Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:54 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Искам доказателства от тебенови [re: mihailo]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано18.06.07 22:04



приличат ми на тези, незнам нещо в стила..


Редактирано от lvn на 18.06.07 22:06.



Тема Re: "Величието на княза"нови [re: Ray of Light]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано18.06.07 22:36



Няма никакви очаквания, а проста логика - след като самите автори казват, че знатните имат по-различно снаряжение и облекло, то е ясно, че няма да ходят като овчари. Няма какво да откриваме Америка, като споменем, че знатните винаги ходят по-добре облечени

. Иначе за ямурлука сме чували също.
Така както си дал тия рисунки разликите са очевидни, не знам дали ти ги виждаш - не носят колани, а само единият има пояс, допълнително са показани и торбичките, които сме си окачвали по поясите - на рисунките ги няма. Определено горните палта (нашите са кожени, на сарматите не ми е ясно какви са) са доста по-къси. Да и те имат ботуши. Можеш да погледнеш и рисунките от Уикипедията:

тук определено различията са още по-големи. Виж, като говорим за подобия, не означава и че са еднакви. Не знам колко може да се взима за пример, но Квинт Курций Руф пише, че от Дон до Бактрия нямало разлика в бита и културата на обитаващото там население, което, естествено, би трябвало да означава, че няма съществена разлика - отделни народи са били и т.н. все пак.
Ние сме българите, а те са т. нар. славяни с техния си бит. Пак ти казвам - не искам да влизам в спорове за език и произход - говоря само за бита - различен е - и в източниците го пише същото.

Редактирано от БoянГeнoв на 18.06.07 22:39.



Тема Re: велик филмнови [re: Valin]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано18.06.07 22:56



Напомням ти за да не пишеш глупости, че някой бил напълнил гащите и т.н.
Тия, които са ги написали тия неща много са преписвали от чужди автори





Тема Re: велик филмнови [re: БoянГeнoв]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано19.06.07 12:31



Бояне, тия дето пишат са своя си народ, че бил напълнил гащите нали се сещаш какви са?

Louis Armstrong - Go down Moses

Редактирано от Koпpивeнa_мeтлa на 19.06.07 12:31.



Тема Re: "Величието на княза"нови [re: БoянГeнoв]  
Автор Valin (могъщ войвода)
Публикувано19.06.07 15:06



Така както си дал тия рисунки разликите са очевидни, не знам дали ти ги виждаш - не носят колани, а само единият има пояс

Пак трябва да мисля вместо теб:

1. Нали осъзнаваш, че разликата в благородническите "сарматски" носии на рисунката и "прабългарските" от Менологията е близо едно цяло хилядолетие?

2. Коланите, кесийките и прочие аксесоари художниците на археолозите могат да ти ги добавят за секунди на скиците.

тук определено различията са още по-големи.

Да, определено са големи. Особено ме втрещяват конската опашка за знаме, плетената ризница, късият меч, фригийската капа, която виждаме и при Скилица, и аланския шлем на тоя под него...

---
Сталин: "Не може да съществува това, което не трябва да съществува."


Тема Re: велик филмнови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано19.06.07 23:27



Знам, само че той сам си е избрал да се цепи - негова воля. Да е някой, който не може да мисли - да го убеждаваш, но той може следователно щом така си е избрал - не виждам голям смисъл да споря.



Тема Re: "Величието на княза"нови [re: Valin]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано19.06.07 23:36



По-скоро мисли сам да себе си. Тия носии като нищо, може и да са заети - ако не ти е ясно - партите също са имали още по-добре бронирана конница, но не са сармати. Следователно не е задължително сходството във въоръжението да е признак за някакво родство. Второ - както казваш - цяло хилядолетие е минало - тогава пак не е доказателство - всеки може да ги е възприел, развил и т.н. Индоевропейците знаеш откъде докъде се разпростират и както ти дадох пример разликата в бита била минимална, но ти си избираш сам на какво да вярваш. На мен тезата ми се мени в зависимост от новите факти, които изскачат, а не да си държа на едни единствени и да си ги повтарям непрекъснато, но избора си е твой - мисли си за себе си, аз лично се радвам, че не ми се налага ти да мислиш вместо мен.

Редактирано от БoянГeнoв на 19.06.07 23:37.



Тема Re: велик филмнови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано19.06.07 23:39



ти си много прост бе

тука става дума затова, че един филм се прави на основата на гръцко сведение, в което пише, че българите са бегали като зайци, сиреч "напълнили гащите"и се скрили в дървената си кочина, а после излезли,щото по погрешка византийците си тръгнали

не може един филм да се прави на основата на българофобски драсканици и писания, пък този филм после да пращи от гордост и величие, за какъвто се рекламира



Тема Re: "Величието на княза"нови [re: БoянГeнoв]  
Автор Valin (могъщ войвода)
Публикувано19.06.07 23:49



Тия носии като нищо, може и да са заети

Да, като нищо може да донесени от марсианците.
А може да си четем и изворите.

всеки може да ги е възприел, развил и т.н.

Може, но трябва да го докажеш.

Индоевропейците знаеш откъде докъде се разпростират

Сега за някакви "индоевропейски" носии и доспехи ли ще си говорим?

партите също са имали още по-добре бронирана конница, но не са сармати.

Да, гетски дезертьори са, което е почти същото.

На мен тезата ми се мени в зависимост от новите факти,

Явно са ти много променливи "фактите".

---
Сталин: "Не може да съществува това, което не трябва да съществува."


Тема Re: велик филмнови [re: Ziezi]  
Автор mihailo ()
Публикувано19.06.07 23:53



В отговор на:

един филм се прави на основата на гръцко сведение, в което пише, че българите са бегали като зайци, сиреч "напълнили гащите"и се скрили в дървената си кочина, а после излезли,щото по погрешка византийците си тръгнали...




Без чуждите сведения нямаше да го има и въпросното споменаване за Ziezi еx quo vulgares


Храбри в старост ти, народе,
тяжко носиш днес иго!
свобода т'изчезн'отиде,
турско те налегна зло!


Редактирано от mihailo на 19.06.07 23:59.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.