Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:41 01.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Черноморският регион 6500-5500г пр.Хр.  
Автор т-pekc (член)
Публикувано04.12.07 17:50



Знаете предполагам прекрасно фактите около съдбата на Черно Море в посочения горе период.
В периода 6500-5500 има един период от няколкостотин години (причините не са доизяснени) на рязко застудяване в Източна Европа (не съм сигурен как стоят нещата за Западна но там ефекта е бил много по-малък). Освен рязко застудяване имаме рязко засушаване и опустинване покрай сегашните брегове на морето. В този период Черно Море е сладководно езеро:


а светлосиньото - сегашния шелф е суша. Вследствие на това засушаване вероятно местата които са били най-благоприятни за обитаване са по старите брегове на морето особено в северната част.
Нататък- знаете теорията на Раян-Питман (и Петко Димитров). Тази нейна част която касае климатология, геология, океанология- за нея мога да съдя и да я приема напълно за очевидно верен сценарий. Знам какви са критиките- те не успяват да ме убедят а и някои са откровено странни.
Но както знаете и Раян и Питман и Димитров задълбават в коментари на тема археология/ митология. Част в която нямам познания за да мога да съдя за качеството на разсъжденията.
Както и да е- доказателствата за самото събитие не са в сферата на интерес на археолозите предполагам.
Така- имаме най-вероятна дата на събитията около 5500г пр.Хр. и продължителност на заливането на сегашния шелф около година (доказателствата са в определени типове седименти и в самото наличие на сероводорода и други подобни). В този период всички сладководни организми са измрели масово което е довело до някакъв кафяво-черен вид на морето и вероятно нетърпима смрад и отровни изпарения. Плюс бури които са изглеждали доста апокалиптично.
Населението каквото и да е било на южните брегове не се е налагало да се оттегля много далеч или е станало бърза жертва.
Не така стоят нещата в северният шелф- каквото и население да е имало там на него му се е наложило едно доста продължително бягство. Били са далеч от Босфора и не са можели да разберат какво точно се случва.

Въпрос- какво ни казва археологията- какви нови култури се появяват в Черноморския регион около 5500 г и по-късно?
И как мислите- доколко това събитие е значимо за последвалите хилядолетия?



Тема Re: Черноморският регион 6500-5500г пр.Хр.нови [re: т-pekc]  
Автор tonza (ентусиаст)
Публикувано04.12.07 18:06



Освен рязко застудяване имаме рязко засушаване и опустинване покрай сегашните брегове на морето.
Извинявай ако греша, но не е ли било точно обратното?



Тема Re: Черноморският регион 6500-5500г пр.Хр.нови [re: tonza]  
Автор т-pekc (член)
Публикувано04.12.07 18:08



На фона на повишените температури след края на ледниковия период има един краткотраен епизод на рязко застудяване.



Тема Re: Черноморският регион 6500-5500г пр.Хр.нови [re: т-pekc]  
Автор podozritelen (непознат )
Публикувано04.12.07 19:49



Нататък- знаете теорията на Раян-Питман (и Петко Димитров). Тази нейна част която касае климатология, геология, океанология- за нея мога да съдя и да я приема напълно за очевидно верен сценарий. Знам какви са критиките- те не успяват да ме убедят а и някои са откровено странни.

бих казал, че критиките са основателни

Така- имаме най-вероятна дата на събитията около 5500г пр.Хр. и продължителност на заливането на сегашния шелф около година

според някои е 7000 преди Хр. според други 5500. Мммм и това заливане за 1 г. е една от точките подлежащи на критика ... сметни, като имаш широчината на Босфора (в началото е била по-малка), площа на морето колко бързо би се напълнило от позиция приблизително минус 100 m ....

В този период всички сладководни организми са измрели масово което е довело до някакъв кафяво-черен вид на морето и вероятно нетърпима смрад и отровни изпарения. Плюс бури които са изглеждали доста апокалиптично.
Населението каквото и да е било на южните брегове не се е налагало да се оттегля много далеч или е станало бърза жертва.


Тук отново застъпваш хипотеза клоняща към "потоп" ... оцелелите организми (водни) от времето когато морето е било почти напълно сладководно (счита се, че в някои части солеността е достигала 5 промила - до колкото си спомням централните) ни покоазват, че измирането не е било "апокалиптично".

