Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:39 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема Re: Уточнениенови [re: Пeлин]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано14.11.07 17:11



Обратния пример - споменатата в няколко постинга тук Персия.След приемането на исляма тази страна е вече различна.

Първо, Персия никога не е приемала исляма. Той е наложен със сила в началото, с икономически меки методи след това.

Второ, Персия на Абасидите е толкова иранска в своята материална култура, че един от най-големите иранисти на всички времена, Р.Фрай, нарича този период "Златният век на Персия". Ако си беше направил труда да прочетеш прмерно пълното издание на приказките на Шехеразада, да не те пращам в тежки четива като "Шахнаме", щеше да откриеш, че в тази "различна" Персия има подчертан култ към иранското. Още от първото изречение на приказките - "ИМало едно време един цар Сасан".



Тема Re: Залезът на Рим - хрумканови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано14.11.07 17:30



Този надпис не е на Омортаг, а е на Персиян.

“Пресиян от Бога владетел на многото българи изпрати кавхан Исбул, като му даде войска, ичиргу боила и кана боила колобъра. И кавханът при смоляните...Който дири истината Бог вижда. И който лъже Бог вижда...Българите направиха много добрини на християните и християните ги забравиха, но Бог вижда.”

Освен това надписът е вътре в църква, което е много важно.



Тема Re: Залезът на Рим - хрумканови [re: Valin]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано14.11.07 17:52



Стига сте се карали за банята на Атила.
Факт е, че всички видове варвари, без изключение, имат подчертано желание не да станат римляни, ами както казале оногундурете на ромеите - да се кичат в злато и коприна, да се къпят и изобщо да живеят леко, меко и охолно, което впрочем е двигателят на цялото човешко развитие.
И в Плиска най-вероятно първо са построили водонапорната кула, цистерната и банята. Нормално, зер владетелска резиденция се е започвала, а не просто бивак.



Тема Я! [re: Valin]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано14.11.07 19:54



А когато човек се мрази, развива рак

Стана ми интересно. Това означава ли, че се мразиш или мислиш да се намразваш, понеже нали знаем как според теб ще свършиш?



Но е хубав. В ъгълчето на устните.

Тема Re: Залезът на Рим - хрумка [re: _magotin_]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано14.11.07 20:16



В отговор на:

1.Великото преселение на народите е общоутвърдена научна истина, която никой университет или институт по света не е оспорил до момента. Нюансите за неговата значимост започват да се изследват едва след като се съгласим, че то е събитие с огромно значение за световната история.
Доказването на противното, а именно че ВПН не е имало, е твоя задача и на другите "изследователи", които твърдят подобно нещо. Или казано в римскоправен стил - ищецът е който трябва да доказва. Тежестта на доказването, когато става дума за утвърдени научни истини, пада у тези, които ги отхвърлят.



"Сестра ти е жена с висок промискуитет". На теб пада тежестта на доказването.

В отговор на:

3.Чел съм със сигурност повече извори от 90% от форумците. Да бъда обвиняван, че не познавам ГИБИ и ЛИБИ не е нищо повече от детинщина.



Аз пък съм ти разгръщал книгата и съм се смял на използваните от теб извори.

В отговор на:

4. Препоръчвам ти, като мотивиран изследовател на истината в историята, да се запознаеш по-внимателно с огромния обем писмени извори, описващи неприятностите на двете империи - Римската и Персийската - свързани с движението на хора от Азия към Европа. В Гиби и Либи /там селективно са избрани предимно касаещи българите неща/ ще откриеш например обилно сведения за Балканите, които след 250г. кажи речи всяко десетителитие са подложени на сериозни набези на най-различни народи, сред които готите, славяните, прабългарите и много други.

Що се отнася до археологическите извори за опустошаването на Балканите те са толкова много и обилни, че и до днес се издават многотомни поредици за съдбата на византийските градове по нашите земи. Ако наистина искаш да се запознаеш с материалите, започни с книгата на Велков за градовете в Тракия и Дакия.

Впрочем дори и повърхностното вглеждане в славянската проблематика води до много неприятни за автохтонната "теория", която подозирам защитаваш, изводи. Днес са документирани няколкостотин славянски селища извън съвременните градове. Известни са и над десетки прабългарски некрополи, това без да броим фамозната култура "ДРИДУ" в днешна Румъния.

За финал ще ти цитирам един много интересен факт - след ІІІ век изчезват от нашите земи масовите находки на медни фолиси. В книгата /цикъл лекции/ "Авторитетът и свещеното" Питър Браун цитира един протокол, в който се описва как Балканите станали през 5 ти век нарицателно на неплатежоспособни /поради тотално разорение/ провинции.



Дрън-дрън...
1. Не казваш нищо по въпроса с "движението на огромни човешки маси от Азия към Европа".
2. Нещата, за които говориш, сме ги обсъждали тук и ми е безинтересно пак да ги обсъждам, особено с теб.

Редактирано от Last Roman на 14.11.07 21:14.



Тема Добре! [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано14.11.07 20:25



Като не искаш да го обсъждаш с него, хайде с мен :)
Моля, моля, моля, хайде да си говорим пак за великата световна конспирация и заравянето на милиони фалшиви "антични" артефакти през Ренесанса.



Но е хубав. В ъгълчето на устните.

Тема Re: Добре! [re: mellisa]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано14.11.07 20:31



Мелисса, ти се самоопределяш като "злобна кучка" или нещо подобно. Интересува ме дали беше такава преди отиването си във Франция?



Тема Успокой се :) [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано14.11.07 20:35



Преди бях прекрасно, романтично, наивно девойче с идеализъм в очите :) Би трябвало да помниш, ти "познаваше" тази Мелиса

. И честно - бях безкрайно скучна сама за себе си Много по забавно е да си лошият в приказката :)

Сега, аз не си играя като модератора на нежна душа, ще си говорим ли за "сестра" ми или не

Но е хубав. В ъгълчето на устните.

Тема Re: Успокой се :) [re: mellisa]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано14.11.07 20:36



В отговор на:

Би трябвало да помниш, ти "познаваше" тази Мелиса.



Спомних си междувпрочем, че съм чел мнения на Мелисса, написани от романтично и наивно девойче

Имаш ли сестра?



Тема Да, "имам" :) [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано14.11.07 20:47



Но има навика да е по католичка и от папата - хем иска доказателства, хем като и ги дадат вика "на тез не вярвам" :)
Демек, докажете ми ВПН, ама да не е чрез доволно многото извори, които имаме. Лошото е, че по онова време едва ли са им удряли печати в паспортите


И ето ни пред проблем - как се доказва едно движение? Да почнем от начало, какво не им харесваш на изворите? Защото прав си, не ти трябва да доказваш, че е нямало прселение (отрицание не се доказва), но е твоя работа да докажеш, че нашите доказателства не стават
Вторият начин, са следите. Те казват, винаги оставали :) Я върху пясъци, я като малки камъчета в стил Малечко Палечко по пътя на народа

Но е хубав. В ъгълчето на устните.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.