Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:39 18.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: ЗАДАЧКА-ЗАКАЧКА ЗА ПОСЛЕДНИЯ РИМЛЯНИН!нови [re: _magotin_]  
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано07.03.07 13:58



Приятел - не можеш с лека ръка да приравняваш сасаниди, парти, ахемениди, че и арабите, владяли този участък земя. И не размерът на територията е важен, а културното влияние върху света. Хайде да видим на коя империя подражават съвременните държави?
Пък за воденето на бойни действия, които били с променлив успех за двете страни - вече ти дадох няколко въпросчета, на които упорито избягваш да отговаряш. Да ти напомням ли все пак, че сасанидите били толкова изтощени от последния конфликт с Източната Римска империя, че арабите с лекота ги завладяли?
За законодателството - нещо за римското такова да ми кажеш? И чие право в момента се прилага в повечето цивилизовани страни? Хайде без вицове, че темата и така е несериозна.

Facta, non verba!



Тема Re: Сасанидски Ираннови [re: _magotin_]  
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано07.03.07 14:03



е сега наистина вече пишеш глупости.
за римските изобретения:
- цимента /открит през 2 в. пр. н. е/
- фонтаните, баните и канализацията /жителите на Рим винаги имали чиста вода, която минавала по акведукта през пясъчни, въглищни и тревисти филтри/
- арката и куполът /характерни именно за римската архитектура/
римските мостове пътищата и километричните камъни /някои от тях, запазени и до днес/
- пътеводителя /наричал се Vademecum - буквално "Върви с мен" - с описания на провинциите и градовете. Римляните създали и карти на империята, помагащи на пътешествениците да се ориентират/
- платен градски транспорт /в Рим естествено си имало и носилки под наем/
регулиране на движението /още Цезар се заел да въведе ред в уличното движение - направил определени улици еднопосочни и дори създал "транспортна полиция", която да следи за безредиците по пътищата и най-вече да предотвратява побоищата между владетелите на колесници за правото им да минат първи/
- вестниците /от 168 г. пр. н. е. се появили ръкописи, праобрази на съвременните вестници, наречени Acta populi romani diurna - "Ежедневните деяния на римския народ". Те били нещо като жълта преса, но имало и по-сериозна информация за времето например/
- ораторското изкуство, правото и юриспруденцията /залегнали като основа в правото на съвременните държави/
- институциите /сенат, народно събрание, магистратури и т. пр./
- военното изкуство и тактиката/тук сме говорили достатъчно/
календара /макар че тук и египетските жреци са се потрудили/
- механичната зърносъбирачка /улеснявала много живота по време на жътва/
- презервативите/да-да, не се смейте, били направени от черво, но вършели работа/
- сладоледа /е кубчета лед с плодове, ама все пак е нещо/
- градоустройството, стъклата по прозорците, подовото отопление.
- ПРАЗНИЦИТЕ - ей затова най-много ги уважавам - по времето на Август официалните празници били 115, а в по-късни времена - до 200. Така че работното време било от време на време, с почивен ден - всеки ден...
Май не си много запознат с достиженията на римската цивилизация, колкото се опитваш да се изкараш.
Facta, non verba!

Редактирано от Last_Roman на 07.03.07 14:17.



Тема Re: ЗАДАЧКА-ЗАКАЧКА ЗА ПОСЛЕДНИЯ РИМЛЯНИН!нови [re: Last_Roman]  
Автор _magotin_ (новак)
Публикувано07.03.07 14:05



Римлянино, ще отговоря на "въпросчетата" ти, когато отговориш на моите. Не аз адвокатствам из форума на една или друга империя, просто ме дразни едностранният ти подход към историята. Римоцентричния. До степен, в която се увличаш да твърдиш нелепици.
Какво, мислиш, че ми е трудно да намеря датите на асоциираните от теб събития? С две кликания ще изкарам и Помпей, и Сула, и Траян и походите им. Това ли е историята според теб? Фактът, че в завоюваните от тях земи днес няма и помен от културата на Рим говори сам по себе си.
Колкото до приемствеността между иранските династии и въпроса за персийския характер на Абасидската култура - не смятам да споря по него, защото спор не може да има. Тук са изписани повече книги, отколкото сме прочели всички форумци, взети заедно. И никой, ама никой освен теб / а ме съмнява да си научен авторитет/ не отрича приемствеността между отделните ирански династии.
И пак повтарям - не се заяждам самоцелно, просто искам по-обективно отношение към Изтока. Вярно, че Европа е наследила от Рим доста неща.
Но както писах и на Мелиса, Рим е взел почти всичко в културно отношение от Елинизма, а той е хибридност между културата на Гърция и тази на Изтока.
Не напразно в Рим най-силни са източните култове, включително и един, който става държавна религия.
Собствено римските изобретения извън сферата на правото и архитектурата /там е само бетонът/ кои са? Легионът? Несериозно...



