Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:01 26.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: титлата канасубигинови [re: XpиcтoTaмapин]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано16.04.09 18:27



А защо тогава на медалиона на Омуртаг пише КАНЕС УБИГИ?

И още: Освен за Омуртаг и Маламир (баща и син), известен ли е изобщо надпис за друг владетел "КАНАСУБИГИ"?



Тема Re: титлата канасубигинови [re: Ziezi]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано16.04.09 18:34



Сега виждам, че четенето на АРХОN на втория ред отгоре надолу е силно податливо на критика.

Подобно недовършено Р няма другаде из плочите от Филипи. След въпросното съмнително Р следва едно крайно съмнително Х.

Трябва всички първобългарски надписи да се преразгледат наново, защото бешевлиев се оказа един мръсен фалшификатор българофоб.

Като гледам така, изобщо не става дума за никакви българи, и за никакъв Персиан. Към въпросния надпис е прикрепено едно парче, но то е залепено очевидно не на мястото си - вдигнато е с един ред нагоре, и така се получават БОУГАРОН и ПЕРСИАНОС, а фактически в надписа не е имало такива думи !!!



Тема Re: титлата канасубигинови [re: WlSP]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано16.04.09 18:38



на медальона пише CANESVbIГI

този термин или словосъчетание се отнася единствено до Омуртаг и Маламир



Тема ХОР+БАТнови [re: thorn]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано16.04.09 19:05



По въпроса за КАНАСУБИГИ може обективно да се изкаже и ХОР+БАТ, но за съжаление е трайно баниран от форумите на дира.



Тема Re: титлата канасубигинови [re: Ziezi]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано16.04.09 20:05



Не само АРХОН е съмнително. И по-нататък пише нещо различно, поне аз разчитам нещо като УБИНГИ (ЮВИНГИ) или УБИНСИ (ЮВИНСИ), даже УБИНИ. Бешевлиев го е видял С БИНИО.
После трябва да следва името КРУМ, а е прочел невъзможното ЗЛИКСНИСЛИНОПА. Всъщност се вижда нещо като ...ИВИ...ИС...ИНО... Ако изобщо е името на владетел, то не е Крум.

Колкото до КАНАСУБИГИ, щом се отнася само за Омуртаг и Маламир, нищо чудно да е било някакво прозвище, а не титла.



Тема Re: титлата канасубигинови [re: WlSP]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано16.04.09 20:12



и аз смятам , че е прозвище - МЪДЪР ПОВЕЛИТЕЛ

а ти за кой надпис говориш?

снимката , която пуснах е надписа от Филипи

а преди това говорехме за надписа от Хамбарлии



Тема Re: титлата канасубигинови [re: Ziezi]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано16.04.09 20:28



Говоря за Хамбарлийския. Сравнявам факсимилето от книгата на Станчо Ваклинов (което е дал thorn в "Бойна слава") и гръцкия текст от разчитането на Бешевлиев.



Тема Re: титлата канасубигинови [re: WlSP]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано16.04.09 20:34



аз не мога да взема страна, и затова написах - "да се провери"

трябва да се провери надписа, като се отиде до музея

доказано е, че бешевлиев изобщо не е виждал оргиналните надписи, а като жалък канцеларски плъх-тюркофил е преписвал от по-стари издания, и нагло е фалшифицирал в полза на българофобски теории



Тема Re: титлата канасубигинови [re: Ziezi]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано16.04.09 21:02



Честно да си кажа, не съм много привърженик на твоето латинско разчитане, но звучи съвсем разумно да е прозвище. Нещо като "ПРЕМЪДРИЯ ОМУРТАГ, ОТ БОГА ВЛАДЕТЕЛ НА БЪЛГАРИТЕ..." или "ВЕЛИКИЯ ОМУРТАГ...".

Възможно е също КАНАС/КАНЕС да е гръцко изписване на КНЯЗ (тогава КЪНЕЗ) , а УБИГИ да е прозвището. SUBIGO пък, на латински значи завладявам, подчинявам.

Редактирано от WlSP на 16.04.09 21:15.



Тема Re: титлата канасубигинови [re: WlSP]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано16.04.09 21:48



аз не съм си повярвал чак толкова, та да си мисля, че съм открил топлата вода

разбира се, че четеното CANA SUBIGI чрез латински не е изобщо издържано откъм лексика

това, че съм предложил така да се чете, означава само, че се възмущавам от безпочвените тюркофилски тълкувания на "светилата"

за мен КНЯЗ е гърцизирана форма на КАНА

КАНА - КАНАС - КНЯЗ

остава да разберем само дали имаме право да тълкуваме КАНА чрез латински език




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.