Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:37 18.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Кое например ....нови [re: mellisa]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано08.03.08 18:25



.....от публикацията " е подвластно на клишета, които днешните историци отдавна са отхвърлили." ? Ще ми бъде интересно и полезно да освежа и допълня оскъдните си знания по въпроса.

Можеш да не се обосноваваш пространно "историографски и методологично."

Моля ,просто изреди възраженията си.



Тема Re: Каква държава е антична Македония ?нови [re: Cтapинap]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано08.03.08 18:34



бешевлиев е шут и палячо



дрънка глупости за некви гърци

в античността гърци нема!

дажеи днес нема- така наречените гърци не се самонаричат гърци и не наричат държавицата си гърция

ако става въпрос за елините, то те не са етнос, и това е пределно ясно дори и на първолак от дома в село могилино

елин означава индивид , чийто мозък е промит с антична чифунска боза за величие и превъзходство над народите по Света - смрадлива наднационална доктрина-помия, коят оноси беди нанародите и до днес

Редактирано от Ziezi на 08.03.08 18:35.



Тема Re: Никоганови [re: БoянГeнoв]  
Автор mellisa (ентусиаст)
Публикувано08.03.08 19:09



Ако въпросът ти е интересен и държиш наистина да науиш нещо, а не да търсиш потвърждение на твоите вече създадени идеи, наистина те съветвам да погледнеш съвременните излседвания последните 10, дори 20 години. Археологията, новите методи за датация, новият начин да се подхожда към проблематиката са коренно различни от изследванията от преди век, когато доминираща в известна степен е била германската историческа и истриографска школа. Съвсем просто казано, някога произходът и етносът на македоните е бил много важен за да се развива оста Александър завоевател на Елада или Александър освободител на Елада, което се вижда и в по-горния материал, след което целият исторически дискурс е бил подчиняван на тази идея. Днес не се счита периодът на класическия еленизъм нито като освобождение, нито като завладяване, това е дуализъм, който вече е надрастнат и само утежняващ погрешно изучаваните периоди и явления.
Понякога когато строиш на предварително погрешна основа - не в избора на едното или другото, а в това, че дори трябва да има едното или другото, обрича обективната натовареност на изводите, до които се стига.



Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: Каква държава е антична Македония ?нови [re: Cтapинap]  
Автор deLake (sir)
Публикувано08.03.08 19:13



елинска , както твърдят съвремените гърци и моят идол историк Божо

Ами древните гърци твърдят друго. А що се отнася до македонските царе, то за тази думи дори някой тъй великодушен като Александър би тикнал Божо за тези думи в затвора.

Античните македони са клон на тракийското племе едони. Както остготите и вестготите са клонове на готите. Или както антите, венетите и славините са подразделения на славяните. Витиния да речем е също царство на витините, малоазийските тини. Траките били обединени само два пъти - веднъж частично при царя на одрисите Ситалк и втори път почти нацяло при Александър Велики (но и той не успява да покори войствените гети (това не са автохонни готи, а също тракийско племе, но и то нямало единна власт). Въобще траките имали голяма слабост към самостоятелност. Дори и могъщия Рим си имал сериозни проблеми за накара иначе войствените траки да служат в римската армия - иначе траките редовно се включвали като наемници във военни кампании. Така погледнато се чудя как може да има връзка между някогашните тъй свободолюбиви траки и днешната рая.



____________________________




Тема Re: Никоганови [re: mellisa]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано08.03.08 19:49



Дааа..... методолично и историографски е издържано ! Особено след като отиваш на равнище "дискурс"-дума пред която немея !

Само не ми стана ясно прав ли е или не, 29 годишния /към 1929 г/ В.Бешевлиев в твърденията си :

1/ че на елинските митологични генеалогии не бива да се вярва -и го доказва !

