествани българи. Румънците, които претендират за атохтонен произход, са въщност почти всички с азиатски гени. Така ако чуете някой румънец пак да ни вика татари, а те били чистите дако-тракийци, може да му посочите къде да ходи да се тества.



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: genefan]  
Автор ElanMorin (непознат)
Публикувано04.06.10 19:00



Баси скъпотията

Редактирано от ElanMorin на 04.06.10 19:03.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.