Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:18 07.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: ОХРИДнови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано27.10.09 21:59



Вярно, че имаше един Балик в Добруджа, ама пак турския вариант на 'риба'/балък/ ми се струва по-вероятен

Вярно, че имаше едни Пирогери в Странджа, ама пак гръцкият вариант на 'пиро'/огън/ ми се струва по-вероятен



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: ОХРИДнови [re: Exhemus]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано27.10.09 22:57



Вярно, че имаше един Балик в Добруджа, ама пак турския вариант на 'риба'/балък/ ми се струва по-вероятен

Вярно, че имаше едни Пирогери в Странджа, ама пак гръцкият вариант на 'пиро'/огън/ ми се струва по-вероятен


-Ами прав си, по-вероятен е...най вероятно да идва от обичая на хората в този край да ходят по огън, който най силно е впечатлил Гърците и те са им лепнали този екзоним... но това също означава и , че автохтонното население се е запазило/запазвайки и традициите си, което е най важното/ и няма велико преселение на народите, или и да е имало далеч не е било "велико"...

Pyrogeri=Бургари=Българи!

Редактирано от KOHAH PA3PУШИTEЛЯ на 27.10.09 23:00.



Тема Re: ОХРИДнови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор dedo_minu (старо куче)
Публикувано28.10.09 11:03



"ама пак турския вариант на 'риба'/балък/ ми се струва по-вероятен в случая с Краси Балъков"
Когато Кубилай, заедно с Боян и Аджо превзели Пекин -поради оказаната съпротива от китайците, Пекин бил изравнен със земята, а избитите били натрупани на хълмове На негова място изградили това което е плана и на днешен Пекин и го направили столица. Само че нарекли града ХАН БАЛАК.
Така че Балък при всички случаи не е обидно прозвище.
Ако в турския вариант се е запазил отгласът от шумерската легенда за съществото Оанес (Вавилонското му име), което било човек - риба и дало писмеността, технологиите и познанията на хората, тогава
БАЛИХ=ОАНЕС=БАЛЪК=БЪЛОК и т.н.

Тук не трябва да се разглежда някакъв приоритет на турски или български етимологии защото те са от общата най-стара езикова основа. Само дето турците са дошли по-късно и по късно са попили древността...

пп
Така както при "турския" вариант балък=риба=обидно прозвище се е запазило като антоним и първоначалното му значение се е поизгубило, по същият начин например в българският език КАРЪК е антоним на шумерската дума КАРЪК...



Тема Re: ОХРИДнови [re: dedo_minu]  
Автор tsok64 (член)
Публикувано29.10.09 21:03



дедо, балък хан нема има белидие хан, което от турски значи бяла староприемница ., тоестт мотел. прозвището хан идва от 12 век , когато се ражда чингис хан и хан винаги е след името.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от tsok64 на 29.10.09 21:04.</EM></FONT></P>

Редактирано от tsok64 на 29.10.09 21:07.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.