2/че елинизирането на македонците историографски се потвърждава на равнище-управляваща династия.-и го доказва

3/че древните елини не са считали древните македонци за част от тях.-и го доказва

4/че македонците са с най-вероятен илирийски произход-и го доказва
5/че езика на древните македонци е индоевропейски език , различен от гръцкия /ако щеш -древноелинския /-и го доказва

6/че има стари и нови тенденции в античната елинска георгафия ,анализа на които представя Македония като различен географски обект от Елада . -и го доказва !


И......освен това

за разлика от теб, Бешевлиев използва много,много повече имена от малко познатите ти Херодот и Тукидит ? Вярно ...не използва понятието "дискурс"........пред което аз немея ...то е тъй учено ,че ......немея !


"старите българи са от индоевропейски произход"-казал Вълкът на Червената шапчица,след което хрипкаво се изкашлял ,защото дискурсно заболял от грипа "соломон"



Тема Re: Каква държава е антична Македония ?нови [re: deLake]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано08.03.08 20:00



"древни гърци" ми е звучало винаги като " древни швейцарци"




не може нов , съвременен етноним да са запраща така лекомислено в миналото



Тема Re: Зиези ......нови [re: Ziezi]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано08.03.08 21:48



Възможно ли е и ти ,и идиота Хор-бат ,да се държите малце- малце "по малко"

просташки ?

Защо спамирате темите ми ?

Ако и двамата не сте забелязали-да ви обърна внимание-аз НЕ участвам във вашите теми ! Те ми са толкова безинтересни,колкото и вас двамата-персонално.

Не казвате,а и да искате да кажете -обаче това е органично невъзможно за вас -,НИЩО ПО СЪЩЕСТВО по темата !

Тогава ? Лична неприязън ? Ами че затова си има лични бележки,които например идиота Хор-бат се постара да използва ,за да черни пред мен -в т.ч.и чрез фотоси- инкогнито двамата модератори на клуба.

Е,разбира се има и по-интелигентен начин да се проявава лична неприязън-като се критикува умно и по същество дадена моя тема или теза.

Зная,че това е невъзможно както за теб,така и за другия одиоз .

Тогава ?



Тема Re: Зиези ......нови [re: Cтapинap]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано08.03.08 21:54



Възможно ли е да престанеш да се правиш на голям познавач по история и да спреш да раздаваш квалификации?
Мисля, че вече имаш едно предупреждение, ама нали е празник. Този път ще те пожаля.



Aut Caesar, aut nihil

Редактирано от Last Roman на 08.03.08 22:20.



Тема Re: Каква държава е антична Македония ?нови [re: Cтapинap]  
Автор джинrиби (пристрастен)
Публикувано08.03.08 21:55



Като цяло има различни версии за произхода на македоните и тяхната държава, но общо взето се налагат следните изводи:

1. Антична Македония в разцвета си е държава с напълно елинизирана аристокрация.
2. Произходът на жителите й вероятно е смесен. Доказано е наличието на силни гръцки колонии по крайбрежието на Халкидики, както и на тракийски и илирийски поселения във вътрешността. На този свят няма нищо стерилно, така че да се говори за чист произход на населението на Македония е несериозно.
3. Македония е допирна зона на три големи етнически групи: траки, илири и гърци. Наличието на някакъв друг четвърти етнос със собствен различен произход в тази контактна зона е невъзможно и напъните в БЮРМ да се докаже нещо подобно, са изблици на македонизъм и нищо друго.

Редактирано от джинrиби на 08.03.08 22:08.



Тема Re: Каква държава е антична Македония ?нови [re: джинrиби]  
Автор mellisa (ентусиаст)
Публикувано08.03.08 22:13



По т.2 да кажа, че според "А Lexicon of Greec personal names", в който са събрани всички намерени до сега лични имена, 80 % от имената в Македония след 8ми век съдържат гръцки корен, а повече от половината се срещат и из целия познат тогава гръцки свят. Сред топонимите повечето са гръцки наименования, и то още от омирово време, когато елинизацията далеч не е била проникнала толкова навътре в Македония.

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.