Та по темата - несъмнено е оказало влияние предвид загубата на такава голяма територия (светлосинята). Все пак по-лицепрятна ми изглежда хипотезата са по-продължителното пълнене на морето, позволило, все пак на някои органнизми да се приспособят.

п.с. този период ми е любим - няма нации, няма народи и държави няма ... откъде се сдоби с картата?



Тема Re: Черноморският регион 6500-5500г пр.Хр.нови [re: podozritelen]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.12.07 20:00



този период ми е любим - няма нации, няма народи и държави няма ... откъде се сдоби с картата?

Да, държави или поне завършени форми на политически образувания няма, няма и нации, разбира се. Но не можеш да кажеш, че няма народи.

Преди да търсим човека, трябва да сме намерили фенера.


Тема Re: Черноморският регион 6500-5500г пр.Хр.нови [re: podozritelen]  
Автор т-pekc (член)
Публикувано04.12.07 20:15



В отговор на:

бих казал, че критиките са основателни



Айде дай критиките да видим колко са основателни- критиките са от типа:
1.Ние руснаците не знаем що ама не е така и тука имаме едни данни- дайте ги де! И старият руски номер- руските данни- данни номер едно те българите имат други (с руски апарат събирани) ама техните не са като руските.
2.В Библията не пише така

аргументите са от този тип, седиментите са си седименти.
В отговор на:

според някои е 7000 преди Хр. според други 5500. Мммм и това заливане за 1 г. е една от точките подлежащи на критика ... сметни, като имаш широчината на Босфора (в началото е била по-малка), площа на морето колко бързо би се напълнило от позиция приблизително минус 100 m ....



Чакай малко- все още следствието не може да е преди причината. 5500 плюс минус малко е годината на тотално измиране на сладоковдните организми и това си се датира с доста добра точност. Но 7000 просто не е.
А за колко се пълят през отвореният Босфор около 100-120-130 метра всеки с известни познания може да провери и сам. Имаш ширина на Босфора действай- смятай и ще провериш- 300 до 400 дни.
В отговор на:

Та по темата - несъмнено е оказало влияние предвид загубата на такава голяма територия (светлосинята). Все пак по-лицепрятна ми изглежда хипотезата са по-продължителното пълнене на морето, позволило, все пак на някои органнизми да се приспособят.



Да ама пробите от седименти събрани и от Раян и Питман и от Петко Димитров са категорични- измирането на сладководните организми е настъпило практически моментално (моментално в геоложки смисъл)
Освен това имаме сероводороден слой! Той трябва да бъде обяснен! А бързото пълнене го обяснява.
Освен това поправете ме ако греша но 5508 пр.Хр. не беше ли един от вариантите за "сътворението на света"

А какви хора е имало ... отговора сигурно е в Черно Море и в появили се нови култури около него след събитието.



Тема Re: Черноморският регион 6500-5500г пр.Хр.нови [re: podozritelen]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.12.07 20:26



-Нататък- знаете теорията на Раян-Питман (и Петко Димитров). Тази нейна част която касае климатология, геология, океанология- за нея мога да съдя и да я приема напълно за очевидно верен сценарий. Знам какви са критиките- те не успяват да ме убедят а и някои са откровено странни.

-бих казал, че критиките са основателни


А може ли накратко да ги обясните тук?

Преди да търсим човека, трябва да сме намерили фенера.


Тема Re: Черноморският регион 6500-5500г пр.Хр.нови [re: т-pekc]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано04.12.07 21:30



много ме кефи тази дупка в северния шелф, бивша суша...



Картинката е от Google Earth, спътникова снимка, досега не съм виждал каквато и да е карта да изобразява тази дупка. А дупката е яка, размери колкото софийското поле.

Давайте предложения - атомна война в праисторията, технологична авария в праисторията, метеорит, съвременна дупка /съветски ядрени опити/, вулкан и т.н.



Тема Re: Черноморският регион 6500-5500г пр.Хр.нови [re: Ziezi]  
Автор т-pekc (член)
Публикувано04.12.07 21:33



Абе не знам ама имам достъп до батиметрия и не знам защо си мисля че тая дупка е някаква грешка



Тема Re: Черноморският регион 6500-5500г пр.Хр.нови [re: Ziezi]  
Автор т-pekc (член)
Публикувано04.12.07 21:34



В Черно Море има кални вулкани ама такова чудо не може да е ...
Бря да му се не види- ти ме хвърли в оркестъра!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.