Тема Re: ЗАДАЧКА-ЗАКАЧКА ЗА ПОСЛЕДНИЯ РИМЛЯНИН!нови [re: _magotin_]  
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано07.03.07 14:10



Колкото моят подход е римоцентричен, толкова и твоят е персоцентричен. На въпросите ти май вече отговорих. За изобретенията - виж по-горе.
Остава да ме просветиш за имената на барелефа.

Facta, non verba!



Тема Re: ЗАДАЧКА-ЗАКАЧКА ЗА ПОСЛЕДНИЯ РИМЛЯНИН!нови [re: Last_Roman]  
Автор Kossoman (железар)
Публикувано07.03.07 14:11



Шапур I ...



Тема Re: ЗАДАЧКА-ЗАКАЧКА ЗА ПОСЛЕДНИЯ РИМЛЯНИН!нови [re: mellisa]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано07.03.07 14:12



Оооо, я не бягай от темата! Ти написа, че църквите в Иран били унищожени от нам кой си, а аз ти пускам, че не са! Онзи манастир в Ирански Азербайджан е особено древен, а църквата в Исфахан, според легендата е основана от ученик на Исус. Тъй че въобще не ме интересуват разни църкви в безметежния Запад.



Тема Re: ЗАДАЧКА-ЗАКАЧКА ЗА ПОСЛЕДНИЯ РИМЛЯНИН!нови [re: koмитa]  
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано07.03.07 14:15



Е явно персите са пропуснали някоя друга църква.


По времето на Маздак обаче голямо клане е падало.

Facta, non verba!


Тема Re: Сасанидски Ираннови [re: Last_Roman]  
Автор _magotin_ (новак)
Публикувано07.03.07 14:16



Фонтани, бани и канализация в Двуречието има ВЕКОВЕ преди Римската империя. Вярно е, че римляните усъвършенствали банята, но това нищо толкова фундаментално не е. Хората се къпели организирано и преди това.

Пътеводители и карти на империите има още в Египет и Двуречието.
За римския бетон /не цимент/ е вярно, и съм го писал изрично.

Платен градски транспорт - носилки под наем е нямало и в Елинистическата епоха, така ли твърдиш?

И изобщо кое от градските правила и норми не е било изтествано преди Рим в еленистическите градове?

Институциите - народни събрания има навсякъде, сенати и подобни - тоже се наблюдават.

За механичната зърносъбирачка - да, вярно, но кратичко са я ползвали.

Ораторско изкуство, право, юриспруденция - несъмнено, но имат своите традиции и в другите цивилизации и не са чак толкова изключителни. Освен това мощно вземат от гръцките традиции, както посочих вече.

Военното изкуство и тактиката - без коментар, мисля че знаеш, че такова има и в цивилизациите преди Рим, особено като се има предвид приноса на Гърция, който Рим само доразвива.

За сладоледа и презервативите не смятам да коментирам.

Колкото до това, колко съм запознат, ами по-запознат съм от теб. Ти примерно виждал ли си на живо къщите в Помпей? Водопроводните им инсталации? Публичните домове и другите забележителности?

Човеко, тук не става дума да се мерим кой е по-по-най. Целта е обективен подход и величаенето на едно нещо трябва да е в умерени граници, иначе се губи смисъла от обсъждането.

Редактирано от _magotin_ на 07.03.07 14:17.



Тема Re: ЗАДАЧКА-ЗАКАЧКА ЗА ПОСЛЕДНИЯ РИМЛЯНИН!нови [re: Last_Roman]  
Автор д-pOxБoли (gotin)
Публикувано07.03.07 14:20



а по времето на войните между католици и протестанти малко клане ли е паднало?

А снимката на Мелиса със Св. Макрко с малко елинска кръв и злато ли е построена? Дори конете й са изтърбушени от Цариград ...



Тема Re: ЗАДАЧКА-ЗАКАЧКА ЗА ПОСЛЕДНИЯ РИМЛЯНИН!нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано07.03.07 14:21



От дискусията става ясно само, че _magotin_ владее добре уикипедията, нещо, досътпно и за средностатистическия гимназист. Не се изискват особени познания за да изплюеш прочшетеното за Шапур, само малко английски или руски


Но пък стана и ясно, че _magotin_ не желае или не може да отговори на елементарни въпроси, само гледа към Персия и блее, че е Велика.
Но понеже все на надписи го напъва, ето ти твоя надпис, понеже си много добър в него, няма да имаш проблем и да го преведеш, нали



Cupitor Impossibilium


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.