Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:58 18.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Каква държава е антична Македония ?нови [re: mellisa]  
Автор мykaтpaлиc (херменевт)
Публикувано08.03.08 22:16



остава да ни разкажеш какво значи 'целия познат тогава гръцки свят'?

'Чрез плакатни стихотворения не се стига нито до барикадите, нито до Парнас'


Тема Re: Каква държава е антична Македония ?нови [re: джинrиби]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано08.03.08 22:30



"Наличието на някакъв друг четвърти етнос със собствен различен произход в тази контактна зона е невъзможно и напъните в БЮРМ да се докаже нещо подобно са изблици на македонизъм и нищо друго."

За това разбира се не може да става и дума ! Особено ако имаш предвид а ла Донско-Манговските "антични СЛАВОмакедонци".

Въпросът е друг ! "Историк" Божидар напълно в унисон с гръцките учени от 20-те години на ХХ век твърди,че антична Македония като цяло-и като етнос и като държава- ВИНАГИ Е БИЛА част от елинското ойкумене !

В публикацията отпреди почти 80 години В.Бешевлиев предлага съвсем различен поглед върху въпроса от историкофактологична гледна точка,който ако "дискурсираме"

ни води до следните изводи :

1/ в етапа на историческата си известност и особено при Филип ІІ и Александър Велики НЕГРЪЦКАТА/неелинската/ по етнически признак,език ,религия и държавна организация Македония започва да се гърцизира/елинизира/

2/ Колкото мащабните ,толкова и ограничени по време империалистични постижения на Александър Велики имат двоякото значение :

а/ на трамплин за преекспониране на елинската култура в нови за нея региони в Средна,Предна Азия и Египет.

б/ на последна фаза ,от вековното преди това, обособено И РАЗЛИЧНО съществуване на автентичните македонци и тяхната държава от това на общоелинското ойкумене.

в/очевидно тази последна фаза е продължила достатъчно дълго време след това на "диадохите", за да стане предпоставка, при организирането на римските провинции на Балканите през ІІ век пр.Р.Х. Македония да бъде отделена от Елада.

Разбира се, не държа всичко писано по-горе да е 100 %вярно ,но само го предлагам като опорни точки за евентуална дискусия.



Тема Re: Каква държава е антична Македония ?нови [re: mellisa]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.03.08 00:46



Що, трябва да пускат теми, с нещо което никъде не го пише, та да ти е интересно ли?



Тема Re: Каква държава е антична Македония ?нови [re: koмитa]  
Автор mellisa (ентусиаст)
Публикувано09.03.08 01:02



Самата аз съм пускала тема, практически идентична с тази, както и няколко много близки, така че не говорим за нещо безинтересно ми. Става дума, както Хорбат отлично каза, за част от онези тематики, които са големи, тромави, по които съгласие сред научната общност няма и вероятно няма да има, и следствие на което във форум като този "откритие" и дори спокоен диалог никога не би имало, а всичко рано или късно, в зависимост от добрата воля на всички пишещи, ще стигне до спорове и прекаляване с острия тон.
Отбелязвам и некоректния начин, по който тя е поднася - като директен сблъсък не на две идеи, а на двама историци, които ги изказват.
Това е, а не което ти пишеш, основанито ми да мисля, че темата е сложна за обсъждане и може би излишна.

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Редактирано от mellisa на 09.03.08 01:08.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.